confessions

zeybek

Admin  · 11 Ağustos 2016 Perşembe

  1. toplam giri 440
  2. takipçi 27
  3. puan 9581

cem karaca

zeybek
annesi ermeni asıllı toto karaca babası iran asıllı ibrahim karaca. babası hariciyeci çıksın istemiş. gel zaman git zaman lisede kurduğu ekiplerle adından söz ettirmeye başlamış. hatta babası parayla adam tutup oğlunu yuhalatmış, vazgeçsin bu sevdadan diye. rockn roll hayatına hayat hayat katmış.

kendi benliğince yaptığı işler batıdan farksız, kuvvetliydi. ta ki askerde bağlamanın sesini duyana kadar. askerde bağlama sesinden etkilenip yaptığı müziğe anadolu etnik ananelerini katarak devam etti ve altın mikrofon yarışmasında emrah' la ikinci oldu.

sonrasında peşi sıra gelen 45liklerle adını türkiye' de duyurdu. patlayan haykırışları, giyim tarzı ve halktan işçiden yana oluşu dönem türkiye' sinde yankı uyandırdı. apaşlar, kardaşlar, edirdahan ve dervişan kurduğu gruplardandı. bir yandan türk müziğine yenilikler getirirken bir yandan da gizlide kalmış türküleri yorumlaması siyasi söylemlerde bulunması döneminin ateşli sanatçılarından olmasını sağladı. o ki avrupa'da da yer etmiş orkestralarla çalışmış, şarkıları sözlerden ibaret değil hikayelerin satır aralarıdır.

mahsuni şerif, neşet ertaş, karacaoğlan, nazım hikmet, orhan veli, ahmed arif, bedri rahmi sadece bazılarıdır, şiirlerini besteledikleri ozanlardan. oy babo, karadut, herkes gibisin, adiloş gibi eserleri bulunur. unut beni, bekle beni, resimdeki gözyaşlarıdır.

ülkesinden sürgün yediğinde memleket hasretini dağlara taşlara sığdıramamıştır. belki de nazım hikmet'i en iyi anlayan sanatçı o. ülkesine mutlaka yavrum'u bestelemiştir. özlemine hep kahır'ı.

moğollar'l çalışmış ve zamanında kendisine rakip olacak tek adam barış manço ile muazzam bir dostluğu vardır. giyim tarzı, saçları, gözlükleri, sesindeki tarif edilemez tını dünyadaki en iyi rock vokalistler arasına girmeyi çoktan hak etmiştir. o, barış manço ile bu yolda yürüyen bir cengaverdi.

vatandaşlıktan çıkarıldı. oğluna, memleketine olan hasreti onulmaz bir hale geldi. dönemin başbakanı turgut özal tarafından yurda çağırıldı. bu çağrıya kayıtsız kalamazdı. hem o değil miydi yunan adalarına kadar gelip ülkesinin ışıklarına bakan. dönek dediler varsın dönek desinler. o oh be'yi yazdı.

rahat bırakmadılar, üstüne geldiler ama o yılmadı. cahit berkay ve uğur dikmen'le nerede kalmıştık albümünü yaptı. mutluydu kim ne derse desin, kırgındı belki ülkesine ama olsun yine de bedel ödemeye değerdi. dünyanın ilk rock operasını safinaz parçasıyla o yapmıştı. tamirci çırağıydı, namus belasına verdiği can onunkiydi.

best of albümleri çıkardı. son kayda geçen parçası da yine protestti: hayvan terli. o, merhaba gençler ve daima genç kalanlardı, o, durduramayacaklar halkın coşkun akan seliydi. 8 şubat 2004' te vefat etti.

laik sözlük

zeybek
bir yıldır internet ağında bulunan interaktif sözlük. bu bir yılın gözlemlediğim kadarıyla yerden yere vurulan, manasız kavgalara meydan veren sözlük. gelişmeye en ihtiyacı olduğu anda karşılıklı gereksiz ithamlarla geriye ket vurulan sözlük. kısaca yazarların belirli başlıklara kendince ve genel geçer olarak verdikleri tanımlarla bakış açılarını ve bilgilerini, yorumlarını aktardıkları sanal parşömen.

bir yazarımız buradaki kitleyi yüzdelik dilimlerle vermiş. sağ olsun. ama yanlış şu ki insanları belli kalıplara sokmaya gerek yok. en azından burada birbirimizi rahat bırakalım. senin kürt, türk, milliyetçi, solcu, fenerbahçeli, galatasaraylı ya da herhangi bir gruba bağlı olman kimsenin sikinde olmamalı. kendin için yaz, bildiklerini aktar canım arkadaşım. faydalanalım.

bu sözlük, başka sözlüklerle kıyaslanacaksa şayet, içerik açısından kıyaslansın. online yazar sayısından dolayı değil. niceliğe önem verdiğin kadar niteliğe de önem ver mesela. 20 yıldır konuştuğun dilin yazım kurallarını öğren, 20 tane aktif yazar var diyene kadar da senin yazım yanlışlarını düzeltmeyle uğraşacak vakitte ben de giri katkısı yapayım. mesela bunun gibi bir şey yazacağıma bilgi yazayım.

deneyimlerini başlık olarak aç. yediğin tatlıyı yaz, öğrenciysen ders başlıklarını buraya açıp içlerini doldur ki hem ders çalışmış ol hem o bilgiden biz faydalanalım. mesleğinle alakdar şeyler yaz. sevdiğin kitabı yaz, yaz. hatta revaçta olan, şunla sevişmek bunla sevişmek, dediğin başlıklar gibi en sevdiğin seks pozisyonunu dahi yaz. ama adabıyla.

trollük de yapılacak illa ki sözlükte, bunlar olağan şeyler. kavga da edilecek, tartışılacak, ama bunların hep bir düzeyi olamalı. yönetime de kızacaksın, kan kusturacaksın fakat haklı olarak. kimse kimseyi sevmek zorunda değil, saygı duymak zorunda da değil. bunlar dayatılan s*kimsonik şeyler ancak tahammül edeceksin. beşeri hayatın zorundalığı bu. yoksa siktir git insanlardan izole ol.

burası ileride değerlendiğinde ki bunu yapacak olan da sensin, bu sığlıkla yazdıklarını okuyup , vay be bizden evvel neler yazmış mı, diyecekler yoksa, bu ne be çocuk gibi atışmışlar mı, diyecekler. bunun farkına var ona göre yaz. tabii herkes iyi yazar olacak diye de bir zorunluluk yok ama en azından özen gösterebilirsin.

herkesi anlıyorum. herkes onaylanmak, takip edilmek, beğenilmek ister. fakat bunu yaparken saygı kazanmak kadar mükemmeli olamaz. sen, yazar arkadaşım. şu an sözlükteki aktif yazarlardan hayıflanıyorsan belki de sorun sensin ve senin yazdıkların. bunu iyice bir düşün. güzel bir oluşum burası, taze. kendini gösterebilirsin. diğer sözlüklerde milyonlarca girdi arasında kaybolacağına burada, aaa şu yazar müthiş, tepkisi alabilirsin.

esen kalın.

laiksözlükte newlerin oldmuşcasına davranması

zeybek
derdiniz s*keyim meselesidir. arkadaşlar askeriye mi burası devrecilik yapacaksınız. eskisin de ne yaptın, bizim zamanımızda sol flamaya takım elbisesiz çıkılmaz mı diyeceksin. ulan new old nedir. daha başlık açma konusunda sorun var. bu böyle mi yazılır. kaç yaşındasın sen, hayır bana yaşını söyle kaç yaşındasın sen, bu böyle mi açılır, dalyazar. bunun normali; yeni yazarların eski yazarmışcasına davranmasıdır. ki bu bile yanlıştır.

bırakınız bu işleri sayın sözlük sakinleri. başlık açın, bakış açınızı yansıtın, tematik yazın bilgilendirin bizi. Saygılarımla.
3

kötü sözlük

zeybek
İlk sözlüğüm. Sonrasında epey bir sözlükte yazar ve yönetici olarak görev yaptım. Bir hafta kadar evvel, kapanacağını haber almıştım. Uzun zamandır hiç girmediğim bu sözlükten bu akşamki yapılan bu saçmalığı görünce, kapanması isabet olur.

Artık sözlükler kendi vasfını ve yetisini yitirmiş birer internet çöplüğüne döndü. Halihazırda laik sözlük az öz yazarıyla dozunda trolleriyle manasız bi tat sahibi. Biraz özel ve korunaklı.

Bu akşam yapılan bu incivari sikertme için de mevzubahis yazar adaylarına kızmıyorum.

kurban

zeybek
1995ten beri var olan ve 1997de kurban ismini alan türkiye'nin en iyi gruplarından biri. gerek melodik altyapı gerek sözlerle.

ekip deniz yılmaz, kerem tüzün, burak gürpınar ve umut gökçen olarak kadrolaşıp, umut'un amarigaya göçmesiyle özgür kankaynar kadroya dahil oldu.

metallica, megadeth gibi gruplara alt grup olarak çalmıştır.

ilk albümlerini 1999da kurban adıyla yayınladılar. albümde; ben değilim, yalaka, dur gitme ve gelme lokomotif parçalardır. özellikle gelme tanrıya yazılmış ve bu kadar derin, olgun bir parça dinleyenleri parçalayabilir.2004te sert albümmlerini yayınladılar. bu albüm çokça yorum barındıran bir albümdür. özellikle barış manço şarkıları. sarı çizmeli mehmet ağa, ağlama değmez hayat, lambaya püf de, namus belası gerçekten nasıl yeniden yorumalanabilir dersi vermişler. ve koca bir yosma.2005te insanlar'ı yayınlayan kurban, o ana dek türkiye'deki belki de en iyi albümlerden birini yapmışlardır. gerek söz gerek müzikal anlamda. albümde kaya gibi bir albüm ki gerçekten rock tabirini ziyadesiyle hak ediyor. yine, cennet, ben, zor güzel, insanlar ve sakın söyleme.2007de bir extra yayınlayıp sorma, kara toprak, leylaklar ve birden bire isimli şarkıları hayatımıza soktular. özellikle birden bire'i o dönem grubumla ben de epey çaldım. maksadımız iyi grupların pek göz önüne çıkmayan şarkılarını da kendi keyfimizce insanlara duyurmaktı. yan flutle çok güzel gidiyor.ve yıl 2010u gösterdiğinde ateşi iyice harladılar: sahip. misafir, ifrit kliplenip ön plana çıkmış olsa da albüm bütünüyle gitarları bassları davulları sözleriyle muhalif bir abide gibi arşa yükseliyor. das motiv, son emir, soykıran, güneş, hakim.2012de usulca, 2014te nafile teklikleriyle albüm yapmasalar bile bizi kendilerinden mahrum bırakmadılar ayrıca müslüm gürses için yapılan albümde felek bile ağladı şarkısını yorumladılar.

geçen yıl izmir volume müydü bios mu hatırlamıyorum, konserlerinde bulundum. şöyle bir güzellik ki bu ana kadar yaptıkları her albümden eserler dinleyebilme şansı kazanmış oldum. hayatımda biriktirdiğim en güzel konser anılarından biri idi. diğer gruplar kadar fazla hayran kitlesi olmamasına rağmen hepsinin ağzını burnunu kırabilir. var olun.

umut sarıkaya

zeybek
hemen hemen herkesin evinde yaşananları ve tüm dünyada yer edinmiş olayları ve olguları yazan çizen sanatçı. ayrıca naber isimli 3 aylık bir dergi çıkarıyor kendisi. tabii 6. sayıdan beridir 6 aydır bekliyoruz 7. sayıyı o ayrı. severiz çok severiz. asla balön olmamıştır.

daha da değerlenir bu başlık. yeri geldikçe yazacağım.

alper canıgüz

zeybek
mükemmel bir yazar. cehennem çiçeği ve babalar oğullar rencide ruhlar kitabını hakkaride bir üs bölgeesinde sektör kumandanı iken okudum. okudukça okudum. yaklaşık bir gecede bitirdim. gerek karakter yelpazesi gerekse roman akışı dillere destan. yayalım, herkes okusun. daha çok kazansın daha çok yazsın.

gezi partisi

zeybek
Muazzam bi halk hareketinden sonra apolitik insanların canına tak etmesi ve tepkiyi aktif olarak göstermesinden dolayı acaba meclise girer miyiz diye düşünülüp kurulmuş siyasi parti. Yanlış hatırlamıyorsam genel başkanı müzisyen cem köksal idi.

Yani bir siyasi oluşum kurup örgütlenmeyi bu kadar kolay sanmak yahut bi hareketten yola çıkıp ulan acaba diye hayal kurmak.

osman paşa da mı acaba böyle düşündü de heparı kurdu. malum parti olarak bu seçime girmemiş genel başkanı paşa istanbul'dan aday olmuştu.

neyse konu dağılmasın. yine gazı alınmış aydın hareketi olarak kaldı. pardon filminde açlık grevi sahnesinde ibrahim'in dediği gibi, ölen öldüğüyle kalıyor. insanımıza, değerlerimize, özgürlüğümüze sahip çıkamıyor sadece goygoy yapıyoruz.

Hoşça kalın.

vals

zeybek
aslen 16. yüzyılda fransa dolaylarından çıkan bir danstır. fransızların saraya sıçtığı düşünülürse, çiftlerin boka basmadan yürümeyi amaçlayıp dansa döktükleri aktivitedir. ayırt edici özellliği çiftlerin birbirine yapışmak suretiyle dairesel hareketle yaptıkları danstır. salon danslarına çok güzel örnektir.

kendini üç kelime ile ifade edebilme sanatı

zeybek
s*kimsonik bir başlık. sayın yazar arkadaşlar ara sıra şu sözlükteki arama kısmına açacağınız başlıkla ilgili bir kelime yazın, tarayın, ona göre başlık açın. dört kelime ile tasvir idi yarak idi kürek idi bir dolu başlık var. sürekli bu tarz başlıkların türevlerini açmış olmazsınız hem. biraz dikkat rica ederim.
2

nüfus cüzdanından din hanesini sildirmek

zeybek
kimileri için beyhude bir başarı. yahu orada agnostik yazsa ne olur müslüman yazsa ne olur boş kalsa ne olur. önemli olan senin ne hissettiğindir. bu tarz eylemler sadece insanları ayrıştırmaya falan itiyor benim bildiğim.

bir arkadaşım sildirdikten sonra feysbukta paylaştı, sonunda kurtuldum, diye. ee sonra, ulan zaten inanmıyorsun. bu tarz şeyler iyice şov olmaya başladı, saçma sapan.

atalarımız ne güzel demiş, ibadetin de kabahatin de gizlisi makbuldür diye. ne yaşarsan içinde yaşa kardeşim.

eren bülbül

zeybek
ölümüyle kahraman ilan edilen, belki ileride geleceğimiz belki de bizi geriye itecek bir çocuk. evet çocuk.

şimdi bunun üzerine çok düşündüm. bu çocuk neden öldü/öldürüldü. bir ihbar yapıyor, ihbarı komutan değerlendiriyor, sonra da mekanı tarif etmek için operasyona katılıyor, öldürülüyor ve şehit ilan ediliyor halk tarafından.

bu çocuğun katili kim. bölücü terör örgütü mü, umarsızca operasyona katan komutan mı, operasyona gitmesini engellemeyen ailesi mi. kim.

ilkokula gidiyorum üçüncü sınıf falan, kroki çizdiriyorlar evimizle okulun arasını. tabii isim yazmıyoruz ifşa olmasın diye. yani öğretmenimiz tembihliyor. bu çocuğa neden kroki çizdirilmiyor yahut evi tarif etmiyor. çocukluğumdan hatırlıyorum. validem kaybolursam polise gitmemi söylüyor, evin adresini bilemem ama bayraklı altın yol koka kola reklamı olan apartmanın yanı, diye öğretiyor bana. bunları eren'e yaptıramazlar mıydı. gayet de yaptırırlardı.

sorumsuz bir komutan, aile ve etraf. askerli, operasyonlu, tarihli birbirinden yarr*k kürrek dizileri izleyip/izletip gencecik çocukların hayatlarını çalıyorlar.

eren'in ölümünden o komutan sorumlu, o terörist sorumlu, o aile sorumlu, derhal soruşturma açılmalı, ceza uygulanmalı.

eren ne şehit ne gazi; niyazi.

aşık veysel

zeybek
tam ismi aşık veysel şatıroğlu, sivaslı. iki gözü kör. anadolu aşık geleneğinin son örneklerinden biri. dünya değeri. filozof bir kişilik, toprağı bol olsun. her türlü sıfattan öte gerçek bir insan.

ehliyet sınavı

zeybek
motorlu taşıt kullanmak için yapılan sınavın adı. ismi çok güzel. ehliyet. yani o işte ehil olmayı kanıtlayan belge durum. keşke tüm mesleki ve sosyal olaylarda ehli olan insanlar için ehliyet sınavı yapılsa ve işin ehli olanlar başa geçse.

otisabi

zeybek
yılmaz aslantürk'ün efsane çizgi karakteri. her hafta tabiri caizse arakladığı manitayla bir şekilde cinsel ilişkiye giren bu karakter, cinsellikten ziyade son kareden önceki ufak notla didaktik bir yola girer, anlayana.
şimdi bavul dergiye çiziyor galiba. uykusuzu bıraktı çünkü penguen gibi bir şirketleşmeden rahatsız oldu diye biliyorum ama kesin bilgi değil. bir de bu çizgi karakterin dizisini yaptılar 13 bölüm galiba. kahır bela, olamaz olamaz olamaz kessinlikle olamaz. hayatımdan 13 bölümse şayet 13 bölüm çaldı.

emrah ablak

zeybek
makina mühendisi, karikatürist. tübitak, jamal ve karikafilm'in çizeri. ayrıca vakti zamanında motorla ortadoğu turu yaptığında, hatırat şeklinde çizmişti uykusuz'a geçirdiği günleri.

son zamanlarda instagram hesabından yayınladığı karikafilm ile tanınır oldu mizah dergisi takip etmeyen kesim açısından. bir çocuk babası olan zatı muhteşem moruk diye hitap eden son nesillerden.

evrencan gündüz

zeybek
rahmetli gitarist asım can gündüzün oğlu. ne mutlu ki asım abi en güzel en naif genlerini evladına aktarmış. çok duru ve samimi müzik yapıyor. öyle şan şöhret gibi bir havası yok, tıpkı babası gibi. asım abi gurur duyuyordur muhtemelen.

taze taze bir video eklemiş youtube kanalına ki paşamın en sevdiği türkülerden biri: çalın davulları

bilgi veren girilerin eksilenmesi

zeybek
normal olmayan fakat normal karşılanması gereken durumdur. şöyle ki burada yazarlar etnik, tuttuğu takım, memleket vb bazı incir çekirdeğini bile doldurmayacak olan sebeplerden ötürü kavgaya tutuşuyor, sonra da tematik olsun anket olsun ne kadar girisi varsa, kavgalı olduğu yazarın, eksiliyor. bir nevi toyluk. ha tanımı beğenmemiş de olabilir, bunlar hep belirsizlik.

erkekler ağlamaz

zeybek
nilüfer klasiği olan şarkı. nilüfer'in rock düzenlemelerle yaptığı düet albümünün ilkinde şebnem ferahla birlikte söylemiştir bu şarkıyı.

erkekler içine içine ağlar, ağlamayı güçsüzlük belirtisi olarak görüp saklarlar, sinirlerini gözyaşlarıyla değil saçma sapan şeylerle boşaltırlar ve son olarak erkekler kendilerini ağlatan kadınlardan hoşlanır.Aleyna tilki

zeybek
genç arabesk fantazi şarkıcısı. evet pop değil. çünkü gerçek pop bu değil. neyse efendim, çok abartılıyor. manası yok. tamam popüler genç ve güzel denilebilir.

yok alkollü mekanlarda sahne almış, yok pedofili imgeleri varmış klibinde. geçin efendim bunları, seksin yaşı düşmüş 12ye, uyuşturucu bonzai kol geziyor avradını siktiğimin okul etraflarında, bir köy ufacık bir kıza tecavüz ediyor ailesi dahil, biz bu ufaklığın yaptıklarıyla meşgulüz.

ülke tarihinde onlarca örnek var çocuk sanatçı olarak. hem eskilerden hem yenilerden. ne yani sivas filmiyle ödül alan çocuğu da ufacık yaşında zor şartlarda film çekti diye yerden yere vurup istismar mı var diyelim, saçma sapan işlere kafa yoruyoruz.

kocaman bir, derdinizi s*keyim.

sıfırbir

zeybek
adanalı müzik topluluğu, türü bozuk serbest bir müzikal anlayış var. zamanının ötesinde bir yapıyla müzik yarışmasına katılmışlar ve dört adet kayıt yapmışlar. sonraları tekrar denemeleri olsa da şimdilerde pek izleri yok. yine arrp sayesinde bu güzel kayıt bu güzel illüstrasyonla karşımızda. muazzam.

laik sözlük

zeybek
artık bir radyosu olması gereken sözlük. ulan bana nickaltı açılmış haberim yok. sikko eskiden beni tanıdığını, birlikte amatör radyo yayını yaptığımızı yazmış. çok fazla eş değiştirdim yayın yaparken bir nevi on air swinger halim var. semahat sikko sen misin?
1

taner öngür

zeybek
müzisyen. moğollar'ın bass gitaristi. serap yağız'la birlikte güneş şarkıları yapıp sadece solar enerji kullanıp konser veren adam. zamanının çok ötesinde muazzam bir şahsiyettir taner abi. ayrıca bende bir penası vardır ki hatıra gibi hatıra.

yaşar kemal

zeybek
çukurova gerçeğidir. evimde bir kütüphanesini oluşturmaya çalıştığım dünya efsanesi yazar. asıl adı kemal sadık gökçeli/göğceli. babasının tek erkek evladı, şanına kurban kesilirken bir kazayla kör olan çocuk.

edebiyata olan yatkınlığını ilk defa annesi farkeder, babasını koruyan eşkıyanın öldürülmesine yaktığı ağıtla. sonra okul macerası başlar. çok kuvvetli bir şairdir. muhtelif işlerde çalışmıştır.

dünyada eşi benzeri olmayan betimlemeleriyle romanlarında silik de olsa kendi tipinden ve karakterinden renkler katarak , eşkıya temalı manzumlarında köroğlu minvalinde eşkıya hikayeleri ile insanlardaki vurguncu soyguncu imajını silip düzene yanlışa başkaldırıyı anlatmıştır. toprağı bol olsun.

radiooooo.com

zeybek
mükemmel bir internet radyosu. giriyosun ülke seçiyorsun, yıllara göre hazırlanmış diskografiler var. onları seçerek hangi zaman diliminin müziklerini dinlemek istiyorsan şak diye çıkıyor. android ve ios uygulaması mevcut.

benim gibi anadolu müzikleri sevenler için kaşif gibi radyo. özellikle dünya standartlarında müzik ürettiğimiz 60s 70s müzikleri beni mest ediyor.

işte bunlar hep seks

zeybek
yiğit özgür karikatüründe geçen efsane söz öbeği. kendisi, günlük konuşma diline kazandırdığı deyimlerle insanların bazı duyguları kolaylıkla ifade etmesine epey katkı sağlamıştır.

ayrıca görseli bulunduran atsın buraya.

hayalet sevgilim

zeybek
irem isimli bir kadının tek gitar kaydettiği, internetin 2004lü yıllarda fenomen olmuş şarkısı. tabii efsaneler gırla gidiyor bu şarkı ile. neyse efendim gel zaman git zaman bir neslin lise hayatının amına koymuştur. çalımı basittir. mi minör alabilir miyim.

bunlar ilginizi çekebilir