pencere

sophos
"Bak, dedi. Pencere, 'penc' ve 're' kelimelerinden oluşuyor. 'Penc', şu tavladaki sayı, yani beş demek. 'Re' ise yol demektir. Burayı, şu dört duvarı düşün. Hangi tarafa gitsen yol yok, kapalı. Pencere de bu dört duvarın arasında açılan beşinci yoldur, unutma."
“Çift Kâğıt" - Murat Özyaşar

Farsça pancara veya pancar پنجره/پنجر "evin aydınlanma veya hava deliği" sözcüğünden alıntıdır.
pencere
muhteşem bir arkadaş zekai özger şiiridir;

pencereyi kapama
gök dolabilir içeri
sen neyi görebilirsin
ıslak bir bulutun ağışını mı

pencereyi kapama
kuş dolabilir içeri
sen neyi taşıyabilirsin
kırık bir dalın yükünü mü

pencereyi aç
soluğun çıksın dışarı
sen büyütmedin mi ciğerinde onu
kokusu hayatı yıkasın diye

pencereyi aç
sesin sarsın dünyayı
duyulur elbet ta ötelerden
yürek kendini tanır

lux
kendini kontrol etmeyi öğrenmesi gereken yazar.
şiir paylaşmak güzel elbette ama tüm sevdiğin şiirleri aynı anda paylaşmak zorunda değilsin. gerçekten rahatsız edici. bir entry giriyorum bakıyorum 10 dakika sonra anasayfada yok. güzel bir çok entryi kaçırıyoruz bu yüzden. sözlükte bununla ilgili bir kural var mı bilmiyorum ama yoksa bile yazarın bunu düşünebilmesi lazım.

edit: kişisel bir problemim yok. görüşlerimiz çoğunlukla paralel. ama görüşlerini tam olarak savunamadığını düşünüyorum. sanki bir şeylerden çekiniyormuş yahut herkesi memnun etmeye çalışıyormuş gibi bir hali var.
codex cumanicus
Sözlükte bazı eksikler olduğundan mütevellit engelleme mekaniğinin çalışmaması sebebiyle engelleyemediğimiz son anasayfa sikici.

Yanlış anlaşılmasın kendisini tanımam etmem, fikrimiz zikrimizin aynı veya ayrı olması da ayrıca umrumda değil. Kişiliğine karşı bir tenkitte bulunamam belki dünyanın en iyi insanıdır ,belki de niteliksiz dalyarağın tekidir nitekim konumuz bu değil.

Sözlüğe analiz bazlı, yorumsal ve nitelikli içerik sağlayan sayılı bir kaç adet yazar varken kopyala yapıştır içerikle buraları gereksiz edebiyata boğmak ne derece faydalı bir eylem bilmiyorum.Hem şubatta ortaya pırtmış gelmiş girdiği hangi entryle önemli bir yazar imajı kazanmış anlaması ayrıca güç Edebiyat düşmanı değilim lakin sözlüğe gireyim diyorum, akabinde satırlarca sikim sokum edebi yazılar ve şiirler görüp de entry giren diğer yazarların fikirlerine erişemeyip, eleştiremediğimde, favlayamadığımda epilepsi krizi geçiriyorum.

tanım: Azalarak bitmesi temenni edilen davranışa haiz, kendi fikirleriyle meydanda görmek istediğimiz yazar arkadaşımız

ayriyetten (bkz:sözlükte format sikmek)
0 /