confessions

prometheus

Yazar  · 22 Eylül 2016 Perşembe

  1. toplam giri 522
  2. takipçi 64
  3. puan 9919

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

sophos
Öncelikle kutlu olsun,
Bugün çalışan, emekçi kadınların günüdür, önemli bir tarihi vardır;

ABD'nin New York kentinde bir dokuma fabrikası... Çok ağır çalışma koşulları, çok uzun iş günleri ve buna karşın çok düşük ücretler. Koşulların her geçen gün daha da dayanılmaz hale gelmesi, kadın işçilerin artık tahammül sınırını zorlamaya başladı. Greve çıkma kararı alan kadınlar, taleplerini de açıkladılar: “Daha iyi koşullarda çalışmak, 10 saatlik iş günü, eşit işe, eşit ücret...” 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları talebiyle greve başladı. Bu sırada çıkan olaylar sırasında fabrika içinde şüpheli bir yangın başladı. 129 kadın işçi, yangında hayatını kaybetti... Takvimler 8 Mart 1857'yi gösteriyordu. İşçilerin cenaze törenine 10.000'i aşkın kişi katıldı.

Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden marksist-leninist görüşe sahip Clara Zetkin , bu olayın ardından 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını öneri olarak sundu ve öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 19 Mart 1911'de Almanya ve İsviçre'de anıldı. Anmaların 8 Mart olarak değiştirilmesine 1921'de Moskova'da düzenlenen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda karar verildi. ABD'de de ise 1960'lı yıllarda anılmaya başlandı. Birleşmiş Milletler, 66 yıl sonra 8 Mart'ın 'Dünya Kadınlar Günü' olarak kabul etti. Dünyada 1910'larda, Türkiye'de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.
Dünyada 1910'larda, Türkiye'de ise ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlanmıştır.


8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını öneren Clara Zetkin (solda) Rosa Luxemburg ile.

gerizekalıyım demenin alternatif yolları

atticus finch
"insan doğası gereği ezen-ezilen ilişkisi var olmak zorundadır"
"laiksen atatürkçü, milliyetçi olmak zorundasın"
"suriyeliler bizden rahat yaşıyor mq"
"aoe 3 bence 2'den daha güzeldi grafikleri filan"
"eleştirdiğimiz devlet değil hükümet karıştırmayalım lütfen"
"artık filistini hamas savunuyor zaten"

edit - böyle şeyleri savunanlar bloklasın bi zahmet

ekim devrimi

atticus finch
100. yıl dönümünü şu anki türkiye şartlarında düzgün, kitlesel bir kutlama veya anma etkinliği yapamadan geçirdiğimiz devrim. 101'de yaparız artık.

fotoğraf yıldızlar şöleni bu arada.


edit: anlam bozukluğu

komunizm gelince bmw'ye binip iphone x sahibi olucağını sananlar

atticus finch
sosyalizm ve komünizm hakkında en basit 2-3 kitabı bile okumamış cahil, cühela ama bilmediği konularda atıp tutmayı seven "yazar"ları göstermiş başlık.

sahi sizin çomarlardan farkınız neydi? ha pardon ama siz "laik"tiniz dimi. tam ortadaki ironiye güleyim diyorum, güncel türkiye siyasetinde "ana muhalefet" görevini bu kımıl zararlısı tiplerin üstlendiği aklıma geliyor, moralim bozuluyor.
1

daireye kepçe ile giren müteahhit

jesus
Artık oha dedirtmeyen olaydır. Neler gördü bu gözler neler. Müteahhidin yaptığını da bugün herkes yedikleri boklardan kaçmak için kullanıyor.
Hatta gönder tuşuna basacakken hatırladım ki bir tanıdığın başına da buna benzer birşey gelmişti. Adam bildiğin sabah kalkıp kahvaltısını yapıp otururken mutfağına buldozer topu giriyor. Kendisi dünyanın en şanssız adamıydı en dusulmeyecek merdivenlerden düşüp iki bacağını birden falan kırmıştı.

yazarların nefret ettiği şeyler

deist imam
20 iqya sahip beyinleriyle ırkçılık yapıp "biz üstün ırkız, ya türksün ya da p*ç." Diyenler. La senin neren üstün ırk. Her bokta dünya standartlarının fersah fersah gerisindesin. Aynı şey kendisini üstün görüp ırkını yücelten kürtler için de geçerli. Anadolunun boktan bir yerinde bombok bir hayat yaşayıp nasıl her hangi bir norveçliden üstün olabilirsin ki zaten.

işçi cephesi

atticus finch
"işçi demokrasisi partisi" denen troçkist partinin çıkardığı basın organı, gazete. venezuela'daki birleşik sosyalist parti'nin merkez binasına saldıran, masum insanları diri diri yakarak öldüren amerikan destekli aşırı-sağcı militanların fotoğraflarını paylaşıp "venezuela halkı maduro diktatörlüğüne karşı ayakta" yazacak kadar tuhaf ve karşı-devrimci bir oluşum.

şimdi geriye bakıp düşünüyorum da, biz zamanında hatayı troçkistleri (ya da en azından işçi cephesi geleneğinden olanları) akıllı insanlar olarak gördüğümüzde yapmışız. zamanında 80'lerde çin'de yaşanan bürokratik kapitalistleşmeyi bile "çin'de devrim oluyor" diye lanse etmiş adamlar bunlar. allah bilir kuruluşlarında bile kompradorların eli vardır.
1

jesus

jesus
Bir zamanlar burada 2 adminin ırkçılığını teşhir ettiği için silinmiş ve dün itibari ile yazarlığının geri verildiği mail kutusuna düşmüş olan yazar. Kendisi pişman değil gene olsa gene yapar. Sansürden çekinmeye de hiç niyeti yok.

kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet

twitter
Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet!
bundan 20 30 yil sonra evet o yillarda biz yasamistik ayenn öyle olmustu da kimse bir sey yapamisti gibi konuşacağız . suan tarihi günleri yaşıyoruz ,ileride torunlariniza anlatacaksiniz o talihsiz günlerde ben de vardim diye ,o sana dede sen naptin diyince sende ben de pustum evlat napayim dersin
Kahrolacak istibdat yasayacak hürriyet
insan en azindan ahmet sik o savunacak kadar cesur olmali diye düşünüyorum

laik sözlük'ün özgürlükçü çomarlardan oluşuyor olması

ickial
sözlükte neredeyse 1 senem dolacak bi ben mi şu süre zarfında sözlükten hiç şikayet etmedim, ilginç doğrusu. farklı fikirlerin olmasından insanın bu denli gocunması sanırım yeterince bilgi sahibi olmamasından kaynaklanıyor. gidiyorsan git, en azından kendi adıma bu kadar dar fikirli bi insandan kurtulmuş olurum.

sözlükteki ortak düşünce yapısı laiklik üzerine, amma velakin bu yapıyı benimseyen illa kemalist olacak değil ya. önce laiklik=atatürk demektir atatürkçü olmayan laik olamaz hoaydaa gibi benzeri şeyleri kenara bırakıp, kemalizm ve atatürkçülüğün farkını anlamaya çalışmakla başlamak lazım olaya.

başlığı açan yazar arkadaş, başlığa çomar* yazmışsın ama çomar* tdk tanımı tam olarak sensin farkında değilsin.
(bkz:öptüm say gömdüm bye)

laik sözlük'ün özgürlükçü çomarlardan oluşuyor olması

dehumanize
Sözlüğü a haber e çevirmek isteyen biadćıların açtığı başlık
Hatta içlerinden bazıları 'akplilerden kaçıp buraya sığındım' diyerek, herkesin birbirini alkışladığı ortamlarda, tek bir karşıt görüşün nefes almasına izin vermeyen faşist bir zihniyette olduklarını ifşa etmiştir.
Not: bu sözlük biadçı ların değil, dini yönetime alet etmediği gibi, yönetim biçimini de (kemalizm) din haline getirmeyecek olanların sözlüğü dur. Kimseden kaçmaz, ödenecek bedel varsa ön sırada duracakların sözlüğü dür Hadi canım hadi...

gulo

dehumanize
Lilith popiyan ın da seslendirdiği bir Ermeni ağıdıdır. Şarkı anlamasanızda can yakar. Merak eden olursa yaman gulo nun hikayesini de yazarım. Gulo yamandır
Yela tanits' t'ap' k'yelats'i
Langov zargi yert'ys bats'i
Gulon tun ch'er, nsta lats'i
Vay le Gulo, yaman Gulo

Gulon yele, kert'a marag
Ur utelik', meghr u karag
Ur khmelik', jur sarrnorak
Vay le Gulo, yaman Gulo

Gulon yele, kert'a aghbyur
Voch' du yeghnir, voch' k'u pagh jur
Indzi varrets' k'vo srti hur
Vay le Gulo, yaman Gulo

Gulon yele kayne k'aris
Dzerrov kane, kkanch'ye zis
Kert'am motik, ch'chanch'na zis
Vay le Gulo, yaman Gulo

memleketten haber

rosante
sabahattin ali'nin atatürk'e hakaret sebebiyle yargılandığı, bir yıl hapis cezası çekmesine sebep olmuş şiiri.
___

hey anavatandan ayrılmayanlar
bulanık dereler durulmuş mudur?
dinmiş mi olukla akan o kanlar?
büyük hedeflere varılmış mıdır?

asarlar mı hâlâ hakka tapanı?
mebus yaparlar mı her şaklabanı?
köylünün elinde var mı sabanı?
sıska öküzleri dirilmiş midir?

cümlesi beli der enelhak dese
hâlâ taparlar mı koca terese?
ismet girmedi mi hâlâ kodese?
kel ali'nin boynu vurulmuş mudur?

(bkz:benim aşkım)

uzaylıların var olma olasılığı

jesus
yüksek bir olasılık. hatta şu sonsuz evrende başka bilinçli varlıkları kesin diyerek olasılık olmaktan çıkarmak isterim ancak böyle bir şey ispatlanmadığı ve yakın zamanda ispatlanamayacağı için diyemeyeceğim. birkaç yüz ışık yılı mesafede bilinçli canlılar keşfedilse bile o bilginin bize ulaşması ve ardından bizim onlara ve tekrar kendimize ulaşmamız da günümüz teknolojisi ile ne kadar sürer tahmin etmek bile zor. başka uzaylıların bizim gezegenimizi binlerce yıl önce keşfetmesi de çok düşük bir olasılık. bu yüzden kısacık ömrümüzde başka önemli konuları uzun uzun düşünmeliyiz.

bir gün öleceğinin aklına gelmesi

klotho
özellikle babalar günü gecesi aklıma gelen şeydir .11 yıl oldu.Ölümü tattıktan sonra insan o aşk acılarına,kaybettiği eşyalara falan üzülmüyor.Kapının arkasında duran montunu izliyorsun,vitrinde duran saatine takılıyor gözün,köşede asılı olan fotoğrafına bakıp 'neden' diye soruyorsun.sonra bir gün seninde öleceğin aklına geliyor.derin bir iç çekip devam ediyorsun nefes almaya.
2

psikanaliz

laikullahice
Psikanaliz Sigmund Freud'un çalışmaları üzerine kurulmuş bir psikolojik kuramlar ve yöntemler bütünüdür. 20. yüzyılda Freud önderliğinde kurulmuştur. Temeli Viyana'da atılmıştır. Bir psikoterapi tekniği olarak Psikanaliz ruhsal ve duygusal problemleri hastanın rüyaları, duyguları, yaşanmışlıklarını vb. dinleme, açıklama ve iyileştirme metodudur (Webster). Yani şöyle denilebilir ki, insanların günlük hayatta yaşadıklarını, hissettiklerini, bilinçdışı (kendileri dışında gerçekleşen-25. kare gibi) yaptığı/gördüğü şeyleri kurcalayarak, bilinç altını incelemek ve oluşan sorunlara bir çözüm bulmaktır. Bugünkü psikolojiye yaklaşımımızı büyük ölçüde değiştirmiş olsa da zamanında çok fazla dikkat çekmiştir. Temelinde, kişiliğin alt benlikleri (dürtüler) ve bilinçdışı olgular yatmaktadır. Ayrıca, kişinin çocukluğunda yaşadığı ilişkileri ve tecrübeleri özellikle inceler. Çocukken edindiği deneyimler hatırlanmasa da, büyüdüğünde girdiği ikili ilişkileri etkilediğini savunur. Eğer bu çocukluktaki deneyimleri negatifse, ilerideki ilişkileri de kötü etkilenir. Ayrıca bu kuramın amacı, bilinçaltını, bilinç üstüne çıkarmak, kişiye yararı olmayan davranışlarla yüzleşmek, sağlıklı iletişim kurmak, duygusal problemlere kalıcı bir çözüm bulmaktır.

lgbt gururdur kudurun ayol

laikullahice
Evet bu tarz söylemler ya da hareketler hoş olmayabilir, ancak bunların amacı yıllardır süregelen toplum baskısının birikmişliğinin patlamasıdır. Nasıl ki insanın sabrını sonuna kadar zorlarsın ve bir şey demez ancak son noktada yakar yıkar, yapılan eylemlerde ortaya çıkan hareketler vs de bunun eşcinsellerdeki karşılığıdır, kanımca.

bugün sözlük için ne yaptın

gralder
Maalesef arkadaşlarımin hepsi çomar. Gelmezler, yani arkadaş davet edemem.
Farkli forum sitelerinde konu açmak mantıklı fakat forum sitelerinde uyeligim veya yazarlik gibi rutbelerim yok.
Yani bud urmda sozluk için bilgi paylasimi disinda yapabilcegim birsey olnuyor. Fakat deniycem forum siteleri fikrini. 1 kişi 1 kişidir sonucta.

ermeni soykırımı

laik bir hanim
herkes ideolojisi doğrultusunda burada birşeyler yazacak. Fakat bu sözlükte ciddi anlamda geniş perspektiften ermeni soykırımını araştıran yazarın olmadığını düşünüyorum. benim fikrim ve çok detaylı olmasa da farklı kaynaklardan araştırdığım kadarı ile bazı çetelerin ayaklanması, isyan etmesi ve örgütlenmesi neticesin de bütün ermeni halkını tehdit olarak görüp sınır dışı etmek, yüzlerce yıllık evini, yurdunu, toprağını elinden alıp kadın, çocuk, yaşlı kim varsa çöle sürmekte soykırımdır. illa hitler gibi fırına atmaya gerek yok soykırım olması için. o yüzden ermeni soykırımını kabul edenlerdenim en azından kesin olarak bilinen birşey var o da tüm ermenileri ''sürgün ettiler'' bunu tüm tarihi kaynaklar hatta taraflı olanlar bile kabul etmektedir. sürgün derken kulağa pek masum gelebilir ama hangi şartlar da nasıl sürgün edildiğine bakarsak oldukça kötüdür. kısaca ermeni halkı evinden yurdundan edildi, onbinlerce ermeni açlıktan, hastalıktan, susuzluktan öldü. Buna ''ermeni soykırımı'' demek ya da dememek size kalmış.
1