confessions

atticus finch

βετεράνος♛  · 29 Temmuz 2016 Cuma

  1. toplam giri 1307
  2. takipçi 34
  3. puan 23300

afrin operasyonu

atticus finch
şu an yine gündemde ve ben yukarıdakiyle aynı şeyleri söylüyorum. böyle bir harekat gerçekleşemez, tsk suriye'de inanılmaz bir direnişle karşılaşır ve türkiye'deki tüm örgütler etrafa bombalar yağdırır. fırat kalkanı operasyonundan çok daha kanlı bir sonuç çıkar ortaya. he bunu bildiğiniz halde siz vatancılık filan ayağına bu savaşı destekliyorsanız vasıfsızın önde gidenisiniz demektir.
8

3. milliyetçi cephe iktidarı

atticus finch
bu gidişle yaşayacak olduğumuz iktidar. akp-mhp-bbp-perinçekgiller koalisyonu.

tabii ki farklı bir konseptte yaşanacak ama koalisyonun sağcı özü değişmeyecek. 70'lerde kurulan ilk iki milliyetçi cephe koalisyonunun karakteri, yükselişteki devrimci hareketi bastırmaya yönelik bir anti-komünizm ve amerikancılık eksenindeydi. bu sefer saflar farklı. koalisyon laikliği ve kürt hareketini ezmek için kurulacak, dolayısıyla aşırı islamcı ve ırkçı bir çizgi benimseyecek.

karşı cephede de bizimkiler işte, chp'nin sol kanadı, hdp ve komünistler.

edit- iyi parti'yi katmamamın nedeni safının henüz kesinleşmemesi, mc koalisyonuna katılacağını pek düşünmüyorum, diğer taraftaki hdp ve komünistlerle saf tutacağını hele hiç düşünmüyorum.
8

ideolojik baskının bireydeki çaresizlik hissine ağıt

atticus finch
bu kadar karamsar olmayın yav. iyi şeyler de oluyor. 2017 yılında işçi grevleri, işçi eylemleri önceki yıllara kıyasladığımızda sayıca bayağı arttı mesela. tabii ki hala radikalleşmekten ve siyasal bir devrim mücadelesine dönüşmekten çok uzak eylemler bunlar, ama bu da bir şeydir. aynı şekilde 8 martlara katılım rekor seviyeye çıktı, orta-alt sınıf kadınlar tecavüz oranlarının arttığı ve devletin açıkça tecavüzcüyü koruduğu bu dönemlerde bazı şeylerin önemini anlamış gözüküyorlar. ayrıca bu benim kişisel tahminim ama akp'nin oylarının en azından yüzde 35'e kadar gerilediğini düşünüyorum, çünkü reza zarrab davası, man adası, malta belgeleri, cumhuriyet ve sözcü gibi burjuva yayın organlarının bile kapatılması, 16 nisanda hile yapılması vesaire derken halkın gözünde meşruluğunu büyük ölçüde kaybetti. onlar da bu gerilemenin farkında oldukları için "yerli ve milli cephe" ittifakı öneriyorlar ve bu cepheye mhp - bbp'yi katıyorlar. hatta bu da yeterli gelmiyor, iç cephedeki sıkışık ve dengesiz siyasi atmosferi kendi lehlerine çevirmek için afrin'e müdahaleyi konu ediyorlar, belki de "teröristleri temizleyeceğiz, vatan millet sakarya" ayağına savaş bile çıkaracaklar. başka çareleri kalmadı çünkü. ohal'i her seferinde uzatmaları, khk'larla sokağa çıkma potansiyeli bulunan muhalefetin başını ezmeleri hep bize aynı çaresizliklerini gösteriyor.

son olarak lenin'in sözünü bırakıyorum buraya:

"umutsuzluk ve karamsarlık, yıkımın nedenlerini kavrayamayan, bir çıkış yolu göremeyen, mücadele yeteneğini kaybetmiş kişilere ait bir sorundur. umutsuzluk bize değil, tarihin sayfalarından silinip gidecek sınıflara aittir."

papa lenin biraz daha sert girmiş, ben daha çok teselli edercesine konuştum ama anladınız işte.
2

hrant dink

atticus finch
"Ermeniler büyük bir travma yaşıyor Türklere yönelik, Türklerse Ermenilere yönelik büyük bir paranoya yaşıyor. İkisi de klinik vakalar... Kim tedavi edecek bizi? Fransız Senatosu'nun kararı mı, Amerikan Senatosu'nun kararı mı? Kim reçeteyi verecek? Kim bizim doktorumuz? Ermeniler Türklerin doktoru, Türkler de Ermenilerin doktoru... Bunun dışında doktor, ilaç, hekim mekim yok. Diasporaya sesleniyorum, Ermenilere... Şunun için sesleniyorum, 1915'e takılıp kalmayın, kendinizi 1915'e bağlamayın, kendinizi dünyadaki insanların bu soykırımı kabul edip etmemesine zincirlemeyin. Türklere diyorum ki, ya, Ermeniler niye bu kadar ısrar ediyor bu sorunun üzerinde, diye sorun kendinize... Biraz empati yapın, o zaman bu duruşta belki biraz onur görebilirsiniz... Ermenilere diyorum ki, Türklerin 'Hayır, bu bir soykırım değildir' demelerinde de bir onur görmeye çalışın. Nedir o onurlu duruş? 'Bir Türk olarak ben soykırıma karşıyım, ırkçılığa karşıyım, soykırım Allah'ın belası bir şey, nasıl ya, benim atalarım böyle bir şey yapamaz, çünkü ben yapmam.' Dolayısıyla burada da bir onurlu duruş vardır."

bunu diyecek kadar da yürekli, iki tarafla da empati kurabilen bir insandı işte.
saygıyla anıyoruz.

tek tip elbise

atticus finch
siyasi tutsaklara, tecavüzcü ve katillerle aynı mahkum elbisesinin giydirilmesi olayıdır. psikolojik savaş taktiğidir, mücadeleyi kriminalize etme, yani suçlulaştırma ve meşruluğunu zedeleme yöntemlerinden biridir. türkiye'de özellikle 1980 - 2000 arası dönemde ve dünyanın başka pek çok yerindeki cezaevlerinde tek tip elbiseye karşı sayısız direniş, açlık grevi, cezaevi işgali yaşanmıştır. irlanda'da ira-inla tutsaklarının başlattığı ve bobby sands'in de yaşamını yitirdiği toplu açlık grevleri bunun bir örneğidir.

khk no. 696 ile cezaevlerine geri getirilen uygulamadır aynı zamanda. muhtemelen önümüzdeki dönemde solcu tutsaklar direniş örgütleyecekler cezaevlerinde. inşallah yeni bir 19 aralık katliamı, bir ölüm orucu kıyımı yaşanmaz.
0 /