confessions

sophos

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 2581
  2. takipçi 66
  3. puan 73904

emeklilikte yaşa takılanlar

iron
Twitter gündemini işgal eden çomar sürüsü. Emeklilik hakları orası ayrı fakat ben sağ kitlenin tekrar ne kadar omurgasız ne kadar bana dokunmayan yılan bi yaşasıncı olduğunu görmüş oldum. Tayyip twit attığı zaman bu kitle anında doluşuyor altına "başkanım 16 senedir size oy veriyorum ama bu EYT mevzusunu halletmezseniz artık vermeyecem" Bak sen o.*** ç.***na ! 16 senedir milyon tane insanın hakkı yenildi, Türkiye'nin en başarılı akademisyenleri görevlerinden alındı, doktorlar sırf muhalif oldukları için ihraç edildi, askeri okul öğrenciler kapının önüne bırakıldı daha saysam bitmeyecek binlerce haksızlık, mağduriyet karşılığında ak partililiğinden taviz vermeyen namussuzlar konu kendileri olunca hemen akp karşıtı olmuş... üstelik adamların dediği şey "işimi halledersen tekrar oy veririm" kısaca istediğinin anasını sik ama benim anama dokunma muhabbeti.
(bkz:or*spu çocukluğu)

metin2

the spook
Kendileri ilk oynadığım online oyun olur. Zamanında bir çar yüzünden tehdit edilip öldürülen çocuk için ailem bana oyunu zorla bıraktırmıştı. 10 yıl falan olmuş, dünden itibaren tekrardan pvp serverlarda boy göstermeye başladım. Oğlun artık eskisi kadar masum değil anne.
2

doğru yazımlar

iron
A. Açıkgöz, Adale, Aforoz, Agrandisman, Ağababa, Ağabey, Akbaba, Akordeon, Aktris, Altyapı, Alüminyum, Ambar, Amber, Ameliyat, Anadil, Anakent, Anestezi, Anneanne, Antlaşma, Antrenman, Aperatif, Ara sıra, Arabozan, Ardı sıra, Aritmetik, Arka arkaya, Arozöz, Art arda, Artist, Astsubay, Atardamar, Atasözü, Ataşe, Aut.

B. Balıksırtı, Ballıbaba, Balmumu, Basımevi, Basmakalıp, Başörtüsü, Beşibirlik, Biçerdöver, Bijuteri, Bilirkişi, Bindallı, Bir an önce, Bir an, Bir anda, Bir kez, Bir Parça, Bir sıra, Bir şey, Bir tane, Bir tanem, Birazdan, Birçoğu, Birçok, Birkaç, Birtakım, Boş vermek, Boş yere, Bugün, Bugünkü, Büyükbaba, Büyütmek.

C. Camgöbeği, Ceket, Cımbız, Cıvata.

Ç. Çaçaron, Çalakalem, Çalıkuşu, Çekidüzen, Çöpçatan, Çöreotu.

D. Demiryolu, Deveboynu, Devedişi, Devetabanı, Dinozor, Direkt, Dışalım, Dışişleri, Doküman, Düztaban.

E. Ebegümeci, Eksantrik, Elektrik, Eli açık, Eloğlu, Epeyce, Elvermek, Enfarktüs, Enfeksiyon, Ensülin, Entelektüel, Enternasyonal, Er geç, Eşgüdüm, Eşkıya, Eşofman.

F. Fantezi, Fildişi, Film, Fiyat, Folklor.

G. Gardırop, Gazyağı, Gelgit, Genelkurmay, Gözdağı, Göztaşı, Günaydın.

H. Hanımgöbeği, Havagazı, Hegemonya, Hemşehri, Hep beraber, Hep birden, Her bir, Her biri, Her gün, Her halde, Her nasılsa, Her şey, Her yıl, Her zaman, Herhangi bir, Herhangi biri, Herhangi, Herkes, Herkesçe, Hıfzıssıhha, Hiç değilse, Hiç kimse, Hiçbir şey, Hiçbir vakit, Hiçbir, Hiçbiri, Hinoğlu, Hoş bulduk, Hoş geldi, Hoşgörü.

İ. İlkbahar, İlkokul, İpucu, İstavroz, İyi niyet, İzmarit.

J. Jandarma, Jeneratör, Jimnastik. Jüpon.

K. Kabakulak, Kadıngöbeği, Kakofoni, Kambur, Kamuoyu, Kapalı çarşı, Kaparo, Karafatma, Karasu, Kargaburnu, Karnabahar, Karnıyarık, Kartotek, Katsayı, Kavuniçi, Kazandibi, Kazayağı, Kazazede, Kılkuyruk, Kırkambar, Kırkayak, Kırkbayır, Kırkikindi, Kişizade, Kızılbaş, Kızılkurt, Kol bağı, Komünist, Kondisyon, Konservatuar, Konsomatris, Kontakt, Konu komşu, Kooperatif, Koordinasyon, Koreografi, Koşar adım, Kördüğüm, Körebe, Krupiye, Kupür, Kurdele, Kurtağzı, Kuşbaşı, Kuşburnu, Kuşpalazı, Kuvöz, Kuzukulağı, Külhanbeyi, Külot, Küsur.

L. Laboratuvar, Lanet, Loğusa.

M. Maalesef, Maazallah, Maestro, Makine, Mal olmak, Mantalite, Matbaa, Matbuat, Megaloman, Menüsküs, Meteoroloji, Meyve, Mezbele, Midibüs, Minibüs, Mokasen, Motosiklet, Mücadele, Müsaade, Mütalaa, Müteahhit, Müteakiben, Müteakip, Mütehassıs, Mütemayil.

N. Ne mümkün, Ne olacak, Ne olur, Ne var ki, Ne var ne yok, Ne var.

O. Ortaoyunu, Ovmak.

Ö. Öngörmek, Önsezi, Önsöz, Ötenazi, Övmek.

P. Palabıyık, Pantolon[216], Pek çok, Perhiz, Peştamal, Pisboğaz, Potpuri, Prefabrike, Promosyon.

R. Rastlamak, Raunt, Reddetmek, Rehabilitasyon, Ret oyu, Römork, Röportaj.

S. Sağduyu, Sanayi, Sarımsak, Selüloz, Semizotu, Seyahat, Sezaryen, Sığırdili, Sıkı fıkı, Sıhhatli, Silahşor, Siluet, Sinekkaydı, Sıra sıra, Slav, Sonbahar, Söz etmek, Stres, Suçiçeği, Sutyen, Süleymaniye Camii, Sürpriz.

Ş. Şambaba, Şefkat, Şofben, Şoför.

T. Tabi, Tabii, Tahliye olunmak, Tahribat, Tahrifat, Takdir[217], Tasfiye, Tekel bayii, Tereyağı, Terörizm, Tesviye, Tişört, Trotuvar, Tuzruhu.

U. Uvertür, Uyurgezer, Uzayadamı, Uzaygemisi, Uzun atlama, Uzun hava, Uzunçalar.

Ü. Ültimatom, Üstdil, Üstdudak, Üstyapı, Üzengi.

V. Var olmak, Varsayım, Vatanperver, Virtüöz, Vizite, Vurdumduymaz.

Y. Yalnız, Yan yana, Yanardağ, Yanı sıra, Yanlış, Yavruağzı, Yerelması, Yol açmak, Yurtdışı, Yurtiçi, Yüzsuyu.

Z. Zatürree, Zilzurna.
2

En rahat otobüs firması

lux
koltuk olarak kamilkoç çok rahat ama güzergahları çok kötü. sırf daha fazla yolcu alabilmek için 8 saatlik yolu 13 saate çıkarıyorlar. ayrıca muavinleri de suratsız ve yeni arabalarında priz yok.
pamukkale her zaman en iyisidir. çalışanların güler yüzlülüğü bi yana saçma salak güzergahlar kullanmadıkları için çok seviyorum. başarılı.

küreselleşme

chernobog
21.yy'ın belası,ulus devletlerin altına dinamit koymaya ve kültürleri yok etmeye yönelik siyonist çıkışlı bir hareket özellikle ortadoğu ve doğu avrupa'da ki devletleri kendi hedeflerine almaktadır ancak bu harekete karşı aksiyonlar son zamanlarda batı avrupa'da yükselen milliyetçi sokak gösterileri olarak göstermiştir.temel amacları farklı kültürleri,dilleri hatta dinleri yok edip dünyayı tek bir pazara çevirme ülkeleri devlet şeklinde değil de market şeklinde yönetme isteğidir ana sponsporu da israil ve abd'de ki sorosçu çocuğu tayfadır.en büyük kozları ise medya gücüne sahip olmaları ve bu sayede insanları kolayca yönlendirebilmeleridir.ulus-devlet olayını yok etmek için son zamanlarda patlak veren göçmen olaylarının en büyük destekçileri de bunlardır bunu en büyük medya organlarına ya da kendi kurdukları göçmen platformlarına bakarak görebilirsiniz.

bu tayfanın 21.yy'da yaptıkları bölgenin içine s.çan bazı eylemler için:
(bkz:gül devrimi)
(bkz:arap baharı)
(bkz:ırak savaşı)
kapsamlı olarak
(bkz:yeni dünya düzeni)
(bkz:büyük ortadoğu projesi)
(bkz:neo-liberalizm)
(bkz:balkanizasyon)
(bkz:siyonizm)

kamil koç

jakoben
geçen gün yolda yürürken bir ofisinin önünden geçiyordum. tam önümde, yaşı 70-75 olan bir teyze, ofisten sigara içmeye çıkmış türbanlı çalışana; ''bunlar kuvayi milliyenin malıydı senin gibi çingenelerle doldurdular içini'' demez mi? söylemin doğruluğunu bilmemem ile birlikte tam da işittiğim an kızın önünden geçiyordum. ''pupurrpp'' efektiyle patlayan bir gülücük çıktı ağzımdan.kız beni duydu sonra da içeri kaçtı. teyze de yol boyunca malum tüm siyasi karakterlerin sülalelerinin içinden bağıra çağıra geçerek ufka doğru seyretti. bir taşıta bindi. gözden kayboldu.

Ekşi sözlük

jakoben
bir ay sonra ilk defa girdiğim ve cehaletinden kustuğum sözlük. gerçekten lağıma dönmüş artık.başlıklar iç savaş çıkartır.okurken beynime kan gitmiyor aq. en kısa zamanda popülerliğini kaybeder umarım, ki oraya dadanan ak zebanilerin ve oradan bir türlü vazgeçmeyen karaktersizlerin gündem yaratabilme konforları ellerinden gider..
ediz; ki , islamın zartun zurtun açtığı belalara karşı savunma yapılacak pozisyona guard alınacağına direk hedef gösterilebilsinler. amına koduklarım sokakta çocuk sikiyor, götçüleri ekşide dua paylaşıyor. bunları vuracan oğlum.konuşulur mu tartışılır mı aq? tartışılacak bir şey mi kalmış ameyka

Metro turizm

biz de sizi seviyoruz
Buraya yazılamayacak kadar pislik olaylara imza atan muavinlere, insan canını hiçe sayıp trafikte akrobatik hareketler sergileyen otobüs şoförlerine sahip seyahat şirketi.yakınlarınızı ve kendinizi seviyorsanız kullanmayın, kullandırtmayın.

insan ve yurttaş hakları bildirgesi

jakoben
I.
Her türlü siyasal birliğin amacı, insanın doğal ve geri alınamaz haklarını korumak ve tüm yeteneklerini geliştirmektir.
II.
İnsanın temel hakları, kendi özgürlüğünü
ve varlığını koruması için gerekli olan her şeydir.
III.
Bu haklara, fiziksel ve tinsel güçleri ne denli farklı olursa olsun tüm insanlar eşit olarak sahiptirler. Hakların eşitliği, doğa tarafından düzenlenmiştir; toplum, onları ihlal etmez, tersine etkisizleştirilmelerine neden olan aşın güç kullanımına karşı güvence sağlar.
!V.
Özgürlük, insanın sahip olduğu tüm yetilerini dilediği gibi geliştirme gücüdür. Kuralı adalet, sınırları başkalarının hakları, ilkesi doğa, güvencesi yasadır.
V.
Banşcıl olarak toplanma hakkı ve basım ya
da başka biçimlerde düşünceleri açıklama hakkı,
insanın özgürlüğü ilkesinin öylesine zorunlu bir sonucudur ki, bugünkü ya da geçmişteki despotizmin anısına bakmak yeterlidir.
VI.
Mülkiyet, her yurttaşın, yasayla güvence altına alınmış olan güzelliklerden kendi payına düşeni alma ve bunu kullanma hakkıdır.
VII.
Mülkiyet hakkı, tüm haklar gibi, başkalarının haklarına saygı gösterme zorunluluğuyla sınırlıdır.
VIII.
Bu hak, diğer insanların güvenliğine, özgürlüğüne, yaşama hakkına, mülkiyet hakkına zarar veremez.
IX.
Bu ilkeyi ihlal eden her türlü mal ticareti,
temelden haksız ve ahlaksızdır.
X.
Toplum tüm üyelerine iş sağlayarak ya da
çalışacak durumda olmayanların varlıklarını sürdürmelerine yetecek düzeyde yardım ederek onların geçimlerini sağlamak zorundadır.
XI.
Gereksinimlerinden yoksun olanlara yapılacak zorunlu yardımlar, ihtiyaç fazlasına sahip olanların yükümlülüğüdür; bu yükümlülüğün nasıl yerine getirileceği yasayla belirlenir.
XII.
Gelirleri, geçimleri için gerekli olanı aşmayan yurttaşlar kamu harcamalarına katılma yükümlülüğünden muaftır. Diğerleri servetlerinin
boyutuna göre artan oranda bu yükümlülüğü yerine getirmek zorundadırlar.
XIII.
Toplum, tüm varlığıyla, toplumsal aklın gelişmesini ve öğretimin bütün yurttaşlarca ulaşılır
olmasını destekler.
XIV.
Halk egemendir; hükumet onun eseri ve
malıdır, kamu görevlileri onun memurlarıdır.
Halk, istediği zaman hükumetini değiştirebilir ve
temsilcilerini görevden alabilir.
XV.
Yasa, halkın iradesinin özgür ve resmi ifadesidir.
XVI.
Yasa, herkes için eşittir.
XVII.
Yasa, sadece topluma zararlı olanı yasaklayabilir, topluma gerekli olanı emreder.
XVIII.
İnsanın lağvedilemez haklarını ihlal eden
her yasa, temelden haksız ve zorbacadır; yok
hükmündedir.
XIX.
Yasa, tüm özgür devletlerde, her şeyden
önce yönetenlerin yetkilerini kötüye kullanmalarına karşı kamusal ve bireysel özgürlüğü korur.
Önsel olarak halkın iyi, yargıcın ise dürüst olduğunu kabul etmeyen her kurum çürümüştür.
XX.
Halkın hiç bir kesimi, tüm halkın gücünü
kullanamaz; ama dile getirdiği istemler, genel iradenin oluşmasına katkı sağlayan istemler olarak saygı ile karşılanır. Bu egem en topluluğun her kesimi iradesini sınırsız bir özgürlükle açıklayabilme
hakkına sahiptir; oluşturulmuş her türlü m akam ­
dan tamamen bağımsızdır; kendi politikalarının
ve kararlarının egemenidir.
XXI.
Bütün yurttaşlar, erdemleri ve yetenekleri
dışında hiç bir ayırım gözetmeksizin ve halkın güveni dışında hiç bir nitelik aranmaksızın her türlü
kamu görevine kabul edilirler.
XXII.
Bütün yurttaşlar, halk temsilcisi seçilme ve
yasama faaliyetlerine katılmada eşit haklara sahiptir.
XXIII.
Bu hakların göstermelik ve eşitliğin hayal
olmaması için kamu görevlilerine toplum tarafından maaş bağlanır; böylece kendilerinin ve ailelerinin geçimini tehlikeye sokmadan emekleriyle geçinen insanlar olarak yasanın her gerektirdiği
durumda toplantılara katılmaları sağlanır.
XXIV.
Her yurttaş, yasanın sözcüsü ya da uygulayıcısı olan yüksek dereceli memurlara ve hükumet görevlilerine kutsal bir saygı göstermelidir.
XXV.
Hiç kimse, bir insanın özgürlüğüne, güvenliğine ve mallarına karşı, yasaların belirlediği durumlar ve emrettiği yollar dışında, yasa adına olsa
bile bir eylemde bulunamaz.
Bunun tersi eylemler keyfi ve hükümsüzdür; yasaya duyulan saygının kendisi bu eyleme boyun eğmeyi yasaklar; eğer eylem şiddet kullanılarak gerçekleştirilmeye çalışılırsa, yasa bu şiddete karşı güç kullanarak direnmeye izin verir.
XXVI.
Her bireyin, kamu erkini elinde bulunduranlara dilekçe verme hakkı vardır. Bu dilekçelerin muhatapları dilekçenin bahsettiği hususları
karara bağlamak zorundadırlar. Dilekçe hakkı yasaklanamaz, sınırlandırılamaz ve kullananlar cezalandırılamaz.
XXVII.
Baskıya direnme, tüm insan ve yurttaş haklarının doğal sonucudur.
XXVIII.
Toplum üyelerinin herhangi biri baskıya
uğradığında, toplumun bütünü baskı altında demektir. Toplumun bütünü baskıya uğradığında, toplum üyelerinin her biri baskı altındadır.
XXIX.
Hükumet halkın haklarını ihlal ettiğinde, ayaklanma, halk için ve halkın her bir bölümü için, en kutsal haktır ve en vazgeçilemez görevdir.
XXX.
Bir yurttaş toplumsal güvenceden yoksunsa, tüm haklarını kendi başına savunmak onun en doğal hakkıdır.
XXXI.
Her iki durumda da, baskıya karşı direnmenin yasal biçimlere sokulması, zorbalığın en incelmiş halidir.
XXXII.
Kamu hizmeti, ayrıcalık ya da ödül değil,kamusal görevdir.
XXXIII.
Halk temsilcilerinin işledikleri suçlar en
ağır biçimde ve kolayca cezalandırılmalıdır. Hiç
kimse kendisinin diğer yurttaşlardan daha dokunulmaz olduğunu iddia edemez.
XXXIV.
Halkın, temsilcilerinin tüm faaliyetlerinden
bilgi edinme hakkı vardır; temsilciler, halka yönetimleriyle ilgili eksiksiz bilgi vermek ve halkın yargısını saygıyla karşılamak zorundadırlar.
XXXV.
Tüm ülkelerin insanları kardeştir ve halklar
güçleri oranında aynı devletin yurttaşlarıymış gibi
dayanışma içinde olmalıdırlar.
XXXVI.
Bir tek ulusu ezen, tüm ulusların düşmanı olduğunu açıkça ilan etmiş sayılır.
XXXVII.
Özgürlüğün gelişimini durdurmak ve insan
haklarını ortadan kaldırmak için bir tek halka bile
savaş açanlar, tüm halklar tarafından, yalnızca sıradan düşman olarak değil, katiller ve haydutlar sürüsü olarak geri püskürtülmelidir.
XXXVIII.
Tüm krallar, soylular, zorbalar, dünyanın egemeni insan soyuna ve evrenin yasa koyucusu doğaya karşı baş kaldıran kölelerdir.

armağan öztürk

jakoben
sadece iki makalesini okuduğum bir akademisyen. fransız devrimini tahrif ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. gerici kaynakları referans göstermiş genelde. modern dünya'da var olma çabası ile profil sayfasını ingilizce öz geçmiş ile doldururken modern dünya'nın yaratıcılarına, jakobenlere ve devrimlerine ufaktan giydiren bir yaklaşımda yazılar kaleme alması çelişkili geliyor.bende size ne diyeyim? artvinli işte ancak bu kadar olurmuş zaten mi diyeyim? töbee
linki patlayıp duruyor google'a aşağıdakini kopyala yapıştır yaparsanız makaleleri çıkacaktır.

'' artvin.academia.edu/ArmağanÖztürk ''

fasta kafaları kesilen iskandinav turistler

jakoben
aklımdan çıkamıyor. çıkarmak istemiyorum çünkü.arkadaşlar bence herkes altını çizerek söylüyorum! sike sike bu videoyu bulup izlemek ve ne ile karşı karşıya olduğunu iyice kafasına kazımak zorunda. dibimizden beş-on bin kilometre uzakta bir insanın kafasını kopartıyorlar.bu muamelenin bir gün muhatabı olabileceğimiz hiçte muamma olmayan bu topraklarda ense kökü kopartılırken aynı süre zarfında atıyorum, kahve içerek instagrama bakıyor olabilmek, asıl kötülüğün meşruluğu değilde nedir? düşünsenize bu or*spu çocuklarını bugün, soygunlarının savunucusu olmaları için devlet eliyle yetiştiriyorlar. bir sürü cemaat , elli bin tane cami, bilmem ne dinsel örgütlenme betonlar s*kimi bütünü... ve bunlara emek verip yapanlar bu zihniyeti ve vahşeti bu topraklarda gelecek senelerde normalleştirecek bu tutuma ortak olurken, bizlerde bazen sokaktan geçerken onları görüyoruz, yolda yanımızdan geçiyorlar kafalarında takkeleriyle..ne bileyim, yapım aşamasındayken bir tanesinin inşaatına denk geliyoruz, bu işten para kazanıp çocuğuna ekmek yedirecek o.*** ç.*** mühendis ve mimarı görüyoruz beyaz baretleriyle o inşaatın bir köşesinde.. kapitalizm işte. o o.*** ç.*** da biliyor iyi bok yemediğini ama geçinmek zorunda.bunlar ve türevleri bir de vatansever diye adlandırılıyor. benzerlerinin ellerine silah veriyor ve bu düzeni koruması için polis yapıyorlar.sonra terör saldırısı olunca yapanlara küfür ediyoruz. bu ülkenin radikal solunu bitirdiler. ülke ortada işte. aptallık ve or*spu çocukluğunun adı devlet oldu. amına koduğumun kolluk kuvvetleri neyi koruduklarından bile bir haber.bu zihniyetin tahakkumundayız. erkan tan adlı or*spu evladı onlarca milyon insanın kafasının kesilmesi gerektiğini televizyondan beyan edebiliyor ve hakkında işlem yapılmıyorsa ve devlet bu tutuma alkış yapmasa bile müdahale etmiyorsa, terör bence meşrudur.

not: dedim, ama videoyu izleyemedim. götüm yemedi. linkide yok arasam bulurum da birisi anlatmış, bende anlatayım; ensesinden kesmeye başlıyor, çığlık atarken bıçak ses tellerine değmeye başladığında sesi inceliyormuş kadının.. amınıza koyayım amınıza. lan kadınlar dağ görecek ova görecek bu iskandinav ülkelerinin insanları insanlara güvenmeyi öğrenerek yetişiyorlar. ben orada olsam, hadi anlarım, kaç senedir bu zihniyetin yediği boklardan dolayı uğradığım şoklar etkisini azalttı. fakat bu kadınlar ne şok geçirmişlerdir aq... lan arkadaşımın eşi de isviçreli gezip duruyor oraya buraya kucağında çocuğuyla arada görüntülü arıyor konuşuyoruz bir gün amerika'da bir gün başka yerde.. nah o da bu kızlar gibi saftirik tembihleyeceğim gitmesin bu tarz ülkelere. kocası da salak aq ona güven olmaz umursamaz bu durumu en iyisi ben tembihleyeyim aq

boris yeltsin

chernobog
kendi vatandaşlarını parlemontoda katletmiş,enflasyonla ülkenin içine etmiş,dış politikada herkese taviz vermiş,üniversite diplomalı çoğu kişinin işsiz kaldığı,mafyanın halkı haraca bağladığı rusya'ya tarihinin en karanlık dönemini yaşatmış bir p*çti kendisi.Rusya'nın sahip olduğu yeraltı ve yerüstü kaynaklar ile Sovyetler'den kalan endüstriyel birikimler, özelleştirmeler ve deregülasyon ile oligarklara aktarılmış,orta sınıf ortadan kalkmış,halk en ufak ihtiyaçlara muhtaç hale gelmiştir.

yine bu p*çin döneminde sscb'nin son döneminde(91) %1 olan yoksulluk iki yılda %50'ye çıkmış,1990-1995 arasında GSYİH %50 düşmüş,enflasyon zirveye çıkmıştır.çeçen ayrılıkçılar rus ordusunu yenmekle kalmayıp tüm rusya'da terör eylemleri örgütlemişler hatta kremlin'de yeltsin'e ayar vermişlerdir.

liberallerin ve amerikancıların çok sevdiği bir p*çti kendisi aynı zamanda şimdi putin'e o kadar bilenmeleri normal.

kendisinin değeri o kadar düşüktür ki anısını ortadan kaldırmak için kendisinin döneminde kullanılan milli marş değiştirilmiştir.cenazesine ise rusya federasyonunun ilk başkanı olmasına rağmen elit tabaka hariç kimse katılmamıştır.

leonard cohen

jakoben
''herkes biliyor geminin su aldığını, herkes biliyor kaptanın yalan söylediğini ve herkes biliyor zarların hileli olduğunu''cümlesini duyan her anal sahibini concordatoya zorlayacak şarkı sözünün sahibi. tabii sanıldığının aksine son cümle ''herkes biliyor zarların hileli olduğunu'' değil, parçada, o cümle ayrı bir yerinde geçmekle birlikte onun üstte yazmış olduğum yerinde, ''herkeste buruk bir duygu var'' cümlesi geçiyor.nedense tabii böyle dillere dolanmış. şarkının adı da everybody knows hatta sigrid isimli bir grup justice league filmi için tekrar çalmış bu şarkıyı. fakat faşist or*spu evladı vietnam savaşını kast ederek yine aynı parça içinde iyi adamlar savaşı kaybetti cümlesi ile göndermesini de yapıyor.. sağlam müzisyen puşt.

edit: şimdi kafama takıldı. saat gece iki sonuçta. ya bunu kafama takıcam ya asılıcam. neyse... ; şarkı metnindeki göndermelerin yabancı kaynaklı yorumlamalarına baktım. açıkça cohen'i korumaya yorumlamışlar..patti smith isimli aktivist bir yazar-müzisyen kadın arkadaşı bu heriften gerici faşist diye uzaklaşmıştı diye biliyorum.

18 aralık 2018 laik sözlük'ün çengel bulmaca olması

chernobog
eeyyy admin lobisi,eeyyy eski laik sözlük yazarları,eeyyy ateistler sözlük bomboş diyordunuz bunu da açıklayın bakalım her dakikada bir entry giriliyor.

şaka bir yana cidden adminler açıklasın,bu nedir?
https://hizliresim.com/36aZbj

zaten sözlüğe ayda kayıt olan üye bir parmak sayısını geçmez siz böyle saçma bir anasayfa görseniz kayıt olur muydunuz?şunun şurasında kaliteli bir şeyler karalayan dört-beş kişi kaldı onların da yazası kaçar la bununla.hani ben bu yazarı da bilirim instela'dan şutlamışlardı ki instela gibi okunma sayısı yüksek bir interaktif sözlük bile bu durumdan rahatsız oldu siz neyi amaçlıyorsunuz,ölü adamın hayata göz yummasını hızlandırmak mı?sizin için interaktif sözlük sıralaması bu kadar mı değerli?lan hadi diyelim bu sayede ilk beşe girdiniz(ilk ona bile giremezsiniz de neyse) biri çıktı dedi ki lan laik sözlük diye bir şey varmış hemde beşinci sırada girip bakayım dese şu durumu görse sizce arkasına dönüp kaçar mı yoksa kayıt mı olur?

bilemiyorum bulmaca sevdalıysa kayıt olabilir teşekkürler laik sözlük!

benim güldüğüm tek şey ise yazın turca diye yazar arkadaş vardı kendi halinde spor gündemini yorumlardı ama derdi ki ''entry sayısı az hep futbol konuşuyor gibi oluyoruz bırakmamı ister misiniz?''.

adam dönüp sözlüğün haline baksa sonra bu dediğini hatırlasa neresiyle gülerdi bilemiyorum.
7

zabıta

moskovakurdu
Çaresizliğin fotoğrafı .. ağlamamak için mücadele vermek lazım ..
Baba çocuk ve zabıta, düşünsene baban eve ekmek getirmek için köşe başlarında birkaç şey satıyor, gönülleri parçalayan bir tablo. Babasının sen ve çocuğun sana bakıp ağlıyorsun.. babanı dövüyorlar ve sadece bakıyorsun...

zabıta

laiksavar
Pozitif hukuk anlayışının doruk noktası, Devletle ilgili en kötü şeylerden biri. Zabıtanın asıl görevi -her şeyden önce- bir iktidarın-her-yerdeliğini hatırlatmak gibi geliyor. Devletin panoptikonu bir nevi. Zabıta bize devletin her yerde olduğunu hatırlattığı, iktidarın seni her an izlediğini ve cezalandırabileceğini hissettirdiği bir yapı. Hukuku uygulamaktan da ötede, o anki iktidar yapısının var olmaya devam ettiğini göstermek için varlar. Gibi.

süleyman soylu

jakoben
allah izin verirse 380 bin suriyeli çocuğu vatandaş yapacakmış.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201812171036657340-soylu-turkiye-dogan-380bin-suriyeli-cocugu-vatandas-yapsak/

senin ölmüşlerini s*keyim ben.bu ve bahçeli denen lickitatör'ün amacı net olarak halkı kışkırtmak.tansiyon çok yükseldi ve ölümüne korkuyorlar. amaçları da top yekün bir ayaklanma yerine azınlık bir grubu sokağa çekebilmek sonra o kalabalığı boğarak toplumun tansiyonunu düşürmek.sonunuz hayır olsun.

sözlük resim yükleme sorunu

zehir
Site Yönetimini Belki Yardımı Olur Diye Yazıyorum Minik Bir İnceleme Yaptım. Fotoğraf Yüklenmemesinin Sebebi Olarak.

Fotoğraf Yüklemede Kullanılan Generic Handler'dan , Yani

https://laiksozluk.net/api/api.ashx?istek=imageUpload Urlsine Karşılık Gelen Generic Handler Metodundan Yükleme Esnasında Gelen Cevap Şöyle:

https://i.ibb.co/1fzVCMQ/1.png

https://i.ibb.co/371SLGP/2.png

Bunun Meali Şu; İlk Olarak Fotoğrafların Yüklendiği Dizini Kontrol Edin Klasör Varsa Okuma Yazma İzinlerini Kontrol Edin ve Okuma Yazma İzni Verin, Klasör Yoksa Klasörü Oluşturup Okuma Yazma İzni Verin. Eğer Okuma Yazma İzni Vermenize Rağmen Yükleme Sorunu Devam Ediyorsa FTP'de Yer Kalmamış Olabilir Ya FTP'yi Büyüteceksiniz Yada Gereksiz Dosya Temizliği Yapacaksınız Demektir.

günümüzdeki ilaçlar

jakoben
haftada en az bir kere, ''zart kliniğinde %45'e varan indirimlerle check up'ınızı yaptırmayı unutmayın, zort hastanesinde böbrek taşı düşürme fırsatını kaçırmayın'' mesajları sadece benim değil liberalistinde cep telefonuna geliyordur.piyasa moruuuoookjum. her şey kar amacı güder kapitalizmde. her şey ama ve maddi çıkarı olmayan hiç bir ahlak kuralının zerre değeri yoktur. isfuckingtisnasız yoktur.

ermenistan ulusal marşı

dehumanize
navatanımız, özgür ve bağımsız
Ki asırdan asıra yaşamıştır
Çocukları çağırır onu
Özgür, bağımsız Ermenistan

İşte kardeş sana bir bayrak
Onu ellerimle yaptım
Geceler boyu uyumadım
Gözyaşlarımla yıkadım

Üç renge bak
Bizim kutsal renklerimiz
Düşmana karşı ışıldasın
Ermenistan'ı şanlı yapsın

Ölüm heryerde aynı
Herkes sadece bir kez ölür
Fakat şanslı odur ki
Kendini milleti için feda eder

Մեր Հայրենիք, ազատ, անկախ
Որ ապրէլ է դարէ դար
Իւր որդիքը արդ կանչում է
Ազատ, անկախ Հայաստան:

Ահա՝ եղբայր, քեզ մի դրօշ,
Որ իմ ձեռքով գործեցի
Գիշերները ես քուն չեղայ,
Արտասուքով լուացի:

Նայիր նրան երեք գոյնով,
Նուիրական մէր նշան,
Թող փողփողի թշնամու դէմ,
Թող միշտ պանծայ Հայաստան:

Ամենայն տեղ մահը մի է
Մարդ մի անգամ պիտ՚ մեռնի,
Բայց երանի՚ որ իւր ազգի

Ազատութեան կը զոհուի
Mer Hayrenik, azad angah,
Vor abrel eh tareh tar
İr vor tika art gançum eh
Azad, angah Hayastan.

Aha yeğper kez mi troş,
Zor im tzerkov kordzetzi
Keeşirnera yes kun çega,
Ardasunkov luvatzi.

Nayir neran yerek kuynov,
Nıviragan mer nuşhan,
Toğ poğpogi tuşnamu tem,
Toğ meeşt bandza Hayastan.

Amenayn deg maha mi eh
Mart mee ankam bid merni,
Paytz yerani vor ir azki
Azadutyan ga tzohvi.
4

ermenilerin gerizekalı olması

dehumanize
Dünya üzerinde nüfusuna oranla en fazla bilim insanı, en fazla icadın kaşifi millettir. Bu yönde almanları dahi ikiye katlayarak sollamış, günümüze değin yetişmiş en eski alfabelerden biridir. Hristiyanlığı resmi din kabul etmiş ilk devlettir. En Eski İncil dahil birçok tarihi ve ilmi değeri yüksek kitap ermenicedir.
Hemen her Ermeni zanaatkardır, sözünün eridir. Mevcut türk cumhuriyetinin öncesindeki osmanlı dahil tüm dünya ermenileri böyle tanır.
Aşağıdaki başlıkta da okuyacağınız üzere hem tıp, hem gündelik hayat, hem uzay Bilimleri (VS) alanlarında kullanılan birçok buluşun mucididirler. Dünyaya barbarlıkları, gasp ettikleri topraklarda yaşayan halkları katledip, bir de utanmadan kendi vatanıymış gibi lanse etmeleri ile nam salmış ermeni/Arap artığı Türkiye Cumhuriyetinin türklerinin açtıkları bu başlığın açılma sebebi acınası bi çaresizliktir(oxford un Anadolu daki halkların gen haritaları, ırksal bağlantıları üzerine Yaptıgı son araştırmada da görüldüğü üzere kemalist tayfa türk'ten çok Ermeni ve Arap dölüdür). Bu giride bahsi geçen ne varsa araştırıp, şıppadanak doğrulayabilirsiniz. Ermenilerin dünyaya, hatta şu vızıldayan sineklere/milletlerine kattıkları bile ne denli zeki, üretken olduklarının kanıtıdır. Dağılın şimdi
(bkz:ermeni bilim adamları - insanları)
2

ermenice

dehumanize
Ermenice 'հայերեն - Hayeren' Ermeni halkı tarafından kullanılan Hint-Avrupa dil ailesinden bir dildir. Kendi alfabesi ve Doğu Ermenicesi ve Batı Ermenicesi olarak iki lehçesi vardır. Doğu Ermenicesi Ermenistan'ın ve uluslararası arenada tanınmayan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti'nin resmî dilidir. Türkiye'de ve Ermeni diasporasında Batı Ermenicesi kullanılır.
Hint-Avrupa dil ailesi'nin bağımsız bir alt grubudur.

Türkiye'deki Ermeni toplumunun yüzde 18'i Ermenice konuşmaktadır. Bu oran gençler arasında yüzde 8'dir. Batı Ermeni lehçesi, UNESCO'nun Dünya yıllık "Atlas of the World's Languages in Danger" (Tehlikede olan Dünya Dilleri Atlası)nda "definitely endangered language" (kesinlikle tehlikede bir dil) olarak yer alır.
Ermeni alfabesi, 405 yılında Aziz Mesrop Maştots tarafından bulunmuştur. Mesrop Maştots, Ermeni harflerini yaratmak niyetiyle öğrencileri ile birlikte Amed (Diyarbakır), Yedesia (Urfa) ve Samosat şehirlerine gidererek yabancı dillerde yazılmış olan bazı elyazmalarını incelemesiyle 405 yılında Ermeni harflerini ortaya çıkarır. Alfabenin oluşturulması edebiyatın canlanmasını da sağlar ve Ermenice edebiyatta bir altın çağın başlamasının zemini oluşturur. Maştots'un bu girişiminin sonunda Ermeni halkı tarafından Maştots ve öğrencilerinin dönünüşü, Vağarşapat'ta halk ve asillerin eşliğindeki kral Vramşabuh tarafından büyük törenlerle karşılanır.

19. yüzyılda Ermeni edebiyat dilinin de gelişmesiyle Doğu Ermenicesi (Erivan) ve Batı Ermenicesi (İstanbul) lehçeleri arasındaki ayrım iyice ortaya çıkmış, o dönemler Farsçanın bir lehçesi sanılan bu dilin özgün bir Hint-Avrupa dili olduğu da anlaşılmıştır. En eski eserlerin yazıldığı Eski Ermenice; yani Kırapar, günümüzde sadece bazı din alimleri tarafından anlaşılabilmektedir.

Bill Bryson'e göre Ermenicedeki sözcüklerin %23'ü Ermenice kökenlidir.

ermeni bilim adamları - insanları

dehumanize
Bir saattir araştırdığım, yarım saattir de çevirip, derlemesiyle uğraştığım aşagıdaki liste, türkçe olarak, türkçe google da sadece laik sözlük de mevcuttur an itibariyle. Ermeniler neye yarar diye soranlara ışık tutmasını ümit ediyorum.
Özellikle sadece icat sahibi ermeni bilim insanlarını sıraladım. İsimleri ayrıca tek tek de araştıtabilirsiniz. Dünya tarihinde nüfusuna oranla en çok icat ve bilim insanı sahibi millet de ermenilermiş, Bunu da yeni öğrenmiş oldum. Almanlar ikinci sırada ancak arada büyük bir fark var.
-işte liste;
Spiru Haret- astronotların uzayda yerçekimi ile başa çıkmalarını sağlayan kıyafetin mucidi
Alexander Abian – matematikçi
Sarkis Acopian (1926–2007) – ilk güneş radyosu kaşifi
Hovhannes Abgari Adamian – renkli televizyon un kaşifi
Sergei Adian – matematikçi
George Adomian – mathematikte metodoloji nin kaşifi
Tateos Agekian – astrofizikçi
George Aghajanian – profesör. Sinir farmalojisi kaşifi
Ashot Akhperjanian – fizikçi
Hagop S. Akiskal – psikiatrist
Artem Alikhanian – ilk radyoaktif elementlerin kaşifi
Sos Alikhanian – microbioloji
Abraham Alikhanov – fizikçi. 1949 yılında ilk nükleer reaktörü yaptı -USSR
Roger Altounyan – astım tedavisine başlayan ilk kişi, farmakoloji biliminin kurucusu
Sergey Aleksandrovich Ambartsumian elastik teorisi yazarı. Astrofizikçi
Hagop S. Akiskal – bi polar bozukluğu ve manik depresifliği keşfedip, tedavi yöntemleri geliştiren psikolog
victor azakian(1908–1996) – astronom, stellar kümesinin kaşifi
Boris Ananyev – 20. Yüzyılın en önemli antropologu
Apkar Apkarian - kimya
Stephan Ariyan – geometri nin kurucularından
Margar Arustamov (1854–1904) kolera virüsünü Rusya osmanlı savaşı sırasında patladığında durduran şahıs
Nagush Arutyunyan – ilk mekanik protez organı, kol bacak şeklinde kullanıma sunan kişi
Gurgen Askaryan – flaş lambasının kaşifi
Iosif Atabekov – virolojist, moleular biolog. Bitki bazlı virüslerin kaşifi (USSR)
Ruben Avanesov (1902–1990) – dilbilimci
Baatur Baatrian (1872–1934) – matematikçi
Boris Babaian – sovyet super bilgisayarının kurucusu
Viken Babikian – cardio vasküler in kaşifi
Khristofor Stepanovich Bagdasaryan – polimerin kaşifi
James P. Bagian – NASA astronot
Gevorg Bakunts (1913–1987) – elektro mekanik uzmanı
John P. Bilezikian – alyuvarların işlevini açıklığa kavuşturan cerrah
Arthur H. Bulbulian – prostatik teknoloji kurucusu
Levon Chailakhyan – psikoloji
Mikhail Chailakhyan – eşcinselliğin hormonal bozukluklar sonucu oluşabileceğini keşfeden ilk kişi
Karapet Chobanyan - astrofizikçi
Giacomo Luigi Ciamician - kimyacı
Harry Daghlian – kadavra bilimi öncüsü
Raymond Vahan Damadian – MRI cihazı kaşifi
Edgar Danielyan – ilk yazılımın sahibi
Mkhitar Djrbashian – matematikçi
Richard Donchian – teolog
Nikolai Enikolopov – kimyacı
Hovnan Gabrielian (1876–1946) – pediatri uzmanı, öncüsü
Gregory M. Garibian (1924–1991) – kimyacı
Nina G. Garsoïan – dilbilimci
Samvel Samvelovich Grigoryan – botanik
soilIvan Knuniants (1906–1990) – büyük kimyacı... 200 adet kimya alanında eseri ile, dünyaya kimya alanında rehberlik etmiş bilim adamı
Caro Lucas – bilgisayar mühendisi, iran bilişim sektörü kurucusu
Ignacy Łukasiewicz – (1822–1882) bitkisel yağların yakıt olarak kullanılmasına başlanmasını sağlayan kişi
Soukias Manasserian – madde mühendisi, kaşif
Karen Manvelyan – biolog, çevre bilimci. Dünya Vahşi yaşamı koruma programı kurucusu
B. E. Markarian – astrofizikçi
Hovhannes Melik-Pashaev (1889–1935) – hidro santralleri kuran kişi
Zaven Melik-Tangiev (1905–1966) – technology mühendisi. Rusya ve azerbeycanda adını taşıyan marina/gemi - kolejler var
Sergey Mergelyan – mathematikçi
Artem Mikoyan – bilimum jet uçaklarının kaşifi
Serge Mikoyan – nükleer bioloji / kuantum mekaniği
Dmitry Mirimanoff – matematikçi
Haik Mirzabekian (1893–1971) – salgın hastalıklar uzmanı
Hayk Mirzayans – dilbilimci. İran'ı diller üzerine öncü çalışmaları var
John Najarian – organ naklinin kaşifi, cerrah
Aram Nalbandyan (1908–1987) – psikoloji/kimya
Mehran Naljayan – biomedikalin öncüsü
Robert Nalbandyan – Einstein ın deyimi ile en büyük kimyacı
Yuri Oganesyan – psikolojik hastalıkların tedavisinde önemli birkaç metodun kaşifi
Charlie Papazian – nükleer mühendisliği
Bogdan Pirumov (1888–1959) – dünyanın çapının son halini çıkaran adam
Christophor Pirumov (1895–1985) – parazit bilimi kurucusu, birçok ilacın mucidi
Mikhail Pogosyan – uçak sanayiini kuran adam
Dork Sahagian – iklim bilinci. Çok önemli buluşları var.ayrıca araştırın sevgili laik sözlük takipçileri... (2007 nobel ödüllü)
Vladimir Sargsyan (1935–2013) – marmatikçi, psikanaliz uzmanı, matematiği psikoloji alanına entegre eden, düşünce akışını ölçen ilk kişi
Simeon Sarkisov (1895–1971) – doku, sinir uzmanı
Hrayr Shahinian – dilbilimci
Luther George Simjian – icatları; odaklı kamera, ATM, flight simulator, posta ücreti ölçer, teleprompter, ultrason, golf simulatorü, doku iyonu ve X-ray cihazı
Aleksei Sisakian – nükleer biolog, matematikçi (Dubnay United Nuclear Research Inst.)babası Norayr Sisakian, kozmik biyoloji alanında araştırmaları başlatan kişiydi
Zareh Soghomonian – bugün altının kablolarda, bilimum elektronik sektöründe kullanılmasını sağlayan, son yüzyılın en büyük yüz bilim insanı listesindeki elektronik mühendisi
Armen Takhtajian (1910–2009) – botanikçi Yerevan ve Leningrad Universities
Guy Terjanian – matematikçi
Ashot Ter-Mkrtchian (1891–1953) – matematik mühendisi professor. Kharkov University ve Don Polytechnic enstitüsü
Ghazar Ter-Ghazarian (1874–1958) – kimyacı PhD (1906), professor (1935г.); Ghazarian; Genova üniversitesi organik kimya Yerevan State University
Hovsep Ter-Astvatsatrian (1886–1938) –hidro enerjiyi bulan, simülasyon halini tanıtan bilim insanı
Karen Ter-Martiroosyan – psikanaliz uzmanı, nükleer bilim ve kuantum mekaniği üzerine çalışmaları var
Christian Tutundjian de Vartavan (born 1965) mısır tarihçisi, botanikçi
S.R. Vartoukian – microbioloji ve bakteri
Isai Varuntsian (1898-) – botanik uzmanı
Eduard Yegiazaryan – mikro sensörü bulan mühendis
Mkrtich Yuzbashian (1882–1961) – elektro mekanik mühendisliği kurucusu (Germany); director of Electrotechnic Plant in Tiflis
Simon Yuzbashian (1886–1960) – biolog, evrim teorisyeni professor (1929г.); graduate of Freiburg University (Germany); taught at the university of Tiflis
Lazar Ye. Sargsyan - madde bilimci
Grigor Gurzadyan – ilk teleskopun mucidi
Ruben Hambardzumian (1911–1971) – kimya / psikoloji
Spiru Haret (1851–1912) – astrofizikçi
Mkhitar Heratsi (12th century) – psikanaliz uzmanı
Paris Herouni (born 1933) – radyo frekanslarını psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanan ilk kişi
Hakob Hovhannisian (1875–1941) – kimyacı
Vache Isaguliants (1893–1973) – kimyacı
Garik Israelian – astrofizikçi
Gurgen Kamalian (1909–1973) – biyokimya uzmanı
Varaztad Kazanjian – plastik cerrahi öncüsü
Alexander Kemurdzhian – uzay bilimci. Sovyet uzay programı kurucusu
Edward Keonjian (1909–1999) – Arizona üniversitesi / solaryumun kaşifi
Zaven Khachaturyan – sinir hastalıkları uzmanı / alzaymırın kaşifi
Carl Khachikyan – uzay bilimci... Atlas okyanusunu tam fotoğraflayan ilk kişi
Leonid Khachiyan – matematik
Edward Khantzian – psokoloji
Semyon Kirlian – yüzyılın en iyi fotografi uzmanı
Ivan Knuniants (1906–1990) – büyük kimyacı... 200 adet kimya alanında eseri ile, dünyaya kimya alanında rehberlik etmiş bilim adamı
Caro Lucas – bilgisayar mühendisi, iran bilişim sektörü kurucusu
Ignacy Łukasiewicz – (1822–1882) bitkisel yağların yakıt olarak kullanılmasına başlanmasını sağlayan kişi
Soukias Manasserian – madde mühendisi, kaşif
Karen Manvelyan – biolog, çevre bilimci. Dünya Vahşi yaşamı koruma programı kurucusu
B. E. Markarian – astrofizikçi
Hovhannes Melik-Pashaev (1889–1935) – hidro santralleri kuran kişi
Zaven Melik-Tangiev (1905–1966) – technology mühendisi. Rusya ve azerbeycanda adını taşıyan marina/gemi - kolejler var
Sergey Mergelyan – mathematikçi
Artem Mikoyan – bilimum jet uçaklarının kaşifi
Serge Mikoyan – nükleer bioloji / kuantum mekaniği
Dmitry Mirimanoff – matematikçi
Haik Mirzabekian (1893–1971) – salgın hastalıklar uzmanı
Hayk Mirzayans – dilbilimci. İran'ı diller üzerine öncü çalışmaları var
John Najarian – organ naklinin kaşifi, cerrah
Aram Nalbandyan (1908–1987) – psikoloji/kimya
Mehran Naljayan – biomedikalin öncüsü
Robert Nalbandyan – Einstein ın deyimi ile en büyük kimyacı
Yuri Oganesyan – psikolojik hastalıkların tedavisinde önemli birkaç metodun kaşifi
Charlie Papazian – nükleer mühendisliği
Bogdan Pirumov (1888–1959) – dünyanın çapının son halini çıkaran adam
Christophor Pirumov (1895–1985) – parazit bilimi kurucusu, birçok ilacın mucidi
Mikhail Pogosyan – uçak sanayiini kuran adam
Dork Sahagian – iklim bilinci. Çok önemli buluşları var.ayrıca araştırın sevgili laik sözlük takipçileri... (2007 nobel ödüllü)
Vladimir Sargsyan (1935–2013) – marmatikçi, psikanaliz uzmanı, matematiği psikoloji alanına entegre eden, düşünce akışını ölçen ilk kişi
Simeon Sarkisov (1895–1971) – doku, sinir uzmanı
Hrayr Shahinian – dilbilimci
Luther George Simjian – icatları; odaklı kamera, ATM, flight simulator, posta ücreti ölçer, teleprompter, ultrason, golf simulatorü, doku iyonu ve X-ray cihazı
Aleksei Sisakian – nükleer biolog, matematikçi (Dubnay United Nuclear Research Inst.)babası Norayr Sisakian, kozmik biyoloji alanında araştırmaları başlatan kişiydi
Zareh Soghomonian – bugün altının kablolarda, bilimum elektronik sektöründe kullanılmasını sağlayan, son yüzyılın en büyük yüz bilim insanı listesindeki elektronik mühendisi
Armen Takhtajian (1910–2009) – botanikçi Yerevan ve Leningrad Universities
Guy Terjanian – matematikçi
Ashot Ter-Mkrtchian (1891–1953) – matematik mühendisi professor. Kharkov University ve Don Polytechnic enstitüsü
Ghazar Ter-Ghazarian (1874–1958) – kimyacı PhD (1906), professor (1935г.); Ghazarian; Genova üniversitesi organik kimya Yerevan State University
Hovsep Ter-Astvatsatrian (1886–1938) –hidro enerjiyi bulan, simülasyon halini tanıtan bilim insanı
Karen Ter-Martiroosyan – psikanaliz uzmanı, nükleer bilim ve kuantum mekaniği üzerine çalışmaları var
Christian Tutundjian de Vartavan (born 1965) mısır tarihçisi, botanikçi
S.R. Vartoukian – microbioloji ve bakteri
Isai Varuntsian (1898-) – botanik uzmanı
Eduard Yegiazaryan – mikro sensörü bulan mühendis
Mkrtich Yuzbashian (1882–1961) – elektro mekanik mühendisliği kurucusu (Germany); director of Electrotechnic Plant in Tiflis
Simon Yuzbashian (1886–1960) – biolog, evrim teorisyeni professor (1929г.); graduate of Freiburg University (Germany); taught at the university of Tiflis
Lazar Ye. Sargsyan - madde bilimci
8

olacak o kadar

jamiryo

Olacak O Kadar, Levent Kırca'nın yarattığı ve oyuncu kadrosunun başında bulunduğu, 21 yıl boyunca çeşitli Türk televizyon kanallarında yayınlanan ve halkın sorunlarını anlatan eleştirel güldürü programıdır.

Yönetmenliğini Oğulcan Kırca yapmıştır.

İlk bölüm yayın tarihi: Ekim 1986
Programın yaratıcısı: (bkz:levent kırca)bu başlık altında efsane replik ve videolarını paylaşabilirsiniz.

mehmet cahit turhan

jakoben
suçun p*çinden itiraf gibi itiraf ;

"Adli ve idari tahkikat devam ediyor. Sinyalizasyon sistemi demiryolu sistemi için olmazsa olmaz değil" diyen Turhan, "Bu sistemin olmamasından dolayı demiryollarında işletme yapılamaz diye bir şey yok. Bilgilerinize sunuyorum. Kazadan sonra 'Sinyalizasyon olmadığı için bu kaza oldu' gibi değerlendirme yapanlar, doğru bir değerlendirme yapmıyor"

ne demiştik? işletme :)))

http://haber.sol.org.tr/turkiye/ulastirma-bakani-turhandan-sinyalizasyon-sorusuna-skandal-yanit-252754

mehmet cahit turhan bombalansın <3
10

mutlak seveceksin

jakoben
fiziken kızıl kafalı siyasal olarak pek kızıl olmayan kafalı bir hatun kişisi ile üç bira gömdüm geldim eve.garı terk etti de.bu da terk edilmiş mal mal terapi uyguluyoruz sözde..dedim ne okusam..baktım kütüphaneye sevdiklerim rafını geçtim, göt delikleri koleksiyonuma diktim gözleri, bir de ne göreyim! cemil meriç or*spu evladının bu ülke isimli,kendince bu ülke tezlerini ürettiği kahverengi kitabının yanında üstü mor, ortası siyah, altı beyaz bir kitap duruyor.açtım okudum yine ibneyi. valla yazmış o.*** ç.*** ya. tam bir p*ç ama böyle bir şiir yok ya.eline sağlık kurtcuk asdasd

ortamı neşelendirmeye çalışan tip

jakoben
valla bende kıl olurdum ama şu sıralar ihtiyacım olan tiptir.arkadaşlarımın hepsinin gerek geçim ,gerek hayattan alınabilecek hazların daralması, gerek geleceksizlik travmaları olsun suratları beş karış. alıyoruz siktiğimin rakısını, hayır lan. ben alıyorum aq. baya hep ben alıyorum. bir de uzo he.. yunan rakısı :)) lezizdir bu arada tavsiye ederim.neyse, hepsi beş karış abi. kadehlere bakıp saatlerce sessizce yudumlayıp siktir oluyoruz zıbarmaya. o adamlardan atın üstüme gerçekten.
1

liberalizm

prometheus
Ülkemizdeki gibi dikta rejimlerinde güzel görünse de aynı bokun laciverti diyebileceğimiz bir ekonomik sistemdir. Sözüm ona özgürlükçü sistem. Kişileri fabrikalarda, tarlalarda sömürmeye devam edip artı değer ile malına mal katan üst zümrenin sistemidir. Paran olduğu kadar özgürsün. Yani güzel kardeşim ailenle tatil yapmakta özgürsün ama paran olduğu taktirde. Tiyatroya, sinemaya, sanatsal aktivitelere katılmakta özgürsün ama paran varsa. Müzik kulağı çok iyi biri olabilirsin ve yan flüt çalmak isteyebilirsin ama ortalama bir enstrüman için yüksek meblağlarda ücreti verirsen çalarsın. Yani güzel kardeşim "parayı veren düdüğü çalar" sistemidir
2

sarı yeleklilerin apple mağazasını talan etmesi

jakoben
harika görüntülerdir.bir halkın ne kadar bilinçli olduğunu göstermektedir.esnafın birikimini değil abd'nin emperyalizm mağazasını yağmalayacak kadar akıllılardır. ekşi sözlüğün sözde muhalif çomar ulusalcıları, asker doğrayıp yetmezmiş gibi üstüne de bunun bayramını ilan edip kutlamasını yapan kitle ile el ele verip yerdiği eylemdir. apple abd'nin en büyük şirketlerinden biridir. 2017 yıllık cirosu 136,7 milyar dolar ve bu para kimsesiz çocuklara gitmiyor.beyinsiz faşistlerin geziye yaptıkları yaftalamalar ile gezinin savunduğu siyasal ortalamanın arasında durup kararsız kalmanın anlamı yok artık. herkes ayağını denk alsın. ya çomarlardansınız ya da değilsiniz bu kadar basit aq. çıkarları için birbirini param parça etmekten çekinmeyen siyasal islamcılara geziyi savunmanıza gerek bile yok halbuki.

edit; bir de çaldılar salaklar ama kullanamazlar ki hahaha diye akıl yürütenler var gerçekten sıkıntılılar.yani ortadoğunun götünde yaşıyorsun buna senin aklın basıyor, o adamın mı basmayacak? aoşısdıjas

https://twitter.com/MVillepontoux/status/1071513438222987267?s=19

köpek kulübesi yıkarken fetöcülükle suçlamak

jakoben
ne başlık açacağımı şaşırdım gerçekten bu nedir aq hahahaha

https://twitter.com/denizseckin/status/1071386351617130497

ya bu ne meşru bir aptallıktır. ayyy dayıııı manyağa denk gelme sen valla kemiklerini kırar, fiziksel hareket özgürlüğü derler.ben derdim mesela.zaten bir tane vursan beyin ölümü gerçekleşecek ibne ya hahaha sinirlerim alt üst oldu asşoıdjasd