confessions

sorbuyukbaba

votka  · 9 Haziran 2017 Cuma

  1. toplam giri 156
  2. takipçi 6
  3. puan 2352

phillips eğrisi

sorbuyukbaba
işsizlik ile enflasyon arasında ters bir orantı olduğunu gösteren eğridir.

her zaman ki gibi über geleneksel olan iktisat teoremlerine göre bir devlet eğer ekonomiye müdahele edebiliyor ise ve işsizlik problemi var ise hunharca olmasa da enflasyonunu göze alabildiği kadar para basarak ekonomiyi canlandırıp bu işsizliği belli oranda düşürebilir.

türkiye'de philips eğrisinin işlemediği hepimizin malumu zaten 50'lerin sonlarına doğru popüler olan 70'lerde güvenilirliği sorgulanan bir eğri olduğu söyleniyor ama bilgi bilgidir dursun burda bu da.

gini katsayısı

sorbuyukbaba
Gelir dağılımındaki eşitsizlikleri tespit etmek amacıyla kullanılan 0-1 arasında bir sayıdır.
Gini'ciğimizin değeri eğer bir ülkede gelir dağılımı tamamen eşit ve adaletli ise 0'dır ama eğer eşitsizlik oluşmaya başlamışsa bu sayı giderek büyümeye tepki göstermeye başlar. Gini katsayısı 0-0.5 arasında olan ülkeler eşit sayılabilecek gelir dağılımına sahipken bu katsayı 0.5-1 arasında olan ülkeler için aynı şeyi söyleyemiyoruz.
Adaletsizlikler karşısında ki duruşunuzun bu katsayı gibi olması dileğiyle.
Not: ülkelerin satın alma gücü hakkında söylentilere bu katsayıyı da hesaba katarak inanınız.

bir günlüğüne karşı cins olmak

sorbuyukbaba
Genelde filmlerde kayan bir yıldızı aynı anda gören çiftin, aynı anda aynı dileği dilemesi sonucu gerçekleşen olaydır.
Onlarda bir gün sürmediği için yeni hayatın verdiği heyecan ile başta çok güzel eğlenen, ne kadar aykırı şey varsa hepsini yapan (insanın hayal gücünü zorlayan şeyler olabilir) ama sonunda bu kadar farklılığı kaldıramayıp psikolojisi bozulan kahramanlarımız eski hallerine dönmenin yollarını ararlar.
İnsanın kendi gibi olmasının önemini çok güzel vurgular.

yiğit özgür

sorbuyukbaba
türkçeye kazandırdığı klişeleşmiş fantastik kelimeleri ile meşhur olan hala ülkemizde saygı duyulan sayılı karikatüristlerden biridir.

(bkz:tişikkirlir sipirmin)

bir kaç gündür aşırı ırkçı başlıklar ile sözlüğün anasını ağlatıp ortalığı geren, sağa sola saldırmaya yer arayan arkadaşlara da kendisinin kalemi ile genel olarak tepkimi ortaya koymak istiyorum.
bu da kendisinin kazandırdığı sevdiğim bir cümledir.

sürekli yemek yemeyi seviyorum ama kiloluyum diyen insan

sorbuyukbaba
en azından samimi insandır.
bir de bunun ben yemek yemiyorum ama su içsem yarıyor diyeni vardır.
bırakınız isteyen istediği muhabbeti konuşsun efenim en azından kilolu olmasının sebebinin yemek yemeği sevmesi olduğunun farkında.
eğer bu durumdan mutluysa mesele yok eğer değilse bir takım amaçlar uğruna yemek yemek gibi sevdiği bir şeyden feragat etmesi gerekiyor bu kadar basit.
not: yemek yemeği seviyorum ama kilolu değilim.
0 /