confessions

sophos

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 2444
  2. takipçi 65
  3. puan 70175

pallywood

sophos
dünyada medyanın filistinliler ile ilgili yaptığı anti-israil propagandasına verilen isim.

medyayı yahudiler kontrol ediyor denir ancak özellikle türkiye'de televizyona baktığınızda filistinliler arap cihatçı teröristler değil vatan savaşı veren kahramanlar gibi lanse ediliyor, yalan-yanlış kesit görüntüler veriliyor.


toplu taşımadaki berbat koku

sophos
(bkz:turk smell)
''you are worst turk. you are the turk idiot you are the turk smell. return to croatioa. to our croatia cousins you may come our contry. you may live in the zoo….ahahahaha...''

şaka bir yana türklerde olan ve terleyince ortaya çıkan bu koku çok baharat ve sarımsak tüketildiğinden olabilir. internette bir araştırma yaptım ve bunları gördüm;
http://www.gohither.net/continents/meast/tr/stories/smells.sxml
https://www.quora.com/What-do-Turkish-people-smell-like

ortodoks kardeşler

sophos
(ing. orthodox brothers) ortodoks nüfusu çoğunlukta olan rusya'nın, sırbistan'ın, yunanistan'ın ve ermenistan'ın kardeşliği.
türkiye'ye ve müslümanlara karşı olması en iyi özelliğidir. romanya ve bulgaristan da dahil edilebilir.

içlerinden birbirlerine en çok destek veren, en iyi dostlar sırbistan ve yunanistan'dır; bizans mirası, 1. ve 2. balkan savaşı'nda müttefik olmaları, 1999'da sırbistan'ın nato tarafından bombalanmasında yunanistan'ın nato'yu uyarması ve 14 Nisan 1999 tarihinde Yunan Ortodoks Kilisesi tarafından 7 kamyon dolusu yardım malzemesinin Sırp Ortodoks kilisesine gönderilmesi, Sırbistan kuzey kıbrıs'ı bir ülke kabul etmezken Yunanistan'ın da kosova'yı ülke olarak kabul etmemesi vb. etkilidir.

boje pravde

sophos
(sırpça: Боже правде, Bože pravde) ''Tanrı'nın adaleti" veya "Tanrı, Bize Adalet ver" anlamına gelen Sırbistan milli marşı.

1918 yılında Sırp, Hırvat ve Sloven Krallığı kurulana kadar Sırbistan Prensliği ve Krallığı marşı oldu. 17 Ağustos 2004 tarihinde Sırbistan Meclisi tarafından ulusal marş olması tavsiye edildi ve anayasal olarak 8 Kasım 2006 tarihinde kabul edildi. Tavsiye edilen metin 11 Mayıs 2009 tarihinde kanun oldu. Orijinal şarkı Davorin Jenko tarafından, sözleri ise Jovan Đorđević tarafından 1872 yılında yazıldı.

hristos anesti

sophos
(χριστὸς ἀνέστη) ''mesih yükseldi'' (dirildi) anlamına gelen, yunanların paskalya kutlaması.
Bunu söyleyene ''alithos anesti'' (ἀληθῶς ἀνέστη: gerçekten yükseldi) diye cevap verilir.

jan iii sobieski

sophos
polonya krallığı'nın seçimle tahta çıkan ve 1674 - 1696 yılları arasında hüküm süren kralı. Avrupa'yı islamdan ve Osmanlı işgalinden kurtaran yüce kişi.

Kutsal Roma Germen imparatoru I. Leopold ile Osmanlı'ya karşı bir antlaşma imzalamıştır (1 Nisan 1683). Antlaşma koşullarına göre, iki müttefikten birinin başkenti kuşatılacak olursa, öbürü onu bütün gücüyle desteklemek zorundaydı.

1683'te, ii. Viyana Kuşatması'nda yaklaşık 25 bin kişilik ordusuyla yardıma koştu. Viyana'yı kurtarmak amacıyla toplanan bütün komutanlar arasında en yüksek rütbeli olduğu için yaklaşık 75 bin kişilik Avrupa müttefik kuvvetlerinin komutasını üstlendi. Avrupa tarihini belirleyen en önemli savaşlardan biri olan bu savaşın sonucunda Osmanlı ordularını Kahlenberg'te yenilgiye uğrattı (12 Eylül 1683).

2
0 /

bunlar ilginizi çekebilir