inançlı insanların inançsız insanlardan mutlu olması

the agnostik ateist
inançlı insanlar dua edecek bir tanrıları olduğuna inandıkları için mutludurlar. tanrılarının her zaman onların yanında olduğundan emin oldukları için çoğu zaman rahattırlar ve öldükten sonraki hayat konusunda fazla endişelenmezler. inançsızlar ölümden sonra ne olacağı hakkında milyonlarca ihtimalin arasında sıkışıp kalmıştır bu yüzden çoğu zaman uyku problemleri çekerler. inançsızların yanında duracak, onları seven tanrıları yoktur. onlar dünyada tek başına kalmış insanlardır. bu yüzden çoğu inançsızın stres sorunu vardır ve alkol alırlar.(bkz: akılsız insanların akıllı insanlardan mutlu olması)

(bkz: sözlüğün yarısından fazlasının alkolik olması)

(bkz: felsefecilerin uyuşturucu kullanması)
ama bence
'tecavüze uğradı vahşice öldürüldü çocuk tamam ama cennete gidecek allah hesabını sorar' diye düşünebilen(!) insana karşı, başka bir yaşam ve o adamın cezasını verebilecek bi tanrı olmadığını ve o çocuğun da yüzünü güldürmek için çok geç olduğunu bilen insan..

'ay kediye mama verdim büyük sevaba girdim' diye düşünebilen(!) insana karşı 'sokaklarda bir sürü aç kedi var ben bunu doyurdum ama diğerleri için ne yapabilirim' diye düşünen insan..

'allah herken rızkını verir' diyebilen insana karşı açlıktan ölenlerin olduğunu bilen insan..

herşeye gözünü kapaması için programlanmış bir dine inanan insana karşı, elinden hiçbir şeyin gelmediği zorluklara bile gözünü kapatamayan insan..
smegol77
bence bu inancla ilgili degil cahillikle ilgili ve bu ulkede olunabilcek en guzel sey cahil olmak gibi.. dusunsene syrekli sikiliyorsun ama farkinda degilsin mutlusun kuslar ucuyor filan
honourr
Düşünme sorgulama bilme çabası içinde olma beraberinde yeni soruları doğuruyor. Olay dallanıp budaklanırken düşünce de gelişiyor. Yanıt arama çabası yol içinde yol açıyor geliştiriyor yeniliyor. Ve bunu yapan insan kendisi gibi yapanların az olduğunu, inanca değil akla güvenmenin gereğini yerine getirmeyen düşünmeyen yığınlar gördükçe bu onu zamanla mutsizluğa itiyor. Ama inanç sistemlerinde öyle mi ? Her şeyin tek bir yanıtla açıklanabilirliği var,düşünmeye gerek kalmıyor.
betaxx
Kötü bir olay karşında inançlı insanlar "kaderde bu varmış napalim" diyip gecistirebiliyorlar. Inanmayan insanlar ise neden böyle oldu diyip olayın peşinden gittikleri için kafayı yiyorlar haliyle.
icarus
adam öbür tarafta 40 bilmem kaç huri götürücek diye kafayı yiyor tabi mutlu olacak
ha bi de karşısındakine kazık sokacaklar onun için de seviniyor olabilir
deist imam
İnançlı insan genelde "allah affetsin" der ve yaptığı kötülüklerin vicdani sorumluluğunu kendinden atar. İnançsız insan ise bir kötülük yaptığında sadece vicdanı tarafından yargılanacağı için sürekli huzursuz olur.
2
jakoben
türkiye devletinin sunduğu yaşamın pratiğinde arayış yoktur çünkü.insan hep mükemmeli arar fakat arayış duyguları törpülenmiş, fakir olup şükretmek gibi eylemlere yönlendirilen insanlar ne arasın zaten? acıdan haz alıyor artık o.aşkları bile ajitasyon.hayatın amacını bulduğuna inanan her insan mutlu olur.bunlarda ölünce manyak bir ortam onları bekliyor sanıyor.sen bu adamı tekrar nasıl kazanabilirsin? (bkz:solcuları bıraksak alayımızı kesecekler)