confessions

mortallman

Bira  · 26 Nisan 2017 Çarşamba

  1. toplam giri 110
  2. takipçi 3
  3. puan 1368

kişinin okuduğu bölüm öğrenilince sorulan sorular

mortallman
Şu ana kadar karşılaştığım bir kaç dialogları sizinle paylaşayım.
+Adam öldürsem kaç yıl yerim ?
+Şimdi ben adamı öldürdüm ama haklıyım yine ceza yer miyim ?
+Sen salaksın aklında bir şey tutamazsın o kadar kanunu nasıl ezberliyorsun.
+Nasıl yalan söyleyeceğinizi öğretiyorlar mı ?
+Katilleri, hırsızları savunurken hiç vicdan azabı çekmeyecek misin ?
Bunlar bir çok hukuk öğrencisinin aldığı sorular, geçenlerde bir amca ile konuştuk,
+Ne okuyorsun evladım sen ?
-Hukuk okuyorum amca
+Avukat mı olacaksın?
(Bu sorudan sonra, başka bir şekilde tarif edeceğinizi kestiremeyip, mecburen, hukuk ile bütünleşmiş meslek olan avukatlık ile tarif ediyorsunuz hukuk fakültesini.)
-Evet amca, avukatlık.
+Tüh az daha çalışıp, hakim savcı falan olsaydın iyiydi.

iron maiden

mortallman
Beni metal tarzına başlatan, adını duyduğumda bile elimi ayağımı titreten efsanevi müzik grubudur. Bir ara ergenlerin eline düştüğünü gördükçe, sinir krizlerin geçirmeme neden olan gruptur.

soluk yüzlü adam

mortallman
Paylaştığı Atatürk sözü ve dil bilgisine değinip bildiğini vurgulamasından anladığımız üzere büyük ihtimalle edebiyat veya Türkçe öğretmenliği okuyan, kendini sözlüğün en iyisi sanan yazarlardan bir tanesidir. Güzel prim kasmaktadır. Görmezden geliniz

doctor who

mortallman
İzlerken keyif aldığım ender dizilerden bir tanesidir. kısa sürede fanı olabilirsiniz. Hayranlarına whovian denir. Güzel, diğer dizilere göre daha seçkin bir kitlesi vardır. Dizinin son bölümlerine gittikçe artan efekt kalitesi de gözlerinizin dolmasına ve eskilere dönmenize neden olabilir.

İmam Hatipler kapatılsın

mortallman
Sosyal medyada dolaşırken, muhtemelen en çok eğlenebileceğiniz, belki bir çok konuda fikir sahibi olabileceğiniz, olgunluk bakımından mükemmel bir grup olmakla birlikte, gerek yöneticileri, gerek ise moderatörler açısından sıcak kanlı insanların barındığı facebook grubudur.

kolay ezber yöntemi

mortallman
Ezberlenecek yerleri renklendirmek, bir kaç defa okumak gibi yöntemler vardır. Dersten derse yöntemler değişiklik gösterebilir.
Mesela bu matematik ise ve formül ezberlemeniz gerekiyor ise, bir post-it'e formülleri yazarak, konu ile alakalı testleri çözerken bakarak ezberleyebilirsiniz.Eğer ezberleyeceğiniz şey edebiyat tarzı bir şey ise YouTube'da şarkı desteğini bulabilirsiniz. Ayrıca, görsel anlamda destekler, -hafıza teknikleri vs.- ezberlemeyi kolaştırıp kalıcı yapacaktır.

biyoloji

mortallman
Lise tarihinin en zevkli dersinin olmasını düşündüğüm halde, muhtemelen Türkiye'de sadece teorikte kalan derstir. Daha ok pratiğe dökülmesi gerektiğine inandığım, sadece anlatılması değil aynı anda gösterilmesi incelemeye izin verilmesiyle birlikte daha çok başarı elde edileceğine inandığım derstir.

kitapyurdu.com

mortallman
Kitap ucuzluğuna kesinlikle bir şey demediğim sitedir. Lakin depo sayılarını arttırmalılar. Ankara gibi bir yerden kitap isteyince uzun süre (temin süresi+2 gün kargo) beklemek zorunda kaldığınız sitedir. Paketlemeleri eskiden rezalet, şimdi ise daha düzgün ve özenli yapan sitedir. Onun haricinde kullanılabilir bir online alışveriş sitesidir.

mezuna kalmak

mortallman
Bir faydası olduğunu düşünmediğim, geçen seneye göre istediği hedefine ulaşanların sayısının az olduğu ayrıca geçen senelere göre daha zor olan durumdur. lakin kişinin hayali peşinde koşması açısından yapılması gerektiğini düşündüğüm şeydir. İstemediğiniz bir şey yapmaktansa, 1 yıl daha deneyin derim.

pegasus

mortallman
Uçak firması olması yanında aynı zamanda çok da bilinen bir yayınevidir, fakat aşırı ve gereksiz pahalı olmasından dolayı, kitapların alternatif yayınevlerine bakılmasına neden olur. Kitap güzel dersiniz, arkasını bir çevirirsiniz, 100 sayfalık kitap 20₺.

ateistlerin dünyaya kattıkları

mortallman
Araştırmacı ve sorgulayıcı kafalarının olması nedeniyle belki de bir çok keşfi ateistler yapmıştır. Bir insan ne kadar dindar olursa olsun, asla ateistin sorgulayıcı ve araştırmacı beyninin üstüne geçemeyeceğini düşündüğüm konudur. Elbette günümüzde laf salatası yapan, etraftan duyduklarını söyleyen ateistlerinden bahsetmiyorum.

matematik seven laikler

mortallman
Kesinlikle derslerde öğretilenler ile kalınınca bilginiz, itici bir derstir. Ama derinliklerine indikçe ve gizemlerinin farkında vardıkça sevebileceğiniz derstir. Sayfalar dolusu duru ve donuk yazıları okumayı kesinlikle sayılarla uğraşıp kafa patlatmayı tercih ederim.

matematik

mortallman
İnsanlara sadece ezber ve dayatma ile öğretilmeye çalışan derstir. Aslında o kadar korkulmaması gerektiğini düşündüğüm, işlem yaparken zevk aldığım derstir. Yapanların zeki yapamayanların tembel olarak adlandırıldığı, aslında dayatmacı ve ezberci zihniyetin yok edilmesi ile birlikte, öğrencilerin daha çok ilgisini çekeceğine inandığım derstir.

üniversitede istenen bölümün okunamaması

mortallman
Ciddi bir sorunsaldır. Etrafınızdan farklı farklı laflar duyarsınız. Alışmaya çalış, sevmeye çalış, madem sevmiyorsun neden okuyorsun? gibi saçma sözlere maruz kalırsınız. İstediğiniz, senelerce hayalini kurduğunuz bölümde okuyan insanları gördükçe, içiniz daralır, yaşam sevinciniz kaybolur. Yaşamakta bir amaç bulamazsınız. Hele ki, hak etmeyen birinin (Suriyeli, vs) o bölümü okuduğunu gördüğünüzde kıskanırsınız. Kötü bir durumdur, hayallerinizi yaşamanız dileği ile.

avukatlık

mortallman
Avukatlık sanıldığı kadar basit bir şey olmamakla birlikte, yargı karşısında adaleti en korkusuzca savunan meslek olduğunu düşündüğüm meslektir. Ama aynı zamanda Türkiye'de yapılır mı diye sorgulatan meslektir.

üniversite itiraf sayfaları

mortallman
İnsanların ahlaksızca birbirini eleştirdikleri, hatta bazen telefon konuşmalarını dinleyip bu bu böyleymiş buraya gidiyormuş sevgilisinden habersiz gibi haberlerin paylaşıldığı, hoşlanan kişi hoşuna giden kişiyi betimleyip tanışmayı ümit ettiği sayfadır. Hatta aynı üniversitenin birden fazla itiraf sayfası varsa, birbirlerine girip, laf atarlar.

fazıl say

mortallman
Piyanoyu çalarken, gerçekten hakkını veriyor dediğiniz, izlerken piyano çalmanın sadece tuşlara basmak demek değil, aynı zamanda hissetmek demek olduğunu anlamanıza yardımcı olan üstadtır. Ayrıca izlerken, eğer piyano çalıyorsanız, ben bilmiyorum triplerine girebileceğiniz piyanisttir.

suriyeliler

mortallman
Ülkeleri elden giderken, bizim atalarımızın çocuklarını dahi savaşa götürerek kazandığı, çocuğunun battaniyesini cephanelikleri korumak için kullanarak kazanılan bu ülkede, sefasını süren kişilerdir. Bir ülke kolay kazanılmıyor, bu ülke de kolay kazanılmadı. Suriyelilerden haz almayan insanları vicdansız olarak yargılayamazsınız. Sığınmacı, mülteci dediğiniz kadın olur, çocuk olur ama ülkesinden kaçan erkek olmaz

en iyi sayısal bölümleri

mortallman
Önemli olan iyi bir bölüm okumak olduğuna inanmıyorum. Önemli olan, istediğin bölümü okuyup istediğin işi yapmak. Bir işi sevmedikten sonra, en iyi bölümü okusan ne olur. Tükürmüşüm, iyi bölümlere. Hayallerinizin, gerçeklikten çok uzaklaşmadan, rehberiniz olması dileği ile.

yazarların takıntılı olduğu konular

mortallman
Temizlik takıntısı, koku takıntısı (çok ilginç bir takıntı, aslında tam emin olamıyorum, bir insan ne kadar sempatik olursa olsun kötü kokuyor ise itici gelir), mesaj yazarken yazım kuralları, kitap koklama hastalığı ve raflardan bir şey seçerken el kararı tartma sonucu en ağır olanı ya da en temiz görüneni seçme takıntısı ve son olarak sanırım kitap sayfası çevirme takıntım var. Asla boş durmam, kitap sayfalarına bakmasam bile sayfaları çevirmek, o kokuyu hissetmek hoşuma gidiyor.

mahluklar

mortallman
Sayfa yönetimi hakkında bir eleştiri yapsam eksik olacağından yapmamayı tercih ediyorum. Lakin kitleye bakıldığında %80'den fazlasının 16 yaş civarlarında olduğu, çoğunun facebook'ta gördükleri siyah şeritli yanlış bilgileri doğru sanacak kadar sorgulama kabiliyetleri gelişmemiş olduğu ve kendilerin çok kültürlü bilgili sanıp diğer insanların dünyadan haberlerinin olmadığını düşünen, kendi marjinal havalarını yaratmaya çalışan topluluk. Tabi hepsinin öyle olmadığını dile getirmekte fayda var.

türkiye cumhuriyetini karanlıktan kurtaracak insan

mortallman
Okuyup bir an önce ülkesinin terkedecek olan insan değildir. Bu ülkede böyle aydın insanalr beyin göçü yapıp başka ülkelere giderse cumhuriyeti karanlıktan kimler kurtaracak soruyorum sizlere. Cumhuriyeti karanlıktan kurtaracak olan bizleriz. bunun için çalışıp elimizden gelenin en iyisini yapmamız gerekmektedir. Aydın bir cumhuriyet, yetişen aydın bir toplum ile mümkün olacaktır

rothmans

mortallman
Paranız olmadığını düşünürsek ve rothmans ile başka bir sigara arasında kaldıysanız kesinlikle rothmans almayın çünkü filtresinin delik olması sigarayı ciddi anlamda çekilmez yapıyor. Hatta şöyledir ki delik filtre, baş ağrısına sebep oluyor diyeni bile duydum. Bu yüzden pek tavsiye etmiyorum. Sarı filtre candır.

bağlaç olan de

mortallman
Bu 'de' yazımı ile ilgili ciddi anlamda sorunlarımız var ne yazık ki. Bağlaç olan ve ek olan olmak üzere 2 ye ayrılır.Aslında ayırt etmesi çok kolaydır. İnternette ufak çaplı bir araştırmaya hallolacağını düşünüyorum

bilgisayarsız yaşamak

mortallman
Aslında teknik açıdan bilgisayara pek ihtiyaç duymuyorum ama telefonsuz yaşamak kesinlikle stres nedeni haline geldi. Çok telefon ile oynamayan biri olsam dahi yine de insanda el alışkanlığı olmuş ve arada açıp bir şeylere bakma ihtiyacı duyduğu için telefonsuzluk, bilgisayarsızlıktan daha mühimdir diye düşünüyorum