confessions

the spook

Moderatör  · 26 Temmuz 2016 Salı

  1. toplam giri 2065
  2. takipçi 28
  3. puan 48247

diktatör mustafa kemal atatürk

the spook
Birisine, kurduğu ülkede, ileri nesillere o anlatıldığı için diktatör denmesi, türküm diyene faşist denmesi ile aynıdır aslında. Diktatörmüş... Saltanatı devam ettirse osmanlı hayranı, halifeliği devam ettirse ümmetçi, cumhuriyeti ilan ettiği için de diktatör deniyor. Mustafa Kemal'in işi de zor aslında.

laik sözlük yazarı olmak

the spook
her şeyi bilip, her şeye muhalefet olmaktır. Troll başlık açılıyor, sözlük inciye döndü diyorsunuz. Bilgi başlığı açılıyor, tarih sözlüğüne döndü diyorsunuz. Normal takılıyoruz, ekşiye döndük diyorsunuz. Daha önce dünyada hiç bulunmamış bir formatla gelin karşıma da, ben de size uyayım kardeşlerim.

cumhurbaşkanlığı sitesinden atatürk bölümünün kaldırılması

the spook
daha önceden, cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinin baş köşesinde, üstüne tıklayarak biyografisi ve resimlerine ulaştığımız, Gazi mustafa kemal hazretlerinin resmi bulunuyordu. Fakat son bir kaç aydır o resim yerine mevcut cumhurbaşkanı, mustafa kemal biyografisi yerine de cumhurbaşkanı eşi emine erdoğan'ın biyografisi ve fotoğrafları koyuldu. Atatürk'ün biyografisine ise sitede en alta indiğimizde sol köşede ki küçük resimden ulaşabiliyoruz. Küçük bir değişim değildir bu. Yavaş yavaş resmi sitelerden kaldırma girişimidir.

her canlı ölümü tadacaktır

the spook
'Turritopsis nutricula' isimli 4-5 milimetre çapındaki denizanası seks yaparak gençleşiyor. Dünyanın ölmeyen tek canlısı cinsel olgunluğa geldiğinde yani daha fazla üreyemediğinde genetik bir değişim geçiriyor ve tekrar ergenlik yaşlarına, yani denizanasına dönüşmeden önceki evreleri olan 'polip'e geri dönüyor. Bu şekilde son evreye geldiğinde tekrar ilk evreye dönüyor ve düzenli bir şekilde bu devam ediyor. Bu yüzden ''Her Canlı'' kısmı abartılı geliyor.

mareşal

the spook
Tanzimat'tan sonra Osmanlı devletinde ve 1932'den bu yana Türkiye Cumhuriyetinde en yüksek askerlik aşaması, En yüksek askeri rütbedir.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Mareşal olan kişiler;

Mustafa Kemal Atatürk: Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra (19 Eylül 1921), Fevzi Paşa ve İsmet Paşa'nın yasa önerisiyle TBMM tarafından verilmiştir.
Fevzi Çakmak: TBMM'nin kararı ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Dumlupınar Zaferi'nin akabinde (31 Ağustos 1922) verilmiştir.

laik sözlük

the spook
2016 yazından beri içinde barındığım sözlüktür. yalnızlığıma çare, bilgilerime ortak olan bu sitede, 800 entry paylaşmışım. İlk açtığım başlık dün gibi aklımda (bkz:sözlük android uygulaması) sonra iphone aldım tabi orası ayrı konu. Özet olarak iyi ki var dediğim sözlüktür. Böylesine sempatik, bilgili yazarlara sahip olmak her sözlüğün harcı değil.

immoralizm

the spook
Ahlakın dışlandığı bu felsefi anlayışın en önemli temsilcisi Friedrich Nietzsche'dir. Nietzsche'ye göre iki tür ahlak anlayışı vardır. Her şeye boyun eğen, zamanının ahlak anlayışına körü körüne inanan "sürü insan" ın ahlakı "köle ahlakı" dır. "Güç iradesi" ni simgeleyen "üst insan", "köle ahlakını" yıkıp yerine "efendi ahlakı" nı koymalıdır. "İyi" ve "kötü" ile uğraşmak yerine "güce" dayanan bir ahlak anlayışı oluşturulmalıdır.

online yazarlar

the spook
akşamları bakmayı en sevdiğim bölümdür. görüşünü sevdiğim, takip ettiğim bütün yazarlar alt alta sıralanmış oluyor. Sabahları da online olsanız kötü olmaz aslında. Herkes offline olunca eski girilere bakıp özlemle iç çekiyorum.
8

tarih dersi

the spook
Lise tarihinde Atatürk ve İnönü'nün her türlü ayrıntısına girip kötülenebildiği, Osmanlı ve Selçuklu hükümdarlarının hiç bir ayrıntıya inilmeden direk dünya'nın en zeki en iyi komutanları olarak anlatıldığı ders.

hannibal barca

the spook
Hannibal Barca, MÖ 247 ile MÖ 183 yılları arasında yaşamış Sami ırkından gelen Kartacalı politikacı ve general. Hannibal; tüm zamanların en büyük askeri dehalarından biridir.
Roma'nın en büyük düşmanı olarak II. Pön Savaşı'ndaki başarılarıyla tanınmıştır. Filleri içeren ordusuyla İber Yarımadası, Pireneler ve Alpler'den kuzey İtalya'ya girmiş ve Romalıları birkaç önemli savaşta yenmiştir.

laiklik

the spook
Bu başlık altına Atatürk'ün muhteşem sözünü bırakıyorum;
“Artık Türkiye, din ve şeriat oyunlarına sahne olmaktan çok yüksektir.
Bu gibi oyuncular varsa, kendilerine başka taraflarda sahne arasınlar.”
1

victoria devri

the spook
Büyük Britanya'nın Victoria devri Britanya sanayi devriminin yükselişi ve Britanya İmparatorluğu'nun zirvesi olarak kabul edilmektedir. Dünyanın görüp görebileceği en saçma yasaklardan bazıları bu dönemde olmuştur. Örnek olarak kütüphane kurallarına göre, kadınlarla erkeklerin yazdığı kitaplar, kişiler evli olmadığı sürece aynı rafta yan yana bulunamazdı.
(bkz:Şeriat İngilteresi)

şampiyonluk kutlamaları

the spook
bir ton gereksiz ve israf insan topluluğunun, her sene düzenli olarak yaptığı eylemdir. Fanatiklik veya holiganlık aptallıktır diye daha önce de demiştim zaten. Bugün iskenderun'da bir ton aptalın düşüncesizliği yüzünden, meşaleler arabayı yakacakmış, içinden annesi ve çocuğu son anda kurtarılmış. Ben başka bir şey demiyorum, düşüncelerinizde demek istediklerim oluşmuştur zaten. Her sene aynı tür haberleri okumaktan bıktım, siktiriniz gidiniz fanatikliğinizi kuyunuzda yaşayınız.

havaalanında zikir çeken lavuklar

the spook
Az önce haberlerde denk geldiğim olaydır. Bu gösteriş meraklısı ümmetçi (!) lavuklara müdahele edilmemesi de ülkenin geleceğini gösteriyor. Parmağımdaki yüzüğü x-ray'den geçirmeden havaalanına girdirmeyen görevliler, müslüman (!) diye çiftleşme mevsimi gelmiş habeş maymunu gibi kafasını dakikalarca sağa sola sallayanlara bir müdahelede bulunmuyor. Devam kardeşim, böyle devam. Ben göçmek için hazırlıklara başladım nasıl olsa.

giysi mağazasının önünde duran insanlar

the spook
hayatım boyunca giysi mankeni sandığım insanlardır. ulan ne dikiliyorsun kıpırdamadan öylece? daha bugün gidip adamın üstündeki cekete baktım, kazağına falan dokunuyorum... ''Ne yapıyorsun kardeşim?'' deyince kendime geldim, 50 kere özür diledim. tek bende mi var acaba bu durum? doktora falan mı gözüksem

kamil ocak stadyumu

the spook
Gaziantepspor'un ve Gazişehir Gaziantep FK'nın iç saha maçlarını oynadığı, 16 bin kapasiteli stadyumdur. Yeni stadyum yapılma kararı alınınca, bu stadyumun ne olacağı tartışma konusuydu. En sonunda 17 bin metrekaresinin konut, ticaret, turizm ve inşaat oturum alanı; geri kalan kısmının ise meydan olmasına karar verildi. Ancak sayın reis-i cumhurumuz geçtiğimiz günde, stadyumun yerine sadece cami yapılacağını açıkladı. Antep'de de hiç cami yoktu zaten, bu cesaret dolu hamlesini çok doğru buluyorum. Artık Gaziantep, gelirini cami yanındaki para toplayan dilencilerden çıkarır.

sapık öğretmenler

the spook
Çağımızın en büyük sorunudur. çünkü çağımızın en ümmetçi ülkesi Türkiye'dir. Genelleme yapmıyorum tabii, ayaklarını öpeceğim, kendisine tapacağım öğretmenler tanıdım bu hayatta. Aralarından böyle zatlar çıkmıyor da değil ne yazık ki. Uzaklara gitmeyeceğim, geçmişte okuduğum kendi okulumdan bahsedeceğim. Bir tane din öğretmenimiz vardı, gözü kızların bacaklarından, eli onların omuzlarından ayrılmazdı. Kendi odasında bir tane öğrenciye aşırı yaklaşınca, öğrencilerin tepesi attı tabii. Gittiler şikayet ettiler her yere. Bütün veliler ayaklandı sonunda ve hoca hapse girdi (1-2 yıl önce). Bugün öğrendim ki sayın hocam hapisten çıkmış, üstüne kovulduğu okula tekrar girmiş ama nasıl girmiş? müdür olarak. Ülkenin halini özetlemeyeceğim size, zaten bilir kişisiniz. Ben evladıma şimdiden birikim yapayım da, gidip yurt dışına yerleştireyim, orada eğitim aldırayım. Hadi iyi akşamlar.
3

çevik kuvvet

the spook
2-3 tane mankenin, çevik kuvvet üniforması ile poz vermesiyle patladı gitti meslek. Tabii insanlar, nasıl dikkat çekeceğini, nasıl takipçi kasacağını iyi biliyor. Doldurdular bütün medyayı çevik kuvvet adı geçen sayfalar ile. Bir de manken bulup poz verdirdiler, Kadınlarımızın ve erkeklerimizin hayranlığı 10 katına çıktı. Ülkenin, polise ve askere sevgisinin artması için, dizi ve film çıkarmaya gerek yok kardeşim. Bulacaksın sarışın, mavi gözlü kızları. Bulacaksın üçgen vücutlu, renkli gözlü erkekleri. Verdireceksin üniforma ile bir kaç poz. Ergenliğin sonunu yaşayan kitlenin dikkatini çektin mi tamamdır bu iş. Bundan 2 sene önce çevik kuvvet ne demek onu bile bilemezdiniz ulan.

meşe kova savaşı

the spook
1325'de başlayan bu savaşın tek sebebi basit meşeden yapılma bir kovaydı. İtalya'nın iki kenti Modena ve Bologna arasında gerçekleşen bu savaşı başlatan taraf Modenalı askerler oldu. Bologna'ya saldıran askerler şehirden değerli bir şey çalmak için bir adet meşe kovayı götürdü. Bunu gurur meselesi yapan Bolognalı'lar meşe kovayı geri almak için savaşa başladı. İki taraf arasında savaş 12 yıl sürdü ve birçok insan hayatını kaybetti. Kova hala Modena'daki çan kulesinin tepesinde asılı duruyor.

süt bank

the spook
Memleketm ereğli'de kurulmuş olan, çiftlik bank'ın yan sanayisi. Bütün medya çiftlikbank için bağırırken, insanların ''sığır'' gibi bir de yan sanayisine para kaptırması şaşırtmıyor doğrusu. Çünkü Konya'nın ilçesi...

atatürk fotoğraflı tişörte el koyulması

the spook
Bugün CHP Grup toplantısına gelen bir vatandaşın, başına gelen olaydır. ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' yazan ve Atatürk'ün resminin bulunduğu tişörte, polis tbmm içerisinde el koymuş ve bu vatandaşımız TBMM içerisine çıplak girmek zorunda kalmış. İyi ki CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal polis noktasına gidip tişörtü geri almış da olay yatışmış. Halkımız, tişörte el konduğunu unutacak, olay sonunda tişörtünü geri alıp giydiğini hatırlayacaktır. İşine geleni hatırlarlar, tıpkı çoğu polisin emir kulu olduğunu düşünmek gibi.

bunlar ilginizi çekebilir