osmanlı impartorluğu yok sayanlar

mezopotamya
osmanlının son zamanlarından alanacak ibretlik durumlar vardır yenileşmek için 17 yüzyıla bakılmalı o zamanlarda devrimler yapılıyordu o kadar dinlere bağlı olmalarına rağmen teşkilatlanma içinde kuruluş ve yükseliş dönemlerine bakılmalı yeterlidir bunlarda 15-16 yüzyıllara tekammül eder o zamanlardaki barış ve antlaşmalar şu an bile uygunlansa bu durumda olmayız diye düşünüyorum ayrıca şunuda belirtmek isterim ki mustafa kemal de bir osmanlı subayıdır ve ilk görüşleri orada filizleniyordu.
rigmo
Cok uzatilmamasi gereken bir mevzu; "ben size gecmisten ders alin dedim, gecmiste kalin demedim." Diye bir soz olmali. Gecmis bu yuzden onemlidir. Ayni hatalari tekrar etmemek icin onemlidir. Fakat bizim oyle bir gayemiz yok. Cumhuriyetin ilk yillarinda da hocalar asildi yil 2017 gene ayni tas ayni hamam. Ataturk'un "turk milleti caliskandir, zekidir" sozu donemi gaza getirmek icin soylenmistir diye dusunuyorum artik. 1950 de 1890 lari .. 2002 de 1950 yi yasatmaya calisan guruh. Umarim "bizden" degildir. Yoksa ataturk'un o sozuni tamamen, yanlislayacagim.
giyotin
Kim yok sayabilir diye merak ettiren başlık!
Osmanlı ideolojisi kendi kendini bitirdi zaten, ortaçağda takılı kaldı birkaç yüzyıl daha zorladı... yok sayılacak yada fetiş yapacak kadar abartmamak gerek. Bugün osmanlı diye bir hanedanın yönettiği herhangi bir ülke yok, yani bugün osmanlı diye bir devlet yok!
prometheus
Başlık sorunlu. Osmanlı imparatorluğunu yok saymaktan kasıt imparatorluğun katliamcı geçmişine karşı çıkıp imparatorluğu "dedelerimiz" olarak görmemekse evet ben yok sayıyorum. Benim ecdadım falan da değil.
anda
ortaçağ ve yeniçağda yaşamış 600 yıllık bir devletten bahsediyoruz burada , o zamanlar kurallar , kanunlar bizim yaşadığımız döneme göre bir hayli gaddar , osmanlının ve diğer onla akran devletlerin yaptığı aşırı şeyleri bulundukları zamana bağlıyorum ve bu ülkelerin acımazsızlıklarının insanlığın modernleşmesiyle birliktr gittikce azaldığını görüyorum.

düzeltme ; imla
deist imam
Anadolu tarihini osmanlıdan ibaret görmek kadar aptalcadır. Ayrıca osmanlıyı sadece kardeşini katleden fatih ya da oğlunu katleden kanuni veya kanlı padışah abdulhamitten ibaret görmek de aptalcadır. Taşlıcalı yahya da osmanlıdır, mimar sinan da osmanlıdır, ali kuşcu da osmanlıdır, tevfik fikret de osmanlıdır, namık kemal de osmanlıdır.