yılmaz güney

islamik devrimci
Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar.

Babası Siverekli Zaza, annesi ise Vartolu bir Kürt olan Yılmaz Güney, Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği Cannes ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır.

biradelisi
Sinema oyuncusu, senarist ve yazar. İlk dönem popüler filmlerinden sonra italyan yeni gerçekçiliğinden etkilenerek muhteşem filmler ortaya çıkarmış ve muhteşem oyuncu performansı sergilemiştir. Umut filmi bu anlamda -fikrimce- en iyi filmidir.
deist imam
Mahirleri evinde saklayan devrimci oyuncu. İyi bir devrimci ve iyi bir oyuncu. Bir şeyleri iyi yapmış ki 2018 yılında bile bazılarını kudurtabiliyo.
codex cumanicus
Türkiye cumhuriyetinin yasa kutsalını mevkisiyle taşıyan bir hakimi katletmiş eski yazar ve sinema oyuncusudur. Esasen bir kanun kaçağıdır, nedendir bilinmez Türkiyede özellikle de sol kesimin kürtçü fraksiyonu tarafından Allahlaştırılmış bir seksenli yıllar figürüdür.

Gelgelelim oynadığı Seyithan ve fatma giriğe eşlik ettiği Yarın son gün adlı filmler takdire şayandır.
frantz fanon
"(...)ne insanlar ne de devrimler çıplak / mutlak idelerin yeryüzündeki somut görüntüleridir; hiçbir zaman da olmayacaklar! Karısını döven devrimciler, üçkağıtçılık yapan demokratlar, "Ne dediğini bilmeyen" adamlar hep oldu ve olacak...
(...)
Rasyonalist ayartmaların pençesinde bihaber kıvrananlar, aynı zamanda kafalarında bir sanatçı profili de çizerler... Bu profile katil olmak girmez, giremez... Çağdaş anlayışa katilliğin sığması mümkün değildir...

Türkiye'de yaygın olan hastalığın semptomları Yılmaz Güney'in “katil” olması tartışmalarında da hayat bulmuştu. Zaten, Yılmaz Güney'in politik temelli sanatsal başarısına tahammül edememiş aydınlanmacılar hep varolmuştur... Yılmaz Güney'e ilişkin son tartışmada sadece söz konusu durum bir kez daha gündeme geldi... Ancak, ilginçtir, Yılmaz Güney'i savunan aydınlanmacılar da onun mükemmel kişiliğini ispatlamaya çalıştılar. Sol'a daha yakın olan ya da kendini sol'da tanımlayan birçok çevre, Yılmaz Güney'i ahlaki olarak aklama yarışına girdi. Onun pürüpak kişiliğini ispatlamaya çalıştılar. Yani, Yılmaz Güney'e yöneltilen ve aslında onun sanatsal başarısının kaynağını politikadan almasına tahammül edememekten kaynaklanan tepkilerin sahibi aydınlamacılara karşı, solun aydınlanmacıları, aynı sistematiğin içinde kalarak, aynı mantıkla cevap vermeye çalıştılar. Aynı hatayı bir başka cepheden varettiler.

Oysa, Yılmaz Güney, bizim tarafta olan ama aynı zamanda karikatür niteliğinde olmayan sanat ürünleri yaratmayı başaran bir kişilik olarak halkın kalbindeki yerini aldı. Minibüsçülerin aynalarını süsledi. Aydınlanmacı saplantıları olmayanlar için, önemli olan Yılmaz Güney'in ne tarafta olduğudur...O kadar..."

"bir acayip adam: ahmet kaya" yazısından alıntıdır.
jakoben
çok anasının gözü adamdır .. yılmaz'a bugünün teknolojik sinema aygıtlarını ve küçük ama kararlı bir ekip verin, vatanınıza nasıl hizmet ediyor aklınız şaşar.. yeni ahit ve eski ahitten esinlendiğini iddia ederek müteahhit ve vatanın evladı diye bir isimle senaryo sallar.. sessiz ahit, kimseye el açmadan, kimseden ödenek almadan ev diken müteahhit ve vatan evladının mücadelesini konu alır böyle... gider ''milletin adamlarının'' kapısına, ben yönetiyorum gelin oynayın der. bizim çomarlarda da zaten ulaşılamayan sevdadır sol cenahın sanatkarları ile ilişki kurabilmek dolayısıyla koşa koşa gelirler. finalde sedat peker'i erdoğan bayraktar'a öldürtür, erdoğan bayraktar'ı da karadenizin yeni yatırımlara açık dağlık alanında inşaat planı sekansı çekme bahanesiyle çıkartır, infaz ettirir. cesedinin götüne o dilek özçelik'in eline tutuşturduğu elli tl'yi sokar. bu tufayı da başka bir kurgu ile film haline getirdikten sonra siz izleyin diye gişeye sokar. sinema bileti olarak satar, parasını verirsiniz ve yurt düşmanlarının infazını elinizde patlamış mısırla izlersiniz. adam film çekerken öldürür. sanatta zaten günümüzde aslında böyle olmalı..yani bu zamanın; bitse de yönetmen koltuğumu tahsis ettiğim hanım efendinin bu yağmurlu havadaki nemden dolayı ayaklarındaki bot parmak aralarına pamuklanma yapmadan eve götürüp bir an önce ayak fetişi yapabilsem.. gibilerinden düşünen hovardalarına benzemez. dostoyevskiden bahsettikten on dakika sonra beşiktaş adamın mına kor lan!! cılar gibi saçma sapan adam hiç değildir.