yunan mitolojisi

Valar dohaeris
En önemli tanrısı Zeus'tur. Dünyayı ve gökleri onun yönettiğine inanılırdı. Zeus'un erkek kardeşi Hades ölülerin dünyası olan yeraltını ve diğer kardeşi Poseidon ise denizi yönetmekteydi.

Zeus, Hera ile evliydi ve çocuklarının her birinin ayrı bir tanrı görevi vardı.

Hephaistos: Demirciler Tanrısı
Apollon: Güneş Tanrısı
Artemis: Ay Tanrıçası
Athena: Savaş ve Akıl Tanrıçası
Afrodit: Güzellik Tanrıçası
Ares: Savaş Tanrısı
Dionysos: Şarap Tanrısı
Henres: Tanrıların Habercisi idi.

Eski Yunanlılar tanrıların, insanların davranışlarını yönettiklerine inanırlardı. Ayrıca tanrıların sık sık normal insanlarla ilişki kurduklarına ve bazı ünlü kahramanların bir tanrı ve bir ölümlüden doğduğuna inanılırdı.
hena
Baska tanri ve tanrica yaratmaya üşenip hepsini ensest ilişki içinde harmanlanmış bir mitolojidir. Sevmediğimi soyleyemem hatta sevdigim bir mitolojidir fakat eksik yani coktur. Zeusun daldan dala kiliktan kiliga karilara kacmasi, kendi ablasina sahip olmasi ve evli olmasi. Genellikle zorla cinsel birlesmeler uzerine dayali ve bir bakmissiniz hop kiskanliklar uzerine kuruludur. Ama hephaistos candır ya. Bir de hades.
giyotin
Erken tarim toplumu kanunlari, henuz kadın erkek arasinda sınıf farki aşırı derinleşmemis galiba ve erkek egemenligin eşcinsellik ile sarsilmayacak kadar önemsenmedigi ama genede bastanrinin herkesin abisi babası oldugu gercegi olan öte yandan egenin karsilikli kıyıları ve birçok anadolu sehri icin "bizim" tarihimiz diyebilecegimiz kendimizi tanrılara eşdeğer görüp okudugumuz tatlı efsaneler... o zamanlarda olsak köle olabileceğimiz gerçeği ile yüzleşme fırsatı vermeyecek kadar tanrı bencilliği ile bezenmemize sebep olduğu doğrudur. (Tanrıyı insana benzettik çünkü herkes kendini önemli sansın) o yuzden tanri biziz ve artik icimizdeki tanriyi öldürüp kolelikten kurtulabilmeli ve ozgur esit insanlar olabilmeliyiz (nerdeeen nereye) (bkz:insanlık tarihi sınıf savaşımları tarihidir)
valente
En sevdiğim mitolojilerden biridir. Çok fazla eksiği olmasına rağmen. Öncesi titanlara dayanır. Titanların en büyüğü Kronos Doğan çocuklarını yutarak içinde hapseder üç büyük tanrı olan, üç kardeş Hades, Poseidon ve Zeus anneleri Gaia'nın onları saklaması üzerine babalarına hapsolmazlar (kimi kaynak farklı anlatır). Üç tanrı Kronos'u devirir. Zeus insanları yaratır ve Poseidon'la bir olup Hades'i yer altında "hükmetmeye" gönderir. Poseidon deniz ve doğa tanrısı olur, Zeus ise göğün ve cennetin. Dağılım bana hep saçma gelmiştir zaten. Fantazi tanrısına kadar var ama. Kökünü çok merak etmişimdir hep mitolojilerin İskandinav olsun, Mısır olsun, Yunan ya da Asya... Ayrıca Age of Mythology güzel oyundur

bunlar ilginizi çekebilir