confessions

polkovnik

Yazar  · 7 Ağustos 2018 Salı

  1. toplam giri 53
  2. takipçi 6
  3. puan 1117

amerika birleşik devletleri

polkovnik
iç siyasetinin dengesizliğinden dolayı ve 'dünya artık tek kutuplu bir yer değil çok kutuplu bir hale evriliyor.' görüşüne karşılık olarak mevcut yönetiminin güçlü görünmek adına;rusya,iran,çin,türkiye,kuzey kore,pakistan,venezuela,kolombiya,küba,yemen,libya ve suriye'ye yaptırım uyguladığı ülke.

otarşi

polkovnik
ekonomik olarak kendi kendine yetebilme politikası.devlet,ihtiyacı olduğu kadar kaynağı belirleyip ürün ihtiyacını içeriden karşılamaya çalışır,ithalat yapılmasını engeller.enver hocanın arnavutluğu bu sistemin uygulamasında günümüze en yakın örnektir.

acara

polkovnik
ya da resmi adıyla acara özerk cumhuriyeti.sarp/sarpi'den türkiyeyi geçtikten hemen sonra bulunan bölgedir.2004'te tiflis ile aralarında merkezileştirme sorunundan kaynaklanan silahlı çatışma olmuş ve yıllardır bölgeyi yöneten Abaşidze görevini terk etmek zorunda kalmıştır.

tarafımca gürcistanın en güzel bölgesidir.batumdan dolayı ülkenin en çok turist çeken yeridir.rusça,gürcüce ve türkçe tabelalar bulabilirsiniz.yerel halkı her yerde ab bayrağı sallandırılsa bile ingilizce bilmezler.çoğu türkçeyi idare edecek şekilde bilir.

türkiye-gürcistan sınır kapısı çok yoğun bir kapıdır ve geceleri oradan geçerken haydut tipli bir-iki kişiye veya türkiyeye 'çalışmaya' gitmek için kendini kapıdan geçirmeye çalışan kadınlara rastlayabilirsiniz.

serie a

polkovnik
italyan birinci ligi,2011/12 sezonundan beri toplamda otuz dört kez şampiyon olmuş juventus'un aralıksız bir şekilde zirvede tamamlandığı ligtir. rekabetin neredeyse tükenmesinden dolayı 2000'li yılların başındaki çekiciliğini uzun bir süre geri kazanamayacağını düşündüğüm lig.atalanta,fiorentina,sampdoria gibi köklü ama orta sıraların müdavimi olmaktan kurtulamayan takımlar bu ligtedir.

demokratik sol parti

polkovnik
seksen darbesiyle chpnin kapatılmasından sonra ecevitlerin kurduğu parti.86'da siyasi yasakların kalkmasıyla tamamen kendi çabalarıyla yerel örgütlenmeler kurdular ancak baraj sorunu nedeniyle mecliste temsil edilemediler.ecevitin tam 11 yıl aradan sonra 1991 genel seçimlerinde barajı kıl payı geçerek az sayıda milletvekili ile meclise girebildi.daha sonra bir milletvekili hariç hepsi erdal inönü liderliğindeki shp'ye katıldı.erdal inönünün birleşme tekliflerini reddeden ecevitler siyasette kendi başlarına yola devam ettiler.1992'de deniz baykal tarafından chp'nin tekrar kurulmasından sonra solu üç parti temsil etmeye başladı.(bu durum 95 senesinde recep t*ayyip erdoğan'a istanbul belediye başkanlığı kapılarını açacaktı.)95 seçimlerinden sonra solun birinci partisi oldu,97'de 28 şubatla çillerin ve erbakanın gerici hükümeti düştü ve ecevit başbakan yardımcısı,mesut yılmaz ise başbakan oldu.bir yıl aradan sonra deniz baykalın,mesut bakkal hakkında rüşvetten verdiği gensoruyla anasol-d hükümeti düştü ve bülent ecevit azınlık oylarıyla 79'dan sonra ilk defa başbakan oldu.kısa başbakanlık döneminde özellikle teröre karşı alınan başarılarla ivme kazanan bülent ecevit,1999 seçimlerinden birinci parti olarak çıkmayı başardı.sonra koalisyon döneminin en uzun hükümeti 57.hükümet kuruldu.bu dönemde marmara depremi gibi talihsiz olaylar yaşandı.2001'de ise ekonomik kriz çıktı. abd'nin 1986'dan beri türkiye için hazırladığı siyasal islam yavaş yavaş gelmeye başlıyordu.kemal derviş adlı amerikancı tarafından her şey bu yola sokuldu daha sonra tam işler düzelmeye başlarken devlet bahçeli tarafından erken seçim kararı verildi ve 2002 seçimleri yaşandı.ecevit siyasi kariyerinin en hezimet verici sonucunu gördü ve siyasetten çekilme kararı aldı.
dsp ise unutuldu gitti...

gençlerbirliği

polkovnik
neden bilmiyorum ama birinci ligte yıllarca oynamış,avrupa macerası olmuş,atatürk değerlerini benimsemiş bir kulübün ankara halkı tarafından sahiplenilmemesi çok garip.seyircisinin hatırı sayılır bir kısmını başkente okumaya geldikten sonra başkenti sevmiş üniversite öğrencileri oluşturuyor.
1

rusya milli marşı

polkovnik
90'lı yıllardaki kulak tırmalayıcı vasat marştan sonra,2000 yılında vladimir putin tarafından yürürlüğe konulan,sovyetler birliği milli marşı bestesinin sözleri değiştirilmiş halidir.ilk kez okunması sırasında bürokratların elindeki kağıtlara bakıp durması komik bir durum oluşturmuştur,muhtemelen içlerinden sovyet sözleriyle karşılaştırıyorlar.
ilk kez yürürlüğe konması:

beyaz rusya sovyet sosyalist cumhuriyeti

polkovnik
=kronolojik=
Mart 1917:Rusya devrimi,çar tahttan indirildi.
Kasım 1917:Bolşevikler iktidara geçti.
1 Ocak 1919:Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin ilanı.
1919-1921:Sovyet Rusya ve Polonya savaşı.
1921:Riga barış anlaşmasının imzalanması.
1922:BSSR,SSCB'ye katıldı.
1921-1928: NEP gerçekleştirildi.
1921-1939:Batı Belarus'taki Polonya hükümeti,belarusları lehleştirmeye çalışan bir politika uyguluyor.
1932-1933: kolektif tarımın örgütlenmesi(Stalin tarafından.)
1939:Almanyanın polonyaya girmesinin ardından Batı Belarus sscbye katılarak kurtuldu.
1941:büyük vatanseverlik savaşının başlangıcı.
Eylül 1941'den beri:Belarus tamamen Alman ordusunun işgali altındadır.
1941-1944 arası gerilla hareketleri ile nazilere karşı koyulmaya çalışılır.
Haziran-Temmuz 1944 sonu:Kızıl Ordu birlikleri, Belarus topraklarını Nazi işgalcilerinden tamamen kurtardı.
9 Mayıs 1945:Nazi işgalcilere karşı Sovyet halkının büyük Vatanseverlik savaşının sonu.
1945:Beyaz Rusya'nın Birleşmiş Milletler'in (BM) kurucu üyelerine üyeliği.
1954:Belarus'un Birleşmiş Milletler eğitim, bilim ve kültür örgütü UNESCO'ya katılımı.
Nisan 1986:Çernobil nükleer santralindeki kaza yüzünden, Belarus topraklarının bir bölümü radyoaktif kirlenmeye maruz kaldı.
27 Temmuz 1990:BSSR Yüksek Konseyi, BSSR'nin bağımsızlığını ilan eden bildirgeyi kabul etti.
19 Eylül 1991:Belarusun sscb'den ayrılışı,belarus cumhuriyetinin kurulması.kaynak:
http://problr.by/istoriya.html

belarus

polkovnik
başkenti minsk olan bir doğu avrupa devleti,beyaz rusya adıyla da bilinir.belarus,avrupa ile arasına tampon bölge olması için rusya tarafından kurulmuştur.siyasi arenada rusyaya en yakın devlet olarak bilinir.

ülkeyi 1994'te ki seçimlerden beri başkan aleksandr lukaşenko yönetmektedir.
96'da rusya ile aralarında ittifak anlaşması imzaladılar.
99'da rusya ile bir çeşit ikili birlik gündeme geldiyse de gerçekleşmedi.
2000'de Rusya, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan, Avrasya ekonomi toplumunun kurulması konusunda anlaşma imzaladı.
2009'da Rusya, Belarus ve Kazakistan'ın liderleri karşılıklı Gümrük Birliği'nin kurulmasına ilişkin belgeleri imzaladılar.
2012'de sovyet sonrası ilk kez uzaya uydu gönderdiler.

odlar yurdu

polkovnik
ateşler ülkesi demektir,azerbaycan'ın de facto ismi ya da sanal alemde nicki gibi bir şeydir.eski milli marşlarında değinilmesine rağmen yeni milli marşlarında yoktur.böyle karizmatik bir ismin var eklesene milli marşına niye gidip üç renkli bayrağını övüyorsun,üç renkli bayrağı olmayan devlet mi kaldı karşında nefret ettiğin ermenilerinde üç renkli bayrağı var ona bakarsan.bak nasıl yakışıyor bir dizede:
Odlar yurdu, bu ak günler el gücünün meyvesidir,
Kahramanlık, bir de hüner özgür insan hevesidir.

sputnik news

polkovnik
bbc,deutsche welle türevi bir sitedir.böyle sitelerin amacı bellidir kendi devletleri tarafından fonlanırlar.bunun nedeni basittir,dünya artık propaganda savaşları merkezine dönmüş durumdadır,bu durum özellikle 2001'den beri böyle.gelişmemiş ülkeler bile artık kendi yarı-özel,yarı-resmi kanallarını kurmak istiyor.ülkelerini 'düşman' ülkelerin asılsız haberlerinden korumak ve dış dünyaya imaj çizmek istiyorlar.tarafsızlık mevzusuna gelince,hiçbir medya kurumunda tarafsızlık diye bir şey yoktur hepsi bir görüşü simgeler.iddia ediyorum twitter kadar hiçbir medya kurumu tarafsız değildir çünkü twitter bu medya kurumlarının propagandalarının birleştiği yerdir.

özel olarak sputnik news için konuşursam,takip edilebilecek bir sitedir.
3

paganizm

polkovnik
tüm pagan dinlerin mantığı böyledir:
yaratıcı:her şeyin özü
öz tanrı/öz tanrıça:yaratıcının yarattığı biri dişil biri eril enerji.(ying-yang)
tanrılar/tanrıçalar:iki enerjinin yaşadığı bölünme sonucu oluşmuşlardır.bütün tanrıların toplamı öz tanrı,bütün tanrıçaların toplamı öz tanrıçadır.öz tanrıça ve öz tanrıda yaratıcının iki zıt görünümüdür.
hrisiyanlık ve benzeri tek dinleri reddetmelerinin esas sebebi hayatı tek bir düzene indirgemeleridir,hayatta tek bir kural olduğuna inanmazlar.

neutral evil

polkovnik
kendi çıkarına göre hareket eden karakterler.işin sonunda kendi yararına bir şey yoksa o işi bırakırlar.sinemalarda ya da rpg oyunlarında olası bir ihanet durumunda ''lan bu niye böyle bir şey yaptı ki araları çok iyiydi'' dediğiniz bir adam(ya da kadın) varsa sebebi karakterin neutral evil olmasıdır.''kişisel algılama,bu sadece bir iş.'' de bu karakterlerin sevdiği bir cümledir.ayrıca,eskiden beri bu tür karakterlere sempati duymam biraz şüphe verici bir durum olsa gerek.
0 /

bunlar ilginizi çekebilir