confessions

lux

büyücü  · 31 Ocak 2018 Çarşamba

  1. toplam giri 558
  2. takipçi 5
  3. puan 7573

ekrem imamoğlu'nun mazbatayı alması

the spook
bu anlamsız günü birden bayram havasına döndüren olaydır. 16 günlük tiyatronun sonunda zafere ulaşmayı başardık. akplilere de her gün, 'ağlamayın artık' yazdığımız için, akpliler adına da büyük bir zafer kazanılmıştır. Zaten istedikleri de buydu, artık herhangi bir seçimde, herhangi bir muhalefet çıkıp da ''oyları çaldınız, itiraz ediyoruz'' diyemeyecek. Eğer derse, bizim bugün yazdıklarımızı, onlar bize yarın ss olarak atacak. Mantıklı tiyatro, 10 üzerinden 10 puan veriyorum.

Laik itiraf

liberalist
Yaşlı biri öldüğünde yaptığım ilk şey Atatürk'ün ölüm tarihinden merhumun doğum tarihini çıkarıp Atatürk'le aynı dönemde yaşamış mı yoksa yaşamamış mı diye bakmak oluyor. Her ne kadar liberteryen olsam da içimdeki Kemalizm ruhunu bir türlü öldüremiyorum.

feyza altun

i am groot
leş bir feminist, türkiye'nin popülerite algısı sayesinde feminist genç kızlarımıza abla olmaya çalışarak çok iyi paralar kazanmıştır. Gündemi iyi takip etmesinden dolayı güzel söylemleri de vardır fakat türkiye'deki sorunlu feminizm algısının sorumlusu çok net bir şekilde bu ablamızdır.

aşk üzre

pencere
güzel bir aziz nesin şiiridir;

sevişirken yılan bile dokunmaz
tapınmakta aşktan saygın olamaz
sevda üzre yıldırım olsa çarpmaz
istiyorsan uzak kalmak ölümden
hep aşk üzre olmalısın a caanım
ki ölüm de sevişirken kıyamaz

Selahattin demirtaş

pencere
nazım hikmet bir şiirinde der ki,

''Kardeşlerim
bakmayın sarı saçlı olduğuma
ben Asyalıyım
bakmayın mavi gözlü olduğuma
ben Afrikalıyım''

siz de bakmayın selo'nun kürt olduğuna, o da bizim kadar hepimiz kadar türktür. biz türkler de bin yıldır iç içe geçmişliğimizle biraz kürdüzdür.
siz selo'nun bem beyaz bir oğlan olduğuna da bakmayın, hepimizin kadar kara tenlidir.
ve iktidar farkında olmadan ve tabii ki hiç istemeden yepyeni bir mandella efsanesi yetiştirmektedir.

koyduk mu

pencere
hayatım boyunca hiç kimseye etmediğim ve etmeyeceğim cümledir. hele ki, benim doğru veya yanlış bulduğum bir siyasi fikre rey atmış vatandaşlara hiç demem.
fakat, epey bir süredir, cahilce, cühelaca biz muhaliflere edildiğine çok tanık oldum. hepsinden tiksindim tiksiniyorum. hee babam hee, koydunuz, başta ekonomimiz ve kardeşliğimiz olmak üzere bütün ülke konspetinin baya baya namına koydunuz yıllardır demek istiyorum onlara.

bugün benim tasvip etmediğim bu cümleyi söyleyen arkadaşlardan tiksinmiyorum. haklarıdır. bir süre istedikleri kadar, istedikleri gibi sevinsinler. lakin gevşemek yok.

şiyar u dijwar

iron
türkçe ve kürtçe biyografileri.

Di Serîde Em Silav û Hurmetên Şiyar û Dijwar Li Guhdarvan û Şopgerên Hêja û Qedir Bilind Dikin. Belê! Şiyar û Dijwar Kîne? Şiyar û Dijwar Birayên Hevin û Li Mêrdînê Li Gundê Mensûrîyê Di Sala 1987'ande Şiyar û Di Sala 1992′ Wande Ji Dijwar Ji Dayik Bûye. Dayik û Bavêwan jî bi Eslên Xwe ji Mêrdînêne. Herdû Xort û Bira Piştî Dibistana Sereke Xelas Dikin Zaningeha Vekirî Beşa Konservatûvarê Li Ser Mûzîkê Dixwînin û Xwe bi Pêş Dixin. Herwiha Armancawanî Sereke Ku Di Beşa Hunerîde Hunerek Nû Ava Bikin û Cîh Di Dilê Gelê Kurdade Bigrin. Şiyar û Dijwar Bi Çûkanîya Xwede Hewl Didin Ser Mûzîka Kurdî û Sitranên Kurdî Dibêjin. Şiyar Di Temenê Xweyî 12'ande û Dijwar Di 8'ande Dest Bi Gotinan Sirtranan Dikin Herwiha Di Demên Bûhirîde Bi Reng û Dengên Xwe Di Dilê Gelde Hêlînekê Ava Dikin. û Berhemekê (Albûm) û Nêzî 100 Sitranan Diafirînin û ji Gelê Xwere Dikin Xelat…

Merhaba! Öncelikle Sevgi ve Saygılarını Siz Değerli İzleyici Ve Dinleyicilerine Sunuyorlar. (Şiyar û Dijwar) Evet! Şiyar û Dijwar Kimdir? Şiyar û Dijwar İki Kardeş Olup 1987 De Şiyar ve 1992 De İse Dijwar Mardin Merkeze Bağlı Olan Yalımköy İlçesinde Dünyaya Gelmişlerdir. Anne ve Babalarıda Aslen Mardinlidirler. Şiyar û Dijwar İlk Eğitim ve Öğrenip Yılların da Yanı Sıra Kürt Müziğine Olan İlgi Ve Alakalarını Her Geçen Gün Daha Çok Genişletip ve Gösterip Sürekli Ana Dilleri Olan Kürdçe Diliyle Şarkılar Söylüyorlar Orta Okul Yıllarını Mardinde, Lise ve Üniversiteyi İse Dışarıdan İstanbul Konservatuvar Bölümünde Devam Etmişlerdir. Zaman Zaman Yaptıkları Eserler ve Söyledikleri Şarkılar ile Halk Arasında Sevilip, İlgi Odağı Olup Kısa Sürede Büyük Beğeni Topladılar. Ve “Çarê Nîsanê” Adlı İlk Albümlerini 2016 Yılında Piyasaya Sürerler. Söz ve Müzikleri Kendilerine Ait Olan Yaklaşık 100 Tane Eser Bestelerler. Tek Hedefleri Halkın Gönlünde Taht Kurmak Ve Halkın Acısı, Sevinci Dili Ve Kültürü Olabilmektir.. Sevgi ve Saygılarımızla.

http://www.siyarudijwar.com/

Celal şengör

pencere
anti komünist, popüler kültür içinde ilgi manyağı olmuş garip bir yaratıktır. beni anlamayacaksınız biliyorum ama ben yine de yazayım. tabii ki komünist olmayanlar insanlık düşmanıdır falan gibi saçma bir iddiam yok. ama kişi, anti komünistse o kişi insanlığın da, insanın da düşmanıdır. bilim adamı da olsa, insanlık düşmanlarının ürettiği hiç bir şeyden fayda gelmez.

Selahattin demirtaş

pencere
edebiyatçı, ressam, müzisyen ve hdp lideridir. bianet haber sitesine verdiği mülakattan bazı bölümleri paylaşıyorum;

2015 genel seçimlerinde muğla mitinginizde, “ahmet kaya'yı gizli gizli dinlediğiniz gibi selahattin demirtaş'ı da dinlediğinizi biliyoruz” gibi bir pankart vardı. sizce de, size hem çok kızıp hem de gizlice izliyorlar mı?

bana kızanların beni izlediklerini sanmıyorum. izleselerdi kızmazlardı. kızanlar, beni tam izlemeden önyargı sahibi olanlardır. onlara saygı duyuyorum. herkes beni izlemek veya sevmek zorunda değil. ama oy vermeyi düşünmeyen milyonların izleyip sevdiğini biliyorum. kimi gizli (platonik :)) kimi açıktan sevip izliyor halen

avrupa birliği süreci gibi konular yeniden demokratikleşmeye neden olabilir mi?

girdiği kabın şeklini almakta zorlanmayan pragmatizim esaslı ve omurgasız bir siyasetin nereye evrileceğini kestirmek zor. ama herkesin daha ağır baskılara hazırlıklı olmasında yarar var.

cezaevinde olmasaydınız şu anda politik anlamda nerede olurdunuz?

kehanette bulunmak gibi bir niyetim yok ama nerede mücadele varsa orada olurdum. şimdilik zindanlarda mücadele var ve buradayım

başta kendi çocuklarınız olmak üzere, türkiyeli çocuklar için nasıl bir ülke hayal ediyorsunuz?

hayal etmiyorum sadece, bunun için mücadele de ediyorum. her insanın, doğanın bir parçası olarak eşit, özgür, barış içinde yaşadığı bir yeryüzü için mücadele ediyorum.

hdp'nin kilit şehirlerde aday çıkarmaması

baran anlattı
Siyasal islamcı, gerici kitleyi geriletmek adına yapılmış fedakarlıktır. CHP'lilerin hdp'nin baraji gecmesi icin verdiği destek ile aynı amacı taşıyor. Ne hdp nin dunya gorusu chp ye uyuyor ne de chp nin hdp ye. Burda amac ortak düşmana karşı cephe paylaşımıdır ve haklı bir karardır. Artik siyasal islama dur denilmezse Türkiye diye bir devletten arda kalan tek şey ismi olacak.

Selahattin demirtaş

pencere
son cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, cezaevinde olmasına rağmen, dışarıdaki 3 rakibini de geçmiş siyasi liderdir.
ohalde hiç bir siyasetçinin, ''ne yapalım basına medyaya çıkamıyoruz ki yeterince. o zaman bu halka yapılanlar müstehak. biz de halkın belediyelerinden tırtıkladıklarımızla pahalı viskilerimizi yudumlayalım'' demeye hakkı yoktur.

ilk cumhurbaşkanlığı adaylığında halkın gönlünde, ağaya karşı ''kibar feyzo'' olarak yer etmiş siyasetçidir. son mülakatındaki üslübu da bu tatlı nitelendirmeyle uyumlu olmuş.

''bütün halkımıza, tabanımıza çağrım ve varsa azıcık hatırım, ricam şudur ki, gerekirse bağrınıza taş basın, ama mutlaka sandığa gidip “faşizme hayır” anlamına gelecek oyunuzu kullanın. seçim sonuçları, demokrasi ve barışın gelişmesine fırsat sunabilir. oyunuz bu nedenle çok kıymetlidir. seçimi boykot etmeyi asla düşünmeyin. biz partililerimizden, aday çıkarmadığımız yerlerde chp veya iyi parti'ye severek veya gönülden oy vermelerini beklemiyoruz. bu gerçekçi de değildir. ama bazen bir tek oy, birçok mesaj içerir. işte sizin oyunuz “çok mesajlı bir güce” sahip, stratejik bir oydur.

metropollerde içi rahat olmayıp da kararsız kalan bütün arkadaşlarıma mesajım şudur: bütün sorumluluğu ben şahsen alıyorum, oyunuzu kullanmanız ricamı iletiyorum. buradan şu anlam çıkmasın; “acaba bizim bilmediğimiz gizli şeyler mi var da, bu kadar ısrar ediliyor?” hayır. gizli saklı hiçbir şey yok. açık bir faşizm ve ona karşı açık, yürekli, cesur bir direniş var. faşizmi geriletecek, sınırlayacak, zayıflatacak her imkan bize güç verecektir. komplovari, derin analizlere çok da gerek yok: sandığa gidin ve bu haysiyetsiz politikalara bir ders verin. bunlara ders vermek bile, sandığa gitmek için yeterli bir gerekçedir. bütün halkımıza selamlar, sevgiler ve başarılar. mutlaka kazanacağız!''

hoy memo türküsü ve hikayesi

mahir the comar avcısı
Hoy memo şarkı sözleri
Hoy hoy hoy Memo
Mem Ebasî Ebasî
Jahro dilo Memo
Mem Ebasî, Ebasî
Hoy hoy hoy Memo
Mem Ebasî Ebasî
Jahro dilo Memo
Mem Ebasî, Ebasî
Hoy hoy hoy Memo
Kurtekî ser kirasî
Jahro dilo Memo
Kurtekî ser kirasî
Hoy hoy hoy Memo
Kurtekî ser kirasî
Jahro dilo Memo
Kurtekî ser kirasî
Hoy hoy hoy Memo
Mem'êm tê ji Dîyarbekir
Jahro dilo Memo
Mem'êm tê ji Dîyarbekir
Hoy hoy hoy Memo
Wî anî barek şekir
Jahro dilo Memo
Wi anî barek şekir
Hoy hoy hoy Memo
Tîrê cergê du kerkir
Jahro dilo Memo
Tîrê cergê du kerkir
Hoy hoy hoy Memo
Hespê Mem'ê min boz e
Jahro dilo Memo
Hespê Mem'ê min boz e
Hoy hoy hoy Nemo
Meydanê…

karanfil sokağı

pencere
büyük şair ahmed arif'in ahmed arif'in muhteşem bir şiirinde de geçen, ankara'da bir çok kalıcı, geçici aşkın başkenti olan sokaktır.

tekmil ufuklar kışladı
dört yön,onaltı rüzgar
ve yedi iklim beş kıta
kar altındadır.

kavuşmak ilmindeyiz bütün fasıllar
ray, asfalt, şose, makadam
benim sarp yolum, patikam
toros, anti-toros ve asi fırat
tütün, pamuk, buğday ovaları,çeltikler
vatanım boylu boyunca
kar altındadır.

döğüşenler de var bu havalarda
el, ayak buz kesmiş, yürek cehennem
ümit, öfkeli ve mahzun
ümit, sapına kadar namuslu
dağlara çekilmiş
kar altındadır.

şarkılar bilirim çığ tutmuş
resimler, heykeller, destanlar
usta ellerin yapısı
kolsuz,yarı çıplak venüs
trans-nonain sokağı
garcia lorca'nın mezarı,
ve gözbebekleri pierre curie'nin
kar altındadır.

duvarları katı sabır taşından
kar altındadır varoşlar,
hasretim nazlıdır ankara.
dumanlı havayı kurt sevsin
asfalttan yürüsün aralık,
sevmem, netameli aydır.
bir başka ama bilemem
bir kaçıncı bahara kalmıştır vuslat
kalbim, bu zulümlü sevda,
kar altındadır.

gecekondularda hava bulanık puslu
altındağ gökleri kümülüslü
ekmeğe, aşka ve ömre
küfeleriyle hükmeden
ciğerleri küçük, elleri büyük
nefesleri yetmez avuçlarına
-ilkokul çağında hepsi-
kenar çocukları
kar altındadır.

hatıp çay'ın öte yüzü ılıman
bulvarlar çakırkeyf yenişehir'de
karanfil sokağında gün açmış
hikmetinden sual olunmaz değil
"mucip sebebin" bilirim
ve "kafi delil" ortada...

karanfil sokağında bir camlı bahçe
camlı bahçe içre bir çini saksı
bir dal süzülür mavide
al - al bir yangın şarkısı,
bakmayın saksıda boy verdiğine
kökü altındağ'da, incesu'dadır.

düalizm

unknown writer
Düalizm Nedir?

Herhangi bir alanda birbirlerine indirgenemeyen iki karşıt ilkenin varlığını ileri sürme... Bircilik ve çokçuluk terimleri karşılığıdır.

Felsefe alanında ilk dualist, antikçağ Yunan düşünürü Anaksagoras'tır. Anaksagoras, özdekle ruhu kesin olarak birbirinden ayırıyor ve sonsuza kadar da birbirlerinden ayrı kalacaklarını söylüyordu. Anaksagoras'ın nus adını verdiği bir ruh özdeksel yapıdadır ama yaratan olmak bakımından yaratanın karşısında bulunmakla, beraber birbirine indirgenemeyen temelli bir ikilik meydana getirir.

Fransız düşünür Descartes de evrendeki bütün gerçeklikleri birbirine indirgenemeyen ruh ve özdek ikiliğinde toplar. Dualizm, temelde tanrılık yer (öte dünya) ile insanlık yer (dünya) ayrımını ileri süren dinsel ikicilikten yansımıştır ve evrenin özdeksel birbirini yadsıyan gerici bir görüştür. Dualistlerin tümü idealisttir, çünkü özdensel yapının karşısında bir de ruhsal yapı olduğunu kabul ederler.

komünist

the spook
Kendini içinde basit bir şekilde hissedebileceğin ideolojidir. devletçilik ve eşitliği bir kenara bırakıp kısa yoldan 'Türkiye içinde' komünist olma taktiği vereceğim, toplanın.
1-Irkçılığı lanetleyip, ırkçılara karşı hakaretler edin.
2-Müslümanlara karşı ırkçılık yapın.

her erkeğin adam olmak için feminist bir kadına ihtiyacı var

frantz fanon
naif bir sözdür diyelim. niyet okumayacağım.
pek de uzak olmayan bir geçmişe kadar ben de feminizmi çok matah bir şey sanıyordum.
feminizm erkeği adam falan etmez onu bitirir. ki zaten kendilerinin dediği gibi amaçları budur.
feministler, erkek-kadın eşitliğini değil, kadın egemenliğini savunurlar. bu yolun sonu kadın diktatörlüğüne çıkabilir çünkü sorununu erkeklik olarak görürler. kadına yönelik zulmü patriyarka diye bir şeye bağlar. bu patiryarka öyle bir şey ki onun düzeninde erkekler kadınlara kıyasla 8 kat çok öldürülürler, 9 kat daha çok intihar ederler, ortalama olarak 5 yıl daha az yaşarlar, daha çok zorbalığa maruz kalırlar, aynı suçu işleseler de kadına kıyasla daha ağır cezalar alırlar ve daha çok idam alırlar. ama kadın yine de dezavantajlı bir cinsiyet olarak lanse edilir. mantıken; erkek diktatörlüğü yani patriyarka denen bi sistemde erkeklerin kadınlara kıyasla daha iyi yaşam standartlarında olması gerekmiyor muydu. erkeğe mahkum olmak başka bir şeydir ama mazlum olmak başka bir şeydir. yani kadının mahkumiyet koşulları erkeğin özgürlük koşullarından daha konforludur ve belki bunun için kadınlar özgürlüğe feministlerin ve solcuların istediği kadar düşkün değildirler. çünkü özgürlük alınınca erkeğin başına ne geliyorsa kadının da başına gelebiliyor.

feminizm bunları görmemeyi tercih ediyor. bir sürü kanıtsız sözlerle çıkıyorlar karşımıza eski yunan'daki laf kalabalığı yaparak geçinen avare filozoflar, sofistler gibi... ve solu aratmayacak şekilde fırkalara bölünürler ki böylece bir şey de soramazsınız yani bakın sizinkiler şöyle şöyle saçmaladı diyemezsiniz. derseniz eğer ehm ben zaten o akımdan değilim, gerçek feminizm bu değil denilir çünkü bir programın yok, örgütün yok kafana göre eğip bük negzel... ama sürüklendiğin yer 3 aşağı 5 yukarı en postmoderninden, en yobazından bir radikal feminizm'dir yani meme açan femen'in yanıbaşı. mesela kadına diyorlar ki ''8 mart'ta erkekleri mitinglerde linç edenler vardı'' yanıtt diyor ki ''erkekler de dövüyor..'' böyle bir argüman.. diyor ki ''birinden bir hikaye duydum, adam tacizciymiş, ama 8 mart'a katılmış. erkekler böyle kendilerini aklıyor'' yani buna daha ne denilebilir ki. dedikoduyla siyaset yapıyor...
tüm kadınları dezavantajlı unsur yaptılar her yerde %40 kotayı savundular, yetmedi sendikalar disiplin kurullarına fiilen %60 kotayı koydu yani adam çıt dese sendikadan atılacak. niye kota olsun, niye tüm kadınları otomatik olarak dezavantajlı ilan ediyoruz. sendikacı, memur teyzelerin, akademisyen ablaların dezavantajlığını benim külahıma anlatsınlar. erkek siyasetçi yıllarca kastırsın kadın kıçını devirip yatsın sonra çok daha vasıfsız olduğu halde kotadan girsin. bunlar yanlış şeyler. şimdi açıkça konuşacağım solun ya salaklığından ya da popülizminden kaynaklı olarak solu da ele geçirdiler. ne idüğü belirsiz hizipsel sendikal kavgalara kadınlık alet edildi, pezevenkleri dövmek kadın düşmanlığı oldu... hdp'de zaten feminist dikta vardı, sendika.org da mor çıkıyor. artık bu sol iflah olmaz. bu mahalleden sosyalizm çıkmaz.
1

halkların demokratik partisi

pencere
hdp sadece bir türkiye partisi değil, türkiye'nin her yeridir. ülkemizin şimdilik karadeniz hariç her bölgesinden vekil çıkartmış demokratik bir partidir. hiç bir kriminalize tanıma sığmayacak sayıda halk desteği vardır.

daha çok hayat için sen de uzat elini...

ya me ye!!! yani bizimdir.

yeni zelanda'da gerçekleşen cami saldırısı

edwin
Haberini ekşi sözlükten aldığım olay. Girilen entry lere bakıyım dedim resmen kanım dondu. Lisedeyken etrafındaki insanlara havalı gözükmek için güya ateist olan sünepelere sesleniyorum nasıl böyle bir olayla dalga geçebilirsiniz? islam allah ümmeti muhammed dışında başka hiçbir şeyi umursamayan aptal müslümanlar size sesleniyorum suçlusu tek bir kişi olduğu halde böyle bir olayı nasıl bütün hristiyan aleminin başına yıkarsınız? Kutuplaşmayı bırakın ve olaylara biraz daha objektif yaklaşmayı öğrenin. Orada ölenler müslümandan önce insan. Yukarıda “sonunda aq” yazan ezik orospu evladı git de kendini camdan aşağı at. Bu dünyaya yapabileceğin en büyük yardım olur.
1

yeni zelanda'da gerçekleşen cami saldırısı

ickial
şiddetle kınadıgım saldırıdır. izledigimde kanım dondu.

bu saldırıya destek veren herkesi de aynı oranda kınıyorum! din, dil, ırk etnik kökenleri ve düşünceleri yüzünden insanların öldürülmesine göz yummak ne kadar doğrudur soruyorum? madımak katliamı ne kadar alçaksa bu da o kadar alçaktır.

laik sözlük 2016dan bu yana iyice bok gibi insanları barındırmaya başlamış. yazık

yeni zelanda'da gerçekleşen cami saldırısı

unafraidx
İğrenç ve faşistçe bir saldırıdır orada yaşayan çoğu müslüman ülkeye büyük anlamda katkı sağlıyor ( mühendislik yazılım vs). Bunu yapan lavuk "brenton tarrant" avusturalyalıymış. Bizi de tehdit etmiş bir de ya**ak kafalı ve ülke basınında terörist olarak ilan edilmemesi şaka gibi bir durum.

edit: Masum insanların ideolojik nedenlerden dolayı öldürülmesi ıq suzluktan başka bir şey değildir.

frantz fanon

frantz fanon
kemalist kişilik bozukluğu başlığında anlatılan semtptomlardan muzdarip takıntılı dallamaları (tüm kemalistler kkb değil tabi ama çok var aranızda bu modellerden) rahatsız eden hesap.

yer yer rahatsız etmeye de devam edecektir.

ama şimdilik kemal ve kemalizm konusunda son olarak tüm i'lerin üstüne noktalarımı koyup bir süre daha burada takılmayacağım:

1) öncelike, atatürk-kemalizm konusu ve fikir özgürlüğü üzerine: (bkz:#78079) ve (bkz:#68075)
2) diktatörlük tartışması çerçevesinde genel olarak atatürk'ün kemalizmi: (bkz:#101233)
3) kemalist milliyetçiğin gerici teorisi ve pratiğiyle yüzleşmek: (bkz:#63955) ve (bkz:#80990) ve (bkz:#100107) ve (bkz:#107320) ve (bkz:#107305) (burada ''atatürk'e hakaret'' varmış kkb'ye herşey hakaret tabi..)

kendini fasuye gibi nimetten sayan tüm kkblilerin, şovenlerin ırkçıların ''değerlerine'' sıçayım
adios!

1

entel maganda

sophos
ahmet kaya'nın taşlama şarkısı.


piposu ağız kenarında
bodrum'un entel barında
herkesin yargılamaktan
kimse kalmamış yanında.

sakalları şarap tasında
dikilmiş barın ortasında
tanınsın diye bekliyor
sanırsın dev aynasında.

behey sanat hırsızı
behey üretme kabızı
birazcık efendi ol
bırak elinden şu sazı.

bir eli televizyonda
öteki eli basında
bir şeylerin tadı kalmış
dişlerinin arasında.

başkalarına hümanist
karısına karşı dayı
nasıl beceriyor bilmem
ikisi birden olmayı.

behey sanat hırsızı
behey üretme kabızı
birazcık efendi ol
bırak elinden şu sazı.

konuşurken solcusun
yaşarken karambolcusun
oportinizme bulaşmış
tipik bir orta yolcusun.

bir allahçı bir kulcusun
bir davulcu bir pulcusun
ne kadar inkar etsen de
hem jigolo hem dulcusun.

o yandasın bu yandasın
hovardasın hep bardasın
artık rol yapmayı bırak
sen bir entel magandasın.

behey sanat hırsızı
behey üretme kabızı
birazcık efendi ol
zehir etme şu yazı.

en yararlı mobil uygulamalar

sophos
(bkz:stellarium) internet olmaksızın gökyüzündeki yıldızların ve gezegenlerin konumuza göre nerede olduğunu gösteriyor.

(bkz:thunder vpn) android'de keşfettiğim en hızlı vpn.

(bkz:tureng) ing. tür. kelime çevirisi

(bkz:goodreads) okuduğunuz kitapları kaydetmek, yorumlamak, okuma listesine eklemek için.

(bkz:world map quiz) ülkelerin dünyadaki yerlerini görmek ve coğrafya bilginizi sınamak için.

(bkz:wifi şifre gösterici) rootlu telefonlar için kayıtlı wifi şifreleri bulmak için.

(bkz:maçkolik) çoğu erkek için, maçlar - canlı sonuçlar

en yararlı mobil uygulamalar

gece
(bkz:google earth). Uygulaması. Görüntü kalitesi sayesinde sıkıldıkça ülkeyi karış karış geziyorum. En iyi mobil uygulama olduğunu düşünüyorum.

2. Olarak (bkz:cambly) ingilizce öğrenmeye yarayan bir mobil uygulama. Kesinlikle çok akılda kalıcı bir yöntem var. Bu yüzden dil ögrenmek istiyorsanız en iyi mobil uygulama olabilir.

3. (bkz:whatsapp) açıklamaya gerek yok zaten herkes bu uygulayı biliyor. Bir telefonda olmazsa olmaz mobil uygulamaların başında geliyor.

4. (bkz:pinterest) dünyanın en iyi görsel içerikli mobil uygulaması olduğunu söyleyebilirim. Milyonlarca görseli hesabınıza ekleyebilirisiniz.

5. (bkz:shazam) çoğu kişi duymuştur ama duymayanlar için bu mobil uygulamaya istediğiniz müziği dinleterek adını ögrenebilirsiniz.

6 (bkz:cube tv) bu mobil uygulamanın yararı ise binlerce tv kanalını telefonunuza taşıması.

frantz fanon

atticus finch
gördüğüm kadarıyla kimse bu yazarın yukarıdaki girilerindeki tezlerini çürütmüyor, veya koyduğu argümanlara bir karşı argüman koyma cesaretinde bulunmuyor. ve bunun sebebinini münazara bilgisi eksikliğinden kaynaklandığını düşünmüyorum.

bir anti-tez koymak yerine "kürtçü, etnik bölücü, vatansız terörist" gibi demagojik laflarla hakaret etmeyi seçiyorsunuz, çünkü onun söylediği şeyleri çürütemiyorsunuz. mesele tamamen fanon'a karşılık verememenizle, yani gerçekleri reddedememenizle ilgili.

ne diyor mesela fanon fevzi çakmak hakkında, "dersim'de sömürgeci rejim öneren, ikinci dünya savaşı sırasında nazilerle görüşüp sscb'ye saldırma planları yapan, işbirlikçi bir gericidir." ve bunların kaynaklarını da veriyor.

içinizden biri bile çıkıp diyemiyor ki "hayır, bu söylediğin yalandır. fevzi çakmak dersim bölgesinin köleleştirilmesini istememiştir ve nazilerle işbirliği yapmamıştır!" bunu diyemiyorsunuz, çünkü siz de biliyorsunuz bunların doğru olduğunu, gerçek olduğunu. yalnızca gerçeğin yüzünüze vurulmasından hoşlanmıyorsunuz. bu yüzden karşılık veremiyor ve devlet ağzıyla "terörist, hain bölücü" falan filan diye hakaret etmeyi seçiyorsunuz.

internet türkçüleri

atticus finch
savaş (kendi tanımlarıyla "isyancı etniklere karşı temizlik") övgüsü yapmaya bayılan, çoğunluğu hayatında silah tutmamış ergen güruhu. sene oldu 2018, neredeyse 40 sene geçti kuh ve tc arasındaki silahlı mücadele dönemi başlayalı. ve artık chp tabanının bile önemli bir bölümü, normalde kardeşçe yaşaması gereken halkların sermaye sınıfının desteğiyle birbirini katlettiği bu kirli savaşın alkışlanacak, desteklenecek bir yanı olmadığının farkında. proletarya enternasyonalizmini benimseyip devrimci tutum alacak bilinçte değiller belki, ama en azından televizyonu her açtıklarında üçerli beşerli ölen askerlerin haberlerini görmekten bıkmışlar. üstelik televizyonda doğudan tarafsız haber yapabilen kanal olmadığı için onlar sadece savaşın türk tarafını biliyorlar, 25'ine basmadan ölen türk gençlerinin olduğu tarafı yani. biz sosyalist kaynakları takip ettiğimiz için kürt illerinde panzerler tarafından ezilen çocukları, cesedi bir hafta yerlerde sürüklenen taybet anaları da tanıyoruz. dolayısıyla onlar bu savaştan 1 bıkmışlarsa biz 10 bıkmış durumdayız. benim bile 2000'lerin başlarında askerliği sırasında doğuda köy yakmış tanıdığım var, adamın hala aklı biraz noksan, psikolojisi bozuk.

bahsettiğimiz yamtar tayfanın zaten pek okumak gibi bir huyu yok. bunlardan tek isteğim gidip en azından eski komandoların itiraflarını falan dinlemeleri. yarın bir gün sıran geldiğinde, havan ateşinde senin siperi kerteriz alıp yerle yeksan ettiklerinde "keşke kürt sorunu çözülsün diye uğraşanlara hain demeseydim" diye düşünüp batıdaki şehrinde sığındığın dört duvarı sıcak, güvenli evini hatırlarsın. savaş cehennemdir ulan.

solcuların sevilmemelerinin nedenleri

yarraminho bashievski
kaydadeğer olmayan bir saçmalık silsilesi, bu saçmalıklar belirgin bir ideolojiye isnat edilemeyecek kadar saçma.

Bir insan üstteki bu saçmalıklara solcu olduğu için mi erişmiş oluyor. diğer görüşler ilahi bir güçle donatıldı da bizim mi haberimiz yok.

Saçmalık 1. kendi görüşleri haricinde hiçbir görüşe üniversitelerde barınma hakkı vermedikleri için.

- sanırsın ülkücüler demokrasiyi yalamış yutmuş ve karşıt tüm görüşlere açık ve itidalli yaklaşmakta başlı başına bir saçmalık ellerde satır balta okuldalar ama solcular kötü, gülme ikonu neydi aq ?

Saçmalık 2. kendilerini otomatik olarak diğer insanlardan daha yukarıda gördükleri için

buna bişey yazmaya bile gerek yok aq

Saçmalık 3. büyük çoğunluğu donanımsız, ergen romantikler oldukları için.

ahahaha desem az gelir sanki yine ülkücü ya da muhafazakar tipler bilgi bankası sanki, lise yıllarında bilirim ellerine tutuşturulan kağıtlara yazılmış zırvalarla ideolojik sürü gibi reislerinin peşinde giden tipler bir kültürlü bir kültürlü sormayın.

Saçmalık 4. kendi ideolojileri için olduğu sürece çoğunun cinayetlere de zulme de razı geleceklerini düşündüğüm için

15 temmuz'da gördük milliyetçi muhafazakar kesimin neler yaptığını detaya gerek yok. bir de sivası çorumu maraşı da solcular yaptı demi aq.

Saçmalık 5. çoğu düpedüz ekonomi cahili olduğu için solcuları sevmiyorum.

"2023 te bor çıkaracak süper güç olacaz len mq" diyen zihniyet her yere sirayet etmişken adam hala solcuları biçiyor.

çok kasmaya gerek yok bunlar tamamen gereksiz ergen ifadeleri.

solcu değilim ama ülkücülere yazılsa yine aynı tepkiyi verirdim, sözlüğün gereksiz başlıklarından birisi olmuş.

eşcinselliğin anormal olmadığını düşünmek

dr vitus werdegast
şimdi, eşcinseller ile istismarcıları bir tutup "e onlar da yönelimlerini yaşıyorlar" deyip aynı kefeye koymak ve ikisine de aynı tepkiyi beklemek, tipik bir gerizekalılık.

bak ne diyoruz, bir şeyin "anomali" olması için, bireye ya da başkalarına zarar vermesi gerekiyor diyoruz değil mi.

dur bir dakka baştan başlayalım.

bak bu elma.

bu armut

bu alfabe (bir şeyler yazacağım şimdiden gözlerin alışsın)


şimdi, basit kavramları öğrendiysek, konuya girelim.

anlayabilmen için yılmaz özdil gibi yazacağım. adamın niye öyle yazdığını da şimdi anladım lan. kitlesini bunun gibi adamlar oluşturuyorsa başka türlü anlaşılması mümkün değil. yavaş yavaş, hazmedilecek biçimde vermek lâzım.

şimdi, hz.tdk'ya giriyoruz ve hastalığın tanımını alıyoruz:

1. isim Organizmada birtakım değişikliklerin ortaya çıkmasıyla sağlığın bozulması durumu, rahatsızlık, çor, dert, sayrılık, illet, maraz, maraza, esenlik karşıtı

2. Ruh sağlığının bozulması durumu


okuduk değil mi? güzel.

şimdi, yukarıdaki absürt örneğe dönelim. arkadaş şöyle buyuruyor: madem eşcinsellere yönelimlerinden ötürü saygı duyuyorsunuz, o zaman istismarcılara da duyun. çünkü ikisi de kendi yönelimlerinin gereğini yapıyor.

demin ne dedik? bir şeyin "anomali" olarak tanımlanması için başkalarına zarar vermesi gerekiyor dedik, değil mi?
istismarcı ne yapıyor? zarar veriyor. bir başkasının ırzına geçiyor. yani zarar veriyor. yani bu ne? anomali. hastalık. suç. neden? çünkü birine zarar veriyor.

istismar nedir? bir eylem hâli. eşcinsellik nedir? bir yönelim. arkadaşın mantık düzeyine göre, tecavüz vakaları yüzünden heteroseksüelizmi hastalık olarak görmemiz gerekir. o mantık yürütme buraya çıkıyor çünkü.

pedofili de bir bozukluktur keza. nitekim henüz gelişimini tamamlamamış bir bireye cinsel ilgi duymak bozukluktur ve bunu faaliyete geçirmek istismardır. ancak iki eşcinselin birbiriyle kendi rızalarıyla ilişkiye girmesi, fiziksel ya da psikolojik bir durum teşkil etmez.

bir de down sendromuyla aynı kefeye koymuş.

bak şimdi, down sendromu nedir? fiziksel ve psikolojik gerileme olan bir hastalıktır. eşcinsellikte böyle bir şey var mı? yok. sadece farklı bir yönelim var. bak buraları özellikle tekrar ediyorum. deftere alt alta 20 kere falan yaz. kafa almıyor çünkü.

"ideolojik, marksist" falan kelimelerini araya sıkıştırıp "klasik bakış açısından farklı düşündüğünü" alt metinden vermeye çalışmış. bu da yeni çıktı. kahvedeki çomarın bakış açısını birkaç terimle süsleyen kendini marjinal sanıyor. nasıl bir şey lan bu?

neyse, eşcinselliğin bozukluk olduğunun "bilimsel bir gerçeklik" olduğunda ısrarcı, ama bunu bilimsel metotla açıkla diyorsun "öööö marksistler, ideolojik papağanlık, evrim ağacı, down sendromu" diyor. açıklayamıyor. niye. bilimsel metot yok çünkü. tipik çomarlığın üstüne ateizm postu giydirilmiş saçma sapan bir dünya görüşü var.

neyse, basit bir makale taraması yaparak, eşcinselliğin hastalık oluşuna dair bilimsel bir arka planın olmadığını görebilirsiniz. tabi terimsel gevezeliği bilimsel bir metot olarak kabul edeceksek başka.

merak eden varsa amerikan psikiyatri derneği'nin konuyla ilgili açıklamalarına bakabilir.

amedspor kapatılsın hashtagi

sophos
özet: sen adamların takımına saldır, ırkına küfür et. sonra onlardan ''teşekkürler abicim/ablacım ne güzel bir ülke, ben de buranın vatandaşıyım'' demesini bekle (bunu diyen zaten aptaldır). terör örgütüne neden katılıyorlar acaba diye düşünmeden silahla işi çözmeye çalış.

sonuç: türk insanı zor akıllanır...