12 eylül 1980

dahafazlavietnam
ülkenin kara günlerinden bir tanesi. 12 eylül darbesi yüzünden birçok ilerici kişilik hayatını kaybetmiştir. 17 yaşında idam edilen erdal eren bu kişiliklere bir örnektir.
atticus finch
kenan evren faşistinin "ben darbeyi yapmasam kızılay meydanının adı kızıl meydan olacaktı" diye açıkladığı abd/nato destekli gerici askeri diktatörlük darbesidir.

keşke annenin o gece başı ağrısaydı kenan...
-----
Dönemin cahil sağcıları ve cahil solcuları yüzünden olan darbe. Bu iki hain grup ve siyasiler bilerek darbe ortamına zemin hazırlamıştır. Sanki siviller çok iyi bokmus gibi askere laf söyler. 12 Eylül 1980 darbesinde birilerinden hesap sorulacaksa darbeye zemin hazırlayan; meclis, sağcılar ve solculardır. Ulan Kenan Evren meclisi kaç defa uyardı artık hükümeti kurun diye. Koskoca meclis bir hükümet kuramadı. Ülkede otorite kalmamış. Sağcılar ve solcular her gün kan dökmüş. ya ne olacağıdı?? Bir de "dış güçler darbeye zemin hazırladı" derler bu sağcılar ve solcular. Uyduruk ideolojiniz ve dogmalarınız için ülkenin içine ettiniz. Sanki o dönemde siviller çok demokrattı da asker antidemokrattı! Sivil yönetimlerde hiç faili meçhul cinayetler olmadı, hic idamlar olmadı, ülkenin kasası hiç boşaltılmadı, sağcılar ve solcular birbirlerine kurşun değil de Gül attılar, sağcılar ve solcular katliamlar yapmadı! Asker durduk yere geldi darbe yaptı! Ya bir siktirin gidin. Türkiye, demokrasiyi öğrenmek istiyorsa gidip TSK'dan ders alsın. Türkiye'deki sivillerin çoğu, aklı başında bir Türk subayının demokratlığına, entelektüelliğine yetişemez. Son tahlilde Darbe doğruydu ve kaçınılmazdı, darbe sonrası politikalar ise son derece yanlıştı.
pencere
bugün işçi sınıfının üzerinde bütün pornografisiyle daha şiddetli süren darbedir. gerçi sözlüğümüzde pek işçi yok. genelde asgari ücretin biraz üzerinde çalışan plaza çalışanları var. yahut yarın asgari ücretin biraz üzerinde iş bulabilir miyim korkusuyla çil yavrusu gibi açılan üniversitelerde ömür tüketen gençler var. bu insanlarımızın büyük çoğunluğuna göre işçi, çaylarını kahvelerini getiren asgari ücretle çalışan hüseyin efendidir.
bu tür plaza çalışanlarımız iş çıkışı veya öğlen aralarında starbucks stroyleriyle muhteşem bir hayat yaşıyorlar. o kazık kahveleri de kredi kartıyla alıyorlar. bu nasıl bir veresiye ve yabancı yaşamdır aklım almıyor. bir de aşka yabancı sikiş hayatları var.

darbe demek açlık sınırı 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 7 bin tl'ye ulaşmışken vatandaşın hamasetle uyutulmasıdır. kamu kaynaklarının hortum hortum yandaş mütahhitlere pompalanmasıdır. yaşamın her yerinden korkunç bir yozlaşı ve yabancılaşmadır. cezaevlerinin kapasitesinin 4 katı mahkumla dolup taşmasıdır. sendikasızlığın günümüz boyutlarına ulaşmasıdır.

sokakta tank paleti, çifter çifter jandar göremesek de söylediklerimin eksiği yoktur fazlası vardır.