confessions

yusufbaym

rom  · 28 Ağustos 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 133
  2. takipçi 6
  3. puan 1457

dönüşüm

yusufbaym
bir kitap kişiden kişiye farklı duygular uyandırıyorsa edebi eserdir tanımının bir versiyonu olan, bir kitap okuyan kişinin yaş durumuna bağlı olarak farklı yaşlarda okuduğunda farklı duygular uyandırır tanımını yaşadığım kitaptır. 12 yaşında okuduğumda sadece üşengeç bir insanın hikayesi diye düşünmüştüm mesela. şimdi okuyunca hissettiklerim paragraflara sığmaz tabii.

rüya yorumlamak

yusufbaym
insanlarımızın hatası, görülen rüyayı gelecek için yorumlamaktır. durum bunun tam tersidir ve geçmişte yaşayıp belki de biz farketmeden zihnimizde yer edinen olayların yansımasıdır rüyalar. kişi rüyasında çokça para harcadığını görünce "aha şimdi bana para gelecek" diye düşünse de bu geçmişten kalan bir istek ve merakın yansıması olabilir ve tabi ki de görülen rüyayla para falan gelmez.

ateistlerin din öğretmenlerinden fazla şey bilmesi

yusufbaym
öğretmen, inanç duygusu yüzünden bir ayeti okuduğunda onu hayrete düşüren bir mucize gibi anlarken ateist için mantık hatası gibi gelir ve bilgi farklılığı doğar. Mesela biz insanları çifter çifter yarattık ayetini okuyan bir din hocası, yarrabbim her yeri bizim için canlılarla donatmış diye düşünürken bir ateist bazı tek hücreli canlıların tek olduğunu, mitoz bölünmeyle bölündüklerini, yani bu ayetin mantıksız olduğunu savunur. Bu din hocasının az bildiği sanılmasına neden olur.

islam dini

yusufbaym
mekkede bulunan putperestlerin taptığı putlardan biri olan Allah'ın tek ilah olduğunu, diğer putların uydurma olduğunu ve Allah'ı şekle dökmenin haram olduğunu belirten ve fazla abartıldığını düşündüğüm din.

geceye bir şarkı sözü bırak

yusufbaym
Ustama dedim ki bugün giymeyim tulumları
Arkası kuşlu aynamda taradım saclarımı
Gelecekti bugün geri arabayı almaya
O romandaki hayali belki gercek yapmaya

Durdu zaman durdu dünya girdi içeri kapıdan
Öylece bakakaldım gözümü ayırmadan
Arabanın kapısını açtım açtım girsin içeri
Kalktı hilal kaşları sordu kim bu serseri

Çekti gitti arabayla ekzozuna boğuldum
Gözümde tomurcuk yaşlar ağır ağır doğruldum
Ustam geldı sırtıma vurdu unut dedı romanları
İşçisin sen işçi kal giy dedi tulumları
0 /