confessions

prometheus

Yazar  · 22 Eylül 2016 Perşembe

  1. toplam giri 522
  2. takipçi 64
  3. puan 9919

yönetimin kafasına göre takılması

prometheus
Yönetimin bir kafası var evet. İzninizle açıklama yapayım.

"yönetimin kafasi" nasıl bir kafa ondan bahsedeyim:

Ulkede yıllardır sistematik şekilde devam eden, dinci örgütlenmeler, kadına şiddet, homofobik cinayetler, ırkçı saldırılara maruz kalan farklı dine mensup kişiler ve diğer milliyetlerden azınlıklar bize bir şey gösterdi. Bizlerin birlikteyken çok güzel olduğumuz ve bu birlikteliği yine yukarıda saydığım cinsten "kafalarin" bozduğunu farkettik. Evet sizlere göre "kafamıza gore" başlıklar değişiyor, entryler siliniyor ama şunu iyi bilmemiz gerekir ki bu samimi platform ayrıştırıcı değil tam tersi birleştirici ve ilerici olma özelliği ile gurur duyan insanlarla mutlu.

Irkçı, homofobik, kadın düşmanı her türden otekilestirici ve ayrıştırıcı söylemler bizlerin müdahalesine maruz kalacaktır. İstediğimiz şey diğer sözlükler gibi cebimizi doldurmak, bir takım gerici odaklara yaranmak degil; bilimsel, kardeşlik dolu ve çağdaş bir topluluk yaratmaktır. Herkese iyi geceler dilerim

Not: bu giriyi diğer admin ve mod arkadaşlara danışmadan yazdım buraya. Eminim ki onlar da benimle aynı gorusteler. İşte bu "bizim kafamiz"
3

toplaşın beyler

prometheus
Eyvallah iyi yazmışsın hoş yazmışsın ama bu üslup çok saçma değil mi ağa? "toplasın beyler" hitap ettiğin kitle inci sözlüğün ergen kitlesi mi? Veyahut burada hiç mi kadın yok?
Bu durumun bir benzeri facebook ergen gruplarında var

-qizlar bilmez (pornocu göndermeli capsler)
- krdsm yorumumu beyenirmisin (malum kisiler)
-beyler size anımı anlatacağım euhehee

Uzadıkça uzar bu.
3

göbeği açık kıyafet giyen kızlar

prometheus
Kendine dert edecek başka bir şeyi olmayan yazarın açtığı başlık.

Kimin Ne giydiginin sorun edildiği toplumlar bir miktar bilim, insanlık, eğitime önem verseydi şayet şüphesiz ki daha güzel bir insan profili ile karşılaşırdik. Ama ne yazık ki kadının giydiği göbeği açık elbise işsiz milyonlarca insandan, açlıktan ölen insanlardan, yanibasimizda cihatçı çetelerin katliamlarından daha önemli...

sol haber'le gaza gelip hükümete sallamak

prometheus
Sol Haberle değil de ortalama bir fabrikada çalışıp aldığı maaşla kira, yol, çocukların eğitimi, mutfak masrafı, faturalar vb. Harcamalarını yapmaya çalışan bir kişinin yaptığını görebilir ve haklı bulursunuz

Başlık için, son bir iki saattir dikkatleri üzerine çekmeye çalışan yazarımsı kişinin ortaya attığı tartışmanın gereksiz olduğu konu...

kemalisthatun

prometheus
Defalarca yapılan uyarılara kulak asmayıp sözlük formatını bozduğu için uzaklaştırılan yazar.

Herkesin bir siyasi görüşü olmalı. Başkalarıyla uyup uyumamaktan ziyade o kişinin dünyaya bir bakış açısı olduğunu gösterir bu. Sözlükten uzaklaştırıldıktan sonra kendisinin siyasi görüşü yüzünden bu muameleye maruz kaldığıni iddia etmiş kişidir aynı zamanda. Kendisiyle bu konuda yaptığımız discord görüşmesinde daha önce de sözlüğü bir forum ortamına çevirdiği için aldığı uyarıları hatirlattigimizda ve üzerine dün de bu sorunu devam ettirmekte ısrarcı olduğunu gördüğümüz için böyle bir durum içerisine düştü kendisi. Kendi istediği şeyi dayatip ufak bir çocuk gibi "şimdi olacak yoksa oyunu bozarim" tavırları sözlüğe üye olan 6000 üyenin hakkına bir saldırı değil midir? Formatı korumak adına koyulmuş kurallara riayet etmek buraya üye olan herkesin başında kabul ettiği bir şey değil midir? Ve bu sözlüğe yazarından adminine kadar verilen emeklere saldırı değil midir bu kurallar dışına çıkmak? Yani uzun lafın kısası formata uymayıp ortamı foruma çevirdiği için uzaklastirilmak zorunda kalınan yazardir

ban affı

prometheus
Arkadaşlar daha önceden uyarılan arkadaşlar aynı sıkıntıyı sürdürdükleri için uzaklaştırıldilar. Burada ponçik tontis dediğiniz İnsanların emeklerine saldırı olduğu için böyle bir durum ortaya çıktı.
17

9 haziran 2017 htkp'nin provakasyonu

prometheus
Türkiye sosyalist hareketinin (malesef) gelmiş olduğu yozlaşma, gelenekçi tavrıyla yeni bir şeyi önüne koymaktan uzak, bürokratik partiler çöplüğü olduğunun kanıtıdır. İhtiyacın yeni bir hareket olduğunu, kendini sınırlayan değil de sosyalizmin gerçek bir programının koyulmasinin gerektiğinin kanıtıdır.

Mevcut siyasi yapılar kendi içerisinde birbirlerini yerken dışarıda akan hayat bunun bir göstergesidir. Hala x partisi y partisine "biz haklıyız geberin amk hizipcileri" tarzında cikisirken dışarıda olan bitene bakalim:

+Kıdem tazminatları fona devrediliyor
+Katar savaşına asker gonderiliyor
İşsizlik neredeyse ülke nüfusunun bește biri
+Hala sınav kaygısı yüzünden intihar eden öğrenciler var
+kadın cinayetleri hız kesmeden devam ediyor

+ bir fabrika işçisi ay sonunda elektrik faturasını nasıl ödeyeceğinin hesabını yapamaz durumda

+kredi batağında milyonlarca insan var.

Uzadıkça uzar bu liste. Ama bizim "işçi sınıfının öncü gucu" ki bu eleştirim bütün partiler için geçerlidir, kıçını toplamaktan aciz. Mesele şu partisi bu partisi olmaktan çıkmış, ülke faşizmin hegemonyasi altında can çekişiyor bunlar birbirini yiyor! İhtiyaç gerçek bir sınıf partisidir.

ırkçı başlıklar açmak

prometheus
Hayatında övünecek tek şeyinin kendi istemediği bir ırkta şans eseri doğmak olan insanların gerçekleştirdiği eylemdir. Zaten bu kişilerin gen haritasını çıkarttığınizda göreceğiniz şey de büyük ihtimalle %40 dolaylarında savunduğu ırka dahil olması olacaktır.

İnsan genleri farelere, maymunlarla hatta ve hatta muzla bile benzerlik gösteriyor ve malesef ki kendini ırkçı olarak tanımlayan bu güruh düşünme işini bir muzdan farksız şekilde icra ediyor (eksiği var fazlası yok). İşine gelmediği zaman da "omo bon molloyotcoyom" diye aradan sivismaya çalışan bu homo sapiens artığı güruh, milliyetçilik ve ırkçılık arasındaki ince çizgide sağlı sollu dönüşler yasayadursun dışarıda akan bir hayattan habersiz insanların dünyanın dışında, başka gezegenlerde maden arayışına girdiği günümüzde hala "yaşasın benim irkim" diye kendilerinin gayet doğal, aileden ve yaşadığı bölgenin kültüründen gelen, kazanmak için ekstra hiç bir şey yapmak zorunda olmadığı basit şeyle ovunuyorlar. Neyse yaza yaza bitmez efendim kendinize iyi bakınız...

Edit: yazım hatası, noktalama
1

inanmayıp kutsal değerlerle dalga geçmek

prometheus
Bu benim. Saygı dediğin şey çok ilginç. Kutsal değerlere saygı daha ilginç.

Birilerinin kutsal saydığı bir sey bir başka insana çok saçma gelebilir. Bunu dün alevilerin, eşcinsellerin, ezidi halkın kafasını kesen isidli canilerde gördük. Adamların kutsalı var ve kutsal değerlerine dönük hareket ediyorlardı. Şimdi sen diyeceksin ki "gerçek islam bu degil" peki öyle olsun, zira konumuz salt islam değil.

Hayır efendim! Gökyüzünden inen bir kitabın bütün insanlığın sorunlarına çare olacağı bana saçma geliyor ya da bir kadının bir erkeğin kaburgasindan oluştuğu. Bir heykele adak adayip ona tapinmak da öyle. Ya da inek ve yilanlara tapmak da... Bu kadar akıl dışı şeye neden saygı duymak zorundayım? Kimse saygı duymak zorunda değil. Eğer saygı duyulması gereken bir şey varsa yukarıda saydığım şeylere inanan insandır, o da saygıyı hak ediyorsa. Tabi bu inandığı "kutsal" değerleri elestirmeyecegimiz anlamına da gelmiyor. Eğer kutsal olduğunu düşünen, ona inanmakta ısrar eden kişiler varsa tartışmaya hazırım. Beni istediği gibi kendi dini değerlerine kazanmaya çalışmakta özgürdür. Ama benimle tartışırken ben onun dini değerlerini inkar edince "inanmıyorsan saygı duy oc" şeklinde karşılık alırsam kalbini kırarım.

Edit:imla

oruç tutacaklara tavsiyeler

prometheus
Tutmayınız

Ekleme: eksileyen arkadaşlar, ben orucun samimiyetine inanmayan biriyim. Ve ateist bir bireyim. Kendi fikrimi söyledim. Günde 20 saat oruç tutmanın hiç bir getirisi yok. Ramazan bitince yine aynı şey olacak. Şimdi siz diyeceksiniz ki "ama onlarınki gerçek Müslümanlık degil". Ama unutmayınız ki bu laf da pek popüler şu sıralar.
6

tanrıyı tartışmaktan korkan insanlar

prometheus
Herhangi bir dine mensup bir birey olabilir. Doğduğu andan itibaren dünyanın neresinde olursa olsun ailesinin kendisi için seçtiği dine bağlanmış kişilerdir. Hayatı boyunca tanri olgusunu tartışmanın en büyük günah olduğunu ve sonunun sonsuz cehennem ateşi olduğunu zanneder.

Bu sistem içerisinde her gün bedeni, emeği, gençliği, geleceği sömürülen kişiler fani hayatın kendileri için bir sınav olduğunu düşünmek ve kendi tanrısına göre "iyi" biri olursa cennet ile odullendirilecek olmanın kendilerini rahatlattigini söylüyorlar işte bu yüzden din halkların afyondur demiş sakallı bir abimiz. İnsanlığın kendi geleceğini kazanması, kendinin bir insan olduğunun farkına varması için Tanrı olgusunu bir şekliyle tartışalım ve değişime öncü olalım...
(bkz:Tanrı vs annenin çeyizlik porselen takımı)
(bkz:Tanrı vs yer fıstığı)
(bkz:Tanrı vs lucifer)

Ekleme: kimsenin dini inancına saygı duymak zorunda değilim. Hak eden kişinin kendisine saygı duyarım.
4

komunizm gelince bmw'ye binip iphone x sahibi olucağını sananlar

prometheus
Yazmama kararımı delmeme neden olan, en az seks başlıkları kadar anlamsız olan başlık. Bu başlık altında komünizmi ve komünistleri eleştirmek için öncelikle kapitalizmin ne olduğunu, sosyalist ekonomilerin nasıl işlediğini, sosyalist ekonomik düzende eğitim, sağlık, barınma gibi ihtiyaçların nasıl karşılandığını bilmeyen ırkçı ve liboşlar uzak dursun.

Lan amına koyayım bu kadar saçma sapan bir bakış açısı olabilir mi? Ekşi, Uludağ, instela tayfası en azından az buçuk okumuş etmiş eleştirileri ona göre yapıyorlar.
(bkz:insan hayret ediyor sayın seyirciler)

sözlükte attığı eksiyi tokat zanneden puan düşkünü ergenler

prometheus
Bu kişiler aynı zamanda puan sistemi değişince puanları düştüğü için sözlükten soğuduğunu beyan etmiş kişilerdir.

"aman benim puanıma bir şey olmasın" mantığı ile arkadaşlarına kendilerini seri favlatan tip puan da puan diye diye kendi başını yemiştir. Burayı reel hayattan daha cazip bulan kişi, elbette üzülecektir bu durumdan.

Yine aynı kişi sevgilisine twitter ve instagram gibi platformlar üzerinden hayatı dar eder.

türkiye'de solun iktidar olamaması

prometheus
Yahu yazmayayım yazmayayım diyorum bir tane ekonomi, sınıf çelişkileri, komünizm ve sosyalizmi kulaktan dolma bilgilerle öğrenmiş kişi ve kişilerin yorumlarını görüp yazasım geliyor.

Komunistler meclisle, seçimle falan başa gelmezler arkadaşlar. Meclis burjuva hukuku içerisinde politikaya izin veren bir merciidir. Sistemi tümden değiştirmeyi kendilerine hedef edinmiş komunistler bu çerçevenin dışına çıkmak zorundalar(eğer çıkmazlarsa ciddi pratik bozukluk vardır) haliyle meclisten iktidar falan olunmaz. İktidar olan kişi değil işçi sınıfının tümüdur. Ya bu şekilde üstten üstten yazmayayım dedim ama bilmiyorsan yorum da yapma be swh

liberalizm

prometheus
Ülkemizdeki gibi dikta rejimlerinde güzel görünse de aynı bokun laciverti diyebileceğimiz bir ekonomik sistemdir. Sözüm ona özgürlükçü sistem. Kişileri fabrikalarda, tarlalarda sömürmeye devam edip artı değer ile malına mal katan üst zümrenin sistemidir. Paran olduğu kadar özgürsün. Yani güzel kardeşim ailenle tatil yapmakta özgürsün ama paran olduğu taktirde. Tiyatroya, sinemaya, sanatsal aktivitelere katılmakta özgürsün ama paran varsa. Müzik kulağı çok iyi biri olabilirsin ve yan flüt çalmak isteyebilirsin ama ortalama bir enstrüman için yüksek meblağlarda ücreti verirsen çalarsın. Yani güzel kardeşim "parayı veren düdüğü çalar" sistemidir
2

josef stalin

prometheus
Anti komünist zihniyetin hala saldırdığı kişidir. Faşizmin düşmanı sovyet halklarının kahramanı sscb lideri...

Ekleme: milletin derdi biz olmuşuz, demek ki zamanında iyi qoymusuz sözü geldi aklıma. Bağcılar styla swh

logarithm

prometheus
Açtığı başlıklara yaptığı kısa ve öz açıklamalarla dikkatleri üzerine çeken, kimsenin etlisinde sutlusunde olmayan ve kendi halinde çok mutlu olduğunu düşündüğüm yazar swh.

Ayrıca adam sözlüğün bugunu bulmuş tebrikler yani swh

laiksözlük'ün troll olup olmayacağı sorunsalı

prometheus
Günümüzde gerçek anlamda ilerici insanların birleşip tartışıp zaman geçireceği sosyal paylaşım yapabileceği siteler çok az. Malum sözlüklerin durumu da bellidir. Ekşi sözlük vb sözlüklerin durumuna bakınız. Sözlüğün sözlük olarak kalması ve gelen yazarların sözlük kurallarına riayet etmesi çok önemli. Sözlüğe sahip çıkalım...