sigara bırakma günlüğü

franz
18 mart 2020'nin ilk saatlerine girince gece zamanı son sigaramı yakmıştım. Paket bitince "hem covid-19 var, hem de az az tıkanmaya başladın. Bırak gitsin ne olacak ki?" dedim ve bırakma kararı aldım.

Yaklaşık bi 6-7 sene kadar içtim. 2-3 günde bir paket. Bi ara bırakırım diye düşünüyordum. Tabii her teneffüste koşarak 10 dakika boyunca sigaraya sarılınca bırakmak zor oluyordu haliyle. Yani okulların tatil olması da artı fırsat oldu adıma.

Şimdi buraya editli büdütlü olabildiğince değişimleri yazacağım. Tuttuğum mimi günlüğümü buraya oldığu gibi aktarıyorum. Belki birine daha ilham olur;

1.Gün, 19.03.2020; elim birçok kere sigaraya gitti. En büyük endişem gece yatınca acaba uyuyabilecek miyim oldu. Ama bir sıkıntı yaşamadım.

2.gün, 20.03.2020; işte en zorlandığım zamanlar. Aklımdan çıksın diye her bi haltı yaptım, ne kadar yaparsam o kadar kazındı dibine kadar. Bi de salak t.... İle b.....'in salak hareketleri çıktı. A.. Malları ne zaman konuştuk ki sanki en son? Lan tam bırakmaya çalışıyorum s.k sok icatlar çıkarmaya başlamışlar. Neyse Sövmeyecem. Uyumam lazım.

3.gün, 21.03.2020; lan bu gün iyi geçti ha, bi problem olmadı. Tabii çayı biraz kaçırdım o ayrı.

4.gün, 22.03.2020; duvarları yalıyordum az daha nedense. Komşuya gitmeyi bile düşündüm bi dal sigara var mı diye sormaya.

6.gün, 24.03.2020; iyi lan ufak bi kriz ile atlattım. Bol su içmek çok iş görecek gibi. Tabii çayı da azaltsam iti olacak sanki. Birkaç gün önce t. İle b.'nin yediği b.k geldi aklıma, çok deli beddua ettim ikisini de.

7.gün, 25.03.2020; bi hava almaya çıkayım dedim lan iyiki. Ufacık liseli bebeler bile sigara içiyordu. Benim neyim eksik?! İ.neler hem sigara içiyor hem toplu duruyordu. Polisi aramadığıma dua etsinler. İçmeyecem.

9.gün, 27.03.2020; bu ne lan, bi haftadan fazla oldu, bu kadar kolay mıymış sigara bırakmak? Paraná yazık olmuş resmen. Ama tadını da özlemiyor değil insan. Neyse içmeyecem.

10.gün, 28.03.2020; t. İle b.'nin yazın yapacağı düğün covid-19 yüzünden ertelenecek galiba, düğünlere yasak gelmiş. Bedduamı aldılar, bu daha iyi durumları. Şimdi bi keyif sigarası ne iyi olurdu lan. Neyse içmeyecem.

11.gün, 29.03.2020; lan ölücem sigarasızlıktan sandım bi ara. İçmediğim halt kalmadı bi sigara almadım elime. Şerefsizim s.....'yi aramasaydım bi karton alır sabaha kadar yakardım. O neydi lan öyle!!! Lan bida böyle gelirse tutamam kendimi. Ş....siz 15.gün olmadan içermişim. İzle ve gör o...... Ç......

(((Bırakmayı düşünen varsa burada küçük bir öneri; bı durumu tek başınıza atlatmak zorunda değilsiniz. Bu şekilde sohbet edin birileri ile, muhabbet edin ve o an aklınızdan çıkmasını sağlayın.)))

13.gün, 31.03.2020; oha aklıma bile gelmedi bugün hiç. Vücudum da iyi hissediyor. Hani tat alma ile koku şeylerim değişecekti? Bi de balgam falan da atmadım hala, vücudumun haberi yok mu ki ne olduğundan?

14.gün, 01.04.2020; dört buçukta uyuyabildim. İnternetten okudum, iki hafta içinde dolaşım sistemi düzeliyormuş. Ondan mı oldu ki? Ha bir de nedense garip bi huzursuzluk var üstümde. Çok bunalımlı bir zamanda yaptığım için olsa gerek, malum korona günleri... Ölümü hatırlamak zorunda mıyım sık sık?

15.gün, 02.04.2020; bugün yeni bir farkındalık oluştu üzerimde, yeşil zeytin sigara isteğimi köreltiyor. İçinde kırmızı bi şey olan yeşil zeytin. Sanırım ekşi olduğu için, bilemiyorum tabii. Garip olansa, yaklaşık 10 yıldır falan ağzıma zeytin sürmemiş olmam. Muhtemelen siyah zeytin de yeme çalışmalarım olacak. Yazarken midem bulandı. Gerek yok siyaha. Gece yine uyumadım. Bu uyku ne zaman ve nasıl düzene girecek yahu?

19.gün, 6 nisan 2020; dün iyiydi. Fakat uyku problemlerim çok artmaya başladı. Tabii covid-19 için bireysel karantinanın etkisi de büyük bunda. Beş-altı gündür de spor yapıyorum. Spor sırasında nefes alıp verirken körüklü otobüs gibi ötüyor ciğerlerim. Sigara aklıma gelmiyor neredeyse. Gelince su ve yeşil zeytin veya ekşi bir şey ile geçiştiriyorum. Sürekli bir şeyler yiyorum ama olsun.
readyforwhat
Bırakmak istemeyenlere, tekrar baslayacaklara bir hatirlatma; içersen 20-30 yil icerisinde seni yataga dusurup insanlara muhtac edecek bir hastaliktan öleceksin ustelik her gun bu sekilde olmek icin 20 TL vereceksin. Hayatınız yaşamaya değmiyorsa yaşamayın ama acı çekerek ölmeyi istemek de garip geliyor bana.