confessions

removekebab

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 700
  2. takipçi 32
  3. puan 19365

rusça şerefe deme sorunsalı

removekebab
На здоровье (Okunuşu: nazdarovya) şerefe demek değildir.
Rusça, sağlığına anlamına gelir.
Rusların anlattığına göre 1990'lardan önce dillerinde olmayan holywood filmlerinde uydurulmuş kelimedir. Yabancılar ve turistler tarafından yanlış kullanılır.
Doğru bilinen yanlış olarak şerefe anlamına gelmez, birine yemek veya içecek için teşekkür ederken söylenir, afiyet olsun gibi bir anlamı olup ikrama teşekkür için söylenir.

İlla sağlığa içecekseniz Ruslar kadehleri/bardakları tokuştururken sağlığın için anlamına gelen За здоровье'yi (za zdaravyo) söyler.
Ayrıca kadehi aşka kaldırmak (za lyubov), dostluğa (za drujbu) ya da barışa (za mir) kaldırmak.

cazzo

removekebab
İtalyanca en çok kullanılan, penis anlamındaki küfür.
italyanların meşhur el hareketiyle kombine edilir:
hani yediğiniz yemeği beğendiğinizde parmaklarınızı bir noktada birleştirip "mm nefis olmuş annecim/karıcım/usta/vesaire" dersiniz ya. ha işte o italyanlar tarafından pek farklı olarak kullanılmaktadır. siz siz olun öyle herkese yapmayın.

kurwa

removekebab
Lehçede (polonya'nın dili) "or*spu" anlamına gelen meşhur küfür, ingilizcedeki "fuck" gibi kullanılır, ayrıca: o kurwa! derler o da ingilizcedeki "oh shit" gibidir.
Aşırı sık kullanıyorlar bunu.
Polonya'ya gideceklerin öğrenmesi gereken kelimelerden biri.
(bkz:kurwa mać)

inisiyal

removekebab
(Fransızca: initial) (Latince:initium) İlk baş (başlangıç) anlamında olup, başlama harfine: paragrafların başında büyük puntoyla yazılan harfe denir.
latinceden fransızcaya, fransızcadan türkçeye geçmiştir.

arap baharı

removekebab
17 Aralık 2010 Tunus'ta bir Muhammed Buazizi adlı gencin kendini yakması ile başlayan, baskıcı rejimlere karşı olup ortadoğu'daki rejimleri değiştirmeye çalışan bir isyana dönüşen abd destekli olaylar silsilesidir. İslami demokrasi talepleri diyebiliriz.
Tunus, Mısır, Libya, Suriye, Bahreyn, Ürdün, Yemen gibi ülkeler Arap baharından etkilenen ülkelerdir.
Mısır'da said mursi başa gelmiş, libya'da muammer kaddafı öldürülmüştür, suriye'de halen devam eden iç savaş çıkmıştır.

''Mühendislik mezunu olan Muhammed Buazizi işsizlik sebebiyle okuduğu mesleği icra edemediği için, seyyar satıcılık yapıp sebze ve meyve satmaya başladı. 17 Aralık 2010 günü satış yaptığı esnada Buazizi'nin yanına bir zabıta memuru geldi ve ona ruhsatsız iş yapamayacağını söyledi. Aralarında tartışma başladı ve zabıta memuru Buazzi'ye hakaret ettikten sonra tokat attı. Bu olayı sindiremeyen Buazizi, protesto için valiliğin önünde kendini yaktı. Halk yaşanan bu olayla birlikte adeta çılgına döndü ve sokaklara dökülmeye başladı. 18 Aralık'ta Tunus'ta büyük bir protesto başladı ve bu protesto her şeyi değiştirdi. Buazizi'nin giriştiği eylemle beraber Arap dünyası bir anda değişti ve taşlar yerinden oynamaya başladı.''

yeşil kuşak projesi

removekebab
abd eski başkanı jimmy carter'ın güvenlik danışmanı Zbigniew Brzezinski tarafından 1977'de geliştirilen askeri, kültürel, dini ve ekonomik çok yönlü bir projedir. büyük ortadoğu projesi'nin uzantısıdır.
Amacı islamı komünizme (sosyalizme) karşı bir savunma sistemi olarak kullanmaktı.
Bu bir islamileştirme projesi olup , Amerika her yerde islamı destekledi, işid, taliban gibi ''mücahitler'' ''cihatçılar'' denilen terrörist gruplar oluşturuldu. en çok pakistan ve afganistan'da kullanıldı.
ülkeler dışa bağımlı hale getirildi, türkiye'deki gibi.
Ülkemizde bu işi “Nurcular” üstlenmişlerdi; anti-komünizm, nato'culuk, islamcılık.
Ayrıca proje hizmet eden diğerleri: kenan evren ile nato eksenine kayıldı, zorunlu din dersleri başlatıldı, imam hatip terrör okulları açıldı. Erdoğan da aynı yoldan devam ediyor.

avusturya-macaristan imparatorluğu

removekebab
Österreichisch-Ungarische Monarchie, (almanca :Österreich-Ungarn)
(macarca: Osztrák–Magyar Monarchia)
(1867–1918) Habsburg hanedanı tarafından yönetilen, orta avrupa'da hüküm sürmüş ve 1. dünya savaşı'ndan sonra yıkılan imparatorluk.
Avusturya ve Macaristan aslında içişlerinde bağımsız olan iki ayrı ülkeydiler Fakat dışişleri açısından tek bir Habsburg İmparatoru tarafından yönetilmekteydiler. Resmi para birimi kron'du.

lehistan-litvanya birliği

removekebab
(1569–1795)
'Lehistan-Litvanya Birliği' ya da 'Birinci Lehistan Cumhuriyeti' ya da 'İki Ulus Cumhuriyeti' ya da 'İki Ulus Birliği' veya 'İki Halk Birliği' (Polonyaca: Rzeczpospolita Obojga Narodów) (Beyaz Rusça: Рэч Паспалітая Абодвух Народаў) (Litvanca: Abiejų tautų respublika) (ing. polish lithuanian commonwealth) adlarıyla tanınan 17. yüzyıl Avrupasının en güçlü ülkelerinden biri.

Osmanlı tarihinde sadece Lehistan olarak anılıp türk tarih kitaplarında lehistan diye geçer.

Kuruluşu:
Lehistan-Litvanya Birliği 1 Temmuz 1569 tarihinde imzalanan Lublin Antlaşması ile kuruldu. Bu antlaşmayla Lehistan Krallığı, Litvanya Grandüklüğü ve Kraliyet Prusyası tek bir devlet olarak birleştiler ve Avrupa'nın en güçlü ülkelerinden biri haline geldiler.

Yıkılışı:
18. yüzyıla gelindiğinde Lehistan sürekli olarak toprak kaybetmeye başladı. Lehistan'ın komşusu olan Rusya, Avusturya ve Prusya güçlendiler. Saksonya'dan Wettin Hanedanı mensubu III. Augustus 1697 yılında Lehistan-Litvanya Birliği kralı seçildi. Wettinler halkı sindirmeyi ve güç kullanmayı kesin bir kural olarak görüyordu ve de bunu uyguladılar da. Halihazırda siyasi istikrarsızlık ülkede iç savaşlara ve isyanlara ortam hazırladı. Bu sırada 1715 yılında resmen kral ve soylular arasında bir iç savaş çıktı. Çar Petro bu durumdan çok iyi faydalandı. Stanislaw Poniatowski Kral III. August'u devirme planlarına destek sağlaması için annesinin ailesi tarafından Petersburg'a gönderildi. Rus sarayında ailesinin çıkarlarını gözetmek için fazla çaba harcamadı ve geleceğin çariçesi ii. Katerina'ya aşık oldu.

ii. katerina, III. August'un 1763'te ölümünden sonra, Lehistan'ı daha da zayıf düşürmek için yollar aramaya başladı. Lehistan bu sorunlarla uğraşırken dış güçlere karşı savunmasız ve güçsüz kaldı. Meclis toplandı (Sejm) Rus İmparatorluğu 24.000 kişilik bir orduyla o sırada Lehlerin topladıkları meclislerine (Sessiz Sejm, bu seferki farklı bir meclisti.) doğru yola çıktı. Bu meclisin en önemli kuralı Eğer elçiler oy birliği ile karara altı haftada (tek oturumda zaman sınırı) varamasalardı, tartışmalar geçersiz ilan edilirdi ve bu Sejm'den önceki tüm eylemler iptal edilirdi. Rusya İmparatorluğu'nda meclise geldi ve bir arabulucu olmak amacıyla katılmış gözükse de asıl amacı topraklardan payına düşeni almaktı. 17. yüzyılın ortalarından beri, Sejm çözünürlüğünde otomatik olarak belirlenen bir elçi ya da senatör biri tarafından diğer, daha önce onaylanmış kararların reddi nedeniyle, herhangi bir itiraz olmadı. Bu tüm Sejmlerin oluşturduğu bir bütün çözünürlük, verilen bir oturumda geçti. Kararlar ve bu sessiz durum Sejm'in "Sessiz Sejm" olarak adlandırılmasının nedeniydi, örnek: 1667'de ve 16. yüzyılda hiçbir kişi ya da grup davaya cesaret edemedi ama 17. yüzyılın ikinci yarısında, Sejm'de liberum veto (Latince: "Ben özgürce yasaklarım") neredeyse durduruldu, III. August yetkilerinin büyük çoğunluğunu yıllarca Lehistan'da genel valilik yapan Heinrich von Brühl'e devretti.

II. Katerina yıllar sonra Rusya'nın askeri ve siyasal gücünü kullanarak dilediği gibi yönlendirebileceğini düşündüğü genç Poniatowski'nin II. Stanisław adıyla tahta çıkmasını (7 Eylül 1764) sağladı. Stanisław tahta çıktıktan sonra, krallığın gücünü artırmaya, yönetimde reform yapmaya ve parlamenter rejimi güçlendirmeye çalıştı. Ama soyluların ve kendisini tahttan indirmekle tehdit eden Yekaterina'nın engellemeleri karşısında sonunda reformlardan vazgeçmek zorunda kaldı. Lehistan-Litvanya birliği çöküşün eşiğine geldi. Czartoryski ve Potocki Hanedanı el birliğiyle Liberum veto'yu 1791'de Polonya'nın 3 Mayıs Anayasası'nın kabulüyle tamamen kaldırıldılar. Anayasa kabulü ve olası uzun vadeli kararlardan sonra bir sonuca varıldı. O sonuçlara göre Avusturya, Rusya ve Prusya Lehistan-Litvanya Birliği topraklarını paylaştı ve 300 yıllık Polonya parlamentosunun sürekliliği sona erdi. Ruslar Kralın Sakson ordusunu sürgün etti. Sonunda Lehistan-Litvanya Birliği bu üç ülke arasında paylaşılarak 1795 yılında Avrupa haritasından silindi. Bunu kabul etmeyen tek Avrupa devleti ise Osmanlı Devleti'ydi.
0 /

bunlar ilginizi çekebilir