evrim ağacı

Valar dohaeris
Evrim Ağacı (kısa adı EA, İngilizcesi Tree of Evolution), merkezi Ankara'da bulunan bir öğrenci topluluğu ve bir markadır. 5 Kasım 2010'da Çağrı Mert Bakırcı liderliğinde kurulmuştur. Diğer kurucu üyeleri arasında Babür Erdem ve Güngör Budak bulunmaktadır.

Evrim Ağacı, Türkiye'nin en büyük evrimsel biyoloji oluşumudur. Resmî internet sitesi olan Evrimagaci.org, Türkiye'nin internet üzerinde en çok ziyaret edilen evrimsel biyoloji sitesidir. Sosyal medya ve internet sitesi ziyaretçileri bakımından Türkiye'nin en büyük ve en popüler özgün içerikli bilim oluşumudur. Çalışmaları, Avrupa Evrimsel Biyoloji Cemiyeti (European Society for Evolutionary Biology, ESEB) tarafından aralıklarla maddi ve akademik olarak desteklenmektedir. ESEB tarafından Evrim Ağacı'nın haberi olmaksızın belirlenen, Türkiye'de yaşamayıp Türkçe konuşan ve alanında uzman olan 2 akademisyen tarafından çalışmaları incelenmiş ve içeriklerinin kaliteli olduğu tasdiklenmiştir.

Topluluğun vizyonu Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yaşanmasını hedeflediği bilimsel devrim ve bilimsel aydınlanma hareketini bilimsel bir perspektiften ateşlemek ve küresel ölçekli aydınlanma mücadelesini ileri götürmektir. Bu vizyon çerçevesinde; modern bilimi en doğru, en geniş kapsamlı ve en güvenilir biçimde halka ulaştırmak amacıyla Türkiye'nin en büyük bilim arşivini yaratmaya çalışmaktadır. Bu arşivin en önemli özelliği, bugüne kadar Türkiye'de ve Dünya'da genellikle bilim oluşumları tarafından üzerinde durulan haber ve bilimsel gelişme odaklı yayınlardan ziyade, temel konsept ve konuları anlamaya ve anlatmaya yönelik bir eğitim projesi temelinde inşa ediliyor oluşudur. Bu sayede halkın sadece bilimsel gelişmelerden haberdar olmaktan ziyade, bu gelişmeleri yorumlayabilecek akademik altyapıyı kısmen de olsa sağlayabilmesi umulmaktadır.

Kuruluşun resmî internet sitesinde, evrimsel biyoloji başta olmak üzere, çeşitli modern bilim dallarına ait, temel düzeyden akademik düzeye kadar değişen bir ölçekte kavramsal tanımlama, akademik örnekleme ve kuramsal analiz yayınlarına yer verilmektedir. İçerikler genel olarak makaleler, foto-bilgiler, soru-cevaplar şeklinde, kategoriler halinde sunulmaktadır. Evrim Ağacı'nın en önemli çalışmalarından biri olan Makale Arşivi, çoğunlukla popüler bir dile indirgenmiş akademik içerikli yazılardan oluşmaktadır. Bunlar, diğer yayınlarına göre daha derin içerikli ve kapsamlı analiz yazılarıdır. Birçoğunun odağında veya yaklaşımları arasında evrimsel biyoloji analizleri bulunmaktadır. Fotoğraf Albümleri altında çeşitli bilim dallarına göre kategorize edilmiş foto-bilgiler (veya fotoğraflar), evrimsel biyoloji de aralarında bulunmak üzere bugüne kadar var olmuş her türlü bilim sahasının belirli bir konusuyla ilgili daha genel anlatımları içermektedir. Soru-cevaplar ise, yine özellikle evrimsel biyolojiyle ilgili sıkça sorulan sorulara kısa ve net yanıtlar vermeyi hedefleyen içeriklerdir. İnternet sitesi içerisinde ayrıca video içerikler ile Türkiye'nin en kapsamlı çevrimiçi bilim sözlüklerinden biri de yer almaktadır.

Kaynak; https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Evrim_Ağacı
allahimlenin
Evrimi reddedenlerin biraz takıldıktan sonra 'evrim var tanrı yapıyor' söylemine başladıkları daha sonrası darwinist olup hayvan gibi evrimciliğe büründüren güzel bir oluşum.
miractanyuvarlananninja
Ülkede bilimle uğraşan ve bunu topluma sunan oluşumların olması, bu oluşumların gerek makaleleri gerekse canlı yayınlarıyla bizleri aydınlatıyor olması bir umuttur. Umarım çokça gelişip bu tarz girişimde bulunmak isteyenleri de teşvik ederler ve özellikle genç beyinlerde daha fazla merak uyandırırlar.
Eh Tabii bize de destek olmak düşer.
deist imam
"Öğretmiyolarsa, öğreteceğiz" mottosuyla yola çıkıp youtube üzerinden liseler için evrim derslerine başlamış olan grup. İlk dersi aşağıda bulabilirsiniz.

mtht
faydalı bilgiler aktarıyorlar. facebook üzerinden beğenip youtube üzerinden abone olduklarında bile günah işlediklerini düşünüyor olabilirler.
atticus finch
youtube kanalının kesinlikle takip edilmesini önerdiğim oluşum, web sitesi, grup. sık sık önemli prof.ler ile canlı yayınlar yapıyorlar. patreon'daki gönül rahatlığıyla, pişman olmadan maddi destek verilebilecek sayılı hesaplardan birisi.
militarist
en büyük şarlatanlardan bir tanesi. bilim diyerek doğruluğu kanıtlamayan ve kanıtlamaya çok uzak olan şeyleri doğruymuş gibi yazıyorlar. özellikle nükleer enerji ve yenilenebilir enerji hakkında söyledikleri safsatadan ibaret olan sahtekarlardan oluşan topluluk.