yorgunluk

kargalı karga paşa
Şu sıralar yoğun olarak hissettiğim şeylerden biridir. Teknik olarak ilmim yettiğince tanımını biyolojik ve anatomik olarak yapmam gerekirse kas gruplarında laktik asit birikmesi sonucu meydana gelen randıman ve verim düşüklüğü durumu olarak tanımlayabilirim. Ama yorgunluk sadece bundan ibaret değildir.


Sadece çok koşunca yorulmaz insan ya da kat kat merdiven çıktığında. İnsan bazen sadece yattığı yerden de yorulabilir. Düşündükleri yorar, duydukları yorar, hissettikleri yorar. Yorar. Bazen hiç bişeye sahip olmamak, hiç bir şey yapmamak bile yorar. Hiç bir şeye sahip değilken bir şeye sahip olmak istemek yorar. O şeyi beklemek yorar.

Fark ettim de ben çok yorulmuşum. Bu entry girip sözlük ahalisinin beynini meşgul etmek... O da yoruyormuş dostlar.

Sustum tamam. Ama susmakta yorar.
prometheus
Yalnızlık, kalabalık, kapkaranlık bir evde göz alan bir parlaklıkla beynine işleyen ışığıyla dijital saat... Duvar saati... Tik tak, tik tak, tik tak... Zamanın akışını her an hatırlatan her şey. Modern yaşamın en ciddi sorunu zamanın gerisinde kalmamak için atılan her adım. Zamanı kovalıyoruz ve bu kovalamaca içerisinde hızla akıp giden zaman hep bir adım önde.

Kocaman bir saatin içerisine hapsolmuş şekilde akrep, yelkovan ve her geçen saniye yapılacaklar planlanmak zorunda olması ama 24 saatin yapılması gerekenleri düşündükçe çok az gelmesi. Sevgilisine deli gibi aşık birine yeter mi sınırlı saatler ya da kanser yatağında yatan birinin ömrünü bir saniye daha uzatmak için elinden geleni yapmaya çalışanlar için... Zaman hepimizin peşinde. Anne karnındaki bebeğin düşmanı zaman. 65 yaşında bütün kaslarının ağrısından bezmiş bir çobanın da düşmanı. Zamanı durdurmak gerek. Tam o an!

Yeni doğum yapmış bir annenin bebesini ilk emzirdiği an mesela. Sevgilinin nemli dudaklarını hissettiğin an. Hastalıklardan öncesini mesela... Bitmek tükenmek bilmeyen yorgunlukların ilacıdır sevgi...
shaw
Dün bi arkadaşım 22 yaşındayım ama kendimi 44 yaşında hissediyorum, çok yorgunum, sabah işe gidiyorum akşam dönüyorum, güneşi görmüyorum demişti. Zihinsel yorgunluk, çok zor.