confessions

turca

Yazar  · 30 Mayıs 2017 Salı

  1. toplam giri 168
  2. takipçi 8
  3. puan 3998

enigma

sophos
enigma, nazi almanyası'nda haberleşmenin şifrelenmesi (kriptolama) için kullanılan makine ve kodların adıdır.
(enigma makinesi ve enigma kodları)
(bkz:enigma codes) (bkz:enigma machine)

1926'da Alman Ordusu, 2. Dünya Savaşı'nda kendisini kanıtlayan, kırılması sözde mümkün olmayan bir elektromekanik şifreleme cihazını (Enigma makinesi) kullanmaya başladı. Sekiz yıl önce, elektrik mühendisi Arthur Scherbius (1878-1929), Enigma makinesinin ilk modelini geliştirdi.

Naziler, mesajlarını şifrelendiği şekilde çözen yansıtıcı destekli Enigma'nın şifreleme tekniğini kırılamaz olarak gördüler. Bununla birlikte, yansıtıcının kusuru, makinenin çıktısının asla girdisiyle aynı olmamasıydı, yani "a", asla "a" olarak şifrelenemezdi. İngiliz şifre bilimcileri bu gerçeğin farkına vardı ve mesajlarda standart Almanca ifadelerin ("Heil Hitler" gibi) tekrar tekrar kullanıldığını saptadıklarında, kodları çözüp savaşı kendi lehlerine döndürmeyi başardılar.

Makineyi (kodları) ilk kez 3 leh matematikçi, Marian Rejewski, Jerzy Różycki ve Henryk Zygalski çözmüştür.
İngiliz birinin ilk çözdüğü iddia edilir fakat yanlış bilgidir.
4

tiriniti

odin
Origin veya Steam hesabı satan site. Çalışma şekli şöyledir; Ben hesaptan sıkılırım Tiriniti'ye satarım onlar üzerine çok az kar koyarak başka birisine satar.
Gece Need For Speed 2016 alayım dedim, deneyim siteyi. 25 TL yatırdım, bana Origin hesabı verdi. İçersisinde Need For Speed dışında Battlefield Hardline, Command & Conquer serisi, Mass Effect serisi vardı. Diğerleri şansımıza çıkıyormuş hediye imiş.
Tiriniti'ye bakın derim...

İnci sözlük

ickial
Hazreti bilge nickimle kaydoldugum ancak hic yazmadigim sozluk. Ergenler yuzunden gereksiz bir antipatim var oraya karsi. İnternetten boobs ve tits yazarak arattiklari kadinlari baslik altinda toplayip bunlari begenmeyen iliktir gibi yakistirmalar yapan sosyal hayattan yoksun insanlarin bulustugu yerdir bence

anadolu futbol takımları

the spook
Bir memleketi temsil etmekten başka hiç bir işe yaramayan takımlar. Sene boyu çabalayıp ligi üst sıralarda tamamlamak için bütün emeğini verir ama iş avrupa'da oynamaya gelince sahaya zaten yenileceğiz düşüncesiyle çıkar. Gerçi bazılarına teşekkür etmek gerekir yenileceğiz düşüncesiyle çıktıkları için çünkü bazı gereksiz takımlar, her sene ligi üst sırada bitirelim o para bize yeter. Siktir et ülkeyi temsil etmeyi düşüncesiyle yani yedeklerle çıkıyor maça.

ermenistan

Virtuoso
Ermenistan ya da resmî adıyla Ermenistan Cumhuriyeti, Güney Kafkasya'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Daha önce Sovyetler Birliği'ne bağlı bir cumhuriyet iken Eylül 1991'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Dünya bankası kayıtlarınca (2016) yaklaşık nüfus 2,925 milyondur. Para birimi : Ermeni dramı'dır. Tıpkı bazı ermeni yazarların entryleri gibi. Resmi dili : Ermenice olup bayrağıda görseldeki gibidir.

edit : tanrı ermeniyi korusun ve yüceltsin.
edit 2 : buraya bir baby rage atayım . peace !
6

mısır piramitleri ve elektrik santrali

deist imam
Bilgi kaynağı çoktur bu internet aleminde. Arama motoru diye tanımlanan google amca var ya hani. Hah işte ona bataryanın bulunuşu diye yazdığınızda ilk "gerçek bataryanın"(buraya dikkat gerçek batarya diyor) 1800 yılında volta tarafından bulunulduğunu öğrenebilirsiniz. Gelişmiş batarya teknolojisinin 19 yüzyılda kullanıldığını da görebilirsiniz. Bağdat pilinin ise çok küçük ve ilkel bir düzenek olduğunu(yaklaşık 13 cm yüksekliğinde ve demir çubuğa sarılı bakır bir rulo), bulunuşunun ise tahmini olarak milattan önce 250 yılında yani piramitlerin inşaatından yaklaşık 2250 yıl sonra olduğunu öğrenebilirsiniz. Üstelik bu pil ile üretilebilecek en fazla elektrik 4-5 volttan öteye gitmez. 4-5 volt bir santral için mikron seviyesinde bir rakamdır.

Umarım bu saçma tartışmaya da bir son olur bu entry. Söyleyeceklerim bu kadar. Saygılar.
3

bunlar ilginizi çekebilir