confessions

zeybek

Admin  · 11 Ağustos 2016 Perşembe

  1. toplam giri 497
  2. takipçi 31
  3. puan 10632

cem karaca

zeybek
annesi ermeni asıllı toto karaca babası iran asıllı ibrahim karaca. babası hariciyeci çıksın istemiş. gel zaman git zaman lisede kurduğu ekiplerle adından söz ettirmeye başlamış. hatta babası parayla adam tutup oğlunu yuhalatmış, vazgeçsin bu sevdadan diye. rockn roll hayatına hayat hayat katmış.

kendi benliğince yaptığı işler batıdan farksız, kuvvetliydi. ta ki askerde bağlamanın sesini duyana kadar. askerde bağlama sesinden etkilenip yaptığı müziğe anadolu etnik ananelerini katarak devam etti ve altın mikrofon yarışmasında emrah' la ikinci oldu.

sonrasında peşi sıra gelen 45liklerle adını türkiye' de duyurdu. patlayan haykırışları, giyim tarzı ve halktan işçiden yana oluşu dönem türkiye' sinde yankı uyandırdı. apaşlar, kardaşlar, edirdahan ve dervişan kurduğu gruplardandı. bir yandan türk müziğine yenilikler getirirken bir yandan da gizlide kalmış türküleri yorumlaması siyasi söylemlerde bulunması döneminin ateşli sanatçılarından olmasını sağladı. o ki avrupa'da da yer etmiş orkestralarla çalışmış, şarkıları sözlerden ibaret değil hikayelerin satır aralarıdır.

mahsuni şerif, neşet ertaş, karacaoğlan, nazım hikmet, orhan veli, ahmed arif, bedri rahmi sadece bazılarıdır, şiirlerini besteledikleri ozanlardan. oy babo, karadut, herkes gibisin, adiloş gibi eserleri bulunur. unut beni, bekle beni, resimdeki gözyaşlarıdır.

ülkesinden sürgün yediğinde memleket hasretini dağlara taşlara sığdıramamıştır. belki de nazım hikmet'i en iyi anlayan sanatçı o. ülkesine mutlaka yavrum'u bestelemiştir. özlemine hep kahır'ı.

moğollar'l çalışmış ve zamanında kendisine rakip olacak tek adam barış manço ile muazzam bir dostluğu vardır. giyim tarzı, saçları, gözlükleri, sesindeki tarif edilemez tını dünyadaki en iyi rock vokalistler arasına girmeyi çoktan hak etmiştir. o, barış manço ile bu yolda yürüyen bir cengaverdi.

vatandaşlıktan çıkarıldı. oğluna, memleketine olan hasreti onulmaz bir hale geldi. dönemin başbakanı turgut özal tarafından yurda çağırıldı. bu çağrıya kayıtsız kalamazdı. hem o değil miydi yunan adalarına kadar gelip ülkesinin ışıklarına bakan. dönek dediler varsın dönek desinler. o oh be'yi yazdı.

rahat bırakmadılar, üstüne geldiler ama o yılmadı. cahit berkay ve uğur dikmen'le nerede kalmıştık albümünü yaptı. mutluydu kim ne derse desin, kırgındı belki ülkesine ama olsun yine de bedel ödemeye değerdi. dünyanın ilk rock operasını safinaz parçasıyla o yapmıştı. tamirci çırağıydı, namus belasına verdiği can onunkiydi.

best of albümleri çıkardı. son kayda geçen parçası da yine protestti: hayvan terli. o, merhaba gençler ve daima genç kalanlardı, o, durduramayacaklar halkın coşkun akan seliydi. 8 şubat 2004' te vefat etti.

laik sözlük

zeybek
bir yıldır internet ağında bulunan interaktif sözlük. bu bir yılın gözlemlediğim kadarıyla yerden yere vurulan, manasız kavgalara meydan veren sözlük. gelişmeye en ihtiyacı olduğu anda karşılıklı gereksiz ithamlarla geriye ket vurulan sözlük. kısaca yazarların belirli başlıklara kendince ve genel geçer olarak verdikleri tanımlarla bakış açılarını ve bilgilerini, yorumlarını aktardıkları sanal parşömen.

bir yazarımız buradaki kitleyi yüzdelik dilimlerle vermiş. sağ olsun. ama yanlış şu ki insanları belli kalıplara sokmaya gerek yok. en azından burada birbirimizi rahat bırakalım. senin kürt, türk, milliyetçi, solcu, fenerbahçeli, galatasaraylı ya da herhangi bir gruba bağlı olman kimsenin sikinde olmamalı. kendin için yaz, bildiklerini aktar canım arkadaşım. faydalanalım.

bu sözlük, başka sözlüklerle kıyaslanacaksa şayet, içerik açısından kıyaslansın. online yazar sayısından dolayı değil. niceliğe önem verdiğin kadar niteliğe de önem ver mesela. 20 yıldır konuştuğun dilin yazım kurallarını öğren, 20 tane aktif yazar var diyene kadar da senin yazım yanlışlarını düzeltmeyle uğraşacak vakitte ben de giri katkısı yapayım. mesela bunun gibi bir şey yazacağıma bilgi yazayım.

deneyimlerini başlık olarak aç. yediğin tatlıyı yaz, öğrenciysen ders başlıklarını buraya açıp içlerini doldur ki hem ders çalışmış ol hem o bilgiden biz faydalanalım. mesleğinle alakdar şeyler yaz. sevdiğin kitabı yaz, yaz. hatta revaçta olan, şunla sevişmek bunla sevişmek, dediğin başlıklar gibi en sevdiğin seks pozisyonunu dahi yaz. ama adabıyla.

trollük de yapılacak illa ki sözlükte, bunlar olağan şeyler. kavga da edilecek, tartışılacak, ama bunların hep bir düzeyi olamalı. yönetime de kızacaksın, kan kusturacaksın fakat haklı olarak. kimse kimseyi sevmek zorunda değil, saygı duymak zorunda da değil. bunlar dayatılan s*kimsonik şeyler ancak tahammül edeceksin. beşeri hayatın zorundalığı bu. yoksa siktir git insanlardan izole ol.

burası ileride değerlendiğinde ki bunu yapacak olan da sensin, bu sığlıkla yazdıklarını okuyup , vay be bizden evvel neler yazmış mı, diyecekler yoksa, bu ne be çocuk gibi atışmışlar mı, diyecekler. bunun farkına var ona göre yaz. tabii herkes iyi yazar olacak diye de bir zorunluluk yok ama en azından özen gösterebilirsin.

herkesi anlıyorum. herkes onaylanmak, takip edilmek, beğenilmek ister. fakat bunu yaparken saygı kazanmak kadar mükemmeli olamaz. sen, yazar arkadaşım. şu an sözlükteki aktif yazarlardan hayıflanıyorsan belki de sorun sensin ve senin yazdıkların. bunu iyice bir düşün. güzel bir oluşum burası, taze. kendini gösterebilirsin. diğer sözlüklerde milyonlarca girdi arasında kaybolacağına burada, aaa şu yazar müthiş, tepkisi alabilirsin.

esen kalın.

laiksözlükte newlerin oldmuşcasına davranması

zeybek
derdiniz s*keyim meselesidir. arkadaşlar askeriye mi burası devrecilik yapacaksınız. eskisin de ne yaptın, bizim zamanımızda sol flamaya takım elbisesiz çıkılmaz mı diyeceksin. ulan new old nedir. daha başlık açma konusunda sorun var. bu böyle mi yazılır. kaç yaşındasın sen, hayır bana yaşını söyle kaç yaşındasın sen, bu böyle mi açılır, dalyazar. bunun normali; yeni yazarların eski yazarmışcasına davranmasıdır. ki bu bile yanlıştır.

bırakınız bu işleri sayın sözlük sakinleri. başlık açın, bakış açınızı yansıtın, tematik yazın bilgilendirin bizi. Saygılarımla.
3

absolute ve sophos

zeybek
ikisi de canımız ve kanımızdır. sözlüğün lokomotifi görevindeler. okurken keyif alırsın almazsın bunun bir önemi yok. kendileri başarılı yazarlardır. ayrıca absolute moderasyon konusunda da başarılıdır. ailecek izliyoruz efeem.

cem karaca merhaba gençler

zeybek
1987 tarihli cem karaca albümü. galiba dokuz parçadan oluşuyordu. en hit parçaları; ceviz ağacı, hep kahır, yarım porsiyon aydınlık ve karadut.

ayrıca bu yıl yapılan cem karaca albümünün de adı. albümde; sıla, yükseks sadakat, kolpa, şevket çoruh, cemil demirdelen, teoman, mehmet erdem, ayşen gruda, can bonomo, kök, gökcan sanlıman, halil sezai ve sansar salvo, haluk levent ve fırat tanış şarkıları seslendiriyorlar.

genel olarak, ne işi var lan bunun bu albümde, diyebilirsiniz fakat olay cem karaca ve anadolu rock ruhundan ziyade yapımcının ticari kaygısını güttüğü için normaldir.

albümün bana göre lokomotifleri; şevket çoruh-parka, can bonomo- namus belası, kök-bindik bir alamete.

kötü sözlük

zeybek
İlk sözlüğüm. Sonrasında epey bir sözlükte yazar ve yönetici olarak görev yaptım. Bir hafta kadar evvel, kapanacağını haber almıştım. Uzun zamandır hiç girmediğim bu sözlükten bu akşamki yapılan bu saçmalığı görünce, kapanması isabet olur.

Artık sözlükler kendi vasfını ve yetisini yitirmiş birer internet çöplüğüne döndü. Halihazırda laik sözlük az öz yazarıyla dozunda trolleriyle manasız bi tat sahibi. Biraz özel ve korunaklı.

Bu akşam yapılan bu incivari sikertme için de mevzubahis yazar adaylarına kızmıyorum.

umut sarıkaya

zeybek
hemen hemen herkesin evinde yaşananları ve tüm dünyada yer edinmiş olayları ve olguları yazan çizen sanatçı. ayrıca naber isimli 3 aylık bir dergi çıkarıyor kendisi. tabii 6. sayıdan beridir 6 aydır bekliyoruz 7. sayıyı o ayrı. severiz çok severiz. asla balön olmamıştır.

daha da değerlenir bu başlık. yeri geldikçe yazacağım.

alper canıgüz

zeybek
mükemmel bir yazar. cehennem çiçeği ve babalar oğullar rencide ruhlar kitabını hakkaride bir üs bölgeesinde sektör kumandanı iken okudum. okudukça okudum. yaklaşık bir gecede bitirdim. gerek karakter yelpazesi gerekse roman akışı dillere destan. yayalım, herkes okusun. daha çok kazansın daha çok yazsın.

gezi partisi

zeybek
Muazzam bi halk hareketinden sonra apolitik insanların canına tak etmesi ve tepkiyi aktif olarak göstermesinden dolayı acaba meclise girer miyiz diye düşünülüp kurulmuş siyasi parti. Yanlış hatırlamıyorsam genel başkanı müzisyen cem köksal idi.

Yani bir siyasi oluşum kurup örgütlenmeyi bu kadar kolay sanmak yahut bi hareketten yola çıkıp ulan acaba diye hayal kurmak.

osman paşa da mı acaba böyle düşündü de heparı kurdu. malum parti olarak bu seçime girmemiş genel başkanı paşa istanbul'dan aday olmuştu.

neyse konu dağılmasın. yine gazı alınmış aydın hareketi olarak kaldı. pardon filminde açlık grevi sahnesinde ibrahim'in dediği gibi, ölen öldüğüyle kalıyor. insanımıza, değerlerimize, özgürlüğümüze sahip çıkamıyor sadece goygoy yapıyoruz.

Hoşça kalın.

vals

zeybek
aslen 16. yüzyılda fransa dolaylarından çıkan bir danstır. fransızların saraya sıçtığı düşünülürse, çiftlerin boka basmadan yürümeyi amaçlayıp dansa döktükleri aktivitedir. ayırt edici özellliği çiftlerin birbirine yapışmak suretiyle dairesel hareketle yaptıkları danstır. salon danslarına çok güzel örnektir.

kendini üç kelime ile ifade edebilme sanatı

zeybek
s*kimsonik bir başlık. sayın yazar arkadaşlar ara sıra şu sözlükteki arama kısmına açacağınız başlıkla ilgili bir kelime yazın, tarayın, ona göre başlık açın. dört kelime ile tasvir idi yarak idi kürek idi bir dolu başlık var. sürekli bu tarz başlıkların türevlerini açmış olmazsınız hem. biraz dikkat rica ederim.
2

kurban

zeybek
1995ten beri var olan ve 1997de kurban ismini alan türkiye'nin en iyi gruplarından biri. gerek melodik altyapı gerek sözlerle.

ekip deniz yılmaz, kerem tüzün, burak gürpınar ve umut gökçen olarak kadrolaşıp, umut'un amarigaya göçmesiyle özgür kankaynar kadroya dahil oldu.

metallica, megadeth gibi gruplara alt grup olarak çalmıştır.

ilk albümlerini 1999da kurban adıyla yayınladılar. albümde; ben değilim, yalaka, dur gitme ve gelme lokomotif parçalardır. özellikle gelme tanrıya yazılmış ve bu kadar derin, olgun bir parça dinleyenleri parçalayabilir.2004te sert albümmlerini yayınladılar. bu albüm çokça yorum barındıran bir albümdür. özellikle barış manço şarkıları. sarı çizmeli mehmet ağa, ağlama değmez hayat, lambaya püf de, namus belası gerçekten nasıl yeniden yorumalanabilir dersi vermişler. ve koca bir yosma.2005te insanlar'ı yayınlayan kurban, o ana dek türkiye'deki belki de en iyi albümlerden birini yapmışlardır. gerek söz gerek müzikal anlamda. albümde kaya gibi bir albüm ki gerçekten rock tabirini ziyadesiyle hak ediyor. yine, cennet, ben, zor güzel, insanlar ve sakın söyleme.2007de bir extra yayınlayıp sorma, kara toprak, leylaklar ve birden bire isimli şarkıları hayatımıza soktular. özellikle birden bire'i o dönem grubumla ben de epey çaldım. maksadımız iyi grupların pek göz önüne çıkmayan şarkılarını da kendi keyfimizce insanlara duyurmaktı. yan flutle çok güzel gidiyor.ve yıl 2010u gösterdiğinde ateşi iyice harladılar: sahip. misafir, ifrit kliplenip ön plana çıkmış olsa da albüm bütünüyle gitarları bassları davulları sözleriyle muhalif bir abide gibi arşa yükseliyor. das motiv, son emir, soykıran, güneş, hakim.2012de usulca, 2014te nafile teklikleriyle albüm yapmasalar bile bizi kendilerinden mahrum bırakmadılar ayrıca müslüm gürses için yapılan albümde felek bile ağladı şarkısını yorumladılar.

geçen yıl izmir volume müydü bios mu hatırlamıyorum, konserlerinde bulundum. şöyle bir güzellik ki bu ana kadar yaptıkları her albümden eserler dinleyebilme şansı kazanmış oldum. hayatımda biriktirdiğim en güzel konser anılarından biri idi. diğer gruplar kadar fazla hayran kitlesi olmamasına rağmen hepsinin ağzını burnunu kırabilir. var olun.

laik sözlük zirvesinde tanışmak istenilen yazarlar

zeybek
tüm beklentileri derdest edecek isimlerdir. emin olunuz ki kimse öyle sanılan gibi olmayacak hatta, bu muydu lan, falan diyeceksiniz. sözlükte şahsen organik bağ kurduğum davet ettiğim yazarlar var, fakat diğer yönetici arkadaşlarım yahut diğer yazarlarla çok spesifik bir durumumuz yok. genelde sözlükle alakadar konularda görüşüyoruz. yazarlar da dahil.

tabii böyle başlıklar biraz sözlüğü hareketlendirir ama içerik üretimi bakımından bi boka yaramaz. bunun gibi diğer bir boş başlık için;
(bkz:laik sözlük old)
(bkz:laik sözlük yazarları kendini tarif ediyor)

45lik

zeybek
bu ay yayımlanan ve aylık süreli kültür sanat dergisi. kültür sanat ama öyle kafa mafa yarr*k kürrek bir dergi değil. adı üstün 45lik dönemlerin tanıkları, sevenleri tarafından çıkarılıyor. ilk sayısını edinip okudum. muazzam bir içerik söz konusu. 45lik bar'ın sahibi yazı imtiyaz sahibi. güven erkin erkal yani güven abi yayın koordinatörü.

içerikte teoman, murat beşer gibi müzisyen ve müzikal kültürü üst seviyede tabnıdık tanımadık bir dolu insan var. sevenleri için mükemmel br arşiv konusu.

yüksek sadakat

zeybek
isminin aksine epey solist değiştirmiş olan grup. cemil, kenan, cingi ve kenan'ın tekrar dönmesiyle devam ediyorlar hayatlarına. cingi kuşkusuz efsane bir kalite katmıştır gruba. davulda da alpay şalt tabii. sözleri kutlu özmakinacı yazar besteler genelde. eğer diğer grup elemanlarının katkısı varsa, bilmiyorum. bu güne kadar yapmış oldukları ilk albümden ihtimaller denizi ve aklımın iplerini saldım si minör tonunda bana göre en iyi şarkılarıdır.

çalgiya izmir

zeybek
ilk konserlerini 9 mart 2018'de izmir basmane aziz vukulos kilisesi kültür merkezi'nde verecek olan muhteşem ekip. konser saat 20:00'de olup ücretsizdir.

kaliteli müzik sever bir şahıs olarak orada olacağım.

laik sözlük okumaları

zeybek
geçen cumartesi günü izmir kitap fuarı'nın ilk günü türk tarih kurumu yayınının osmanlı kaynaklarına göre fatih sultan mehmed'in sayasi ve askeri faaliyeti kitabını aldım, okuyorum.

mehmed'i diğer sultanlardan farklı görmek kanaatindeyim eğer otorite olarak kabul ediyorsak ilber hoca bunu söylüyor zaten. paşam gibi farklı bir konumda.

isminde geçen osmanlı kaynaklarını da göz önünde bulundurursak gayet akıcı ve hoş kitap. ilk basımı 1953 yılında yapılmış dr. selahattin tansel eseri.

töre

zeybek
olaylar ve olgular üzerinde peryodik yaptırımlar yazısız kanunlar haline gelen ilkel ve modern her şey. bir nevi anene. gün döner, mevsim değişir, insanlar sosyolojik manada evrilir. töreler hep aynı karanlıkta kalır.

buna güzel bir la tonunda örnek verebilirim;

foça

zeybek
2007 yılının neredeyse tümünde bulunduğum, izmir'in en güzel ve turistik muhitlerin en izole kaldığı yer. kent merkezi kendini olabildiğince korumuştur.

küçük deniz ve büyük deniz olmak üzere iki koy arasında minimal ve butik bir ilçe. reha midilli caddesinde bulunan eski rum evinde ilk aşk filmi çekilmiştir. o mahalledeki evlerin bir çoğu tarihi dokusunu koruyor hala. 2009'da da ingiliz burnu'nda foça rock tatili adı altında 4 günlük bir festivale ev sahipliği yapmıştır.

bulunduğum o yıllarda kadınlar plajı athena tapınağı gibi birçok yerde itlik serserilik ve müzik yapmışlığım var.

muhalefetin çıkmazı

zeybek
demokrasi denen olgunun muhalefet içinde dahi olmadığı durum. yani bunu iktidara ses çıkarmıyor işini yapmıyor diye basite indirgemek çok yanlış bir olay.

senin demokrasi dediğin nedir. oy çokluğuyla birilerini seçip al aşağı etmek mi. eğer buysa haklısın. ama daha düne kadar siyaseten konuşacak olursak, ana muhalefet bile milletvekili listeleri hazırlarken seçim kriterini ön planda tutmuyordu. ön seçimden bahsediyorum. parası olan, saygın, yönetimle ikili çıkar ilişkisi bulunan insanlar tepeden inme bir şekilde halkın önüne: aha bunlara oy vereceksiniz sıradan seçilecekler, kafası vardı. ama 2015 genel seçimler öncesi milletvekilleri aday adayları ana muhalefet cumhuriyet halk partisi içinde ön seçime giderek adeta gerçek demokrasiye bir adım atmış oldu. tabii bu aday adaylığı sürecinde aday belirleme işi parti içi delegelerin oyları ile yapılıyordu. yani parti üyesi olmayan parti seçmeni yine kendi siyasal pasifliği açısından önüne getirilen adaya oy vermek zorunda kalıyordu. ki herkesin parti üyesi olması mümkün olmayacağına göre gayet demokratik bir süreç diyebiliriz.

fakat diğer sağ sol diye adlandırılan siyasi partiler yine tepeden inme listelerle seçmeninin önüne gitmiş, olmayan demokrasisinden dem vurulan ana muhalefet kadar olamamıştır. ha ana muhalefet olağan genel kurultayında sıçtı mı sıçtı. ama burada suç yine parti sempatizanlarına da. safi yöneticilere yüklenmek manasız. denetleme mekanizmasını oluşturmak bifiil seçmenin görevi.

nasıl ki sandığa sahip çıkalım trendi insanları yabancı oldukları, sandık görevlisi ve müşahit olmaya itip işin sosyal ağ getirisine baktılarsa bu da onun lacivert olanı. temel sorun ne olursa olsun sana bana göre zıt kutupta olduğu kadar sende ve bende de. bunu kendimize itiraf etmek güç olduğu için duyarlı gibi görünüp erketeye yatmak işimize geliyor.

çıkmazda olan bu muhalefet yeri geldiğinde iktidar partisinin attığı adımlara destek olacak. tabii bu devletin ve milletin bekasına müdahale edecek kavramlar olmayacak. ama asli görevi olan, hükümeti denetleme ve mevzubahis komisyonlara görevlendirdiği personellerle işin yanlışını, dalaveresini, halkın zararına olacak şeyleri açığa çıkarıp diğer muhalefet gruplarıyla çoğunluk sağlamayı başaracak ve dur diyecektir. bunun bizim meclisimizde pek mümkün olmayacağı aşikar.

özet geçeyim. çıkmazda olan muhalefet değil, topyekün vatan ve millet.

off road

zeybek
suv tip araçlarla yapılan motorsporu. ekseriyetle zengin işi olarak nitelendirebilirim. çünkü epey bi pahaya sebep olur. ama kampçı ve doğa yürüyüşü sevdalıları bilirler. yağmur, çamur, toz, soğuk, sıcak gibi etmenler yaptığınız bu spora renk katar.

iki gündür hipnoz olmuş gibi off road videoları izliyorum. kendim de suv tipi bir araç sahibiyim. bir kaç sis farı ve ön korumaya bi vinç eklesem dağa taşa sürerim arabayı. ama benzinli olduğu için su geçişlerinde aracı riske etmek istemiyorum. onun yerine daha mantıklı bir şey düşündüm. suzuki jimmy yahut lada niva tam biçilmiş kaftan bu tarz şeyler için. ya da biraz daha paraya kıyıp dizel bir araç mükemmel olur.

gececi

zeybek
ikinci sayısını raflarda bulabileceğimiz dergi. ilki muazzamdı, hikayeler çizgiler vs. bunu da heyecanla bir solukta okumak için can atıyorum. ilgililerine duyurulur.

mahzuni'ye saygı

zeybek
bugün itibariyle yayınlanmış olan saygı albümü. albümden demet ceceli gibilerini çıkar bebek gibi albüm olmuş. yuutub yorumlarından eskeriyetle kemikleri sızlıyor yazan andavallar olabilir lakin kendi tarzlarında icra ettikleri türküleri ben sevdim.

doğa için çal

zeybek
ağaçlar.net'ten fırat çavaş ile türkiye ve dünyanın dört bir yanından müzisyenlerin, "doğadan çaldığın yeter, doğa için çal" sloganıyla yaptıkları sosyal proje. amaçları küresel ısınmaya, erozyona, orman yangınlarına ve buna benzer bir çok doğal kırıma karşı çıkmaktır. playing for change benzetmelerine karşın, onların bilgi dahilinde faaliyet gösteren topluluktur. 

ilk yayınladıkları parça maçkalı hasan'dan divane aşık gibi'dir. bu şarkının yorumlanmasında 45 müzisyen enstürmanlarıyla ve sesleriyle katkıda bulunmuşlardır. ikinci yayınlanan parça aşık veysel'in uzun ince bir yoldayım parçasıdır. bu şarkıda 72 müzisyen ses ve tını katkısında bulunmuştur. üçüncü parça güzel bir üçleme. anonim olan bu üç parça gesi bağları, çemberimde gül oya ve çayelinden öteye'dir. bu parçada 71 sanatkar ve 1 folklor ekibi görev almıştır. dördüncü parça unutulmaz film müziklerine imza atan cahit berkay'ın selvi boylum al yazmalım, çiçek abbas ve devlerin aşkı parçaları olarak belirlenip hayat geçirilmiştir. bu üçlemede aralarında cahit berkay'ında bulunduğu 76 müzisyen ve metin türkcanın bebeğiyle tamamlanmıştır. beşincisi yerlerde doğa için çal 5. kalite cahit berkay üçlemesiyle iyice artmıştı fakat gerek aranjman gerekse sanatçı seçimi ve enstürmanlar kaliteye gölge düşürmüştür. projeye şebnem ferah koymak da sosyal sorumluluğun popülaritesini arttırmak izlenme sayısını arttırmaktan başka hiç bir işe yaramamıştır. hatta yavuzcan çetin totalde bir şey yapmamış, sadece ayakta durup telleri titretmiştir. kısacası doğa için çal ekibi ruhunu kaybetmiştir. yazık olmuş o kadar senedir verilen emeğe. silkelenip kendilerine gelsinler.altıncı proje çökertme ve ateş attım samana isimli eserlerle bizlere ulaştı. bir önceki çalışmaya göre daha kaliteli hissettiğimi söyleyebilirim. yavaş yavaş bazı sanat icracıları da kadrolu gibi boy göstermeye başladılar.yedincisi yemen türküsü'ne yapıldı. bu da gayet kulağa hoş gelen bir çalışma.sekizinci çalışma hayde. bir karadeniz esintisi. kazım'ın ruhu şad olsun. cem yılmaz av mevsimi filminde bu türküyü söylemişti ve bu eserde de karşımıza çıkıyor.bugün yayınlanan dokuzuncu çalışma da hey onbeşli türküsü. diğer sanatkarlar gibi oyun havası tarzında yapmamaları çok güzel olmuş. müzik ağıt hissettirmese de gri bulutlu bir havaya sokuyor insanı.daha evvel sitelerinden de başvurmuştum fakat sürekli ünlü az ünlü ve müzikal altyapısı olan insanlar bu tarz çalışmalarda yer alıyor gördüğüm bildiğim kadarıyla. madem almayacaksınız bari siz de bizimle çalın söyleyin demeyin kardeşim.
2

çalışırken şarkı söylemek

zeybek
türk insanının asla vazgeçemediği eylem. ben de ısrarla yaparım. zaten şarkı söylemeyi de pek severim. denizde çalıştığım için moduma göre şarkılar tabii ki değişir. fırtına için ayrı, mevsimler için ayrı vs. en çok aylin aslım dalgalar, cem karaca töre/ihityar oldum/ceviz ağacı/üryan geldim/bedava yaşıyoruz vs bu çok uzar, güçlü soydemir deli çoban swh çünkü bi bakıma balık çobanlığı yapıyorum.

örnekler çoğalır. mırıldanmalar değişir falan ama müzik kulağı olmadan medeni cesaret sergileyen her ademoğluna da şarkı söylemek zorunda değilsin şeklinde bir vecizimle karşılık veririm. ama söyleyin arkadarşlar.

bunlar ilginizi çekebilir