confessions

pencere

Viski  · 18 Şubat 2019 Pazartesi

  1. toplam giri 276
  2. takipçi 8
  3. puan 7126

ekşi sözlük yazarının tutuklanması

the spook
Yeni Zelanda katliamını övmesi sonucu gündeme oturan cezadır. ''Öldürülsün, idam edilsin, vatandaşlıktan atılsın'' diye slogan atan halkımızın(!) aksine tutuklulu yargılanmasını doğru buluyorum. Şayet bunca senedir katliam savunan Türkiye halkının %40'ı da tutuklanacak ise.

muayene eldiveni

the spook
Elimi ne kadar yıkasam, sabunlasam hatta çamaşır suyuna bile yatırsam kokusu çıkmayan eldivendir. Eğer elinizi çok sık yüzünüze, saçınıza götüren birisiyseniz, bu tür eldivenlerin kullanıldığı sektörlerden uzak durunuz.

barabar

zeybek
vokalde taner ölmez, gitarlarda cihat tanrıverdi ve fırat ikisivri, bass gitarda serkan keskin, ritim sazlarda serkan polat ve sibel alkan, üflemelilerde caner malkoç ve davulda özgür taş'ın bulunduğu ilk albümleri memleket nere albümüyle çıkış yapan müzik grubu. albümleri epey güzel. favorim lingo lingo şişeler ama size başka bir şarkı bırakacağım.

hdp'ye yapılan polis baskını

lux
bugün gerçekleşmiş olaydır. leyla güven'e destek amaçlı kendi binalarında açlık grevi yapan partililere polis baskın yapmış. Günay'ın açıklaması ise şu şekilde:
"Yasadışı bir durum yok. Hukuka uygun bir eylem var, arkadaşlarımız direnme haklarını kullanıyorlar. Bu ülkeyi hukuka uymaya davet ediyorlar."
http://www.odatv.com/ kaynak

gerçekten merak ettiğimden soruyorum, amacı neydi bu baskının? hiç mi tahammülünüz yok bu insanlara?
21

mansur çalar

lux
ağır tahrik altında kalarak sakaryaspor oyuncularına saldıran amedsporlu futbolcu. kendimi onun yerine koyduğumda çok da haksız olmadığını düşünüyorum.
eğer siz de ırkçılığınızı bir kenara bırakıp elinizi vicdanınıza koyabilecekseniz, bu videoya bir göz atın derim. (bkz:#131878)

türkiye'de aile

wojtek
Kadın(onlara göre köle) 16 yaşına geldiğinde başı kapatılır.17 yaşında kölesi olacağı kişi seçilir 18 yaşında zorla evlendirilir.kadın kocasından ayrılamaz yoksa namussuz orosbu olur sonrada ailesi tarafından namusumuzu temizledik diyerek öldürülür.işte türkiyede ve gerçek islamda her şey böyle.yok işte gerçek islam öz islam falan varmış amk yapacağınız adeti,örfü,geleneğinizi sikeyim

Kürt

lux
sözlükteki aktifliğin düşmesine sevindiren başlık. ırkçıların çoğu defolup gitmiş neyseki. darısı diğer faşistlerin başına.

deniz anası

anancı
amaçsızca sağa sola yüzersin,
"hoşt! kışt!" desem çekilmezsin,
anlamadım ki sen nasıl bir şeysin?
soyun sopun kurusun senin denizanası!

isminde kutsallık var ama lanetsin,
zaten yumuşakça, hafif ibnetor gibisin,
tavırlarından da belli ki biraz artistsin,
ateşlerde yanıp çöllerde kavrulasın denizanası!

bir dokundum bin ah edindim,
oturup kalkamadım, yüzüstü debelendim,
senin yüzünden şimdi yüzmeye de erindim,
sünger bob'un ağına düşesin denizanası!

kemal kurkut

lux
2017 newroz'da, havaya ateş atma bahanesiyle üstü örtülmeye çalışılan cinayete kurban giden bir genç.

elinde su şişesi, üzerinde bırak silahı tişört bile yok. polis geliyor nişan alarak vuruyor ve bu olayın üstünün örtülmesi için her şey yapılıyor. bugün bu olay tekrar gündem oldu. kriminal rapora göre polis katil. umarım hakkettiği cezayı alır.

buradan polislere tapan arkadaşlara da seslenmek istiyorum. gerçekten bu adama da mı tapıyorsunuz? niye hiç laf söyletmiyorsunuz bu ve benzeri müsveddelere? bırakın artık vatanseverlik yapacağız diye katilleri savunmayı. her ırkın iyisi kötüsü olduğu gibi her mesleğin de iyisi kötüsü vardır.
kusura bakmayın bilale anlatır gibi anlattım ama bazılarınız bunu bile anlamıyor ben ne yapayım

deniz gezmiş

jakoben


alem yakışıklı görsün

Deniz Gezmiş'in ilk kez yayımlanan fotoğrafı

72. yaşı dolayısıyla Depo Photos tarafından Gezmiş'in 1969 yılında çekilmiş bir fotoğrafı yayımlandı.

Fotoğraf, "Bu fotoğrafı ilk kez yayınlanıyor... Deniz Gezmiş, Hukuk Fakültesi bahçesinde gözaltına alındıktan sonra getirildiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün bulunduğu Sansaryan Han'da, 1969. (Erol Olgundemir - Depo Photos)" notuyla paylaşıldı.

türk olup kürtçe öğrenmek

gece
Bu aralar çevremde hep kürtler olduğundan dolayı içinde olduğum durum. kelimeler akılda kalıcı ama cümle kurmak karmaşık geliyor. Kürtçe öğrenmek gibi bir çabam yok aslında sadece imkanım ve zamanım varken öğreneyim diyorum. Bazen canım sıkılıyor internetten bi kelimenin kürtçesini yazıyorum 10 tane farklı şey çıkıyor. Kürtçenin lehçeleri çok fazlaymış ve bunların her biri ayrı bir dil kadar farklılıklara sahip olabiliyormuş. İnternette de akademik olarak kürtçe içerik bulunan bir kaç kaynak buldum 2 ay kadar kendimi kürtçe öğrenmeye vereceğim 2 ay sonra burayı editlerim ne öğrendim ne öğrenmedim diye. Bu arada türkçeyi de 5 yaşından sonra öğrendiğim için dil öğrenme konusunda pek zorlanmıyorum.

milliyetçilik

gece
ilkel ve saplantilidir, cunku tarihsel olarak ve kavramsal sekilde milliyetcilik kendi milletinin baska milletlerin haklarindan fazla hakka sahip oldugunu ve bunlari gasp etmeye hakki bulundugunu savunmadir.

paranoyaktir, cunku "turkun turkten baska dostu yoktur".

eziktir, cunku mutlak suret ile hep bir kiyas milliyete ve gruba karsi durulmaktadir

behrouz boochani

lux
İranlı Kürt gazeteci, insan hakları savunucusu, şair, yazar ve film yapımcısı.
Farsça olarak yazdığı kitabın bölümlerini İngilizceye çevirmesi için WhatsApp üzerinden Avustralya'daki İranlı bir mütercime gönderdi ve girmesine izin verilmeyen Avustralya'da ülkenin saygın ödüllerinden Victoria Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.

özenti solculuk

lux
genellikle solculuk adı altında milliyetçilik yapan insanlara denir. kürtlere tahammülü yoktur bu tatlı su solcularının.
bir de atatürk'e aşık olan versiyonları var. dünya yakışıklılar gününde twitterda atatürk'ün fotoğraflarını paylaşırlar. "off adam karizma abi" lafını ağızlarından düşürmezler. gerçek kemalistlik bu değil arkadaşlar yapmayın.

güven sözlük

uduz tegin
güven sözlükte yazar olan laik yazarlarına tavsiyem kişisel bilgilerinin ve şifrelerinin güvende olmadığının farkında olmaları yönündedir.
https://i.hizliresim.com/262ABq.jpg
yukarıda görüldüğü üzere güven sözlükteki şifremin diğer sözlüklerde ve sosyal medya uygulamalarında aynı olmasından faydalanan ve bipolar bozukluğu olduğunu düşündüğüm sözlük admini ve saz arkadaşları hesaplarıma saldırı düzenlemiş ve kişisel bilgilerimi ele geçirmiştir.
benzer şekilde;
yıldız sözlük
https://i.hizliresim.com/dvnpYX.jpg

ve
uludağ sözlük
hesaplarıma saldırı düzenlenmiş ve sözlüklerde reklam çalışması yürüttüğünden dolayı dünya sözlük yönetimi tarafından banlanmıştır.


https://i.hizliresim.com/QLRq6y.jpg


Edit:
Yönetim bir illiyet bağı olmadığını aciklamistir.
Entry düzenlenmiş laik sözlük yazarlarına uyarı mahiyetinde bulunması için silinmemiştir.

2

güven sözlük

franz
İçeride herkes bi tarafından polyanna sokulmuş gibi. Sanırsın 80'lerin mahallesi ruhunu yaşatıp, zaman zaman komşuya oturmaya gidiyorlar. swh swh.


Ha bir de vizyon eksikliği yaşayan yönetime sahipler.

dance me to the end of love

Admin2
şüphesiz ki en güzel parçalardan bitanesi....
Şarap içerken mesela en az peynir kadar canınız çeker bu parçayı...

Ah cohen ya neden öldün ki sen... bir devir kapandı ama senin parçaların hep bizimle olacak... hep bizi tamamlayacak...