confessions

sophos

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 1008
  2. takipçi 43
  3. puan 28820

laik sözlük

sophos
Son günlerde hayalet sözlüğe dönüştü iyice,
Ne yazarlar ne de adminler bakmıyor,
Reklam yapanlar, trolller vb. Çoğaldı.
Giri yazanlar yok denecek kadar az,
Sözlük geliştirilecek yeni yazarlar gelicek diyordunuz akp'nin vaatleri gibi oldu biraz.
Her şeye rağmen Sözlüğü kitlesinden dolayı ve çomarsız hava sahasından dolayı bırakamadım.

pandora'nın kutusu

sophos
Yunan mitolojisinde ''kadının kötülüğünü'' simgeleyen ünlü mit;

“Prometheus'a sinirlenen Zeus'un kalbi insanoğluna nefretle dolmuştu. Zeus ateşi insanlardan saklamıştı taki İapetus'un soylu oğlu çalıp insanlara verene değin... Ey İapetus'un oğlu, kurnaz, beni alt ettiğin ve ateşi çaldığın için mutlu musun? Bu senin ve insanoğlunun felaketi olacak dedi Zeus. İnsanlara ateşin karşılığı olarak bir kötülük vereceğim ki kendi yok oluşlarını mutlulukla kucaklayacaklar...

Öyle buyurdu tanrıların ve insanların babası kahkahalar atarak. İfestus onu toprak ve sudan yaptı, ses verdi, insan kuvveti verdi, yüzü tanrıçalara benzetildi. Atena ona el işlerini öğretti. Afrodit onu zerafetli kıldı. Argus'un katili Hermes ona edebsiz bir zihin ve hilekar bir doğa buyurdu. Kronos'un oğlu Zeus'un emirine uyan topal tanrı topraktan onu mütevazi bir yapıya büründürdü. Atena giydirdi onu...

Olimposlu tanrıların her birinden bir hediye alan, Pandora olarak adlandırıldı.

Hermes, tanrıların elçisi, Pandora'yı Prometheus'un kardeşi Epimetheus'a hediye olarak sundu. Epimetheus, Prometheus tarafından daha önce Zeus'un yolladığı hediyeleri kabül etmemesi için uyarılmış olmasına rağmen, Pandora'yı kabül etti. Daha evvel hastalığın ve kötülüğün olmadığı bir dünyada yaşayan insanoğlu belasını bulmuştur. ..

Ve Kadın (Pandora) kutuyu (kavanozu) açtı. Salgınlar, hastalıklar ve kötülükler kutudan çıkıp insanoğlu arasına karışdı. Sadece umut Pandora'nın kutusunda kaldı. . .”
(Hesiodos'un İşler ve günler adlı epik şiirinde geçiyor oradan alıntıdır.)Açıklaması:Titanlar savaşında yer almayan Titan Prometheus (insanlığın koruyucusu) Olimposlu tanrıların kralı Zeus'a meydan okuyup insanlığa ateşi vermiştir. Buna kızan Zeus Prometheus'tan ve İnsanlıktan intikam almak için Pandora'yı (ilk kadını) tanrılara yarattırmıştır. Pandora'ya içinde kötülüklerin ve umudun bulunduğu bir kavanoz (Pandora'nın kutusu) vermiştir. Pandora'ya bu kavanozu açmamasını emretmiştir. Öte yandan Pandora'yı meraklı kılarak kavanozun açılmasını sağlamıştır. Zeus Prometheus'un kardeşi Epimeheus'u kullanarak Pandora'nın insanlığa karışmasını sağlamıştır. Tanrılar tarafından verilen meraka yenik düşen Pandora da kutuyu açarak Zeus'un planını istemeden yerine getirmiştir. Böylece Zeus insanlıktan intikamını almıştır.Farklı bir yorum: "Pandora'nın kutusu açılıp, Zeus'un içinde sakladığı bütün kötülükler dünyaya saçıldığı zaman, orada son bir kötülük kaldığından kimsenin haberi olmamıştı: Umut! O zamandan beri yanlışlıkla kutuyu ve içindeki umudu iyi şans olarak yorumladık; fakat Zeus'un arzusunun, insanların kendilerini işkenceye teslim etmeleri olduğunu unuttuk. Umut, kötülüklerin en kötüsüdür; çünkü, işkenceyi uzatır."
("Nietzsche Ağladığında" İsimli Kitaptan Alıntıdır. Yazar: irvin Yalom [Psikoterapist, Yazar])

arapça

sophos
kulağa iğrenç gelen, türkçemize zararlı olan ve çok fazla kelime sokan dil.

Hami-Sami Dilleri Ailesi'nin Sami koluna mensup bir dildir. islam'ın kutsal kitabı Kuran, Arapça dilindedir. Günümüzde 60 ülkede konuşulan Arapça, dünya genelinde en çok konuşulan 5. dildir. sağdan sola doğru yazılır.

zultanit

sophos
Aldığı ışığın tersini yansıtan dolayısıyla ışığa göre renk değiştiren saydam değerli taş.
Türkiye'de Muğla-Milas'ta çıkartılıyor.

İşlenip içindeki titanyum miktarı arttırılıyor böylece renk skalası ve belirginliği artıp fiyatı cevherinden değersizleşiyor.

rembet

sophos
1923 Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi Yunanistan'a gönderilen Türkiyeli Rumlardır. Ne Türkler tarafından Türk ne de Yunanlılar tarafından Yunan olarak kabul görmezler.
Yoksul gettolarda yasayan Anadolu Rumlarının arasından çıkan , esrar tekkelerinde bir araya gelip esrar içip şarkı söyleyen, yoksulluklarını ve acılarını dile getiren insanlardır.

Rembetlerin bu tekkelerde yaptıkları şarkılar daha sonra (bkz:rebetiko) diye adlandırılmıştır.

Efe'den cok kabadayıdırlar, hepsi esrar kullanır bellerinde bıçak taşır, polisten sürekli kaçarlar, şarkılarında polisle dalga geçip kanunsuzluğu överler. Dünyamıza rebetiko gibi bir müziği armağan etmiş sonra da kaybolmuşlardır.

kişisel menkıbe

sophos
Paulo coelho'nun Simyacı kitabında geçen yol gösterici tanımlaması. İnsanın kendi kaderinin öznesi olması, kaderini iyileştirmek için çabalaması, onun peşinden gitmesi. İngilizcesinde; personal legend.

"gerçekten arzu ettiğimiz bir şeyin gerçekleşmesi için tüm evren işbirliği yapar"

" simyacı bir kavkı alıp kulağına dayamasını istedi ondan. bunu çocukken birçok kez denemişti. kavkıyı kulağına dayayınca deniz sesi duydu.

- deniz her zaman bu kavkının içindedir, çünkü bu, onun kişisel menkıbesi'dir. ve çöl tekrar dalgalarla kucaklaşıncaya kadar da onu asla tekrar etmeyecektir."

iyi parti

sophos

Seçmenin çoğunluğu resimdeki gibi olan , NATO ve Amerikan yanlısı , logosu ve adı çok saçma ve basit , başkanı Akşener de önce oy almak için anıtkabire sonra kafasını kapatıp türbeye giden biri , biraz mhp den biraz akp den çok az da belki chp den oy almak için kurulan ideoloji karmaşası olan bir parti.
5

mihail kalaşnikov

sophos
1947 yılında AK-47'yi geliştirdi (ismi “Avtomat Kalashnikova model 1947” diye biliniyor) . Kalashnikov (Kalaşnikof) olarak da bilinir. İlk deneme sürümü “AK-46” olan Kalaşnikof'un, daha sonra “AK-74” gibi daha üst sürümleri de kullanıldı.
“Bir silah icat edeceğime bir tarım makinesi icat etmek isterdim” diyen Mihail Kalaşnikov, “Fakat ben bu silahı ülkemi Nazi işgalcilerinden korumak için icat ettim. Bu silahın özgürlük ile eşanlamlı olmasından gurur duyuyorum.” demeyi de ihmal etmiyor. Stalin nişanı ve “Sosyalizm Kahramanı” ödülü almıştır.
Ortodoks Kilisesi Patriği Kiril'e hitaben yazdığı mektupta Kalaşnikof, 'hayatı boyunca vicdan azabı' çektiği soruya yanıt aramış. Kalaşnikov, Patrik Kiril'e 'düşman bile olsalar, icat ettiğim silahla insanların ölümünde sorumluluğum olduğunu düşünmek ruhumda kaygılar ve kuşkular yarattı' diye dert yanmış.

altar

sophos
sunak, eski dinlerde, tapınaklarda veya tapınakların dışında (yakınında) tanrılara adanan kurbanların kesildiği yere verilen ad.

Hristiyanlıkta altar,bir kilisede Evakaristiya/Rabbin Sofrası'nın icra edildiği sunak kısmına verilen isimdir.

sağ ve sol kavramlarının kökeni

sophos
İnsanların politik görüşlerine göre sağcı ve solcu diye ayrılmasının kökeni 1789 Fransız İhtilali'yle fransa'da başlıyor.
Devrimden sonra açılan Fransız Ulusal Meclisi'nin (assemblée nationale) ilk oturumunda Başkan'ın Sağ tarafındaki koltuklarda Kralı destekleyenler (meşruti monarşi yanlıları); Sol tarafındaki koltuklarda ise Devrim taraftarları oturuyordu.

1791 yılında Ulusal Meclisin yerini Yasama Meclisi aldığında da tartışmalar ve ayrım devam etti.
Sağ kanatta: Kralı ve meşruti monarşiyi savunanlar;
Sol kanatta: Krala güvenmeyen, özgürlük ve eşitlik gibi idealleri savunan "yenilikçiler" ve bazı "radikaller" bulunuyordu.
Ortada ise: bir tarafı bulunmayan; kendilerini devrime bağlı hisseden ancak sağ kanattan gelen bazı teklifleri de destekleyen "Ilımlılar" vardı.

hoşgörü paradoksu

sophos
ing. paradox of tolerance (tolerasyon paradoksu) karl popper tarafından 1945 yılında tanımlanmıştır. doğrudur ve aslında paradoks değildir.

çağımızdaki liberal demokrasilerinin tanımlayıcı özelliğinden biri olan tolerans, Latince - tolerare kelimesinden türemiştir. Tolerans basit olarak, katlanma ve tahammül etme anlamlarına gelmektedir.

sınırsız tolerans (hoşgörü) , zorunlu olarak sonunda, hoşgörünün kendisinin ortadan kalkmasına yol açar. can alıcı soru şudur : hoşgörüsüz insanlara da hoşgörü gösterilmeli midir?

cevap: eğer hoşgörüsüz olanlara da hoşgörü gösterirsek, hoşgörülü olan bir toplumu hoşgörülü olmayanların saldırısına karşı savunmaya hazır olmazsak, hoşgörülülerin ve hoşgörünün kendisi ortadan kalkacaktır.

tolerans liberalizmin sorunlarından biridir.

2

17 mart 1991 sscb referandumu

sophos
"sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği'ni muhafaza etmeyi gerekli sayıyor musunuz?" sorusuna sovyetlerin %76,4 evet çıkmasıyla sonuçlanan referandumdur. en çok evet oyunun türki cumhuriyetlerden çıkması da sürekli türki cumhuriyetlerde rus zulmü propagandalarına tokattır.

"tüm sscb'de kayıtlı seçmen sayısına göre referanduma katılım oranı % 80 gibi yüksek bir oranda gerçekleşti. bunlardan 113 milyon küsur oy, yani % 76,4 yukarıdaki soruya evet dedi, % 21,7 hayır oyu verdi, % 1,9'un oyu da geçersiz sayıldı. referandumun kısmen yapılabildiği cumhuriyetleri hariç tutarsak katılım % 75,2 ve evet oyları da % 71,3 oranında idi. yani kayıtlı seçmenin % 53.6'sı evet oyu vermişti. böylece her halükarda geçerli oyların üçte ikisinden fazlası ve kayıtlı seçmenin de mutlak çoğunluğu birlikten yana oy kullanmış oldu. oyların cumhuriyetlere göre dağılımı ise şöyleydi:

en yüksek oranda evet oyu türki halkların çoğunlukta olduğu cumhuriyetler ve özerk cumhuriyetlerde verildi. evet oyları kazakistan'da % 94, özbekistan ve azerbaycan'da % 93, kırgızistan'da % 96, türkmenistan'da % 97 oranında idi. rusya federasyonu içindeki özerk cumhuriyetlerden tataristan'da bu oran % 87, başkurdistan'da % 85 oldu. yine nüfusu önemli miktarda türki halk içeren dağıstan'da evet oyları % 82 oranında idi. evet oylarının tüm rusya ortalamasının % 71 olduğu dikkate alınırsa türki halkların ortalamanın çok üstünde evet oyu verdikleri görülmektedir. işte bu sonuç bizim yerli faşistlerimizin suratına indirilmiş ağır bir tokattır; çünkü bizim faşistler yıllarca sscb'de “dış türkler”in rus ve komünist “zulmü” altında inledikleri yalanını yaydılar. oysa gerçekte bu halklar sscb'ye ruslardan ve ukraynalılardan daha yüksek oranda sahip çıktılar. en düşük katılım oranı ve en düşük evet oyu ise moskova ve leningrad'ta (şimdiki st. petersburg) görüldü. örneğin moskova'da katılım oranı % 67,9, evet oylarının oranı % 50,02 oldu. leningrad'ta ise bu oranlar sırasıyla % 64,9 ve % 50,5 şeklinde oldu."

empresyonizm

sophos
İzlenimcilik; 19. yüzyıl'da Fransa'da ortaya çıkan ve bütün sanat dallarını etkileyen, özellikle doğadaki dış unsurların kişinin kendi içerisinde birtakım izlenim, duygusal iz bırakmasını savunan sanat ve edebiyat akımı.

Bu akım içerisinde yer alan sanatçılar, doğayı, çevreyi olduğu gibi değil, dış unsurların görünüşünü değiştirmeden, kendi izlenimleri yardımıyla olmasını tasarladıkları bir biçimde yansıtmaya çalışmışlardır.

İzlenimcilere göre sanatçı doğrudan doğruya gerçeği değil, gördüklerinin kendisinde uyandırdığı duygu ve düşünceleri esas almalı, gerçekçiliği ve nesnelliği ikinci plana atarak, kişisel yorumu ön plana çıkarmalıdır.

İzlenimcilikte, yorumlar ve izlenimler, sanatçıdan sanatçıya değiştiği ve her sanatçı eserinde kendinde oluşan duyguyu ve izlenimi anlatacağı için, meydana getirilen edebi eser, yazarın veya şairin kişiliğine dair izler taşır.

Empresyonizm'in Resimdeki Temsilcileri:
Auguste Renoir, Claude Monet, Van Gogh, Cezanne ve Sisley

Empresyonizm'in Edebiyattaki Temsilcileri:
Rainer Maria Rilke, Arthur Rimbaud, Paul Verlaine ve James Joyce

Türk Edebiyatındaki Temsilcileri:
Ahmet Haşim ve Cenap Şahabettin

claude monet

sophos
(1840-1926)
Ünlü Fransız empresyonist ressam.
Bütün resimleri şaheser ve birbirinden güzel olup bu güzellik empresyonizmden kaynaklanır.

En önemli eserleri:
- Camille ya da Yeşil Elbiseli Kadın (La Femme à la Robe Verte) / 1866:
Claude Monet'nin tanınmasını sağlayan (gelecekteki) eşinin resmi…
- İzlenim: Gün Doğumu / 1872 / Musée Marmottan Monet Müzesi:
Resimde sadece mavi sisler arasında turuncu bir güneş lekesiyle onun sudaki hafif yansıması görülüyor.
- Argenteuil'de Gelincikler (Poppies at Argenteuil ) /1873
- Woman with a parasol / 1886
- Manzaralar;
The Rocks of Belle-Ile (1886)
Cliffs at Belle-Ile (1886)
Poplars on the Bank of the River Epte (1890)
Poplars on the Banks of the Epte (1891)
Poplars on the Bank of the River Epte (1891)
- Saman Balyaları
Haystack – Snow Effects - Morning (1890)
Haystack – End of the Summer – Morning (1891)
Haystack at the Sunset near Giverny (1891)
- Nilüferler:
The White Water Lilies (1899)
The Japanese Bridge (1899)
Water Lilies (1914)
Water Lilies (1917)


Resimdeki eser: İzlenim: gündoğumu

rulet

sophos
(fr. roulette: küçük tekerlek)
18.yy'da fransa'da ortaya çıkmış,
Küçük bir topun (bilyenin) tekerlek biçimli döner tabladaki numaralı kırmızı, siyah veya yeşil bölmelerden hangisinde duracağı üzerine bahse girilen şans/kumar oyunu.

Tabla 0'dan 36'ya kadar numaralanmış 37 haneye bölünmüştür; yeşil renkte olan sıfır hanesi dışındaki tüm haneler sırasıyla bir kırmızı bir siyahtır Rakamlarının toplamı çift olan tüm numaralarla on ve yirmi siyahtır.

brat

sophos
(брат)
Rusça ve diğer slav dillerinde "erkek kardeş", çoğulu bratya.
Argoda: bratan

Ancak kullanılan kişi biyolojik kardeşi değilse hitap şekli olarak 2 rus birbirine brat demez, sadece kafkas ve orta asya kökenliler kullanır.

borş

sophos
(Ukraynaca ve Rusça: борщ)
slavların, özellikle ukraynalıların ve rusların yaptığı bir çorba.
''çorbası'' demezler yalnızca ''борщ'' (borş) derler.
kök sebzeler (pancar, patates, havuç) ayrıca lahana ve et ile yapılır.
Borşun içerdiği sebzeler etin suyunda pişirilir.
çorba kırmızı Rengini pancardan alır.

türkiye'ye idamın gelmesi

sophos
yobazların istediği insan haklarına aykırı olan, gelmesi halinde suçsuz olanların idam edileceği sistem. her şey akılda biter, örneğin eğer çocuk istismarını engellemek istiyorsanız; ensar vakfı'nı ve diyanet işleri bakanlığı'nı kapatmalı, islam dininden ve arap kültüründen gelen yobazlığı, gericiliği yok etmelisiniz; bunun için ya islamı kaldırmalısınız ya da halkı yönetmek için çakma ılımlı bir islam yaratmalısınız.
2

venedik

sophos
italyanca: venezia
Kuzey İtalya'nın doğusunda adriyatik denizi kıyısında kanallar ve adacıklar şehri.

karaya 4 kilometre uzunluğunda kara ve demiryolu köprüsü ile bağlanan, yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu adadan oluşur. Venedik'te adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur.

büyüleyici San marco meydanı'nın olduğu, ararken kaybolduğum yerdir.
Şehrin sembolü kanatlı aslandır.
Maskeleriyle ünlüdür ve her yıl venedik film festivali yapılır.
Kanallarda Gondol turu yapılır.
Maalesef kanallar gittikçe kirlenmektedir.
Venedikliler turist sayısından şikayetçi olup sınırlı sayıda turist alınmasını istiyorlar.

zloty

sophos
(Złoty) polonya cumhuriyeti'nin para birimi. ''zvotı'' şeklinde okunur.
altın anlamına gelir.

kısaltması: zł
uluslarası kodu: pln

Złoty, yalnızca tekil rakam olan 1 için kullanılır, onun haricinde iki çoğul adı kullanılır;
2,3,4 ve bunlarla biten sayılar için złote (zvote), 0,5,6,7,8,9 ve bunlarla biten sayılar için ayrıca 0 ve 1 ile biten sayılar için złotych (zvotıh) kullanılır.

alt birimi grosz (groş)dur. 1 Złoty 100 groszy'den oluşur (grosz da Złoty gibi sayılara göre değişik çekimlenir).

polonya

sophos
resmi adıyla: polonya cumhuriyeti
Doğu Avrupa'nın en geniş ve en kalabalık ülkesi.
Osmanlı zamanında Lehistan olarak adlandırılmıştır.
Doğusunda Rusya, güneyinde Çekya, Batısında Almanya ve kuzeyinde Baltık Denizi yer alır.
ünlü astronom kopernik'in memleketidir.
resmi dili lehçedir. başkenti varşova'dır, diğer güzel şehri ise krakow'dur.
telefon kodu: 48'dir.
halkının büyük çoğunluğu katoliktir.
kızları çok güzeldir.
fazla bilinmese de votka yapan ve rusya'dan sonra en çok votka tüketen ülkedir.

amerigo vespucci

sophos
(9 Mart 1454 - 22 Şubat 1512)
Amerika Kıtası'na adını veren İtalyan denizci;
Kristof Kolomb; yaptığı gezilerde Amerika'yı keşfettiğini öğrenememiş, Hindistan açıklarında bir adaya ulaştığını düşünmüştü. Bu yüzden bu kıtayı tanıyamamış ve ismini verememişti. Kolomb'un seyehatinden 5 yıl sonra yine İspanya adına keşif yapan İtalyan gemici bu kıtanın Hindistan olmadığını ve Hindistan'dan ayrı bir kıta olduğunu buldu. Bunu bulan ve kıtaya adını veren gemici “Amerigo Vespucci ” idi.

baltık denizi

sophos
kuzey avrupa'da, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Almanya, Polonya, Rusya, Estonya, Letonya ve Litvanya devletleri ile çevrili bir iç deniz.

dünyada tuzluluk oranı en az olan denizdir.
Tuzluluk oranının az olmasının en temel sebebi buharlaşmanın çok az olmasıdır. Avrupa'nın bir çok nehrinin ((Öder, Vistula, Niemen, Western, Dvina ve Mevaa vb.) getirdiği tatlı sular da tuzluluk oranının az olmasını etkileyen faktörlerden biridir. Kış aylarında donan bu denizin üzerinde araba bile sürmek mümkündür. Ortalama tuzluluk oranı binde dörttür.

Rusya'nın meşhur sankt peterburg (st. petersburg) şehrine kıyısı vardır.

birleşik krallık

sophos
Ülkemizde ingiltere olarak bilinen, britanya adası ve irlanda adası'nın kuzeyindeki sömürgeci devlet.

Tam adı: Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'nın (İngilizce: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) kısaltılmış hali (united kingdom).

İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler, İskoçya ve krallığa ait küçük adalardan oluşur.

Dili: ingilizce
Başkenti: londra
Para birimi: ingiliz sterlini
Telefonu kodu: 44

georges politzer

sophos
Savaş esnasında Nazilerin Fransayı işgal etmesi hadisesinde nazilere karşı görev alan Politzer, daha sonra dünyanın en önemli fizikçilerinden biri ve Politzerin de dostu olan Paul Langevinin Naziler tarafından tutuklanması sonrasında kurtarma çalışmalarında aktif rol oynamıştır. Politzer, dostunun Nazilerden kurtarılması için bir kampanya başlatmıştır. Bir yandan da söz konusu savaşın faşist boyutlarını anlatan “Özgür Üniversite” adında bir yayın başlatmıştır. Üniversitede gerici grupların baskısı altında bulunan Politzer, 1942 yılında faşist kişiler tarafından tutuklanmış ve Nazilere teslim edilmiştir. Karısı da tutuklanan Politzer, aynı yıl kurşuna dizilerek öldürülmüştür.

Son anlarında onu kurşuna dizen Nazi askerlerine "Aptallar, ben sizin kurtuluşunuz için ölüyorum" diyecek kadar da cesur bir aydındır!

nil nehri

sophos
Dünya'nın en uzun akarsuyu ve en uzun nehri.
Nil Nehri, “Nil” sözcüğü (Arapça: an-nīl) Yunanca “nehir yatağı” anlamına gelen Neilos sözcüğünden gelmektedir. Antik Mısır Dili'nde, nehir iteru diye adlandırılmıştır. İteru, “büyük nehir” anlamına gelir.
Batıdan Victoria gölü'ne dökülen Kagera Nehri Nil'in başlangıcıdır. Nil'in en uzak kaynağından başlayarak uzunluğu 6688 km'dir. Nil, Victoria gölünden çıktıktan sonra Bahr-ül-Gazal adını alır. Doğu'dan gelen Bahr-ül-Arap koluyla birleşince Beyaz Nil adını alarak kuzeye doğru akmasına devam eder. Hartum'da, Mavi Nil ile birleştikten sonra Nil adını alır. Mısır'ı kuzeye doğru baştan başa geçen Nil, Dimyat yakınlarında çok geniş bir delta yaparak Akdeniz'e dökülür. Nil üzerindeki Asvan barajı dünyanın en büyük barajlarından biridir. Havzası Afrika kıtasının onda birini kaplar.

laterna

sophos
Kolu çevrilerek çalınan, sandık biçiminde bir tür org.
rus edebiyatı ürünü romanlarda sokaklarda geze geze bunu çalan bir çocuk mutlaka bulunur.
İsmi italyancadan (lanterna) türkçeye geçmiştir.

mustafa fehmi kubilay

sophos
adı mustafa fehmi kubilay. baba adı hüseyin, ana adı zeynep.
giritli bir ailenin çocuğu. 1906 doğumlu. bir öğretmen, o bir cumhuriyet öğretmeni. Öğretmenlik eğitimini tamamladıktan sonra olayların başladığı 1930 Aralık ayında Menemen'de yedek subay sıfatıyla askerlik yapıyordu, o sırada 24 yaşındaydı.

yedek subaylığını yaptığı sırada çıkan ayaklanmayı bastırmakla görevlendirilmişti.
23 aralık 1930'da cumhuriyet tarihine menemen veya kubilay olayı olarak geçen gerici-şeriatçı ayaklanmasında 24 yaşında başı kesilerek katledildi.
(bkz:menemen olayı)
anısına menemen'de bir anıt ve bursa öğretmen okulunda bir büst yapılmıştır.

bunlar ilginizi çekebilir