confessions

yusufbaym

rom  · 28 Ağustos 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 133
  2. takipçi 6
  3. puan 1457

islam tanrısı allaha sorular

dehumanize
1) Hiçbir şeye ihtiyacı olmayan tanrı, neden herhangi bir şey yapsın?

2) Hiçbir şeye ihtiyacı olmamasına rağmen, içinde en ufak acı riski taşıyan herhangi bir sistem SADİSTLİK değil midir?

3) Hiçbir şeye ihtiyacı olmamasına rağmen, tanrı bilinmek istedi demek, çelişkili bir durum değil midir?

4) Herhangi bir madde / varlık olmadan da var olabilen bir tanrının, bu kadar çok şey yaptığını söylemen anlamsız değil mi?

5) Olacak her şeyi, istisnasız şekilde bilmesi kaçınılmaz olan bu kavramın, bile bile her şeyi, baştan oynatıp izlemesi sana mantıklı geliyor mu?

6) Senin inancına göre burası sınav dünyası. Peki tanrın sınav yapmaya ihtiyaç mı duyuyor? Ne arzuluyor ki bu arzusu için böyle sistemlere muhtaç katıyor?

7) Gördüğün şeyler için sanat, görmediğin bir kavram için sanatçı diyorsun. Peki bu sanatçı sonsuz ise, görebileceğin hiçbir sanat, bu o sanatçıya yakışmaz. Yani şimdiki sanatın 10000000000000 kat daha iyisi olsa, sonsuz bir kavram için, iğnenin ucu değildir.

8) Tek derdi inanılmak ve tapınılmak olan bir tanrı, sana ne kadar kudretli ve merhametli geliyor? inanmayanı yakarım mantığı daha çok tanrıya mı yoksa mahalle çetesine mi yakışır?

9) Sana cennet rüşveti veya cehennem tehditi sunmayan bir tanrıyı ne kadar ciddiye alırdın?

10) Sonsuz olduğuna inandığın bir kavramı savunma ve koruma eylemi yaparken kendini ahmak hissetmiyor musun?

11) Sonsuz bir kavram, inanılmaz özellikler, çelişkiler, absürtlükler, abartılar, akıl dışı masallar, amaçsız senaryolar ve bunların varlığı aklına yattı da tanrının yokluğu mu sana garip geliyor?

12) Aciz bir varlık olduğunu kabul ediyorsun, kısıtlı bir aklımız var. Ama beyninin kolayca yıkanıp, etkileneceğini neden kabul etmiyorsun?

13) Ol dese her şeyi yapabilecek tanrın, neden birçok şeyi yapmaktan acizdir? A) Kendini yok edemez. B) Herhangi bir başka tanrı yaratamaz. C) Beni ölümsüz yapamaz. D) Kendini ölümlü yapamaz. E) Ben artık bilmek istemiyorum diyemez. F) Artık her yerde olmak istemiyorum diyemez. G) Hiçbir şeye karışmıyorum diyemez. Kısacası tanrının, tanrıya verdiğiniz özelliklerin dışına çıkması mümkün değildir. Ne kadar güç verirseniz, unutmayın bunun aksi bir gücü de vardır.

14) Tanrı amaçsızdır. Çünkü amacı olması, yani herhangi bir şeye ulaşma çabası asla haklı görülemez. Çünkü tanrının herhangi bir şeyin eksikliğini yaşaması mümkün değildir. O yüzden bilinmek istedi gibi akla zarar şeyler söyleyerek insanları kandırmayın.

15) Son olarak tanrının olmadığının matematiksel örneğini verdim. Mesela siz tanrıya sürekli pozitif değerler veriyorsunuz. Örneğin tanrı +1 5, tanrı +56589, tanrı +998566325565... ve bunu sonsuza kadar uzatırız diyorsunuz. Ben de şunu diyorum. Sen +15 dersen, ben - 15 derim. Sen +56589 dersen, ben - 56589 derim. Ne dersen de, tanrıya verdiğin pozitif değerin bir negatif değeri vardır. Çünkü tanrının güçlü olma hakkı kadar, güçlü olmama hakkı da sonsuzdur. Yani ne yaparsanız yapın, her işlemin sonucu O (SIFIR) olmak zorundadır.

tinder

sikko
Seri beğenilerime rağmen hiç geri dönüş alamadığım arkadaşlık uygulaması. Yaş aralığı desen sonsuza gidiyor, mesafe aralığı desen ekvator kadar ama hala tık yok. Lan ben o kadar çirkin miyim ya? Nerdesiniz ey "huyu güzel olsun da" diyen hatunlar? Hangi platformlarda sürtüyorsunuz?