confessions

deist imam

βετεράνος♛  · 30 Temmuz 2016 Cumartesi

  1. toplam giri 3234
  2. takipçi 100
  3. puan 42638

laiksavar

deist imam
Sözlüğü başlık çöplüğüne çevirmeye çalışan yazar. Sol framede sürekli kendisinin her dakika bir yenisini açtığı tek entryli başlıklar var. Biraz daha sakin olmasını tavsiye ederim.
1

28 mayıs 2013 gezi parkı direnişi

deist imam
4 yıl önce bugün ilk kepçelerin gezi parkına girmesiyle başlayan direniş. Bitmedi sürüyor o kavga. Boyun eğmeyenlere,berkine,abdocana,etheme,ali ismaile,mehmet ayvalitasa,ahmet atakana, olaylarda günlerce uyumadığı için ölen şehit polis memuru mustafa sarıya, duran adama,kırmızılı kadına, penguen yayinlamayan bir kac kanala, sapanli teyzeye, istanbul unitede, tomanin önünde duran kadina, marjinal beşliye, insanlari iceri alan dolmabahce camisi imamina ve divan otel calisanlarina selam olsun.

Insanlara kapilarini kapatan mado kizilkayalar gibi isletmeler, direnise katilan ogrencilerine zorluklar cikartan okul mudurleri ve penguen yayinlayarak yayincilikta çığır açan havuz medyasını da unutmadık.

srebrenitsa katliamı

deist imam
22 yıl önce bugün başlayan ve 1 hafta boyunca süren, yakın zamanların en vahşi canilerinden birisi olan ratko mladic'in emriyle gerçekleştirilen katliam. Resmi rakamlara göre 8372 bosnalı hayatını kaybetti.

"Küçük çocukları küçük kurşunlarla öldürürler değil mi anne?" Sorusu bu katliam esnasında soruldu bir çocuk tarafından.

Edit: hangi insanlik düşmani kisi bu entryi eksiledi aq
5

ayıp olmasa güler oynarım

deist imam
Bir babanın lafıdır. Muhtemelen beyni yikanmış bir baba. Ama akillara başka babalari getirmistir. Şöyle feryat eden babalar da vardi "benim oğlum sağ olmadıktan sonra vatan sağ olsa ne olur". Hangisi gerçek baba hangisi sadece biyolojik baba bunların. Bence oğlu oldukten sonra gülüp oynayan adam baba bile değildir. Keşke bizim topraklarımızda gencecik insanlar nedensiz bir savaşta ölüp gitmeseler. Keşke savaş yerine barış hüküm sürse topraklarımızda. Bir an önce barış içinde yaşasak keşke ve anneler hiç ağlamasa
1

laik sözlük kitlesi

deist imam
Yazarlara bamya ve köpek sürüleri diye hakaret eden böceklerin sevmeyeceği kitle

Edit: artık zamanında nasıl koymuşsam çok acı çekmiş belli ki beni hiç aklından çıkarmayıp sürekli tahrik etmeye çalışıyo bir üst entrydeki arkadaş. Salyalarını akıtarak ağlak ağlak şeyler yazmasının sebebi budur. Okuyanlara duyurulur.
2

laik sözlük zirvesinde tanışmak istenilen yazarlar

deist imam
-Hena(1.siraya yazdım çunku yazmayinca trip atiyo)
-Albus percival wulfric brian dumbledore (2.siraya yazdim cunku bu isim bunu hakediyo)
-kemalisthatun(3.siraya yazdim hanimlar önden cunku nedenini bir sonraki kiside goruceksiniz)
-dehumanize(4.sirada yazdim, cunku kemalisthatunla dip dibe olsunlar istedim, böyke de birlestirici bir insanim swh swh swh)
-iron(adminlerin şahı 5.sırada)
-kargalı karga paşa(kendisini de 6.sıraya koydum, kendisi de kargaların şahı)
-ickial(sözlükte en eskiden beri bildiğim yazar. 7.sıra kendisinin. Nickinin hakkını verip zirveye icki alıp gelirse mükemmel olur)
-the( kendisini sıralı listeye koyup koymama konusunda kararsızdım, o yüzden 8.sırada)

Bundan sonrakiler sırasız tam liste, ama kesinlikle onlarla da tanısmak isterim

-herr muller
-çiçek
-ekaya
-scabies
-besiktas
-laiksavar
-çiçek
-labialarevreni
-hz lethe
-tutzhee
-valar dohaeris(doha reis)
-immortallydia
-homosexual varus
-i am groot
Ve son olarak herkes yazmış ben de yazıyım bari, tabii ki de
-deist imam

edit:eklemeler yapildi
22

küfür veya hakaret etmek

deist imam
Başlıktaki anlatım bozukluğunu bir kenara bırakırsak edilen küfür bazı durumlarda hakaret değil sıfattır. Mesela çocuk tacizcilerine, tecavüzcülere, ahlak bekçiliği yapanlara or*spu çocuğundan başka bir şey denmez. Onlara işkenceden başka bir ceza da verilmez. Ve bu beni basit bir insan da yapmaz

seri eksileyen yazar

deist imam
Hayatından bir baltaya sap olamamış, bok gibi yaşayan, tek varlık kaynağı seri eksilemek olan yazar. Genelde son derece şerefsiz ve yavşak bir modeldir bu yazarlar. Kudurduklarından dolayı da seri eksilerler. Bu tip yazarlarda beyinle kalça yer değiştirdiğinden dolayı zeka geriliği de vardır.

Not:o yazar şu an online ve bunu görsün diye yazıyorum. Bunu da eksile lan hollanda ineği.

Edit:seri eksileyen yazar yavşaklığa devam ediyor hala. Kudurrrr ulan anonim evlat kudurrrrr.

en zeki insanların genelde sahip olduğu ideoloji

deist imam
Değişken bir özellik gösterir. Mesela nazist bilim adamlarının zekası kendi dönemlerinin ilerisindeydi fakat adamlar son derece ırkçıydı. Edison da kendi döneminin üstünde bir zekaya sahip liberal kapitalist ideolojideydi. Einstein tarihin en zeki adamlarındandı ama sosyal demokrattı. Lenin kendi döneminin üstünde bir zekadaydı ama sosyalistti. Fatih sultan mehmet o döneme göre çok zekiydi ancak bir ideolojisi olsa kesinlikle islamcılık olurdu. Mustafa kemal kendi döneminin en zeki adamlarından birisiydi eğer ideolojik olarak bakarsak kesinlikle sosyal demokratlığa yakın bir türk milliyetçiliği vardı. Yani zeki insanların belirli bir ideolojisi yoktur. Her insanda olduğu gibi zeki insanlarda da farklılık gösterir.
5

2 temmuz 1993

deist imam
Ülkenin aydınlığının karanlığa dönüştüğü gündür.

(bkz:madımak katliamı)
(bkz:unutmadımaklımda)

Edit: yurdumun solcusunun bu katliamı hatırlatması ve bu katliamcı yavşaklara karşı her yerde mücadele etmesi bazı bit yavrularını rahatsız etmiş galiba. Kudurun ulan yavşaklar. Bu ülkede katliamlar yapan da katliamlara göz yuman da katliamlardan hesap soranlara karşı gelenler de cezasını çekecek bir gün elbette

öğretmen aybüke yalçın

deist imam
Hic bir ideoloji, hic bir fikir bu gencecik ogretmenin canindan daha kiymetli degildir. Kanla beslenen fikirlerin bir an once yerin dibini boylamasi gerekiyo. Bu topraklarda bir daha boyle acilar yasanmasin diye bizim buralara da barış gerekiyo.

"Yurtta sulh,cihanda sulh"

inanmayıp kutsal değerlerle dalga geçmek

deist imam
Ben aptalca bulduğum bir fikire saygı gösternem. Ama bu senin o aptalca bulduğum fikire inanmana saygı göstermeyeceğim anlamına gelmez. Çünkü senin o aptalca fikire inanma hakkın var. Sen o fikri aptalca bulmadığın için inanıyosun ama bana göre o fikir aptalca. Ve sırf sen inanıyosun diye ben o aptalca fikire saygı gösterecek değilim ve sen de benim o fikire aptalca deme hakkıma saygı göstermek zorundasın. Eğer senin fikrinle dalga geçilince verecek cevabın "inanmıyosan saygı duy" lafından öteye gidemiyosa o fikrin savunulacak bir tarafı olmadığı içindir. Benim saygı göstermem gereken tek şey senin istediğin fikire inanma hakkındır.

rtük

deist imam
Sigara alkol ve küfüre ceza veren kurum. Sayelerinde dizilerdeki herkes eski dönem istanbul türkçesiyle konuşup hiç bir kötü alışkanlığa sahip olmuyorlar. Ha eğer sigara sahnesi varsa o sigaraya sansür uygulanıyo. Biz de gerizekali oldugumuz icin onun sigara oldugunu anlamiyoruz.

makine mühendisliği

deist imam
Evet sayın yazarlar, bir bilgilendirici entry ile karşınızdayım. Görüyorum ki sözlükte henüz lise çağında olanlar veya bu sene bu bölüme girenler var. Onlar için bir bilgilendirme entrysi yazayım dedim kendi bölümümle ilgili.

Öncelikle şunu belirteyim ki makine mühendisliği çalışma alanı en geniş bölümdür. Hatta bir çok mühendislik türü de makine mühendisliğinin içinden çıkmıştır. Örneğin mekatronik ve endüstri gibi.

En iyi makine mühendisliği eğitimi veren okullar ve türkiye piyasasında imajı iyi olan okulları buraya yazayım. Odtü, itü, yıldız, marmara, koç, sabancı, boğaziçi, bilgi, ege, dokuz eylül, yeditepe. Bu okullar eğitim kalitesi olarak diğerlerinden bariz bir şekilde üstün okullar. Bunlara girerseniz iş bulmanız daha kolay olur çünkü diploma gerçekten kritik bir detay.

Başlayacak olanlara tavsiyeler vereyim biraz. Öncelikle okulunuz ingilizceyse bölüm daha da zorlaşabilir. Makine mühendisliği zaten zor bir bölüm ingilizce olunca daha da zor oluyo. Ama soruları yapamama sebebiniz ingilizce olması değil konuyu bilmemeniz. Zaten ilk bir kaç aydan sonra alışıyosunuz ve otomatik olarak ders çalışırken ingilizce olarak düşünmeye başlıyosunuz.

İlk yıl ortalamayı yüksek tutun ve alttan ders bırakmayın. Zaten en rahat seneniz ilk yıl olacak. Ve en kolay dersleriniz yine ilk yıl olacak(dersler yine de zor). Sonrakı yıllarda dinamik, diferansiyel denklemler, akışkanlar mekaniği, sistem dinamiği, ısı transferi, mukavemet, termodinamik, mekanizma gibi zor dersler gelicek. Bunlarla uğraşırken bir de calculus ile uğraşmayın yani.

Muhtemelen en az 2 belki de 3 stajınız olacak. Bu stajları ayarlamak gerçekten katlanılacak iş değil. Bir yerlerde tanıdığınız yoksa stajı zor ayarlıyosunuz. Ben akraba vasıtasıyla ayarladım ama böyle imkanı olmayanlar için tavsiyem şudur. Mümkün olduğunca fazla şirkete başvursunlar. Birini seçip ona başvurmak gibi bir hataya düşerseniz stajsız kalırsınız. Ve bu da dönem uzamasına yol açar.

Bunların dışında okuldaki öğrenci klüplerine kaydolun. Kendi bölümünüzün klübüne mutlaka kayıt yaptırın. Klüp etkinlikleri size büyük imkanlar sağlayabilir. Yine diğer klüplere de katılarak çevrenizi geliştirip kendinize fayda sağlayabilirsiniz.

Akademik kariyer istiyosanız mutlaka yds, ales, ielts lazım ve mezun olduğunuzda not ortalamanız minimum 2.8-3.0 aralığında olsun. Teknik ingilizceyi de iyi derecede geliştirin ki ileride zorluk çekmeyin.

İş imkanları fazladır ama büyük şirketlere girmek zordur. Şanslıysanız eğer, mülakatta sizin okulunuzdan diploma almış birisi bulunur(bir çok mülakata gireceksiniz, yukarıda saydığım okullardan birinden mezun olduysanız mutlaka en az bir mülakkatta sizin okulunuzdan mezun birisini bulursunuz.). Türkiyede malesef insanlar objektif olmaya çalışsa bile olamıyo. Sizinle aynı okuldan mezun olan birisinin sizi aklında tutacağına ve olumlu şeyler yazacağına emin olun.

Benden bu kadar. Eğer mühendislik okumakla ilgili merak ettikleriniz varsa mesaj atmanız yeterli olur.

frantz fanon

deist imam
Bu yazarı eleştirebilirsiniz. Bu haktır. Benim de eleştirdiğim yönleri var. Hatta çok net hatırlarım ki bu yazarla sosyalizm üzerine bu sözlükte hararetli bir tartışmamız da var. İkimizin de birbirinin tezine karşı antitez geliştirerek yaptığı bir tartışma. Yani o "bak burada a doğrudur" diyosa ben "hayır b doğrudur" diyodum. Böyle tartışmaya can kurban. Ama o kendi doğrusunu söylediğinde sen ona "furkan bölükbaşı" ya da "akit" benzetmesi yaparsan bu senin ne kadar haksız olduğunu gösterir.

Bu yazarın savunduğum da karşı olduğum da bir çok düşüncesi var. Mesela leninin dediği ulusların kendi kaderini tayın hakkı felsefesi konusunda oldukça farklı düşünüyoruz. Nolmuş yani. Farklı düşünebiliriz. Herkes aynı şekilde mi düşünmek zorunda. Atatürkü eleştiriyomuş. Eleştirir kardeşim ne var bunda. Herhangi bir açıdan farklı düşünüyodur ve eleştirebilir. Eleştirme hakkı var mı, var. Bu hakkı kullanmasını kimse engelleyemez. Gördüğüm kadarıyla da hakarete kaçan eleştirileri yok. Mesela atatürk ülkeyi kötü yönetti diyebilir. Bu hakaret değil eleştiridir. Senin buna karşı yaptığın şey atatürkün ülkeyi iyi yönettiğini ispatlamaktır ama sen gelip bunu yapmayıp "hakarete neticesi yemiyo, laik sözlüğün furkan bölükbaşısı" dersen çoktan kaybettin haydi geçmiş olsun.

Biraz uzun oldu ama devam ediyorum çünkü sözlükte gereksiz bir saldırıya maruz kaldığına inanıyorum. Frantz fanona yönelik eleştirilerden birisi de pkk konusu. Ya bakın adamı pkk güzellemesi yaptığı bir yer var mı. Kürt halkının bağımsızlığını istemek mi pkklılık oluyo. Bu mu pkklılık. Bu değil işte pkklılık. Bu sosyalizmin bir penceresidir. Sosyalizmde her halkın bağımsız olma hakkı vardır ama başka bir bakış açısında da halkların birleşip bir yumruk haline gelerek sosyalist yaşamı kurması vardır. Sosyalist olmayanlar bunları bilmez. Frantz fanon da sosyalist ben de sosyalistim. İkimizin sosyalizme bakış açıları farklı sadece ama bu farklılıktan dolayı bir kere bile bu adama gelip yalan yanlış şeyler söylemedim.

Atticus da yukarıda belirtmiş. Kimse bu yazara karşı bir antitez üretmiyo. Eğer haklı olduğunu düşünüyorsanız bir antitez üretin de görelim haklılığınızı. Ha eğer üretemiyosanız da saçma sapan benzetmelerle adamı dincilerle bir tutmayın çünkü çok gülünç oluyosunuz.

Not:sözüm meclisten dışarı. Zaten entrynin tamamını okuyan da bu entrynin neye yönelik yazıldığını anlar diye düşünüyorum.

laik sözlük mizah anlayışı

deist imam
Mizah anlık bir şeydir, beklentiyle oluşmaz. Bazen akışına bırakmak gerekir. Sözlüğün mizah için kapasitesi varsa zaten ortaya çıkar. Zamanında ekşi sözlük de , uludağ sözlük de böyle ciddiydi. Şimdi o sözlüklerde saçma salak şeyleri mizah zannettikleri için ortalığı bok götürüyo. Bırakalım da sözlük insanları yeri geldiğinde mizahı ortaya çıkarsın