confessions

zeybek

Admin  · 11 Ağustos 2016 Perşembe

  1. toplam giri 575
  2. takipçi 33
  3. puan 11006

cem karaca

zeybek
annesi ermeni asıllı toto karaca babası iran asıllı ibrahim karaca. babası hariciyeci çıksın istemiş. gel zaman git zaman lisede kurduğu ekiplerle adından söz ettirmeye başlamış. hatta babası parayla adam tutup oğlunu yuhalatmış, vazgeçsin bu sevdadan diye. rockn roll hayatına hayat hayat katmış.

kendi benliğince yaptığı işler batıdan farksız, kuvvetliydi. ta ki askerde bağlamanın sesini duyana kadar. askerde bağlama sesinden etkilenip yaptığı müziğe anadolu etnik ananelerini katarak devam etti ve altın mikrofon yarışmasında emrah' la ikinci oldu.

sonrasında peşi sıra gelen 45liklerle adını türkiye' de duyurdu. patlayan haykırışları, giyim tarzı ve halktan işçiden yana oluşu dönem türkiye' sinde yankı uyandırdı. apaşlar, kardaşlar, edirdahan ve dervişan kurduğu gruplardandı. bir yandan türk müziğine yenilikler getirirken bir yandan da gizlide kalmış türküleri yorumlaması siyasi söylemlerde bulunması döneminin ateşli sanatçılarından olmasını sağladı. o ki avrupa'da da yer etmiş orkestralarla çalışmış, şarkıları sözlerden ibaret değil hikayelerin satır aralarıdır.

mahsuni şerif, neşet ertaş, karacaoğlan, nazım hikmet, orhan veli, ahmed arif, bedri rahmi sadece bazılarıdır, şiirlerini besteledikleri ozanlardan. oy babo, karadut, herkes gibisin, adiloş gibi eserleri bulunur. unut beni, bekle beni, resimdeki gözyaşlarıdır.

ülkesinden sürgün yediğinde memleket hasretini dağlara taşlara sığdıramamıştır. belki de nazım hikmet'i en iyi anlayan sanatçı o. ülkesine mutlaka yavrum'u bestelemiştir. özlemine hep kahır'ı.

moğollar'l çalışmış ve zamanında kendisine rakip olacak tek adam barış manço ile muazzam bir dostluğu vardır. giyim tarzı, saçları, gözlükleri, sesindeki tarif edilemez tını dünyadaki en iyi rock vokalistler arasına girmeyi çoktan hak etmiştir. o, barış manço ile bu yolda yürüyen bir cengaverdi.

vatandaşlıktan çıkarıldı. oğluna, memleketine olan hasreti onulmaz bir hale geldi. dönemin başbakanı turgut özal tarafından yurda çağırıldı. bu çağrıya kayıtsız kalamazdı. hem o değil miydi yunan adalarına kadar gelip ülkesinin ışıklarına bakan. dönek dediler varsın dönek desinler. o oh be'yi yazdı.

rahat bırakmadılar, üstüne geldiler ama o yılmadı. cahit berkay ve uğur dikmen'le nerede kalmıştık albümünü yaptı. mutluydu kim ne derse desin, kırgındı belki ülkesine ama olsun yine de bedel ödemeye değerdi. dünyanın ilk rock operasını safinaz parçasıyla o yapmıştı. tamirci çırağıydı, namus belasına verdiği can onunkiydi.

best of albümleri çıkardı. son kayda geçen parçası da yine protestti: hayvan terli. o, merhaba gençler ve daima genç kalanlardı, o, durduramayacaklar halkın coşkun akan seliydi. 8 şubat 2004' te vefat etti.

laik sözlük

zeybek
bir yıldır internet ağında bulunan interaktif sözlük. bu bir yılın gözlemlediğim kadarıyla yerden yere vurulan, manasız kavgalara meydan veren sözlük. gelişmeye en ihtiyacı olduğu anda karşılıklı gereksiz ithamlarla geriye ket vurulan sözlük. kısaca yazarların belirli başlıklara kendince ve genel geçer olarak verdikleri tanımlarla bakış açılarını ve bilgilerini, yorumlarını aktardıkları sanal parşömen.

bir yazarımız buradaki kitleyi yüzdelik dilimlerle vermiş. sağ olsun. ama yanlış şu ki insanları belli kalıplara sokmaya gerek yok. en azından burada birbirimizi rahat bırakalım. senin kürt, türk, milliyetçi, solcu, fenerbahçeli, galatasaraylı ya da herhangi bir gruba bağlı olman kimsenin sikinde olmamalı. kendin için yaz, bildiklerini aktar canım arkadaşım. faydalanalım.

bu sözlük, başka sözlüklerle kıyaslanacaksa şayet, içerik açısından kıyaslansın. online yazar sayısından dolayı değil. niceliğe önem verdiğin kadar niteliğe de önem ver mesela. 20 yıldır konuştuğun dilin yazım kurallarını öğren, 20 tane aktif yazar var diyene kadar da senin yazım yanlışlarını düzeltmeyle uğraşacak vakitte ben de giri katkısı yapayım. mesela bunun gibi bir şey yazacağıma bilgi yazayım.

deneyimlerini başlık olarak aç. yediğin tatlıyı yaz, öğrenciysen ders başlıklarını buraya açıp içlerini doldur ki hem ders çalışmış ol hem o bilgiden biz faydalanalım. mesleğinle alakdar şeyler yaz. sevdiğin kitabı yaz, yaz. hatta revaçta olan, şunla sevişmek bunla sevişmek, dediğin başlıklar gibi en sevdiğin seks pozisyonunu dahi yaz. ama adabıyla.

trollük de yapılacak illa ki sözlükte, bunlar olağan şeyler. kavga da edilecek, tartışılacak, ama bunların hep bir düzeyi olamalı. yönetime de kızacaksın, kan kusturacaksın fakat haklı olarak. kimse kimseyi sevmek zorunda değil, saygı duymak zorunda da değil. bunlar dayatılan s*kimsonik şeyler ancak tahammül edeceksin. beşeri hayatın zorundalığı bu. yoksa siktir git insanlardan izole ol.

burası ileride değerlendiğinde ki bunu yapacak olan da sensin, bu sığlıkla yazdıklarını okuyup , vay be bizden evvel neler yazmış mı, diyecekler yoksa, bu ne be çocuk gibi atışmışlar mı, diyecekler. bunun farkına var ona göre yaz. tabii herkes iyi yazar olacak diye de bir zorunluluk yok ama en azından özen gösterebilirsin.

herkesi anlıyorum. herkes onaylanmak, takip edilmek, beğenilmek ister. fakat bunu yaparken saygı kazanmak kadar mükemmeli olamaz. sen, yazar arkadaşım. şu an sözlükteki aktif yazarlardan hayıflanıyorsan belki de sorun sensin ve senin yazdıkların. bunu iyice bir düşün. güzel bir oluşum burası, taze. kendini gösterebilirsin. diğer sözlüklerde milyonlarca girdi arasında kaybolacağına burada, aaa şu yazar müthiş, tepkisi alabilirsin.

esen kalın.

laiksözlükte newlerin oldmuşcasına davranması

zeybek
derdiniz s*keyim meselesidir. arkadaşlar askeriye mi burası devrecilik yapacaksınız. eskisin de ne yaptın, bizim zamanımızda sol flamaya takım elbisesiz çıkılmaz mı diyeceksin. ulan new old nedir. daha başlık açma konusunda sorun var. bu böyle mi yazılır. kaç yaşındasın sen, hayır bana yaşını söyle kaç yaşındasın sen, bu böyle mi açılır, dalyazar. bunun normali; yeni yazarların eski yazarmışcasına davranmasıdır. ki bu bile yanlıştır.

bırakınız bu işleri sayın sözlük sakinleri. başlık açın, bakış açınızı yansıtın, tematik yazın bilgilendirin bizi. Saygılarımla.
3

umut sarıkaya

zeybek
hemen hemen herkesin evinde yaşananları ve tüm dünyada yer edinmiş olayları ve olguları yazan çizen sanatçı. ayrıca naber isimli 3 aylık bir dergi çıkarıyor kendisi. tabii 6. sayıdan beridir 6 aydır bekliyoruz 7. sayıyı o ayrı. severiz çok severiz. asla balön olmamıştır.

daha da değerlenir bu başlık. yeri geldikçe yazacağım.

cem karaca merhaba gençler

zeybek
1987 tarihli cem karaca albümü. galiba dokuz parçadan oluşuyordu. en hit parçaları; ceviz ağacı, hep kahır, yarım porsiyon aydınlık ve karadut.

ayrıca bu yıl yapılan cem karaca albümünün de adı. albümde; sıla, yükseks sadakat, kolpa, şevket çoruh, cemil demirdelen, teoman, mehmet erdem, ayşen gruda, can bonomo, kök, gökcan sanlıman, halil sezai ve sansar salvo, haluk levent ve fırat tanış şarkıları seslendiriyorlar.

genel olarak, ne işi var lan bunun bu albümde, diyebilirsiniz fakat olay cem karaca ve anadolu rock ruhundan ziyade yapımcının ticari kaygısını güttüğü için normaldir.

albümün bana göre lokomotifleri; şevket çoruh-parka, can bonomo- namus belası, kök-bindik bir alamete.

absolute ve sophos

zeybek
ikisi de canımız ve kanımızdır. sözlüğün lokomotifi görevindeler. okurken keyif alırsın almazsın bunun bir önemi yok. kendileri başarılı yazarlardır. ayrıca absolute moderasyon konusunda da başarılıdır. ailecek izliyoruz efeem.

kötü sözlük

zeybek
İlk sözlüğüm. Sonrasında epey bir sözlükte yazar ve yönetici olarak görev yaptım. Bir hafta kadar evvel, kapanacağını haber almıştım. Uzun zamandır hiç girmediğim bu sözlükten bu akşamki yapılan bu saçmalığı görünce, kapanması isabet olur.

Artık sözlükler kendi vasfını ve yetisini yitirmiş birer internet çöplüğüne döndü. Halihazırda laik sözlük az öz yazarıyla dozunda trolleriyle manasız bi tat sahibi. Biraz özel ve korunaklı.

Bu akşam yapılan bu incivari sikertme için de mevzubahis yazar adaylarına kızmıyorum.

online sözlük yazarının iki basamaklı sayıya ulaşması

zeybek
imkansız bir şey olmamakla birlikte sözlüğe pozitif katkı sağlamadığı da aşikar. ne bir başlık ne bir entari girimi söz konusu. zaten buralar çağıl çağıl çağlamıyor. beklemezsin mevcut durumda çağıldamasını. çünkü sabahtan akşama kadar feysbuktan bildirim geliyor sözlükle alakadar. sosyal ağlarda seviyor yazarlar burayı. trollük sik sok yorum peşinde.

abartmayın, yazın.

sevmek zamanı

zeybek
son zamanlarda ilginçlikle karşılaştığım bir duruma sahip olan film. bir kere mükemmel. karşılaştığım durumsa saçma ama, anadolu toprakları müziklerinin hastası olarak ben, bir arkadaşım sevmek zamanı'nın moğollar müziği var moğollar müzik yapmış falan dedi. ulan yıl hesabı yapıyorum imkansız falan. hatta çok eski olmayan bir şarkısına diyor, hangisiydi hatırlayamadım falan. ben de biraz araştırdım ama cahit berkay yapsa yine yaşı yetmeyecek galiba derken anladım ki yolum seninle şarkısına sevmek zamanı görüntüleri montajlanmış arkadaşın aklında da öyle kalmış. tabii ben baya yırtındım ahahah kafa yordum.

bu da böyle bir anımdı.

4

45lik

zeybek
bu ay yayımlanan ve aylık süreli kültür sanat dergisi. kültür sanat ama öyle kafa mafa yarr*k kürrek bir dergi değil. adı üstün 45lik dönemlerin tanıkları, sevenleri tarafından çıkarılıyor. ilk sayısını edinip okudum. muazzam bir içerik söz konusu. 45lik bar'ın sahibi yazı imtiyaz sahibi. güven erkin erkal yani güven abi yayın koordinatörü.

içerikte teoman, murat beşer gibi müzisyen ve müzikal kültürü üst seviyede tabnıdık tanımadık bir dolu insan var. sevenleri için mükemmel br arşiv konusu.

şirince

zeybek
ilçe değildir, yaklaşık 30 yıllık izmirliyim böyle bir ilçe ismi duymadım. the spook dikkat. swh. izmir ili selçuk ilçesine bağlı bir köydür. iç turizmin patlak verdiği hareketli güzel bir yamaca kurulmuş gerçekten şirince bir yer. çok kalabalık dar sokaklar, araba park edebileceğimiz otoparkların az olduğu bir yer. günübirlik takılabilirsiniz.
1

arkadaşının olmaması

zeybek
(bkz:yalnızlık ömür boyu)

olması kadar kötü değil. şimdi benim çok arkadaşım var. haddinden fazla insan tanıyorum. onbinlerce olabilir abartmıyorum. hatta yaklaşık bin civarında insanla da aktif görüşüyorum ama yalnız olmaktan hiçbir faydası yok bu durumun.

senin yanında kim olursa olsun, ailen sevdiklerin hayatının insanı bile olsa yatağa yattıp gözlerini kapattığında tek başına kalırsın.

laik sözlük adminlerinin çalışmaması

zeybek
yazarımızın haklı bir isyanıdır. hem de çok haklı. en son yönetime giren ve galiba da mevcut adminlerle birlikte son admin olarak şunları söyleyeceğim;

yazarlık dönemlerimde mevcut girilerimi de örnek gösterebilirim niceliğin değil niteliğin savunucusu ve koruyucusu oldum. bu sözlüğün kurulma hikayesi açık ve net. imam hatipler kapatılsın grubundan ve gençlerin laiklik akımına sempatisi baz alınarak ki bana göre öyle, kurulmuş bir sözlük.

sosyal ağlarda hiçbir gruba üye değilim çünkü tüm yazarlar o gruplardan gelme ve birbirini tanıyor bu da orada formatsız bir şekilde goygoy yapmaya ve mizah diye tabir ettikleri leş muhabbete rahatça olanak sağlıyor. ayrıca sözlükle alakadar hiçbir girişim göremedim gruplarda. sözlük yazarlarımızın bir çoğu sözlük yazarlığından bihaber. yazmaya teşvik edici yapıcı yahut yıkıcı savlar üretilmiyor, bu da münazaraya mahal vermediği için beyin fırtınasına engel ve bu beyin fırtınası sözlüğe sirayet etmiyor. giriler iyi de olsa kötü olsa oylanmıyor. karşı fikir savunucuları ve trollerden sıkıldık diye sözlüğü ziyadesiyle terk eden yazar oluyor bu da burada rahatça at koşturamadığından dolayı olan bir durum.

nitelikli onlarca giri yazmama rağmen ve bunların çoğunu ilk defa başlık olarak açmama rağmen altları boş yani bilgi ve fikir sahibi olunmak istenmiyor yahut kendini bilgin sanan zamane gençleri iki üç muhalif taşlama yapınca kendini aydın sanıyor. bunun da etkisi sözlüğe uğramıyor.

yazarlar kişisel olarak başlık açarken yaratıcı olamıyor bu da gözlem yeteneğinin yeterli olmadığını gösteriyor. halbuki gözleme gerek yok kendi başına gelen ufak tefek estantaneler muazzam içeriklere dönüşebilir. sonra da gidip diğer sözlüklerden başlık taşınıyor yahut yazacak başlık bulamıyorum diye hayıflanıyor.

saymakla bitmez. bu iş interaktif bir sözlük işi sadece adminle modla olmaz, ha adminler sadece katalizör olurlar o kadar.

intihal yapan yazarlara hiç girmedim bile.

meral akşener’in istifa etmesi

zeybek
iyi sempatizanları ve cehapeli oluyo, aabi meral mommy yha, kafasındaki insanlara aylarca anlatamadığım durum. böyle memleket meselesi mi olur yahu. kaçıp gitmek nereye. ittifak olmasa meclisi göremezdi zaten iyi parti. buraya yazdım mı hatırlamıyorum ama tivitıra yazmıştım.

ümit özdağ bey, chp ile ittifak bize oy kaybettirdi, minvalinde bir açıklama yapmıştı belki iki hafta önce. yani komik. gerçekten partide tanınmış bir yüz olan bu adam bunu diyor ama cehapeden iyi partiye grup kursun diye 15 vekilin geçmesini ve seçime katılma şeysini unutuyor bu adam. işte tipik sağ mehape ziniyeti. ahaha ulan bunu saadet partisi genel başkanı temel reyiz dese anlarım.

işte siyasi nankörlük budur. ittifak kurduğun cehape olmasa bırak meclisi belki seçime giremeyecektin. neyse meral mommy başlığına kısmetmiş bunu yazmak. keza akape mehape ittifak kurmasaydı mehapenin durumu nice olurdu.

olan yine sana bana küçük esnafa oluyor bebeklerim. zamımıza koymaya devam ediyorlar. haydi hayırlı tıraşlar.

kurban

zeybek
1995ten beri var olan ve 1997de kurban ismini alan türkiye'nin en iyi gruplarından biri. gerek melodik altyapı gerek sözlerle.

ekip deniz yılmaz, kerem tüzün, burak gürpınar ve umut gökçen olarak kadrolaşıp, umut'un amarigaya göçmesiyle özgür kankaynar kadroya dahil oldu.

metallica, megadeth gibi gruplara alt grup olarak çalmıştır.

ilk albümlerini 1999da kurban adıyla yayınladılar. albümde; ben değilim, yalaka, dur gitme ve gelme lokomotif parçalardır. özellikle gelme tanrıya yazılmış ve bu kadar derin, olgun bir parça dinleyenleri parçalayabilir.2004te sert albümmlerini yayınladılar. bu albüm çokça yorum barındıran bir albümdür. özellikle barış manço şarkıları. sarı çizmeli mehmet ağa, ağlama değmez hayat, lambaya püf de, namus belası gerçekten nasıl yeniden yorumalanabilir dersi vermişler. ve koca bir yosma.2005te insanlar'ı yayınlayan kurban, o ana dek türkiye'deki belki de en iyi albümlerden birini yapmışlardır. gerek söz gerek müzikal anlamda. albümde kaya gibi bir albüm ki gerçekten rock tabirini ziyadesiyle hak ediyor. yine, cennet, ben, zor güzel, insanlar ve sakın söyleme.2007de bir extra yayınlayıp sorma, kara toprak, leylaklar ve birden bire isimli şarkıları hayatımıza soktular. özellikle birden bire'i o dönem grubumla ben de epey çaldım. maksadımız iyi grupların pek göz önüne çıkmayan şarkılarını da kendi keyfimizce insanlara duyurmaktı. yan flutle çok güzel gidiyor.ve yıl 2010u gösterdiğinde ateşi iyice harladılar: sahip. misafir, ifrit kliplenip ön plana çıkmış olsa da albüm bütünüyle gitarları bassları davulları sözleriyle muhalif bir abide gibi arşa yükseliyor. das motiv, son emir, soykıran, güneş, hakim.2012de usulca, 2014te nafile teklikleriyle albüm yapmasalar bile bizi kendilerinden mahrum bırakmadılar ayrıca müslüm gürses için yapılan albümde felek bile ağladı şarkısını yorumladılar.

geçen yıl izmir volume müydü bios mu hatırlamıyorum, konserlerinde bulundum. şöyle bir güzellik ki bu ana kadar yaptıkları her albümden eserler dinleyebilme şansı kazanmış oldum. hayatımda biriktirdiğim en güzel konser anılarından biri idi. diğer gruplar kadar fazla hayran kitlesi olmamasına rağmen hepsinin ağzını burnunu kırabilir. var olun.

çalışırken şarkı söylemek

zeybek
türk insanının asla vazgeçemediği eylem. ben de ısrarla yaparım. zaten şarkı söylemeyi de pek severim. denizde çalıştığım için moduma göre şarkılar tabii ki değişir. fırtına için ayrı, mevsimler için ayrı vs. en çok aylin aslım dalgalar, cem karaca töre/ihityar oldum/ceviz ağacı/üryan geldim/bedava yaşıyoruz vs bu çok uzar, güçlü soydemir deli çoban swh çünkü bi bakıma balık çobanlığı yapıyorum.

örnekler çoğalır. mırıldanmalar değişir falan ama müzik kulağı olmadan medeni cesaret sergileyen her ademoğluna da şarkı söylemek zorunda değilsin şeklinde bir vecizimle karşılık veririm. ama söyleyin arkadarşlar.

laik sözlük zirvesinde tanışmak istenilen yazarlar

zeybek
tüm beklentileri derdest edecek isimlerdir. emin olunuz ki kimse öyle sanılan gibi olmayacak hatta, bu muydu lan, falan diyeceksiniz. sözlükte şahsen organik bağ kurduğum davet ettiğim yazarlar var, fakat diğer yönetici arkadaşlarım yahut diğer yazarlarla çok spesifik bir durumumuz yok. genelde sözlükle alakadar konularda görüşüyoruz. yazarlar da dahil.

tabii böyle başlıklar biraz sözlüğü hareketlendirir ama içerik üretimi bakımından bi boka yaramaz. bunun gibi diğer bir boş başlık için;
(bkz:laik sözlük old)
(bkz:laik sözlük yazarları kendini tarif ediyor)

alper canıgüz

zeybek
mükemmel bir yazar. cehennem çiçeği ve babalar oğullar rencide ruhlar kitabını hakkaride bir üs bölgeesinde sektör kumandanı iken okudum. okudukça okudum. yaklaşık bir gecede bitirdim. gerek karakter yelpazesi gerekse roman akışı dillere destan. yayalım, herkes okusun. daha çok kazansın daha çok yazsın.

gezi partisi

zeybek
Muazzam bi halk hareketinden sonra apolitik insanların canına tak etmesi ve tepkiyi aktif olarak göstermesinden dolayı acaba meclise girer miyiz diye düşünülüp kurulmuş siyasi parti. Yanlış hatırlamıyorsam genel başkanı müzisyen cem köksal idi.

Yani bir siyasi oluşum kurup örgütlenmeyi bu kadar kolay sanmak yahut bi hareketten yola çıkıp ulan acaba diye hayal kurmak.

osman paşa da mı acaba böyle düşündü de heparı kurdu. malum parti olarak bu seçime girmemiş genel başkanı paşa istanbul'dan aday olmuştu.

neyse konu dağılmasın. yine gazı alınmış aydın hareketi olarak kaldı. pardon filminde açlık grevi sahnesinde ibrahim'in dediği gibi, ölen öldüğüyle kalıyor. insanımıza, değerlerimize, özgürlüğümüze sahip çıkamıyor sadece goygoy yapıyoruz.

Hoşça kalın.

aşık veysel

zeybek
tam ismi aşık veysel şatıroğlu, sivaslı. iki gözü kör. anadolu aşık geleneğinin son örneklerinden biri. dünya değeri. filozof bir kişilik, toprağı bol olsun. her türlü sıfattan öte gerçek bir insan.

vals

zeybek
aslen 16. yüzyılda fransa dolaylarından çıkan bir danstır. fransızların saraya sıçtığı düşünülürse, çiftlerin boka basmadan yürümeyi amaçlayıp dansa döktükleri aktivitedir. ayırt edici özellliği çiftlerin birbirine yapışmak suretiyle dairesel hareketle yaptıkları danstır. salon danslarına çok güzel örnektir.

kendini üç kelime ile ifade edebilme sanatı

zeybek
s*kimsonik bir başlık. sayın yazar arkadaşlar ara sıra şu sözlükteki arama kısmına açacağınız başlıkla ilgili bir kelime yazın, tarayın, ona göre başlık açın. dört kelime ile tasvir idi yarak idi kürek idi bir dolu başlık var. sürekli bu tarz başlıkların türevlerini açmış olmazsınız hem. biraz dikkat rica ederim.
2

nüfus cüzdanından din hanesini sildirmek

zeybek
kimileri için beyhude bir başarı. yahu orada agnostik yazsa ne olur müslüman yazsa ne olur boş kalsa ne olur. önemli olan senin ne hissettiğindir. bu tarz eylemler sadece insanları ayrıştırmaya falan itiyor benim bildiğim.

bir arkadaşım sildirdikten sonra feysbukta paylaştı, sonunda kurtuldum, diye. ee sonra, ulan zaten inanmıyorsun. bu tarz şeyler iyice şov olmaya başladı, saçma sapan.

atalarımız ne güzel demiş, ibadetin de kabahatin de gizlisi makbuldür diye. ne yaşarsan içinde yaşa kardeşim.

eren bülbül

zeybek
ölümüyle kahraman ilan edilen, belki ileride geleceğimiz belki de bizi geriye itecek bir çocuk. evet çocuk.

şimdi bunun üzerine çok düşündüm. bu çocuk neden öldü/öldürüldü. bir ihbar yapıyor, ihbarı komutan değerlendiriyor, sonra da mekanı tarif etmek için operasyona katılıyor, öldürülüyor ve şehit ilan ediliyor halk tarafından.

bu çocuğun katili kim. bölücü terör örgütü mü, umarsızca operasyona katan komutan mı, operasyona gitmesini engellemeyen ailesi mi. kim.

ilkokula gidiyorum üçüncü sınıf falan, kroki çizdiriyorlar evimizle okulun arasını. tabii isim yazmıyoruz ifşa olmasın diye. yani öğretmenimiz tembihliyor. bu çocuğa neden kroki çizdirilmiyor yahut evi tarif etmiyor. çocukluğumdan hatırlıyorum. validem kaybolursam polise gitmemi söylüyor, evin adresini bilemem ama bayraklı altın yol koka kola reklamı olan apartmanın yanı, diye öğretiyor bana. bunları eren'e yaptıramazlar mıydı. gayet de yaptırırlardı.

sorumsuz bir komutan, aile ve etraf. askerli, operasyonlu, tarihli birbirinden yarr*k kürrek dizileri izleyip/izletip gencecik çocukların hayatlarını çalıyorlar.

eren'in ölümünden o komutan sorumlu, o terörist sorumlu, o aile sorumlu, derhal soruşturma açılmalı, ceza uygulanmalı.

eren ne şehit ne gazi; niyazi.

otisabi

zeybek
yılmaz aslantürk'ün efsane çizgi karakteri. her hafta tabiri caizse arakladığı manitayla bir şekilde cinsel ilişkiye giren bu karakter, cinsellikten ziyade son kareden önceki ufak notla didaktik bir yola girer, anlayana.
şimdi bavul dergiye çiziyor galiba. uykusuzu bıraktı çünkü penguen gibi bir şirketleşmeden rahatsız oldu diye biliyorum ama kesin bilgi değil. bir de bu çizgi karakterin dizisini yaptılar 13 bölüm galiba. kahır bela, olamaz olamaz olamaz kessinlikle olamaz. hayatımdan 13 bölümse şayet 13 bölüm çaldı.

Aleyna tilki

zeybek
genç arabesk fantazi şarkıcısı. evet pop değil. çünkü gerçek pop bu değil. neyse efendim, çok abartılıyor. manası yok. tamam popüler genç ve güzel denilebilir.

yok alkollü mekanlarda sahne almış, yok pedofili imgeleri varmış klibinde. geçin efendim bunları, seksin yaşı düşmüş 12ye, uyuşturucu bonzai kol geziyor avradını siktiğimin okul etraflarında, bir köy ufacık bir kıza tecavüz ediyor ailesi dahil, biz bu ufaklığın yaptıklarıyla meşgulüz.

ülke tarihinde onlarca örnek var çocuk sanatçı olarak. hem eskilerden hem yenilerden. ne yani sivas filmiyle ödül alan çocuğu da ufacık yaşında zor şartlarda film çekti diye yerden yere vurup istismar mı var diyelim, saçma sapan işlere kafa yoruyoruz.

kocaman bir, derdinizi s*keyim.