confessions

zehir

votka  · 3 Nisan 2018 Salı

  1. toplam giri 406
  2. takipçi 10
  3. puan 7452

microservice

zehir
Mimari Açıdan (bkz:application programming interface) 'in Bir Adım Sonrasına Taşınmış Mimariye Sahip Uygulamadır. Sıtandart apiler Monolithic Katmanlı Uygulamalardır Yani Birçok Servis veya Methodun Tek Noktada veya Sunucuda Barındırılarak Çalıştırıldığı Mimari Şeklidir. Microserviste İse Tam Aksi Bir Durum Karşımıza Çıkar Oda Servis Hatta Her Metod İçin Farklı Barındırma Noktası Oluşturularak Daha Hızlı ve Hataların Minimalize Edilerek Çalışma Biçimidir. Örneğin Bir Uygulama Monolithic Bir Apinin 3 Farklı Metodunu Kullanarak İşlem Yapıyor Varsayalım Uygulamada veya Barındığı Sunucuda Herhangi Bir Aksaklık Yaşandığında 3 Metodun Tamamı Çalışmaz Durumda Demektir Bu Durumda Sunucu ve Metodların Tamamı Gözden Geçirilir Fakat Microserviste Metodlar Farklı Sunucularda İse Herhangi Bir Sunucunun Düşmesi veya Metodun Düşmesi Durumunda Diğer Metodlar ve Sunucular Hayatlarına Devam Eder Bu Durumda Tek Bir Sunucu veya Metod İncelemesiyle İşler Kolaylaşır. Her Teknolojik Gelişmede Olduğu Gibi Bu Gelişmeninde Dezavantajı Varmı ? Elbete Var Daha Sıkı Güvenlik Önlemi Gerektirir,Daha Çok Sistem Kaynağı Tüketir, Daha Çok Bant Genişliği Talep Eder ki Bununda İşlem Hacmi Büyük Yapılarda Aylık Maliyeti Milyon Dolarlar İle Ölçülür.

application programming interface

zehir
Bir Diğer Adıyla Kısaltması Olan Api, Uygulama İçi veya Uygulamalar(Dil veya Platformdan Bağımsız) Arası Data Transferini Sağlayan Bir Arayüzdür. Son Zamanlarda Ortaya Çıkan Middleware Terimine Verilebilecek En Uygun Örnektir. Asli Görevi Data Transferini Sağlamaktır.

gender party

zehir
Kadınların Bir Araya Gelerek Aralarındaki Hamile Olan Kişinin Henüz Doğmamış Bebeğin Cinsiyetini Kutladıkları Alkollü Alkolsüz İlginç Eğlence Biçimi.

Türkiye'de Bununla Hiç Karşılaşmadım Ama Yapılıyor mu Onu Bilmiyorum. Bu Durumla İlk Defa Kanada'da Karşılaştım ve Cidden Boş Adam Şeytanını Sikermiş Türünden Bir Yorum Yaptım.

1

replik

zehir
Tiyatro yada Sinemada Oyuncunun Kapak Sözü.

-Suyumuz Bir Katır Ölüsü Gibi Kokuyordu Neyseki Ordunun Verdiği Dezenfekte Eden Kimyasallar Var Su Artık İki Katır Ölüsü Gibi Kokuyor (Bir Belgeselden Çanakkale Muharebesi - Bir İngiliz Askerinin Günlüğünden Alınmış)
0 /