25 haziran 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri

pencere
kürt fobisinden kurtulanın kazanacağı seçimdir. akp iktidarı 2016'ya kadar iktidarda başarılı bir şekilde kalmayı başardıysa kürt fobisi olmaması yüzündendir. bu fobi nüks ettikten sonra halleri ortadadır. hala kazansalar da yönetemiyorlar. ve artık demokratik yollarla gidişlerinin hızlı bir aşamaya geldiği de herkesin malumudur.

son seçimlerde, chp'nin, akp'nin elinden aldığı, mersin, adana, antalya, ankara, istanbul gibi iller kesinlikle kılıştar'ın yahut adayların mucizevi yeteneklerinden olan durumlar değildir. 24 haziranda millet ittifakı artı hdp'nin aldığı oyu koy, tam tamına bu chp zafer oylarının sayısına ulaşırsın.

geçen cumhurbaşkanlığı seçiminde umut olarak ortaya çıkan muhalif adaylarda erdoğan'ı yenmek için bütün nitelikler vardı. salt demirtaş hapisteydi, gerçi hapiste olmasına rağmen meral momy dahil diğer 3 adayın toplam oyundan çok oy almıştır. muharrem yüzde 30, chp 22 aldıysa, aradaki 8 oyu (6 milyon oy yapar neredeyse) kürt fobisini kırmasına borçludur. meral momy, ince'den her konuda yetenekli olsa da, ince ile ortak bir eksiği vardı. o da cesaret eksikliği. artık ikisi de eski tarihin yüzleridir.
eko başkana şimdilik güveniyorum bu hususta. umarım yanılmam.
sophos
Türkiye'de aynı abd'deki gibi iki kutuplu sistem yapılmak isteniyor. Orada halk nasıl her seferinde cumhuriyetçiler ve demokratlardan birini, yani kötünün iyisini seçiyor, türkiye'de de aynı rezalet durum oluşacak.
Mozambik'ten örnek vereyim. Mozambik'te halk, ne kadar kötü olursa olsunlar akrep partisi'nden ya da cumhuriyet partisi'nden birini seçmeye mecbur bırakıldı. Ünlü mozambik liderleri olan Swordson'ın ve Soldierborn'un birbirinden hiçbir farkı yok. Mozambik akrep partisinin ne olduğunu biliyoruz da, mozambik cumhuriyet partisi de oy almak için eski akreplilerle, kaçak elektrik partisiyle, eski pensilvanya hayvan hakları dernekleri üyeleriyle yani her türlü ittifak yapılmaması gerekenle ittifak yapıyor. Sonuç olarak cumhuriyet partisinin akrep partisinden bir farkı kalmıyor. Paragraf sorusu çözümü sürecinde kitap okumayan teröristlerle iş birliği yapan, pensilvanya hayvan hakları derneklerinin eski dostu olan mozambik akrep partisi - oy almak için yalanmadık kitap okumayan terörist bırakmayan, içinde her türlü zararlı bulunduran mozambik cumhuriyet partisi. İkisinden birini seçmemiz isteniyor.
Karşıtlar birbirlerine dönüşüyor.