yılmaz güney

islamik devrimci
Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar.

Babası Siverekli Zaza, annesi ise Vartolu bir Kürt olan Yılmaz Güney, Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği Cannes ödüllü Yol, Sürü, Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır.

pekerus
“Biz hep gurbet türküleri söylemek istemiyoruz. Dağlarımız, ovalarımız, ırmaklarımız bizi bekliyor… Bir köle olarak yaşamaktansa bir özgürlük savaşçısı olarak ölmeyi tercih ederim”
Yılmaz Güney
biradelisi
Sinema oyuncusu, senarist ve yazar. İlk dönem popüler filmlerinden sonra italyan yeni gerçekçiliğinden etkilenerek muhteşem filmler ortaya çıkarmış ve muhteşem oyuncu performansı sergilemiştir. Umut filmi bu anlamda -fikrimce- en iyi filmidir.
mel
Hakim Katili Yılmaz Güney. Kürt ırkçısı ve faşisti olan katil bir sinema oyuncusuydu. 13 Eylül 1974'te Yumurtalık'ta gencecik bir hakimi yani Sefa Mutlu^yu katletmiştir. Olay sonrası 19 yıl haPiS cezasına çarptırıldı. 5 yıl Isparta'da yattıktan sonra 1 günlük izninde Fransa'ya kaçtı. Türk vatandaşlığından çıkartıldıktan bir yıl sonra 1984'te geberdi.
deist imam
Mahirleri evinde saklayan devrimci oyuncu. İyi bir devrimci ve iyi bir oyuncu. Bir şeyleri iyi yapmış ki 2018 yılında bile bazılarını kudurtabiliyo.
codex cumanicus
Türkiye cumhuriyetinin yasa kutsalını mevkisiyle taşıyan bir hakimi katletmiş eski yazar ve sinema oyuncusudur. Esasen bir kanun kaçağıdır, nedendir bilinmez Türkiyede özellikle de sol kesimin kürtçü fraksiyonu tarafından Allahlaştırılmış bir seksenli yıllar figürüdür.

Gelgelelim oynadığı Seyithan ve fatma giriğe eşlik ettiği Yarın son gün adlı filmler takdire şayandır.

bunlar ilginizi çekebilir