boca juniors river plate

radis
nam-ı diğer "superclassico"
Arjantinli iki güzide ve köklü futbol kulüplerinin dünyaca ünlü derbisidir. başta brezilya ve arjantin olmak üzere güney amerika için futbol herşeydir. bu iki takımın maçlarında ülkede hayat durur. Aralarındaki ezeli ve kanlı rekabet
"sınıf kavgasından" kaynaklanır... fakir ve halķın boca'sı zengin sınıfının river plate'ine karşıdır. gol olduğunda ise stadyumun kale arkası trıbünlerindeki taraftarlar ezilme tehlikesi yaşarlar. Korkunç bir rekabet vardır. Birgün derbide 2-0 riverplate galip gelmiştir. Boca juniorslu taraftarlar river taraftarından iki kişiyi öldürerek "işte durum şimdi eşitlendi" çumlesini kullanmıştir. nike firması boca'nın , adidas ise river'ın sponsorudur. Iki buyuk dev sponsorlarda bu rekabette çekişirler. Hatta bir boca'lı için adidas giymek takımına ihanet gerekçesidir.ayni sekilde bir riverli için de boca'nin sponsorundan giyinmek onur kırıcı bir davranıştir. Coca-cola ve pepsi de nike ve adidas kadar olmasada bu rekabetin içindedir. Açıkolmak gerekirse bana her zaman Boca Juniors daha özel ve güzel gelmiştir.
Edit: yazım hatası


deist imam
Maradona faktörü ve river platenin kuruluşunda ülkenin burjuvazisinin etkili olmasından dolayı boca juniorsun daha sempatik göründüğü derbiler derbisidir.
anda
dünyanın en büyük , heyecanlı ilk beş derbisine giren maç , genel anlamda river plate zenginlerin boca işçi kısmının klübüdür.