confessions

yusufbaym

rom  · 28 Ağustos 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 133
  2. takipçi 6
  3. puan 1457

insanoğlunun gariplikleri

yusufbaym
insanları etrafımızda toplayabilmek için her türlü yola başvuruyoruz. ben peygamberim tanrıyla görüştüm diyoruz, kitap yazıyoruz sonra üstünden 1500 yıl geçince bile buna inananlar oluyor. belki muhammed bunun bu kadar yayılabileceğini tahmin etmemişti sadece arap yarımadasında kalır diye düşündü ama kuranda romanın fethedileceği de yazıyor yani amacı çok daha büyükmüş demektir. din konuları çoklu görüşlere açık.

muharrem ince

yusufbaym
genel başkanlık için karşı karşıya geldiği adam tarafından partinin cumhurbaşkanı adayı seçilen kişi. kulağa ironik geliyor ama ülkeyi iyi yönetebileceğine inanıyorum hitabet üslup ve zekası yerinde.

hem ateist hem milliyetçi olmak

yusufbaym
bence alakasız iki konu. hem gay hem milliyetçi olmak da alakasızdır. yani ben şimdi mavi renk sevebilir ve ders olarak da matematik sevebilirim alakasız konular yani. hani alakalı olabilmesi için birbirini etkilemesi lazım ama etkilemiyor türklüğü sevebilir türklük müslümanlık ise göktanrı inancındakiler türk değil mi diyelim yani çok saçma baya saçma.

cübbe ve sarık

yusufbaym
giyenlerin daha rahat diye savundukları fakat cemaat baskısından başka giyilme sebebi olmayan giysilerdir. kuranda geçmiyor sünnetle alakası yok ne bu farklı görünme çabası anlamiyorum fakat yine de müdahale etmeyi doğru bulmuyorum fakat yol sormak vb için yanıma geldiklerinde görmezden geliyorum yani iyilik yapmıyorum ama kötülük de yapmıyorum duymamış gibi davranıyorum bu sayede kimseyi kırmamış oluyorum yaşasın özgürlük.

hindistan

yusufbaym
en yakın arkadaşlarımdan birinin memleketidir. sanıldığı gibi evvelden beri inek kesmenin cezası hapis değildir. yakın zamanda olmuş ve kaldırılmıştır. he bir de kaşmir mevzuları var pakistanla karşı karşıya gelirler onun için pakistanlıları pek sevmezler tabii müslüman hindistanlılar pakistanlılara kardeş gözüyle bakar ama kaşmir mevusu açılınca orada duracan birader moduna geçerler.

islam dini

yusufbaym
mekkede bulunan putperestlerin taptığı putlardan biri olan Allah'ın tek ilah olduğunu, diğer putların uydurma olduğunu ve Allah'ı şekle dökmenin haram olduğunu belirten ve fazla abartıldığını düşündüğüm din.

dost kazığı

yusufbaym
oynarken çok sövülen kart oyunu. 4 kişiyle ideal oynanıyor fazlası azı dengesiz oluyor çok strateji oyunudur. kart oyunu olduğuna bakmayın zeka gerekir, psikoloji bilgisi gerekir, oynadığın arkadaşlarını tanıman gerekir ama en önemlisi strateji ve kriz yönetimi bilgisidir.

ateistlerin din öğretmenlerinden fazla şey bilmesi

yusufbaym
öğretmen, inanç duygusu yüzünden bir ayeti okuduğunda onu hayrete düşüren bir mucize gibi anlarken ateist için mantık hatası gibi gelir ve bilgi farklılığı doğar. Mesela biz insanları çifter çifter yarattık ayetini okuyan bir din hocası, yarrabbim her yeri bizim için canlılarla donatmış diye düşünürken bir ateist bazı tek hücreli canlıların tek olduğunu, mitoz bölünmeyle bölündüklerini, yani bu ayetin mantıksız olduğunu savunur. Bu din hocasının az bildiği sanılmasına neden olur.

homoseksüel

yusufbaym
türkçesi gay, ibne olan sözcüktür. ibne arapçada kız çocuk demektir. gayliğe tercih olarak bakmak yanlıştır çünkü doğuştan gelir ve heteroların karşı cinsten hoşlanması kadar normaldir. bazılarının dediği gibi fıtrata da aykırı değildir. neden homoları dışlarlar veya laf atarlar bilinmez ama şu bir gerçektir ki homolara kötü gözle bakanlar düşünce kapasitesi düşük yobaz insanlardır.

erteleme hastalığı

yusufbaym
başkasında olunca kanser olduğunuz ama kendimize olunca normal olduğuna inanmaya zorlayıp inandırdığımız şeydir. bu yüzden nice sınavlardan düşük alınır nice insan ilişkilerinde başarısız olunur nice para kaynaklarından mahrum kalınır ve sonra pişman olunur. insan fıtratında mı var yoksa psikolojik bir sıkıntı mı bilmem ama virüs gibi yıl geçtikçe yayılıyor namussuz.

üniversite sınavına geç kalmak

yusufbaym
benim kadar empati yapmaya çalışan ve duygusal bi insana bile saçma ve savunmasız gelen olaydır. zaten kimseye semtinden 100 km uzakta yer çıkmıyor yol uzaksa 3 saat öncesinden çık garantiye al yok neymiş hain devlet kim koydu bu kuralları falan sen bu sınava girmeden önce başvururken orda yazıyor kabul ediyorum diyip sonra sınava geç kalıp sövmenin hiçbir anlamı yok kısacası kusurlu olan sınava geç kalandır

inanmayıp kutsal değerlerle dalga geçmek

yusufbaym
bir müslümanın bir ateistin yanına gelip sen şimdi inanmıyon ya ölünce napacan demesi kadar iticidir. fakat bu cümleyi kurana karşılık ateistler genelde, en azından senin gibi hayal ürünü bir tanrıya inanıp cennete huri şeyyapacağıma inanmıyorum demez, susar. etrafımda ateist olup islamla dalga geçenden çok sorsan müslümanım diyen ve tanrısıyla dalga geçen insan var. ama unutmadan, bunu yaptıktan sonra içlerinden tövbe diyorlardır, inanıyorum

yabancı

yusufbaym
okurken kendim konuşuyormuş gibi, duyguları ben hissediyormuşum gibi olduğum kitaptır. albert camus zaten aşmış bi insan olduğu için yazardan bahsetmeye gerek yok. felsefik psikolojik falan filan her türlü incelenebilecek bir kitap okuyun okutturun

Sigara

yusufbaym
soğuk havarlda, yalnız hissedilen zamanlarda, gece olduğunda veya bir manzaraya karşı, karşı koyamadığım ve içmeyenlerin zararlı içme demesine aldırmadığım ama zararlı olan alışkanlık.

sil süpür

yusufbaym
ilk başlarda 5 gb falan çıkıyodu şimdi full dakika çıkıyor amk internete bağımlı edip sonra dakika vermeye başlıyor sonra sen de istemeden internet kullanmaya devam ediyosun oyuna gelmeyelim anadolu çocuğu yer mi bunları amk

camilerde siyaset yapılması

yusufbaym
türkiye gibi gün geçtikçe ortamı berbatlaşan bir ülkede olmasını normla karşıladığın olaydır. insanlar din gereklerini yerine getirmek ve bir miktar da olsa din bilgisine sahip olabilmek için camiye gelip imamı dinlerken imamın onlara islam gölgesine sığınmış insanları savunması tabii kabul edilemez. ülkede en normal sayılabilecek olaylardan birisi olması da ayrı üzücü ve ayrı sinir edicidir.

haberleri takip etmek

yusufbaym
belli bir süre sonra bağımlılık yapan şeydir. şahsen ben hobi olarak yapıyorum bunu sadece seçim zamanlarında adayların birbirlerine seviyesiz laflarını görünce tilt oluyorum o kadar yoksa haber candır habersiz insan bir yönüyle her zaman eksik ve cahildir.