confessions

militarist

Yazar  · 29 Mayıs 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 63
  2. takipçi 1
  3. puan 1821

berat albayrak

militarist
Berat albayrak, erdoğanın damadı 25. ve 26. dönem enerji ve tabii kaynaklar bakanı. zamanında wikileaks kendisine ait olan çalık holding'in ve powertrans'ın ırak şam islam devleti (ışid) petrol ihracat şirketi ile olan ortaklığını deşifre etmiştir. Bu bilgileri yazdığı için de wikipedia türkiye'de engellenmiştir.

saint nicholas

militarist
Saint Nicholas, Noel Baba olayının atası, antalyada yaşamıştır fakat nasıl olduysa karla kışla bağdaştırılıp Noel Baba olmuştur, evlenmek üzere olan kız kardeşlerin evine kese kese altın atması hikayesi vardır.

abdüsselam bezirgan

militarist
Nuray Canan bezirgan ın oğlu, Türkiye'de Başörtü cezası alan ilk kadın sonradan kanadaya iltica etmiştir. şöyleki:
Kurtuluş savaşının başörtü yüzünden çıktığını falan söyler, Türkiye'nin İngiliz sömürgesi altında daha iyi olacağını söyler. Ayrıca Nuray hanım humeyni aşığıdır ve başıma bir iş gelmeyecekse Atatürk'ü sevmiyorum der.

hız hosting

militarist
bir süre önce geçtiğim hostinger ilk başlarda çok iyiydi fakat işler biraz yoğunlaşınca ve saçma sapan yerlerde problemler yaşamaya başlayınca fark ediyorsunuz, veletlerin doluştuğu bi hosting firması problem çözmede çok yavaşlar.

kazakistan

militarist
bu kadar boktan insanın bir araya toplanabileceğini görmemiştim, soğuk buz gibi, havalimanında bile ingilizce bilen tek insan evladı hostes. ucuz standart bir yer, bir kereliğine en kötüsünü görmek için gidilir.

akaunting

militarist
hayatınızda kullanabileceğiniz en kötü muhasebe programıdır.
Bütün şirketi kapatın, önce bir muhasebeciye "basit bir muhasebe programında ne olmalıdır?" diye sorup ona göre şirketi yeniden kurabilirsiniz.

Yazılım anlamında da aşırı büyük hatalar var öyle gözden kaçabilecek hatalar da değil bunlar. Eğer bir yazılımcı değilseniz sakın kullanmaya başlamayın.

Müşteri hizmetleri konusunda da çok yavaşlar. Diğer cloud muhasebelerde (müşteri hizmetleri ve muhasebe programı paket ortalama 40usd) tatil günleri olsa bile bir kaç saat içerisinde size yardımcı olmaya çalışılıyor, fakat gelin görün ki bu sistemde sistem ücretsiz diye lanse ediliyor fakat bunların müşteri hizmetleri için aldığı fiyat 100usd (bu da en ucuzu) aylık 5 (beş) problem çözme ve 48 saat içinde cevap garantisi var sadece. (tepe tepe kullanıyorlar bu 48 saati ayrıca).

ayıp kardeşim ayıp.

çin biberi

militarist
Zanthoxylum piperitum veya xanthoxlum p. ama Sansho Pepper en çok bilinen ismidir. ingilizce'de ve bir çok farklı dilde japon biberi olarak biliniyor fakat türkçeye çin biberi olarak geçmiş çünkü sichuan pepper denen bir şey var fakat ben işin aslını farklı farklı dillerde araştırsamda bulamadım bazı yerlerde bu Zanthoxylum piperitum ile sichuan pepper aynı diye geçiyor bazı yerlerde ise aynı olmadığı fakat neredeyse aynı olduğu söyleniyor kesin bir şey öğrendiğim vakit yazarım . hafif ekşimsi narenciye tarzında ama farklı bir tadı var yemeklere ayrı bi hava katıyor. Asya kültüründe bu bitki ve kardeşleri bayağı popüler.

birleşik arap emirlikleri

militarist
Çoğunluğu sırf tüketim üzerine kurulmuş ülke, arap ülkesi falan da değil hintli ibnelerden geçilmiyor. Çok ciddiyim hintlileri, pakistanlıları vs görünce arapları alıp öpeceksiniz. Altyapı ulaşım vs türkiyenin 10 yıl önceki haline benziyor, 2017'den beri ekonomi aşırı düştü, Dubai için konuşuyorum:

2016da maaşı 10.000 dirhem olan birinin maaşı şu anda 4000-5000 civarına düştü (istisna vardır illaki)
Yine de iyi bir eğitiminiz, yabancı diliniz varsa işe göre değişir o da ama 7000 dirhem altı maaş asla kabul etmeyin çünkü çok pahalı bir ülke ve siz pakistanlı veya hintli vs değilsiniz. Çünkü 3000, 4000 dirheme çalışan türkleri görünce ağlıyorum.

Alışması bir avrupa ülkesine göre daha çok zaman alıyor, yemek konusunda çok problem yaşayacaksınız lübnan mutfağı türk mutfağına bayağı yakın burda da bolca var olduki Türkiye yi çok özlerseniz deira'da ankara restaurant var, bayağı iyiler. Asla ama asla deira taraflarında yaşamaya kalkmayın biraz mideniz varsa yapamazsınız. Marina tavsiyemdir. Eskiden çok türk vardı burda 30 kişi maça giderdik şu 3 yıldır anlattığım sebepten ötürü bayağı düştü bu oran.

Her ne olursa avrupa kadar olmasa da insan olduğunuzun ve güvende olduğunuzun farkına varıyorsunuz.

Edit: uzun süreliğine sakın gelmeyin 5 6 yıl ömrü kaldı buranın vaziyet alın lübnan olacak bunlarda
Ülke kurulduğundan beri varolan alkol, evli olmayanların birlikte yaşama yasağı dubaide bir kaç hafta önce ekonomik sebeplerden kaldırıldı eve sipariş bile verebiliyorsunuz artık.

hawala sistemi

militarist
Bir tür kara para aklama sistemi. Güven üzerine dayalı iki döviz bürosu aracılığıyla bankadan çok daha az bir komisyonla para gönderilebilir. gördüğüm kadarıyla en çok araplar kullanıyor çünkü dolar swift yaparken çok sıkı denetime tabiler ve çok farklı sıkıntılar ortaya çıkabiliyor laleli'de bunu yapabileceğiniz çok sayıda büro bulabilirsiniz.

anti-semitizm

militarist
Sami ırkı karşıtlığı, günümüzde anti-yahudi/yahudilik olarak kabul görse de, araplarda sami ırkındandır. Bu düşünce 19. Yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıksa da nazilerle birlikte popüler olmuştur günümüzde ise müslüman coğrafyasında popüler bir görüştür.

çin para birimi

militarist
Çin, para birimi konusunda ufaktan kafa karıştıran bir sisteme sahiptir. Rmb(Renminbi), CNY(onshore Chinese yuan) ve CNH( Offshore Chinese Yuan) dediğimiz 3 farklı terim bulunur. Yuan ve Renminbi arasında bizim dikkat etmemiz gerekmeyen bir fark vardır Renminbi resmi para birimidir Yuan yani CNY finansal sistemin hesap birimidir. CNH(Offshore yuan) ise Çin'in yuanı uluslararası bir para birimi yapmak fakat Yuanın kontrolünü de elinde tutabilmek için ortaya çıkmıştır. CNY dediğimiz Yuan, Çin anakarasında kullanılan para birimidir CNH ise (sondaki h harfi Hong Kongtan gelir hatta) Çin dışında serbest piyasaya tabii yuandır özellikle özerk bölge Hong Kong'ta kullanılır. Çin hükümeti CNH ve CNY yi her zaman eşit tutmaya çalışsa da zamanında aralarında çok büyük farklar olduğu olmuştur fakat şu anda günlük %0,001 gibi fark vardır sadece.
özet:
CNY anakara renminbi'si
CNH uluslararası renminbi.

paytabs

militarist
Genellikle start-up larla çalışan bir online ödeme yöntemi sağlayıcısı (Türkiye'de ki iyizico ve paytr gibi) ama bu kadar ağır ve sistemsiz çalışan bir şirket daha görmedim bizzat ofislerine gidip başvuru yapmamıza rağmen 2 ay boyunca hiç dönüş yapmadılar. Olurda denk gelmeyin