green book

luther
film gerçek bir hikayeden uyarlanmış. adını da '”the negro motorist green book” kitabından alıyor, bu kitap siyahiler için amerika'da güvenli seyahat rehberi olarak yazılmış ve özellikle ırkçılığı ile ün salmış ülkenin güneyine gidecek siyahiler bu kitaba göre seyahat edermiş. o dönem bazı otel ve restoranlar siyahilere hizmet vermiyorlarmış. filmde ünlü müzisyen don shirley var. filmin konusu da bronx'da yaşan ve sağlam bir italyan aileden gelen, aslında meşhur bir bardda fedailik yaparken barın kapanması sonucu işsiz kalan tony vallelonga'nın, don shirley güneyde konser turuna çıktığında onun şoförü ve koruması olup sanatçıya green book'u rehber alarak eşlik etmesinden ibaret. filmin iki ana karakteri birbirlerine tamamen zıt iken olaylar gelişiyor ve sıcacık bir hikaye izlemeye başlıyoruz. daha fazla detaya girip spoiler vermek istemiyorum.

https://aniluzun.club/tr/
franz
amerikan film şirketlerinin ırk ayrımından nemalandığı bir başka yapım. taabii bu sefer dünyayı kurtarıp bak biz hümanistlikten kırım kırım kırılıyoruz mesajı vermeyip daha çok realiteden yana olmuşlar.

ha sanat yönetmenliğine, yönetmenliğine diyecek laf yok. ama konu çok sıradan, fazla klişe. sonu tahmin edilebilir olup şarkılarla eğlenmek daha bir olası.