batı komünizmi

sophos
Veya batı sosyalizmi neyse işte, batı'nın boktan liberalliğinin komünist düşünceyi çürüten veya yavaş yavaş onu yıkmakta olan hali. günümüz komünist düşüncesi.

Sscb zamanında ibnelik, vejetaryenlik, feministlik, mülteciler hoş geldinizcilik mi vardı? Hepsi batı'dan geldi. liberal düşünce sayesinde rahatça yayılıyor bu sapkınlıklar. Komünist düşünce çürüyor. Stalin bu mor saçlı feministleri, komünistim diyen bu ibneleri görse ne derdi acaba... Biz bunlar için mi 2. Dünya savaşı'nı kazandık, nazilerden kurtardık buraları...
dutch van der linde
avrupa komünist partilerinin çoğu 1956 macaristan olaylarından sonra sscb ile yollarını ayırdı. dolayısıyla ister istemez komünizmden de uzaklaştılar bu bakımdan batı komünizmi gibi bir tabir olamaz, avrupa solu demek daha uygundur. günümüzde de çoğu almanya'nın sdp'si ya da sözde solcu francois hollande gibi kapitalist yalakalığına evrilmişlerdir. baas(arap sosyalizmi) kökenli esad suriye'de selefi teröristleri hoplatırken bunlar o teröristlere maddi yardım yapmakla meşguldürler. kısaca, milyon dolarlık otellerde proletaryayı nasıl kurtarırız diye altın bardakta şarap içen lümpenlerdir.

peşin not: komünist değilim bir insanın sosyal demokratlardan hoşlanmaması için ille de komünist olması gerekmiyor.

not2: stalin'in ölümü ardından yapılan de-stalinizasyon süreci sonrası ''sscb hala bir sosyalist devlet mi?'' tartışmalarına girmeden belirtmek isterim ki sscb 1990'a kadar sosyalist bir devlettir(yıkılışının son bir yılı kapitalisttir.) ve revizyonist bir komünist, lümpen bir sosyal demokrattan çok daha hayırlıdır. (düşündüm de sağcılar bile daha hayırlı olabilir)