confessions

franz

Admin  · 6 Temmuz 2017 Perşembe

  1. toplam giri 882
  2. takipçi 26
  3. puan 18078

dünyanın kanunu

sophos
insanlar korunmak için devletler kurarlar, güç oluştururlar ve bu gücü birilerine devrederler. devletler uzun süre kalır, evrilir. rejimler ve hükümetler değişir. askerler devletleri, polisler de hükümetleri korur. daha sonra insanlar hiç yıkılmayacağını sandığı devletlerin kölesi olurlar, etkisinden çıkamazlar. çıkarlarsa milliyetten veya ulustan afaroz edilirler. -roma imparatorluğu'nda isa mesih'i yargılayan ve çarmıha gerilme kararını veren vali pontius pilatus da devletin ebedi olacağını düşünüyordu. nasıl olur da sen ayaklanma çıkarırsın, roma devleti'ne karşı gelirsin, roma devleti ebedidir gibisinden düşünüyordu. tanrı göklerde günümüzdekilerin benzeri bu düşüncelerle alay ediyor olsa gerek.-
İnsanlar kendilerini devletsiz yaşamın imkansız olacağına inandırırlar, aksi takdirde devlete karşı gelmekten başları derde girer. devlet insan için vardır diyerek kendilerini avuturlar.
insanlar kendisine yardım etsin diye bu devletleri destekleyerek kendilerine eziyet ederler, bir ton vergi verirler. yeri gelir devletleri için savaşır, devletleri için diğer insanlardan nefret ederler. canlarını verirler.
kazanan; devletin köleleri çalışıp itaat ederken sefasını süren ve paraları yiyen, hükümetteki yöneticilerdir. bazı insanlar da herhangi bir devlete karşı olup sonucunu düşünmeden, ilerde o devletin başındakilerin gücü eline alıp kendini sömüreceğini düşünmeden başka bir devlet kurmak ister.
2

baba vanga

sophos
bulgaristan'da, yaşamının çoğunu geçirdiği rupite şehrine bir kilise yaptırmıştır. kilisenin bahçesinde kendi heykeli yer alır. aynı zamanda kilisenin olduğu yerde kaplumbağalar ve balıkların yaşadığı termal sular bulunur.

kehanetlerini direkt söylemeyip çoğunlukla sembollerle açıklamıştır. insanlar vanga öldükten sonra hakkında uydurma kitaplar yazıp para kazanmak için ismini kullanmışlar, söylediklerini rant alanına çevirmişlerdir. bu yüzden internet ortamındaki kehanetlerinin çoğu uydurmadan ibarettir.

zamanında materyalist kgb görevlileri bile söyledikleri karşısında şaşıp kalmıştır.
insanlar daha gelmeden onları, sorunlarını biliyormuş. benzer şekilde birçok tanık var.

bulgar arkadaşımın anlattığına göre: bir yakını zamanında vanga'yı ziyarete gitmiş. kadına ulaşmak isteyen büyük kuyruk ve arkadaşımın yakınının yanında bir fahişe varmış. gözleri kör olan vanga uzaktan evin içinden ''neden buradasın, fuhuş ve müşterileriniz hakkında konuşmak istemiyorum'' diye bağırmış sonrasında fahişe kadın ağlayarak oradan kaçmış.

sigara bırakma günlüğü

franz
18 mart 2020'nin ilk saatlerine girince gece zamanı son sigaramı yakmıştım. Paket bitince "hem covid-19 var, hem de az az tıkanmaya başladın. Bırak gitsin ne olacak ki?" dedim ve bırakma kararı aldım.

Yaklaşık bi 6-7 sene kadar içtim. 2-3 günde bir paket. Bi ara bırakırım diye düşünüyordum. Tabii her teneffüste koşarak 10 dakika boyunca sigaraya sarılınca bırakmak zor oluyordu haliyle. Yani okulların tatil olması da artı fırsat oldu adıma.

Şimdi buraya editli büdütlü olabildiğince değişimleri yazacağım. Tuttuğum mimi günlüğümü buraya oldığu gibi aktarıyorum. Belki birine daha ilham olur;

1.Gün, 19.03.2020; elim birçok kere sigaraya gitti. En büyük endişem gece yatınca acaba uyuyabilecek miyim oldu. Ama bir sıkıntı yaşamadım.

2.gün, 20.03.2020; işte en zorlandığım zamanlar. Aklımdan çıksın diye her bi haltı yaptım, ne kadar yaparsam o kadar kazındı dibine kadar. Bi de salak t.... İle b.....'in salak hareketleri çıktı. A.. Malları ne zaman konuştuk ki sanki en son? Lan tam bırakmaya çalışıyorum s.k sok icatlar çıkarmaya başlamışlar. Neyse Sövmeyecem. Uyumam lazım.

3.gün, 21.03.2020; lan bu gün iyi geçti ha, bi problem olmadı. Tabii çayı biraz kaçırdım o ayrı.

4.gün, 22.03.2020; duvarları yalıyordum az daha nedense. Komşuya gitmeyi bile düşündüm bi dal sigara var mı diye sormaya.

6.gün, 24.03.2020; iyi lan ufak bi kriz ile atlattım. Bol su içmek çok iş görecek gibi. Tabii çayı da azaltsam iti olacak sanki. Birkaç gün önce t. İle b.'nin yediği b.k geldi aklıma, çok deli beddua ettim ikisini de.

7.gün, 25.03.2020; bi hava almaya çıkayım dedim lan iyiki. Ufacık liseli bebeler bile sigara içiyordu. Benim neyim eksik?! İ.neler hem sigara içiyor hem toplu duruyordu. Polisi aramadığıma dua etsinler. İçmeyecem.

9.gün, 27.03.2020; bu ne lan, bi haftadan fazla oldu, bu kadar kolay mıymış sigara bırakmak? Paraná yazık olmuş resmen. Ama tadını da özlemiyor değil insan. Neyse içmeyecem.

10.gün, 28.03.2020; t. İle b.'nin yazın yapacağı düğün covid-19 yüzünden ertelenecek galiba, düğünlere yasak gelmiş. Bedduamı aldılar, bu daha iyi durumları. Şimdi bi keyif sigarası ne iyi olurdu lan. Neyse içmeyecem.

11.gün, 29.03.2020; lan ölücem sigarasızlıktan sandım bi ara. İçmediğim halt kalmadı bi sigara almadım elime. Şerefsizim s.....'yi aramasaydım bi karton alır sabaha kadar yakardım. O neydi lan öyle!!! Lan bida böyle gelirse tutamam kendimi. Ş....siz 15.gün olmadan içermişim. İzle ve gör o...... Ç......

(((Bırakmayı düşünen varsa burada küçük bir öneri; bı durumu tek başınıza atlatmak zorunda değilsiniz. Bu şekilde sohbet edin birileri ile, muhabbet edin ve o an aklınızdan çıkmasını sağlayın.)))

13.gün, 31.03.2020; oha aklıma bile gelmedi bugün hiç. Vücudum da iyi hissediyor. Hani tat alma ile koku şeylerim değişecekti? Bi de balgam falan da atmadım hala, vücudumun haberi yok mu ki ne olduğundan?

14.gün, 01.04.2020; dört buçukta uyuyabildim. İnternetten okudum, iki hafta içinde dolaşım sistemi düzeliyormuş. Ondan mı oldu ki? Ha bir de nedense garip bi huzursuzluk var üstümde. Çok bunalımlı bir zamanda yaptığım için olsa gerek, malum korona günleri... Ölümü hatırlamak zorunda mıyım sık sık?

15.gün, 02.04.2020; bugün yeni bir farkındalık oluştu üzerimde, yeşil zeytin sigara isteğimi köreltiyor. İçinde kırmızı bi şey olan yeşil zeytin. Sanırım ekşi olduğu için, bilemiyorum tabii. Garip olansa, yaklaşık 10 yıldır falan ağzıma zeytin sürmemiş olmam. Muhtemelen siyah zeytin de yeme çalışmalarım olacak. Yazarken midem bulandı. Gerek yok siyaha. Gece yine uyumadım. Bu uyku ne zaman ve nasıl düzene girecek yahu?

19.gün, 6 nisan 2020; dün iyiydi. Fakat uyku problemlerim çok artmaya başladı. Tabii covid-19 için bireysel karantinanın etkisi de büyük bunda. Beş-altı gündür de spor yapıyorum. Spor sırasında nefes alıp verirken körüklü otobüs gibi ötüyor ciğerlerim. Sigara aklıma gelmiyor neredeyse. Gelince su ve yeşil zeytin veya ekşi bir şey ile geçiştiriyorum. Sürekli bir şeyler yiyorum ama olsun.

arşivlik belgeseller

lexxpowder
arşivimizde bulunması gereken, ufku milyon katına çıkarabilme potansiyeline sahip belgesellerdir.

(bkz:planet earth)
(bkz:planet earth 2)
(bkz:cosmos a spacetime odyssey)
(bkz:journey to the edge of the universe)
(bkz: "great migrations" rhythm of life)
(bkz:ancient aliens)
(bkz:speed of life)
(bkz:iklim meselesi)
(bkz:life after people)
(bkz:the true story of the internet)
(bkz:mankind the story of all of us)
(bkz:planet dinasour)
(bkz:life)
(bkz:wonders life)
(bkz:arctic tale)
(bkz:the truth behind)
(bkz:cosmic collisions)
(bkz:pyramid)
(bkz:home)
(bkz:horizon)
(bkz:aftermath)
(bkz:clash of the gods)
(bkz:wonders of the universe)
(bkz:how the universe works)
(bkz:trough the wormhole)
(bkz: hidden kingdom)
(bkz:evolve)
(bkz:mutant planet)
(bkz:humanseses)
(bkz:march of the penguins)
(bkz:stephen hawking's the grand design)
(bkz:life story)
(bkz:nature's great events)
(bkz:how the earth was made)
(bkz:nutuk)
(bkz:veda)
(bkz:gizlenen atatürk)
(bkz:ben atatürk'ü gördüm)
(bkz:alien mysteries)
(bkz:life in a day)
(bkz:true horror)
(bkz:dark matters twisted but true)
(bkz:ist it real)
(bkz:polar bears)
(bkz:Dreams of a Life )
(bkz:Hell House )
(bkz:The Imposter )
(bkz:The Institute)
(bkz:Killer Legends)
(bkz:taboo)
(bkz:the unexplained files)
(bkz:genius)


Edit: bu giri sürekli güncellenecektir.

sokrates neden demokrasiden nefret ederdi sorunsalı

sophos
Sokrates, toplumu bir gemiye benzetir. Sokrates şöyle sorar:

"Eğer ki deniz yoluyla bir yolculuk yapmak isteseydin, geminin kontrolünün kimde olacağına nasıl karar verilmesini isterdin? Rastgele ve herhangi bir grup insan tarafından mı, yoksa deniz seyahatleri konusunda deneyimli, bilgili ve eğitimli insanlar tarafından mı?"

Ademantus'un cevabı çok açıktır: Elbette ki ikincisi! Sokrates'in buna cevabı ise şu şekildedir:

"Peki bu durumda nasıl olur da, bir ülkedeki yetişkin insanların rastgele ve herhangi bir grubunun bir ülkeyi kimin yöneteceğine karar verebilecek donanımda olduğunu düşünebilmekteyiz?"

üstteki diyalog platon'un devlet kitabının 6. bölümünde yer alıyor.

izleyin. (türkçe altyazı mevcut)


okuyun.
https://evrimagaci.org/sokrates-demokrasiden-neden-nefret-etti-4733