kıdemli başçavuş

raptor
"taşşak" kelimesinin vücut bulmuş hali.
3 yıl -> asb.çvş.
3 yıl -> kd.çvş
6 yıl -> üçvş.
6 yıl -> kd.üçvş.
6 yıl -> bçvş.
yaş haddi -> kd.bçvş
totalde 24 yılın sonunda ulaşılan rütbenin ardından. her 3 yılda bir kademe alınır(deniz ve hava kuvvetlerinde her kademe için bileğe bir çizgi eklenir fakat bu uygulamanın sonlandığını sanıyorum belki karada da vardır ama hiç görmedim); yaş haddine kadar kademe alınmaya devam eder.
her ne kadar rütbe yaşa bakmaz dense de 30 yıllık bir başçavuşa teğmen,üsteğmen,yüzbaşı emir vermez (verse de bçvş yadırgamaz ama bu durumlarda ast-üst ilişkisinden daha çok abi-kardeş hatta baba-oğul durumu yaratacak yaş farkı olduğu için vermez), yeni mezun teğmen gelip de 30 yıllık askere emir vermeye kalkarsa tabur komutanı şırıngayla kan alır.
2 yıl sonra bu entryme emekli başçavuş güncellemesi getireceğim.
jakoben
manyaklardan oluşan teskere atmış güruh. bunlar gerçekten manyaktır. bordo bereli falan halt etmiş. cumhuriyet ahlakı dışındaki silahlı güç birimidir aynı zamanda. adamların arasında beş dakika kal monarşi için can vereceklerini anlarsın. hacı hoca tayfalarıyla araları iyidir. zaten manyaklıklarını cehaletlerinden alırlar. aralarında bir çok kürt asıllı vatandaşta vardır. harbiyeli görevi iş olarak görürken bunlar zevk olarak görür ki bu caniliği yaratan yegane unsur olarak işlevselleşir.
2