confessions

sophos

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 1008
  2. takipçi 43
  3. puan 28820

Franz kafka

laikus
kendisinin en guzel deyisi ve kendini ozetleyen vecizi sudur"tanrı insandan kötü bir gün geçirmiş olmalı"

*****************

3 temmuz 1883,prag - 3 haziran 1924 kierling

taşralı çek proletaryasından gelip zengin bir tüccar konumuna yükselmiş bir baba ile zengin ve aydın bir alman yahudisi annenin çocuğu..ailesinin pragdaki alman toplumuyla kaynasma çabaları sonucunda alman okullarında okudu.. babasının zoruyla hukuk eğitimine başladı ve 1906 da tamamladı.max brod ile tanısıp prag edebiyat çevresine girdi ve iki kez nisanlanmasına ragmen yazmaktan alıkoyacagını düşünerek evlenmekten vazgeçti..ilişkisinden geriye 500 aşkın mektup bıraktı...nazilerin cekoslovakyayı isgal etmesiyle kafka ile ilgili bircok belge yok edildi.20 yıl suren dostluklarından sonunda kafka butun yazdıklarını max broda olumunden sonra yakması icin vermisti ancak brod dostuna ihanet ederek bu yapıtları bastırdı.

determinizm

spegill
(bkz: neden-sonuç ilişkisi)

her bir olayın bir sonuç olduğu ve aynı olayın bir sonraki olacak olayın nedeni olduğudur.

özgür iradenin olmadığını da savunur bu görüş. ilgi çekicidir. bilinmesi gerekir. güzel bir şeydir.

empresyonizm

harflervekibrit
"Sevmek zamanı" adlı 1965 yapımı metin erksan filminden:

Halil: Resminle benim aramdaki bir durum, seni ilgilendirmez. Ben senin resmine âşığım.
Meral: İyi ama âşık olduğun resim benim resmim. İşte ben de buradayım, söyleyeceklerini dinlemeye geldim.
Halil: Resmin sen değilsin ki? Resmin benim dünyama ait bir şey. Ben seni değil resmini tanıyorum. Belki sen benim bütün güzel düşüncelerimi yıkarsın.
Meral: Bu davranışların bir korkudan ileri geliyor.
Halil: Evet. Bu korku sevdiğim bir şeye ebediyyen sahip olmak için çekilen bir korku. Ben senin resmine değil de, sana âşık olsaydım ne olacaktı? Belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme. Belki de alay edecektin sevgimle. Halbuki resmin bana dostça bakıyor.

liberalleri hiç sevemedim

deist imam
Liberal aaah liberal

İyı para getiricem dedin ülkenin içine ettin

Bankaları başımıza bela ettin

Erken kalkıp halkı soydun

Rakipler yarattin gerçek olmayan

Aldın bütün umutlarını halkın

Liberalleri hiç sevmedim.Liberalleri hic sevmedim adlı siiriyle deist imam'ı 3 evetle ugurluyoruz.

floransa

caravaggio
Floransa'yı Floransa yapan kişilerden biri Barok Yontu sanatının ustası Bernini, diğeri ise Bernini yüzünden intihar etmiş büyük mimar Borromini'dir.


Bernini;


Borromini;


Floransa bu iki ustanın eseridir..

öğle yemeği

franz
Öğle arasında aç karnı doyurmak için yemek yenilen öğün.

Az önce çıktım işten, yemek yiyecek bir yer bakınıyorum. Ankara burası. Bir halk ekmek standında 'erkekler bölümü' ve 'kadınlar bölümü' diye iki kısım var ve sırada olanlardan biri de çıkıp demiyor ki 'aga bu iş nedir böyle?' Diye. Adamlar bildiğiniz halka açık, cadde üstünde, ulu orta yerde kıçı kırık büfenin önünde haremlik selamlık yapmış.

İnsanların bir şeyleri yönetme hevesi gerçekten inanılmaz.

İşte şimdi şöyle laik, karma bir mekan arıyorum yemek yenilecek. Yemeğime başlamadan önce de üç kere gençliğe hitabeyi okuyacağım sonunda da laiklik deyip huzuru bulmaya çalışacağım.

Atatürk cumhuriyetçiliğimize zeval vermesin (laiklik).

adana'da 4 yaşındaki çocuğa tecavüz

scabies
Şimdi buralara nasıl düştüğümüzü ne halde olduğumuzu ve nasıl kurtulacağımızı tartışmayacağım. Şu halimize bakıp birazcık ders çıkarın birazcık utanın diye atıyorum bunu buraya. Bu yapılan şeyin hiçbir özrü yoktur benim için. Tecavüzün ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatmama bile gerek olmazken , bu eylemi küçücük bir çocuk üzerinden gerçekleştirmek nedir ? Ulan hayvan herif , daha küçücük cocuk ne hiçbir şey bilmez ne diye senin o pis emellerine alet olmak zorunda ?
Duyduğuma göre 66 yıl hapis cezası almış. Değil 66 , 666 alsa bile gönüllere su serpmez. içeride bu gibi pislikleri pek barındırmazlar zaten şişlerler.

https://www.sabah.com.tr/yasam/2018/02/20/adanada-45-yasindaki-cocuga-tecavuz-eden-cani-sapikla-ilgili-son-dakika-gelisme

vasili zaytsev

hokkabaz
Ülkemizde 'Kapıdaki Düşman' adıyla gösterilen Emeny of Gates filmi sayesinden dünyanın en çok tanınan keskin nişancılarından biri olan Vasily Zaytsev Rus Kızıl Ordusu'na mensup bir memurmuş aslında. Stalingrad Savaşı'yla Naziler kapıya dayanınca cepheye gönüllü olarak gitmiş ve bir çeşit Soysuzlar Çetesi olan keskin nişancılar grubuna katılmış. Ocak 1942'de Ekim 1943'e kadar 242 Nazi'yi uzaktan atışlarıyla haklamış. Sonrasında ise yeni keskin nişancılar yetiştirmek üzere emekli olmuş. Eğittiği keskin nişancıların öldürdüğü insan sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte 3000 civarında olduğu düşünülüyor.

Nazilerin korkulu rüyası olarak bilinir..

türkiye'ye idamın gelmesi

ofelia
Eğer ki illa bir suç cezalandırılacaksa bu ne idam olmalıdır ne de boş boş hapis yatmak. İdamın da bir faydası yoktur, hapis yatmanın da. Sadece göz korkutur ve bir insanın kaybedecek bir şeyi yoksa bu cezalandırmanın da bir anlamı yoktur. Bu yüzden cezalandırmalar thomas more'un ütopyasındaki gibi olmalıdır. Kendilerine bir faydaları yoksa bile en azından devlete bir katkıları olsun. Ama yine de bilinçlendirme şarttır.

türkiye'ye idamın gelmesi

imambreaker
Bu ülkeye idam gelirse ne tecavüzcü ne suçlu asılır sade ve sadece solcular veyahut genel muhalif kesim asılır.(bkz:fetö) operasyonunda olduğu gibi ne kadar muhalif varsa fetö damgası vurup içeri alıyorlar.Mahkeme onların medya onların iktidar onların.Hiç sağlıklı olmaz kanımca.
1

türkiye'ye idamın gelmesi

scabies
İdam , en büyük suçta gelmesi dahi düşünülmemesi gereken eylemdir. Zira bu bu cezanın bir geri dönüşü yoktur. Eğer ki yaşanan durumda kişinin suçsuzluğu ortaya çıkarsa devlet bu durumda ne yapacak ? Ay biz sizi idam ettik ama pardon mu diyecek ? En ağır suçlarda (tecavüz , katliam) bile uygulanması yanlış bir uygulamadır.

Ayrıca şuanki zihin yapısıyla her türlü şey yaparlar. FArklı düşüncelere pek saygısı olmayan bir ülkede yaşıyoruz zaten. En ufak bir muhaliflikte sonu kötü bitebilir.

lyudmila pavlichenko

zaitsev
2. Dünya savasinda en az 308 -kanitlanmis olarak- Nazi askerini vuran kadin Sovyet subayi, keskin nisanci. Abd tarafindan beyaz saray'a davet edilen ilk sscb vatandasi.

Hikayesinin anlatildigi bir de film vardir tadindan yenmez. Siddetle tavsiye ediyorum; Sivastopol için savaş

chelsea f.c.

abSolute
Batı Londra merkezli, mavi-beyaz renklere sahip, İngiliz futbol kulübü. 6 kez Premier Ligi, 7 FA kupası, 5 EFL kupası ve birer kez de şampiyonlar ligi, uefa kupası, süper kupa kazanmıştır. En büyüğü olmasa da bugün, Avrupa'nın en büyük takımlarından birisidir.

lehçe

altayhan
Bir dilin, çok uzak geçmişte birbirinden ayrılmış kollarıdır. Türkçenin üç lehçesi vardır:

1. Çuvaşça: rusya'da çuvaşistan özerk bölgesinde konuşulan dildir.
2. Yakutça: rusya'da saha-yakut özerk bölgesindeki halkın konuştuğu dildir.
3. Halaçça: iran'da halaç türklerinin konuştuğu dildir.

sosyalleştirme

abSolute
Özel iktisadi girişimlerin, devlet, işçi ve tüketici temsilcilerinin yönetimindeki kamu teşebbüslerine dönüştürülmesini, ayrıca toplumsal açıdan büyük önem taşıyan bazı mesleklerin (örn. hekimlik) devletin yönetimi altına alınmasını içerir.

kral yolu

abSolute
İlkçağda İranlıların ve Lidyalılar'ın katkılarıyla yapılan, İran Körfezinden Ege Denizi kıyılarına kadar uzanan yaklaşık 2500 km uzunluğundaki ticaret yoludur.

feminizm

ofelia
Hep söyledim söylemeye de devam edeceğim. Feminizm kadın erkek eşitliğidir. Yeri geldiğinde kadın haklarını savunur, yeri geldiğinde erkek haklarını. Ülkemizde feminizm yanlış lanse ediliyor. Kadın erkek eşitliğini savunanlar boş yere ben feminist değilim falan demesin. Bal gibi de feministsiniz. Her düşüncenin yobazı ve cahili olduğu gibi bu düşünce yapısının da var. O yüzden feministler böyledir diye boş yapmayın.

feminizm

abSolute
aslında haklılar. Ülkemizde bulunmayan bir şeydir. Bugün sınıfta bere ile oturmam, hoca tarafından sınıftan atılmama yol açacaktı. Bende dedim, ''hocam sınıfta kadınlar başörtü ile oturabiliyor ben neden başımı bere ile kapatamıyorum?'' neyse ki daha fazla büyümeden, bütün sınıf tarafından dışlanan gözlere maruz kalarak evin yolunu tuttum. Dini bir sembole karışamazdım kusura bakmayın hocam ama bizim de bir yerlerimiz donuyor temmuz'da değiliz ki. Özet olarak bu ülkede kadın ve erkek eşitliği yok.

azerbaycan

altayhan
Azer ve baycan(baygan) kelimelerinden oluşur ismi. Azer, farsçada ateş demektir. Baycan ise yine farsçada yurt, toprak anlamlarına gelir.

Azerbaycan od-yurdu yani ateş ülkesidir. Yerin altında bulunan gazlar yeryüzüne çıkar ve çıkan ateş hiç sönmez. Zerdüştlerin kutsal saydıkları bu ateşler, tarihte önemliydi. Zerdüşt dininin azerbaycan'da kutsal saydığı ziyaret yerleri hala mevcuttur.

Azeriler(daha doğrusu azerbaycan türkleri) anadolu, ırak, suriye ve balkanlar'daki türkler gibi oğuzdur. Dilleri, Türkçenin güney koluna mensuptur.

bunlar ilginizi çekebilir