adolf hitler

secularist
Başta komünist ve sosyalist partileri kapattırdı. halk kendisine çok güveniyordu. vatan haini ilan ettiği komünistleri öldürürken milliyetçiler ve faşistler zafer naraları atmıştı. hitler onlar için bir numaraydı taa ki sıra onlara gelene kadar. faşizmin baltası onlarında canını okudu. Kendisi gibi olmayan herkesi hain ilan etti ve onları yok etti.

(entr düzenlendi)
renkdegistiremeyeniguana
Almanya'nın 2 Ağustos 1934 - 30 Nisan 1945 tarihleri arasındaki Cumhurbaşkanıdır. göreve geldiği zaman ilk iş kendi partisi dışındaki tüm partileri kapattırmıştır. Yahudileri katletmesi ile bilinir. Küçükken Ressam olmak istemiştir. Savaşı kaybedince siyanür içip kafasına sıkarak intihar etmiştir.
adolf hitler
benim bu esprisini yapacak olmamın dışında, sanıldığı gibi bir insan değildir.

kendisi evcil hayvanlarından biri öldüğünde saatlerce ağlayabilecek kadar duygusal olmasına rağmen milyonlarca insanı toplama kamplarında katletmiştir. bununla birlikte gerçekten zeki bir insandı ve hitabet yeteneğine çok güveniyordu. halkın bu kadar desteğini alma sebebi ise konuşma saatlerini konusuna göre seçecek kadar zeki olması. eğer birilerini bir konuda gaza getirmek istiyorsa öğleden sonra herkesin dinç olduğu saatlerde konuşuyor, bir şeyleri kabul ettirmek istiyorsa akşam yemeğinden sonra insanlar işten gelmiş yorgunken konuşuyordu. bu sayede zaten yorgun ve bıkmış olan insanlar denilen her şeyi onaylıyorlardı.

eğer 2.dünya savaşı'nda kazanan tarafta olsaydı faşist pislik, şerefsiz olarak değil de mükemmel bir siyasetçi, üstün zekalı bir devlet adamı, müthiş bir kumandan olarak anılacaktı.

kaybetmesinin sebepleri arasında "ben daha iyi yaparım" diye düşünmesi ve yanlış savaş taktikleri uygulaması sayılabilir. çünkü o dönemde, blitzkrieg ile kış şartlarında bile olsa sscb'yi yenebilirdi. fakat işi bilenine bırakmadı ve 3.reich'ın sonu kaçınılmaz oldu.
inonuist
Etrafta ırkçıyız ne olmuş diye gezen Türk gençleri bayılır ona ama sıra Mao'ya Stalin'e gelince sadece söverler ve bu gençlerin bir başka yaptığı hareketlerden biri de Sovyetler Almanya'yı işgal ederken çok kötü davrandı katliam yaptı diye ağlamaktır Almanlar çiçekle gittiği için zaten Sovyet askerleri intikam için tutuşuyordu yaptıkları yine Nazilerin yaptıkları yanında hiçbir şey yine müttefikler iyi davranıyor.
inonuist
Şu tartışmaya da açıklık getireyim Hitler SSCB'ye dalmasa yine savaşı kaybedecekti bu bir gerçek zaten savaşı kaybetmeye başladığı için SSCB'ye girdi Alman savaş ekonomisi çok kötüye gitmeye başlamıştı İngiltere'ye giremeyince Britanya Hava Savaşlarını da çok ağır bir şekilde kaybedince zaten müttefik uçakları cirit atıyordu havalarda ve Hitlerin SSCB ye girmesi aptalca değildi şarttı girmesi gerekiyordu öyle ekran başında olduğu gibi olmuyor o işler
darkmordecai
Gelmiş geçmiş büyük siyasi zekâlardan biridir.Bazı komutanların Ve kendisinin yaptığı bazı hatalardan dolayı savaşı kaybetmiştir.Yine de 7 düvelle 6 yıl boyunca savaşmıştır.Fransaya elini kolunu sallayarak girmiştir.Her ne kadar çok insan öldürdüğü söylense de sadece onu suçlamak yanlıştır.Ki hitler toplama kampı fikrini vermesine rağmen hayatına boyunca hiç kampa gitmemiştir.Her ne kadar kullanılsa da dünya teknoloji gelişimine katkısı büyüktür.Doğrularıyla yanlışlarıyla da olsa yine de en büyük siyasi zekâlardan birisi olarak tarihte yerini almıştır.
invincible54
sadece komünizme karşı olan zaafı nedeniyle 2.dünya savaşını kaybeden lider.sadece batı ile savaşıp sscb yi sona bıraksaydı şu an çok farklı bir dünya düzeni olabilirdi.
zirvedekicahil
Zeki değildir, kötü de. Ayrıca yaptığı her şey yasaldır. Ne yazık ki birçok diktatör kadar kötü bile olsa, "dünyanın kurtarıcıları" tarafından şeytanlaştırılmıştır.

Hitler kötü değildi dendiğinde insanlar hemen itiraz etseler de, tarihe iki yönlü bakmak gerekir. Zira tarih asla ve asla "doğru" ve "yanlış" olarak ikiye ayrılmaz. Siz bakış açınıza göre "doğru" ve "yanlış"ı oluşturursunuz.

Hitlerin bakış açısından bakalım; hitler alman ırkının üstün ırk olan aryanlardan [günümüz iranı da ismini bu ırktan alır] geldiğini ve insan evriminin ancak en güçlü olanın ayakta olması ile ilerleyebileceğini düşünüyordu. Günümüzde buna (bkz:yapay seçilim) ya da (bkz:öjenik) deniyor.

Hitler sadist birisi değildi. İnsan öldürmekten, vahşetten hoşlanmıyordu. Tek istediği doğan her çocuğun üstün özelliklere sahip olmasıydı. Bunun yolu da aryan olmayanların öldürülmesiydi. Kısacası hitlerin yaptığı şey kötü ancak niyeti iyiydi. Nasıl mı?

Öyle bir dünya düşünün ki, hiçbir çocuk zihinsel veyahut bedensel engelli değil. Eşcinsellik yok, herkes insan ırkını devam ettiriyor. Kalıtsal hastalıkların önüne geçilmiş. İşte hitlerin amacı buydu. Elbette ki bu amaç ulaşılamaz bir hedef, en azından bir milenyum boyunca sıkı bir genetik planlama yapılmazsa.

Zeki değildir, zira "peygamber sendromu"na kapılmıştır. Tarih boyunca sürekli kazanan her generalde olduğu gibi hitler de rehavete kapılmış ve kendisini yenilemez sanmıştır. General Kış'ı yenebileceğini düşünerek rusyaya saldırması buna bir örnektir. Hitlerin en büyük işleri genelde çevresi ve Goebbels tarafından yapılmıştır.

Goebbels, kristallnacht [kırık camlar gecesi] adı verilen gecenin mimarıdır. Bir gecede binlerce yahudinin evi yakılmış, 250 sinagog yerle bir edilmiştir. Hitlerin gücü bu derece büyüktür. Peki halk neden onun peşinden gitti? Almanya çökmüştü; "yol yaptı", istihdam sağladı, ülkeyi silahlandırdı. Kısacası ölü bir ülkeyi diriltti. Bu manada bakarsak hitler oldukça başarılı bir devlet adamıydı.

Kristallnacht demişken (bkz:martin niemöller)in hepimizi uyardığı ancak tarihin ikinci kere [bu sefer komedi olarak] tekerrür edeceği bir olay var; toplumsal temizlik. Toplumsal temizlik her zaman toplumun büyük çoğunluğunun nefret ettiği kesimlerden başlar. Türkiye için örnek verirsek, en büyük örnekleri aleviler ve eşcinsellerdir. Bunların baskılanmasına ses çıkmazsa, daha büyük azınlıklar hedef alınmaya ve toplum kutuplaştırılmaya başlar. Sonra bir bakmışsınız, kristallnacht'ta olduğu gibi bir gecede binlerce insan ölmüş.

Hitlerin generalleri Nürnberg'de yargılanırken üstlerinden gelen emri uyguladıklarını ve bunun o zamanlar suç olmadığını söylerler. Bu doğrudur zira hitlerin yaptığı her şey yasaldır. Hitler kanun koyucu, uygulayıcı ve yargılayıcıdır. İşte bu durum, bütün yetkilerin tek bir elde toplanmasının yol açabileceği durumları çok basit bir şekilde özetlemektedir.
2
besiktas
türkçü türk gençliğinin bir bölümünün büyük lider demesi sonucu kendi ideolojilerinin adındaki anlamı bile hiçe saydıran faşist lider

edit:içerik
0 /