confessions

removekebab

βετεράνος♛  · 13 Ekim 2017 Cuma

  1. toplam giri 700
  2. takipçi 32
  3. puan 19365

kürtlerin konuşamama nedenleri

trainer red
konuşamama'dan kasıt nedir önce bunu net şekilde açıklamak gerekir.
Eğer dillerini özgürce konuşamamalarını kast ediyorsanız, bu Kürtlerin değil bizim devletimizin ve buna sesini çıkarmayan bizim ayıbımızdır.
Bizler nasıl ki kendi dilimizi özgürce konuşabiliyorsak bu hak diğer toplulukların da pek doğal hakkıdır. Çerkeslere kimse çerkesçe konuştuğu için laf etmedi, lazlara kimse laf etmedi, hadi bunlar bizim yerel topluluklarımız diyelim (sanki Kürtler değilmiş gibi kabul ediyorum), ingilizce, Fransızca ve diğer yabancı dilleri göğsünü gere gere konuşanlara hayran kalmamız ama konu Kürtler olunca "k*rte ü yok" diye dallama dallama Anadolu çomarı tavırlar sergilemek pek tabi ikiyüzlülük ve alçaklıktır benim kanaatimce.
Elbette resmi dil tek olmalı ancak herkes istediği zaman istediği dili istediği kişiyle de toplum içinde konuşabilmeli ve bu doğal karşılanmalı.

Not: Kafkasya türküyüm

liberalist nickli üyenin aldığı ibretlik ceza

kanellos
laik sözlük kamuoyuna;
bu olay emsal niteliği taşımakta olup benzeri durumlarda aynı ceza üyelere uygulanacaktır.
sözlüğümüzün "liberalist" nickli yazarı hakkında gelen homofobik söylemlerde bulunduğu tarafımızca değerlendirilmiş ve kendisi bu konuda uyarılmıştır. ancak uyarılara tekrar homofobik bir üslupla cevap vererek eşcinsel arkadaşlarımızın hasta olduğunu ima etmiştir. sözlüğümüz sınırları içerisinde ırkçılık, türcülük nasıl keskin çizgilerle yasak ise aynı şekilde cinsiyet eşitsizliği ve homofobi de aynı ölçüde yasaktır. arkadaşımızın bu yaptırımına ceza olarak kendisine "onur yürüyüşü" isminde bir başlık açıp bilimsel bir tanım yapmasını istedik. ancak bunu da homofobik bir dille reddedip bu başlığı açmaktansa banlanmak istediğini belirtti. ancak yönetim olarak bu yazarımızın banlanmasının bu arkadaşa bir ödül olduğuna karar verdik ve onun yerine eşcinsel dostlarımızla empati yapabilmesi için 3 gün boyunca kalacek şekilde rütbesini "lgbti aktivisti" olarak değiştirme kararı aldık. 3 gün boyunca kalacağı bu rütbe sözlük içerisinde mesaj atmasını, anrty girip başlık açmasını engelleyecektir. değerli sözlük ahalisine duyrulur.
8

dilek özçelik

atticus finch
elimizdeki sistemin ne kadar çürümüş, vahşi ve yozlaşmış bir düzen olduğuna dair yüzlerce kanıttan birisi, dilek özçelik.

küba'da kanser ilacının da -diğer tüm sağlık hizmetleri gibi- ücretsiz sunulduğunu da hatırlatmış olayım bu arada..
15

kurwa

removekebab
Lehçede (polonya'nın dili) "or*spu" anlamına gelen meşhur küfür, ingilizcedeki "fuck" gibi kullanılır, ayrıca: o kurwa! derler o da ingilizcedeki "oh shit" gibidir.
Aşırı sık kullanıyorlar bunu.
Polonya'ya gideceklerin öğrenmesi gereken kelimelerden biri.
(bkz:kurwa mać)

liberalist

trainer red
kendisini ne kadar sevsem de çoğu yazdıklarının ve ciddi ciddi savunduğu fikirlerinin (millete o kadar garip geliyor ki adamı trol sanıyorlar amk) çöp olduğunu düşündüğüm yazar.
yaşı ilerledikçe umarım bu yazdıklarına güler, gülmez hatta hala savunmaya eden bir insan olursa da yazık yani ne diyeyim, demek ki gram eğitmemiş kendini yada beyni 2gb sınırını geçmemiş geçen süre zarfında.

kendisi olgun bir kişiliğe erişince muhabbet etmek istediğim bir insandır ayrıca çünkü bu tarz geçmişi gri ve trol olan insanlar olgunlaşınca nasıl oluyor merak ediyorum.
11

pablo picasso

kemalisthatun
4 sayısını burun olarak gördüğü için matematik dersinde habire resim çizen bu yüzden de matematikte hiçbir zaman başarılı olamayan ressam. Sayıları dahi görsel olarak algılaması ise insanı algılama noktasında hayrete düşürüyor.
2

kombinezon

tequila
Satranç oyununda üst üste gelecek şekilde yapılan hamleler bütünüdür.
Mat etmeye yönelik hesaplamalı kombinezonlar,
Rakibi pat'a zorlayan kombinezonlar,
Değerli taşı kazanmaya yönelik kombinezonlar yapılabilir.
Kombinezon dendiğinde satrançta genelde saldırı akıla gelir ama yapılan saldırı hamlelerine kombinezon demek mantıksız olur. Birbirini takip eden hamleler ile üstünlüğü sağlamaya yönelik yapılan saldırılar kombinezondur.

kötü sözlük

zeybek
İlk sözlüğüm. Sonrasında epey bir sözlükte yazar ve yönetici olarak görev yaptım. Bir hafta kadar evvel, kapanacağını haber almıştım. Uzun zamandır hiç girmediğim bu sözlükten bu akşamki yapılan bu saçmalığı görünce, kapanması isabet olur.

Artık sözlükler kendi vasfını ve yetisini yitirmiş birer internet çöplüğüne döndü. Halihazırda laik sözlük az öz yazarıyla dozunda trolleriyle manasız bi tat sahibi. Biraz özel ve korunaklı.

Bu akşam yapılan bu incivari sikertme için de mevzubahis yazar adaylarına kızmıyorum.

Nazım hikmet

i am groot
Nâzım'la ilgili yazılarıma değişik tepkiler geliyor. Hepsini saygıya ve ilgiyle okuyorum elbette.

Görüş belirtenleri üç kategoride toplamak mümkün.

1. Nâzım'ı sevenler ve Atatürk'e duyduğu derin hayranlığı bilenler (Bu yüzden yazıları beğenenler).

2. Nâzım'ı sevenler ama Atatürk'ü eleştirenler.

3. Atatürk'e hayran olanlar ama Nâzım'dan nefret edenler.

***

Birinci görüşteki okurlarıma teşekkür ederim, zaten fikirlerimiz aynı.

***

İkinci görüşte olanlar; Nâzım Hikmet'in CHP döneminde mahkûm edildiğini, onu Kemalist düzenin ezdiğini belirterek Atatürk'le ilgili cümlelerime itiraz ediyorlar.

Nâzım'ın CHP döneminde ezildiği, uydurma suçlamalarla hapislere, hatta ölüme sürüklendiği bilinen bir şey. Zaten Şükrü Kaya'ları vs. savunan yok.

Ama Nâzım, o dönemin bütün solcu yazar ve şairleri gibi bir Mustafa Kemal hayranı. Onun kişiliğine ve anti-emperyalist mücadelesine büyük saygı duyuyor. Onun için dünyanın en güzel şiirlerini yazıyor; onu sarışın bir kurda benzetiyor.

Ve 1938 yılında Atatürk'e hitaben “En devrimci baş sensin“ diyerek bir af dilekçesi yazıyor. Atatürk o sırada Dolmabahçe'de ölüm döşeğinde. Mektup kaleme kaydediliyor, Nâzım'ın akrabası Ali Fuat Cebesoy Paşa, mektubu Atatürk'ün odasına girip çıkabilen Şükrü Kaya'ya veriyor. Mektup ulaştırılsa Atatürk'ün Nâzım'ı hapisten çıkaracağına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü seviyor Nâzım'ı. Ama Şükrü Kaya mektubu vermiyor, saklıyor ve Nâzım yıllarca hapiste kalıyor.

Abidin Dino'dan, Hıfzı Topuz'dan, Refik Erduran'dan, Rasih Nuri İleri'den, eşi Münevver Andaç'tan, Nâzım'ın Atatürk'e hayran olduğunu defalarca duyduk.

1930'lardan sonra totalitarizme kayan CHP hükümetleri ile, Gazi'yi birbirinden ayırmak gerekir. O, hiçbir zaman Nazi hayranı ve ırkçı olmadı. Ama özellikle hastalığı döneminde her şeye hâkim olamıyordu.

***

Atatürk'ün uşağı Cemal Granda anılarında onun Nâzım'ın kendi sesiyle plağa okuduğu şiirlerini dikkatle dinlediğini ve güzel sözler söylediğini nakleder.

Ayrıca Nâzım, Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'ya gitmiş, Gazi'nin huzuruna çıkmış ve onun öğütlerine uyarak, Milli Mücadele'ye destek veren şiirler yazmıştır.

***

Üçüncü görüşteki arkadaşların bir özelliği Nâzım'ın büyük dedesi Mustafa Celalettin Paşa'nın Polonya kökenini vurgulamak için Borzecki soyadını vurgulamaları. Nâzım Hikmet Borzecki diyorlar.

Sevgili dostlar; eğer Osmanlı tarihine bu gözle bakarsanız ne Sokollu Mehmet Paşa (Sokoloviç) kalır, ne de harhangi bir valide sultan, hatta padişah.

Eğer bu devirde bile “Türk kanı“nı önemsiyorsanız gelin birlikte düşünelim: Diyelim ki Osman Gazi yüzde yüz Türk'tü. Ama oğlu Orhan Bizanslı Holofera ile (Nilüfer) evlendi. Gitti mi yüzde elli. Onun oğlu da yabancıyla evlendi; kaldı mı yüzde yirmi beş. Daha dördüncü padişaha geldiğinizde “Türk kanı“ dörtte bire düşmüş. Bir de saraya giren onca yabancı hanımı ve otuz altı padişahı düşünün. Son padişahta “Türk kanı“ ne kadardır acaba?

Ama bir imparatorluk böyle düşünülemeyeceği gibi, Türkçenin en görkemli şairi de Osmanlı paşası olan dedesinin kökeniyle yargılanamaz.

Kurtuluş Savaşımızın en büyük destanını yazmış olan şairdir Nâzım.

Bu tartışmaları bırakalım da şu görüşten, bu görüşten demeden tarihteki bütün değerlerimize sahip çıkalım.

Ben Gazi'ye hayran bir kişiyim, Nâzım'ı da çok severim ama bunca yıldır yazılarımda Osmanlı kültürü, Abdülhamid, Vahdeddin, Necip Fazıl, Peyami Safa, Sezai Karakoç gibi kimseler aleyhine yazılmış tek bir satır, tek bir kelime gösterebilir misiniz?

Gösteremezsiniz elbette, çünkü yok.

Gelin tarihteki şahsiyetler üzerinden kavga etmeyi bırakalım; bizi ayıran yüzde 1'lere değil bizi birleştiren yüzde 99'a bakalım.

Zülfü Livaneli
Kaynak : vatangazetesi.com
5

Nazım hikmet

deist imam
Bu entrydeki videoda nazım hikmet'in karl detroitle olan hikayesini ve ayrıca hapis cezasını almasına sebep olan şeyin ne olduğunu sunay akın'ın anlatımıyla dinleyebilirsiniz. Videonun altına da nazım hikmet'in 1938de mustafa kemal'e yazdığı fakat ona hiç ulaşmayan mektubunu koyuyorum, okuyup feyiz alırsınız.


“Türk Ordusunu 'isyana teşvik' ettiğim iddiasıyla 15 yıl ağır hapis cezası giydim. Şimdi de Türk Donanmasını 'isyana' teşvik etmekle töhmetlendiriliyorum. Türk inkılabına ve senin adına and içerim ki suçsuzum. Askeri isyana teşvik etmedim... Deli, serseri, mürteci, satılmış, inkılap ve yurt haini değilim ki bunu bir an olsun düşünebileyim. Askeri isyana teşvik etmedim. Senin eserine ve sana, aziz olan Türk dilinin inanmış bir şairiyim. Sırtıma yüklenen ve yükletilebilecek hapis yıllarını taşıyabilecek kadar sabırlı olabilirim. Büyük işlerinin arasında seni bir Türk şairinin felaketi ile alakalandırmak istemezdim. Bağışla beni. Seni bir an kendimle meşgul ettimse, alnıma vurulmak istenen bu 'inkılap askerini isyana teşvik' damgasının ancak senin ellerinle silinebileceğine inandığımdandır. Başvurabileceğim en inkılapçı baş sensin. Kemalizm'den ve senden adalet istiyorum. Türk inkılabına ve senin başına and içerim ki suçsuzum.”
1

Nazım hikmet

i am groot
Sıçtığı boku bile siyasi kimliğiyle yargılayan yazarımsılar tarafından sevilmemesine şaşırmadığım şairdir.
Adam şair lan, okumazsan okuma sana ne. Ayrıca ölmüş yani, terörist diyip kurşunlayamazsın da. Ağla nefretinden. Kudur.
5

enternasyonal

atticus finch
gırtlak müziği usulü enternasyonal dinliyorum şu an, tuva türkleri sağ olsun.


edit- başlığı açılmamış bu arada, özetini de geçelim. "enternasyonal marşı", 1870 yılında eugene pottier tarafından yazılmış, müzik ve ezgisi evrensel olarak hiçbir yerde değişmemiş olan marş. uluslararası işçi sınıfının sembol şarkısı. tarihte pek çok sosyalist devletin bir dönem milli marş olarak kullandığı müziktir.

çeşitli dillerden bazı örnekleri,
Nazım hikmet

deist imam
Seni dünya paylaşamıyor
Şiirlerin bin dilde
Seni senden okumak var ya
Seninle aynı dilde

Mezarın orda olsa
Burda olsa ne olur
Tepende bir taş olsa
Çınar olsa ne olur

Nazım hikmet memleket
Memleket nazım hikmet
Kafiye için yazmadık
Hasret sana memleket

Kitapların özgür artık
Müjdeler olsun nazım
Sen yazmaya devam et
Hasreti yazma nazım

Varna önlerindeydin
Sen artık döndün nazım
Karadeniz köpürdü
Memlekettesin nazım

Nazım hikmet memleket
Memleket nazım hikmet
Kafiye için yazmadık
Hasret sana memleket


Doğum gününde kendisi bu şarkı sözleriyle anmak istediğim türk şiirinin en büyük şairi. 116.yaş günün kutlu olsun büyük usta.

ara ötüken birliği partisi

jakoben
ümmetçilik mi? ırkçılık mı?... kaka mı? lağım mı? bu kadar bencil olmayın ya.. hayır,bu bencillikte kişiliksizliğinizden değil acizliğinizden örgütsüzlüğünüzden...bu ikisi arasında tercih yapmayı dile getirmek o kadar cahilce ve çaresizce ki...böyle söylemler gördükçe ikisi de müstahak tabi diyorsun 15 sene.. doğal diyorsun

tecavüz

idiopatik
Baskılanmış ve doyumsuz bir cinsin tahrik olduğu herhangi bir obje veya canlıya her şeyi yapabilme yetkisinin olduğunu düşünmesi sonucu gelişen durum. Cinsiyet olarak bakılmamalı. Sadece erkek üzerine de atılmamalı. Birçok kadın da bu hakkı kendinde bulabiliyor. Istatistik olarak bakıldığında ülkemizde çok fazla işlenen bir suçken,yargıdaki cezalandırmanın halen düzeltilememesi garip. Eğilimi olanların ya da bu olayı bir sekilde gerceklestirmis olanların cezadan önce akıl sağlığının düzeltilmesi gerektiğini ve akli dengesi yerine geldiğinde adil bir ceza almasının daha uygun olduğunu düşünüyorum.

diriliş ertuğrul

kam
Türk kültürüyle alakası olmayan şeyleri kültürel unsurlarmış gibi gösteren, bilinçli olarak çomar ordusu üretmek için yapılmış bir proje.

Mesela her zaman tek amacı insanları iyileştirmek olan şaman bu filmde hoplayıp zıplıyor bilmem birinin kızı ölüyor. Şamanistler işte Orta Asya halkları türkler mogollar putperest ama cihatçı şeriatçı arap kardeşleri düzgün insanlar. Bilmiyorlar ki tüm ergenekon, bozkurt, göç destanları moğol kaynaklıdır. Adamlardan destan alacaksın sonra adamları öteklileştireceksin:)

Bir de börk olayı var, sanırsın 24 Oğuz boyunun 24 farklı börkü var. Vatandaşın milliyetçilik ve dini duygularını kullanmak için yapılmış bir proje.
Sonra ne mi oluyor ? Börk takıp eşeğe bindikten sonra elindeki döner bıçağıyla " emredin almanya'yı alıp yatsıyı orda gılah hülooooğ " diyen tipler çıkıyor.

de da ayrı sorunu

deist imam
Sorunsal değil bir imla kuralıdır. Kendi dilinizin imla kurallarını bilmemek dilde yozlaşmaya yol açar. Dil kültürdür ve herkes kendi kültürüne sahip çıkmalıdır(başka kültürlerden arındırılmalı demiyorum ama kendi yapısını bozmamalı)

cehalet belirtileri

idiopatik
Sürekli bağırmak,üste çıkmaya çalışmak,her şeye "biliyorum" demek,modayı takip etmek,boş konuşmak,kendini övmek,etraftaki her şeyden onun da varmış gibi konuşmak,kendini olduğundan farklı göstermek vs...

teğmen ömer yazgan

atticus finch
cuntaya yönelik bir soygun eylemi sırasında yakalandıktan sonra 29 ocak 1983 tarihinde birlikte yakalandığı diğer 3 gençle birlikte idam edilen üçüncü yol* üyesi teğmen.


idamından 25 yıl sonra, geçtiğimiz sene ailesine yazdığı son mektubu ortaya çıkmıştı. aşağıya direkt yapıştırıyorum.

"Sevgili Anama, Babama ve Kardeşlerime

Şu anda saat 04.00 ve ben infaz için son hazırlığım olarak bu mektubu yazıyorum.

Bundan böyle benim düşmanlarım sizlerin de düşmanıdır. Siz olmasanız da benim kanımı yerde bırakmayacak kardeşlerim var. Halkımızın yazgısı bu değil. Çok evladını kaybetti. Ama bir gün kazanmayı da öğrenecek. Diğer devrimciler sizlerin evladıdır.

Tarih, biz zulme karşı çıkanları her zaman haklı çıkardı, çıkaracak.

Malım mülküm yok ki miras bırakayım. Size ve yoldaşlarıma ancak mücadele anılarımı miras bırakabilirim. Ben şu anda oldukça moralliyim. Beni tek üzen şey, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi'nin tam bir üyesi olamadan ölüme gitmektir. Gelecek devrimcilerin birliği ile partimizin geleceğidir, buna inanıyorum.

Halkımızın mücadelesi haklıdır, meşrudur. Meşru olmayan, bu zorbaca düzeni sürdürmekten yana olan katillerdir. Biraz acele etmek zorundayım. On dakika bile bana çok görüldü. Elimde kelepçe ile yazmak zor. Yeğenlerim geleceğimizin umududur.

Ben düşüncelerimi daha önce çok yazdım. Burada tekrarlamama gerek yok. Bana inanın yeter. Gözyaşlarınızı düşmanlardan gizlemeyi öğrenmelisiniz. Kesin olarak soğukkanlılığınızı yitirmeyin.

Az sonra son görevimi yapmak üzere darağacına çıkacağım. Sloganlarımı haykıracağım, dizlerim titremeyecek. Yirmi yedi yaşına bastığım bu gecenin sabahını kimse unutmayacak. Ellerinizden öperim.

Tek Yol devrim. Kahrolsun Faşizm.

-Oğlunuz Ömer Yazgan."

*üçüncü yol. devrimci yol - devrimci sol bölünmesinden sonra iki tarafa da katılmayan, özellikle ordu içindeki yoğun örgütlülüğüyle bilinen, thkp-c mirasını sahiplenen örgüt. eski devrimci harbiyelilerin çoğunu marksizmle tanıştırmış, darbeden sonra cuntanın ordu içi operasyonlarının hedefi olmuş ve çok geçmeden dağılmış örgüttür. günümüzde mirasını "odak" adlı ufak bir dergi çevresi sürdürüyor.

ho chi minh

turkic avars
Vietnam bağımsızlık hareketinin önderi ve Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti'nin kurucusudur. Vietnamcada "Işığa Kavuşturan" anlamına gelir.

Sosyalistler sokaklarda onu
“Ho Ho Ho Chi Minh!
Ho Ho Ho Chi Minh!..”
şeklinde anarlar.

Ömer Hayyam

laik ayyas
Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun
Cennet-i alâ meyhane midir?
'Her mümin'e iki huri' diyorsun
Cennet-i alâ kerhane midir?
* * *
Tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı
Niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar mı?
Bir sarhoş arap, devesini vurmuş Hamza'nın
Peygamber de yasak etmiş arap'a şarabı
* * *
Beni özene bezene yaratan kim? Sen
Ne yapacağımı da yazmışsın önceden
Demek günah işleten de sensin bana
O zaman nedir o cennet cehennem?
* * *
Kim senin 'yasa'nı çiğnemedi ki söyle?
Günahsız bir ömrün ne tadı kalır söyle.
Yaptığım kötülüğü kötülükle ödetirsen eğer
Seninle benim aramda ne fark kalır ki söyle
* * *
Tanrı bizi çamurdan yarattığında
Biliyordu bu dünyada ne işimiz olacak
İşlediğim günahlar hep onun emriyledir
O halde cehennemde beni niçin yakacak?
* * *
İsyan edip karşında duracağım, neredesin?
Karanlığı, ışığa yoracağım, neredesin?
İbadete karşılık cenneti alacaksam
'Bağış mı ticaret mi' diye soracağım, neredesin?
* * *
Kör cehalet çirkefleştirir insanları.
Suskunluğum asaletimdendir.
Her lafa verecek bir cevabım var elbet
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye,
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye
* * *
Dünya, üç beş bilgisizin elinde
Sanırlar ki tüm bilgiler kendilerinde
Üzülme, eşek eşeği beğenir
Bir hayır var sana kötü demelerinde
* * *
Sen bu dünyanın sırrına eremezsin
Erenlerin dilini de sökemezsin
Öyleyse iç şarabı, cennet et dünyayı
Öteki cennete ya girer, ya giremezsin
* * *
Niceleri geldi, neler istediler
Sonunda dünyayı bırakıp gittiler
Sen hiç gitmeyecek gibisin değil mi?
O gidenler de hep senin gibiydiler
******
İçin temiz olmadıktan sonra
Hacı hoca olmuşsun kaç para
Hırka, tespih, post, seccade güzel
Ama TANRI KANAR MI BUNLARA?

Sen sofusun hep dinden dem vurursun
Bana da sapık dinsiz der durursun
Peki, ben ne görünüyorsam O'yum
YA SEN NE GÖRÜNÜYORSAN O'MUSUN?

Sen içmiyorsan içenleri kınama bari
Bırak aldatmacayı ikiyüzlülükleri
ŞARAP İÇMEM DİYE ÖVÜNÜYORSUN AMA
YEDİĞİN HALTLAR YANINDA ŞARAP NEDİR Kİ..

Ey kara cübbeli senin gündüzün gece
Taş atma dünyayı bilmek isteyenlere
ONLAR YARATANIN SANATI PEŞİNDELER
SENİNSE AKLIN ABDEST BOZAN ŞEYLERDE....

Ben kadehten çekmem artık elimi;
Tutmam senin kitabını minberini.
Sen kuru bir softasın, ben yaş bir sapık
CEHENNEMDE SEN Mİ DAHA İYİ YANARSIN, BEN Mİ?..

Seni kuru softaların softası seni
Seni cehenneme kömür olası seni
Sen mi haktan rahmet dileyeceksin bana ?
HAKKA AKIL ÖĞRETMEK SENİN HADDİNE Mİ ?

Yaşamın sırlarını bileydin
Ölümün de sırlarını çözerdin
Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok
YARIN AKILSIZ NEYİ BİLECEKSİN

Ey kör!
Bu yer, bu gök, bu yıldızlar, boştur boş !
Bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş !
Şu durmadan kurulup dağılan evrende
BİR NEFESTİR ALACAĞIN, O DA BOŞTUR BOŞ !
-Ömer Hayyam

bunlar ilginizi çekebilir