confessions

milena

Yazar  · 3 Mayıs 2018 Perşembe

  1. toplam giri 28
  2. takipçi 4
  3. puan 413

ibrahim yazıcı

franz
Orkestra şefi ve piyanist.

İlk olarak şef olduğunu yazdım zira, ilk o yönüyle tanımaya başladım kendisini. Zamanında İzmir Devlet Opera ve Balesi orkestra şefliği yaparken KHK ile işinden oldu. Sonrasında zamanla kendisi de çekildi geriye haliyle.

En bilindik eseriyse, Fazıl say'ın nazım oratoryosu'nda -bilkent senfoni orkestrası ile yapıldı- şefliği yapmıştı. Sanırım budur.

Bundan ziyade asıl bahsetmek istediğim şey, ego denilen kavramın kendisinde bulunmadığı. İnstagram denilen sosyal medya şeysinde attığım her mesaja cevap verdi. Hatta attığım her goygoy mesajına desem daha doğru olur.

Ankara'ya gelsin diye baskı yapıyorum bu aralar. En sonunda dayanamadı beni izmir'e davet etti. Swh swh.

İyi bir abimiz, değerli bir sanatçımızdır.

şöyle bir internet sitesi vardır; http://ibrahimyazici.com

Tedx'de the symbols of music başlıklı bir de konuşması vardır.

ilkokulda verilmesi gereken ders

her boka muhalefet
Hiçbir not kaygısı gözetilmeden olması gereken çocuğun ufkunu açacak , hayal dünyasını genişletecek olan derslerdir. Çocuklara onların hepsi birer kopyaymış gibi davranılmayıp , kişiye özgü davranılması gereken derslerdir. Öncelikle çocukları tek tek tanımak gerekir. Bu çocuktur ne anlar yada onun kararları ne kadar mühim gibi şeyler söylemektense , onları birer inci gibi işlemeliyiz. Daha önce hayatlarında olmayan şeyleri onlara sunmalı , bu dünyanın ne kadar büyük ve gizemli olduğunu ve neler yapabileceklerini onlara göstermeliyiz. Mesela bir köy çocuğuna hayatında görmediği bir ülkeyi göstermek ona merak ve hayranlık duygularını aşılayacaktır. Başka bir örnekle de onlara uzayla ilgili filmler seyrettirmek öğrenme çağında olan bu çocuklara bir ışık olacaktır. Onların dünyasını elimizden geldiğince genişletmeli ve onlara gereken cesareti vermeliyiz. Din dersiymiş , laiklikmiş bunları sonradan öğrense de hayatında aman aman bir şey değişmez. Küçücük çocukların beynini siyasi , dini şeylerle yıkamaktansa onların ufkunu açmak , dünyaya bakışını değiştirmek ve geliştirmek daha uygundur.

milena

franz
Linç yemişsiniz bakıyorum da.

Her ne olursa olsun, eğer fikirlerinizin doğru olduğuna inanıyorsanız, kim olursa olsun muhattabınız, susmayın.

Hele ki burası küçük bir mecraa, sağlam temeller ile fikrinizi destekleyin.

Çünkü bizim mahallede bir abi var, adı voltaire. Der ki;

"Düşüncelerine katılmıyorum, ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim."
3

milena

jakoben
burada ne işi olduğunu çözemediğim gerici. müslümancılık oynamak istiyorsan ekşi başta olmak üzere onlarca popüler sözlük var. oralar dururken bu küçük mecrada ne diye müslümanlığın şövenistliğini barındırma çabasında anlam veremiyorum.fakat buradaysa belli ki bir şeylerden şikayetçi, dokunan mevcut durumlar var ve aranıyor demektir.eğer aranıyorsa da önce kendi devrimini yapmalı.islamın sebep olduğu her şey açık.ezber bir dille bir takım konulara eleştiri getirirken '' ama şöyle böyle olması şöyle böyle olduğu anlamına gelmez'' gibilerinden yazmanın alemi yok.kendi küçük dünyanda bir şeylere uyanabilme başarısı gösterebilmiş olman çıktığın lağımdaki ideolojiye maruz kalan diğer bireylerin genelini bizlerin gözünde aklayamaz senin kadar ılımlı gösteremez.size dikte edilenin içeriği açık.ne yazdığı belli.üzgünüm.gerçekler acı müslümanlar bacıdır okeydir sanırım.
2

milena

the spook
Buralarda eski olduğunu düşündüğüm kişidir. Hiç yeni birisi olduğunu hissettirmiyor. Girilerini takip ederim, sevdiğim yorumları var ve şiirlere düşkün birisi. Umarım devamlılığın olur, böyle bir düşünce ve zekaya sahip yeni nefeslere ihtiyacımız var.
1

ığdır'da linç edilen asker

the spook
Sırf kürt olduğu için, diğer asker arkadaşları tarafından linç ediliyor. Toplumda öyle bir düşünce oluşmuş ki; kürt dağa çıksa, terörist denip linç ediliyor... askere gitse, 'sen teröristsin' deyip linç ediyorlar. Linç eden ırkçı zatların vereceği ifadelerini de görür gibiyim... ''PKK'yı övdü, Türklere küfür etti, bizlere ırkçılar dedi.'' Siz de, size ırkçı dediği için onu dövdünüz demi? veya pkk'yı övdüğü halde gelip vatan görevini yaptığı için dövdünüz. Haklısınız, seçimlerde kesilen ümidim gibi, gelecekten de kesildi. Bu halk, bu ülke toparlanamaz.

Resimleri ve detayları görmek için;
3

ramazan ayında alkollü fotoğraf paylaşmak

her boka muhalefet
11 ay boyunca yapmayıp , bilerek ramazanı hedef alıyorsanız sıkıntınız vardır. İnsanların inandığı şeylere bu denli kolay saldırılmamalı diye düşünüyorum. Eğer amacınız saldırma ise tabii ki. Ancak Önceden de alkol fotoğrafları paylaşan biriyseniz ramazanmış , cumaymış yok arifeymiş bir önemi yok. Bu eylemi yapma amacınız önemli.

alexandria troas

sophos
(Yunanca: Αλεξάνδρεια Τρωάς, Aleksandreia Troas)
çanakkale'nin ezine ilçesinin dalyan köyü yakınlarında, truva antik şehrine yaklaşık 15, assos'a ise 60 km mesafede bulunan antik kent.

truva ve assos kadar popüler olmadığı için ziyaretçi sayısı az, doya doya gezebiliyorsunuz.

kent, antik dönemde troas olarak adlandırılan bölgenin içinde yer alır.
eski çağ'da synoikismos olarak bilinen bölgedeki küçük yerleşimlerin halklarının bir araya getirilmesi ile mö 311 yılında büyük iskender'in (ııı. Aleksandros) komutanlarından antigonos monofthalmos (Tek Gözlü Antigonos) tarafından ''antigoneia'' adıyla kurulmuştur.

Mö 301 yılında lisimahos kenti alexandria troas adıyla yeniden kurmuştur.
Antik kent Helenistik dönem'de gelişme ve yükselme eğilimindedir, roma imparatorluğu dönemi ile birlikte kentte en parlak dönem yaşanmıştır.

Romalılar troas'ta verimli topraklara sahip ve nüfusu azalan kentlerde emekli askerler için koloni yerleşimleri kurmuşlardır. Mö 12 yılında imparator augustus döneminde kent ''colonia augusta troas'' ya da ''colonai augusta troadensis'' adıyla bir roma kolonisi haline getirilmiştir.

Ms. 50-51 ve 56-57 yıllarında aziz pavlus'un hristiyanlığın Anadolu ve yunanistan'da tanıtılması için ikinci ve üçüncü misyonerlik gezileri sırasında antik kenti ziyaret ettiği ve antik limandan deniz yolculuğuna çıkarak makedonya'ya gittiği bilinmektedir. İncildeki anlatımlardan aziz pavlus'un üçüncü seyehati sonrası antik kente geldiği ve burada yedi gün kalarak hristiyanlığı halka tanıttığı anlaşılmaktadır.

İmparator hadrianus ile birlikte kentin en parlak dönemi yaşanmıştır.
Bu süreçte kentte önemli imar faaliyetleri yürütülmüştür.
Antik kent ms 267 yılındaki got istilası'ndan ekonomik olarak olumsuz etkilenmiştir.

Alexandria troas'ın adı ms 4. Yüzyılda imparator ı. konstantin'in roma imparatorluğu'nun başkentini taşıması sırasında geçtiğinde kentin hala önemini koruduğunu göstermektedir. Ancak antik limandan yapılan ticaretin eski canlılığında olmaması ve yeni başkent için konstantinopolis'in seçilmesi ile birlikte antik kent önemini yitirmeye başlamıştır.
kentin, Sezar ve Konstantin (ı. constantinus) dönemlerinde Roma İmparatorluğu'nun başkenti olması düşünülmüş ama Alexandria Troas bu büyük onuru İstanbul'a kaptırmış.

Tarihsel açıdan önemli olan hristiyanlık dönemine ilişkin yapı ve kalıntıları az olmasına karşın antik kentin ismine ms 451 yılında kalkedon konsili'nde ''pionius troadensis'' , ms 458 yılında kral leo'ya yazılan bir metinde ''pionius troadis'', ms 787 yılındaki birinci iznik (nicea) konsili'nde ''leontius troados'' olarak rastlanmaktadır.
Antik kentin ne zaman ve neden terk edildiği bugün bilinmemekle birlikte kentin geç antik ve Bizans döneminde varlığını sürdürdüğü düşünülmektedir.
Kentteki arkeolojik araştırmalar 1993 yılında başlamış, günümüzde de devam etmektedir.


kent planı


Kent Caddesi (agora)


lahitleryazıtlar ve sütunlar
herodes attikus hamamı (kentin günümüze kadar gelebilmiş en iyi yapısı)
nymphaion (anıtsal çeşme)sanat toplum içindir

zehir
Günümüzde Sosyete Köpekleri Yüzünden Sanat Kelimesinin İçi Boşaltılmış Durumda. Sanat Denildiğinde Yeni Jenerasyonun Anladığı Şey tvde pop müzik Söyleyen Vatandaşlar Geliyor Akla Ama Nerden Bilsin Çocuk Leonardo Da vinci'nin Mona lisa'sında Altın Oranı Kullandığını(O Tarihte Altın Oran Henüz Ortaya Dahi Atılmamıştı). Asıl Sanat Bilim'e Esin Kaynağı Olandır. Yeni Nesil Bundan Bi Haber Yaşıyor.

bunlar ilginizi çekebilir