confessions

pencere

βετεράνος♛  · 18 Şubat 2019 Pazartesi

  1. toplam giri 1024
  2. takipçi 14
  3. puan 26659

türk şiirinde erotizm

turkic avars
cemal süreya - şu da var

bir de var sen koynumda yatıyorsun
Güzelsin güzelliğin mutlak amenna
Kızlığın masanın üstünde
Kocana saklıyorsun

Oysa koca da ne benim kollarım var
Soy bir portakal yedir bana dilim dilim
Ben Uzunminareliyimdir doğma büyüme
Ne yapıp yapıp denizi görmek isterim

pencere

lux
eskiden kızıyordum flood yapıyor diye ama artık hak veriyorum. burda adama çemkirenler 3 ayda bir giriyor onda da utanmadan laf yapıyor. siteyi üzerine yapıcaz pencere

savcı sayan

lux
işçilerin köle gibi çalıştırılmasına karşı çıkan milletvekiline "sen insanların işsiz kalmasını istiyorsun" diyerek algı oluşturmaya çalışan belediye başkanımsı

çocukken yaşanmış unutulmayan olaylar

ickial
11 yaşındaydım. şişli etfal hastanesinde yatan annemin ziyaretine gitmek için babamla hastaneye gelmiştik ama babam, eğer annemi o halde görürsem üzülürüm diye düşünerekten beni odasına götürmemişti. bir süre bahçede bekledik, sonra babam bana yukarı bak dedi, baktığımda 10. katlardaki pencerelerden birinden küçücük birini gördüm, o annemdi. el sallıyordu. ben de istemsizce el salladım. uzaktı ama gülümsediğini anlamak zor değildi. o an bunun bu kadar içimde unutulmaz anı olarak kalıp ukte olacağını bilemezdim. sonra amcamlara geldiğimde yastığa kafamı koyduğumda, ilk defa annemi yanımda istediğimde yanımda olamadığını farkettim. bu üzüntü beni biraz sarstı. ve birçok insana bu durum abartmak gibi gelse de içimde bir yara bıraktı.

kürt kökenli vatandaş

lux
ülkede tartışma konusu yaratan bir İsmail küçükkaya söylemi.

söylemin devamı daha da fena. "Türkiye sevdalısı." kardeşim gerek var mı bunu vurgulamaya? gerçi adam haksız da değil aslında. eğer bir kürtseniz cümlenizin sonuna Türkiye sevdalısı eklemediğiniz taktirde terörist ilan edilme Olasılığınız yüksek.

-türk kökenli vatandaş.

hajduk split

sophos
hırvatistan'ın split kentinin futbol takımı. haydut sptlit: hajduk, osmanlı hakimiyeti sırasında hırvatçaya giren türkçe ''haydut'' kelimesinden türemiştir.
dinamo zagreb ile kıyasıya yakışırlar. ikisini de sevmem ancak dinamo benim gözümde bir tık daha iyidir nedeni ise daha az nazisever taraftara sahip olmasıdır.

bekle bizi istanbul

jakoben
vedat türkali'nin bir gün tek başına adlı romanından müziğe uyarlanmış şiir. roman, türk edebiyatında ''bence'' oğuz atay'ın tutunamayanlar romanı ile birlikte orta sınıf burjuvasına en güzel giydirme becerisine sahip iki romandan biridir ;

Salkım salkım tan yelleri estiğinde
Mavi patiskaları yırtan gemilerinle
Uzaktan seni düşünürüm İstanbul
Binbir direkli Halicinde akşam
Adalarında bahar
Süleymaniyende güneş
Hey sen güzelsin kavgamızın şehri

Ve uzaklardan seni düşündüğüm bugünlerde
Bakışlarımda akşam karanlığın
Kulaklarımda sesin İstanbul

Ve uzaklardan
Ve uzaklardan seni düşündüğüm bugünlerde
Sen şimdi haramilerin elindesin İstanbul

Plajlarında karaborsacılar
Yağlı gövdelerini kuma sermiştir.
Kürtajlı genç kızlar cilve yapar karşılarında
Balıkpazarında depoya kaçırılan fasulyanın
Meyvesini birlikte devşirirler
Sen şimdi haramilerin elindesin İstanbul

Et tereyağı şeker
Padişahın üç oğludur kenar mahallelerinde
Yumurta masalıyla büyütülür çocukların
Hürriyet yok
Ekmek yok
Hak yok
Kolların ardından bağlandı
Kesildi yolbaşların
Haramilerin gayrısına yaşamak yok

Almış dizginleri eline
Bir avuç vurguncu müteahhit toprak ağası
Onların kemik yalayan dostları
Onların sazı cazı villası doktoru dişçisi
Ve sen esnaf sen söyle sen memur sen entellektüel
Ve sen
Ve sen haktan bahseden Ortaköyün Cibalinin işçisi
Seni öldürürler
Seni sürerler
Buhranlar senin sırtından geçiştirilir
İpek şiltelerin istakozların
ve ahmak selameti için
Hakkında idam hükümleri verilir

Haktan bahseden namuslu insanları
Yağmurlu bir mart akşamı topladılar
Karanlık mahzenlerinde şehrin
Cellatlara gün doğdu
Kardeşlerin acısıyla yanan bir çift gözün vardır
Bir kalem yazın vardır
Dudaklarını yakan bir çift sözün vardır
Söylenmez

Haramiler kesmiş sokak başlarını
Polisin kırbacı celladın ipi spikerin çenesi baskı makinesi
Haramilerin elinde
Ve mahzenlerinde insanlar bekler
Gönüllerinde kavga gönüllerinde zafer
Bebeklerin hasreti içlerinde gömülü
Can yoldaşlar saklıdır mahzenlerinde

Boşuna çekilmedi bunca acılar İstanbul
Bulutların ardında damla damla sesler
Gülen çehreleri ve cesaretleriyle
Arkadaşlar çıktı karşıma
Dindi şakalarımın ağrısı

Bir kadın yoldaş tanırdım
Bir kardeş karısı
Hasta ciğerlerini taşıdığı çelimsiz kemikli omuzları
Ve hüzünlü çehresiyle bebelerini seyrederdi
Cellatlara emir verildiği gün haramilerin sarayında
Gebeliğin dokuzuncu ayında
Aç kurtların varoşlara saldırdığı
Tipili bir gece yarısı
Sırtında çok uzak bir köyden indirdi
Otuzbeş kiloluk sırrımızı
Zafer kanlı zafer kıpkırmızı

Boşuna çekilmedi bunca acılar İstanbul
Bekle bizi
Büyük ve sakin Süleymaniyenle bekle
Parklarınla köprülerinle kulelerinle meydanlarınla
Mavi denizlerine yaslanmış
Beyaz tahta masalı kahvelerinle bekle
Ve bir kuruşa Yenihayat satan
Tophanenin karanlık sokaklarında
Koyunkoyuna yatan
Kirli çocuklarınla bekle bizi
Bekle zafer şarkılarıyla caddelerinden geçişimizi
Bekle dinamiti tarihin
Bekle yumruklarımız
Haramilerin saltanıtını yıksın
Bekle o günler gelsin İstanbul bekle
Sen bize layıksın

mihail bakunin

lux
rus devrimci ve kolektifivist anarşizm kuramcısı, anarşizmin babası.

Bakunin hangi isim ya da biçim altında olursa olsun, Tanrı da dahil olmak üzere tüm dış otorite sistemlerini reddeder. "İnsanın özgürleşmesi yalnızca buna bağlıdır, çünkü o doğanın yasalarına itaât eder; onlar insana dışarıdan insanî veya ilâhî, kolektif veya bireysel her ne olursa olsun, herhangi bir yabancı irade tarafından empoze edildiği için değil, kendisi onları böyle kavradığı için."

Bakunin aynı şekilde herhangi bir imtiyazlı konumu veya sınıfı reddetmiştir. Çünkü "bu ayrıcalığın acayipliğidir ve her ayrıcalıklı konum insanın kalbini ve zihnini öldürür. Ayrıcalıklı insan, politik yâhut ekonomik fark etmez, zihnen ve kalben bozulmuş insandır".

Bakunin'in devrimci programını gerçekleştirme yöntemleri de onun prensiplerinden daha az anlamlı değildir. Bakunin'in tanımladığı gibi, bir devrimci özel bir ilgi veya duyguya izin vermeyen, din, vatanseverlik yâhut ahlâk konusunda, onu kelimenin her anlamıyla varolan toplumu altüst etme görevinden saptıracak hiçbir şüphe taşımayan, sâdık bir insan olmalıdır.

Anarşistler sınıfsız, devletsiz topluma devlet aygıtı yoluyla değil emekçilerin özyönetim organları aracılığıyla ve proletarya diktatörlüğü gibi bir geçişi aşaması olmadan geçilmesi gerekliliğine inanırlar. Anarşistlere göre iktidar yozlaştırır. Marksistler böyle bir şeyin imkânsız olduğuna ve anarşistlerin çok idealist olduğuna inanırlar. Devlet aygıtını yok etmeyi değil ele geçirmeyi amaçlarlar. Marksistler sınıfsız ve devletsiz topluma, bir siyasal geçiş dönemi olan proletaryanın devrimci iktidarı (proletarya diktatörlüğü) ile geçileceğini öngörürler.

bakunin düşüncelerini yazıya değil eyleme dökmüştür. tıpkı (bkz:kropotkin) gibi varlıklı bir ailede yetiştikten sonra önce sosyalizm, daha sonra da anarşizmle tanışmıştır. aynı zamanda bugün doğum günüdür

şahin şeker

lux


olaylı mekan dorock xl'da ayağa kalmadıkları için çalışanları darp eden insan müsveddesi.

belli ki arkası sağlam şerefsizin. kimse adama napıyorsun diyemiyor can korkusundan. bu küçük mafyada ortalıkta elini kolunu sallaya sallaya dolanıyor. sosyal medyanın gücü adına şu adiye bir şeyler yapılsın. tutuklanmayı geçtim beşiktaş meydanda linç edeceksin bunu. çok güzel fikirler var aslında kafamda ama neyse.

imamoğlu esnafa tokat attı iddiası

the spook
oruç tutmuyor diye caddelerde adam kovalayanlardan tut, muhalefet mitingine gitti diye sokak arasında gençleri dövenlere kadar ne kadar zırto adam varsa, şaşılmayacak şekilde destekleyip gündeme oturttukları olaydır. Keşke araştırmayı reddeden cahil arkadaşın ağzına bir kere vursaydı da bu kadar iddia boşluğa doğru atılmasaydı. Pazarcı fiyat pahalılığından bahsedince, kimseye tek kelime edemeden pazarı terk eden dışişleri bakanı'nı da hatırlıyoruz biz.

imamoğlu esnafa tokat attı iddiası

lux
ülkenin profesöründen tut siyasetçisine kadar herkesin desteklediği asılsız iddiadır.

olayın aslı şu şekilde. imamoğlu bir cahille tartışmaya girme gafletinde bulunuyor ve yanağına dokunuyor. adamın amacı belli aslında. videoyu ısrarla izlemeyi reddetmesinden belli paralı akp trollü olduğu. ne diye uğraşıyorsun ki bu adamla. zaten adama da üzüldüm çok ezik duruyodu. iki laf etsen ağlayacak nasıl bakıyor öyle.

barış atay

lux
her zaman ezilenin, haklının, hakkı yenenin yanında olan; faşizme ve diktatörlüğe karşı bozulmaz bir duruş sergileyen siyasetçi. arka sıradakiler saffetten çok daha fazlası aslında. Aralık 2018 konuşmasını dinlemenizi tavsiye ederim.
7

emniyet talimatıyla kyk bursları kesilen öğrenciler

lux
“Cumhurbaşkanına hakaret”, “gösteri ve yürüyüşe katılma”, “katıldıkları gösteri ve yürüyüşte kendiliğinden dağılmama”, “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamaları ile soruşturma açılan öğrencilerin, emniyetin kredi ve yurtlar kurumuna ilettiği gizli yazı ile öğrenim kredileri kesildi. bursları krediye döndü. kredi alanlarsa şu an devlete borçlu durumda.

okula yazı gönderip zorla disiplin suçu uygulatıyorsun. yetmiyor burs ve yurt haklarından mahrum bırakılmalarını talep ediyorsun. bu düpedüz eğitim hakkını elinden almaktır. ben senden elimi eteğimi çekiyorum bana biat etmediğin için, hadi oku bakalım demenin fiili halidir.

türcülük

iron
sike sürülecek kadar aklı bulunmayan insanların kısaca, canlı bireylere sadece ve sadece ait oldukları türden ötürü farklı değer atfedilmesidir. bu sike sürülecek aklı bulunmayan gruba ülkemizde son yıllarda başta ülkücüler olmak üzere çok sık rastlıyoruz. yav ben sizin soyunuzu sopunuzu sikeyim. Sizin siyasi geleneğinize sizin lider dediğiniz insanlara baktığımız zaman bile ne tür cahil orospu evladı sürüsü olduğunuz açık. Sizin yücelttiğiniz partinin bile hayattaki tek işlevi göt yalamak. 70 yaşında sex kasedi yüzünden biat eden adamın bu kitlenin lideri olduğu düşünüldüğü zaman arkasındaki sik kırıklarının aydın insanlar olmasını zaten beklemiyoruzda kalkıp burda nacizane biz bize takıldığımız sözlüğümüzde ne işiniz var aq. bura kar amacı güden hadi 100 bin kişi olalımda para kazanalım diye açılan bir yer değil. 3 tane liselinin kurduğu sikko platformlarınızda her şey yapabilirsiniz buradan uzak durun.
7

seher

tutzhee
selahattin demirtaş'ın yazdığı kitap. içerisinde kısa kısa öyküler var, kitaba ismini veren de bu öykülerden biri. seher çok trajik bir öykü. ancak bana göre kitabın en etkileyici ve ismi olmasını hak eden öykü "tarih kadar yalnız" öyküsüdür. ayrıca ilkokul arkadaşının intiharını gördüğü öykü de bence seher'den daha güzeldi. belki de kan davası olayları yetiştiğim çevre dolayısıyla bana anlamsız geldiği için beğenmemişimdir. bilemem

vakıf üniversitesi

tutzhee
Parayla okutan Üniversite türüdür. Türkiye'de koç, boğaziçi, özyeğin, Bilkent, medipol, bilgi, yeditepe gibi birkaç özel üniversite dışında başka yerde özel okumak aptallıktır. Ayrıca Her şehrin parası olan öğrencilerini okutmak için kurulan bir okulu da vardır. Sakın böyle bir yerde okumayın. Ya da sırf istanbul, izmir, Ankara'da okumak için sikimtaşı, sokar, sikimtepe, izmir sikim ekonomi gibi tuhaf tuhaf Üniversitelerde de okumayın. İyi bir vakıf üniversitesine puanınız yetmiyorsa Gidin oturun adam gibi devletin kucağına. Muğla'da, aydın'da okumanız bile az önce saydığım yerlerde okumaktan çok çok daha iyidir

türkiye ekonomisini kurtarma yolları

jakoben
cihatçı yetiştirip avrupa'ya satmak. bir tutam arap masalı, sağlam bir mühimmat ödeneği. eğitim için küçük bir bütçe..zaten her boka allahu akbar diyorlar..maliyeti 10 bin TL olsa sal tanesini 500 bin euro'dan avrupa'da istediği gibi kullansın bizim cebe de para girsin. hazır zaten insanların hayatlarının değeri yok, bedavaya ölmesinler. bence makul. amına koruz paranın. şu ülkü ve orosmanlı ocaklarından başlasan zaten kefenle geziyor beynini siktiklerim.. öf diyorum... gelsin 2023