confessions

lux

Yazar  · 31 Ocak 2018 Çarşamba

  1. toplam giri 205
  2. takipçi 4
  3. puan 2539

işlem önceliği

lux
matematiksel işlemlerde önce parantez içi, daha sonra çarpma veya bölme, son olarak da toplama veya çıkarma yapılmasına ve eş denklikte işlemler varsa işlemin soldan sağa yapılmasına işlem önceliği denir. 6.sınıf konusu olmasına karşın günümüz lise öğrencileri bunu bilmez, bodoslama dalar soruya.hatta ve hatta hiç yorulmadan sabaha kadar sizinle inatlaşabilirler

kampüs cadıları

lux
bugün okulda dağıttıkları dergiyi almamla birlikte nefret ettiğim sözde feminist topluluk.
bir kavramın bu kadar yanlış anlaşılması mümkün mü ya? dergide tek yaptıkları şey erkeklere nefret kusmak. seçtikleri tüm kelimeler yanlış, başlıklar konuyla alakasız. ne diyeyim umarım yayın ve faaliyet hayatınıza en kısa sürede son verirsiniz.

informal eğitim

lux
gelişigüzel kültürlemeyle oluşan eğitimtir. informel eğitim, yaşam içinde kendiliğinden oluşan bir süreçtir. diğer bir deyişle, belli bir plan ve program uygulanmadan, yaşam içinde kendiliğinden gerçekleşir. amaçlı ve planlı değildir bu yüzden doğal eğitim olarak da adlandırılabilir.

bu tür öğrenmeler ailede, sokakta, iş yerinde, televizyon önünde, okulda, kısacası yaşam içinde kendiliğinden oluşur.

informel eğitim sürecinde iki önemli öğrenme yolu vardır. bunlar, gözlem ve taklittir. bu süreçte insanlar istenmeyen ve zararlı alışkanlıkları da edinirler. (sigara, alkol vb.)

toplumlar büyüdükçe ve geliştikçe informel eğitim yeterli olmamış ve formel eğitim uygulanmaya başlamıştır.

formal eğitim

lux
okullarda ya da kurumlarda bir plan ya da program uygulanarak gerçekleştirilen eğitime formel eğitim denir. formel eğitim, amaçlıdır, önceden hazırlanmış bir program çerçevesinde planlı olarak yapılır, öğretim yoluyla gerçekleştirilir. bu nedenle bu eğitime biçimsel eğitim de denilmektedir. eğitim süreci, öğretmen tarafından planlanır, uygulanır ve izlenir. eğitim başlangıcından bitişine kadar özel bir çevre içinde kontrollü olarak yürütülür. okullardaki eğitim formeldir.

okul dışında endüstri, tarım ve hizmet alanlarında kişileri bir mesleğe hazırlamak, meslekte ilerlemelerini sağlamak ve yenilikleri öğretmek amacıyla yapılan öğretim etkinlikleri, halk eğitim merkezlerinde açılan kurslar, asker yetiştirme birer formal eğitim örneğidir. ülkemizde her yıl binlerce insan bu tür amaçlı, planlı ve kısa süreli eğitim sürecinden geçerek yeni bilgi, beceri, tutum ve değerler kazanmaktadır.

formel eğitim, örgün ve yaygın eğitim olmak üzere iki grupta incelenir.

örgün eğitim: kişilerin yaşama atılmadan, diğer bir deyişle iş ve meslek kollarında çalışmaya başlamadan önce okul ya da okul niteliği taşıyan yerlerde gördüğü eğitimdir. örnek: kreş, anaokulu, üniversiteler vb.

yaygın eğitim: örgün eğitim olanaklarından hiç yararlanmamış veya yarıda bırakmış kişiler için uygulanan eğitimdir.
8

viktor frankl

lux
avusturalyalı psikiyatr. üçüncü viyana ve logoterapinin kurucusu olan frankl, varoluşçu terapinin de en önemli isimlerinden biridir. ikinci dünya savaşı sırasında, toplama kampında yaşadıklarını, kendi psikiyatrik öğretisi bağlamında geniş kitlelere sunduğu "insanın anlam arayışı" freud ve adlerden sonra en dikkat çekici isim olarak anılmasını sağlamıştır.

insanın anlam arayışını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. psikolojiye ilginiz varsa tek solukta okuyacağınızdan eminim

şiddet içerikli diziler

lux
izlenmeye bağlı olarak son dönemde sayısı artan dizilerdir.
üzülerek söylüyorum ki küçücük çocuklardan orta yaşlı insanlara kadar her yaştan insan bu dizileri izliyor. özellikle lise çağlarındaki çocukları şiddete eğilimli yaptığı ortaya. buna bir sınır getirilmeli etrafta küçük kabadayılar görmek istemiyorum.
buna ek YouTube'da özellikle kadına şiddet sahneleri bolca izlenilen ve beğenilen bir dizi var (bkz:sen anlat karadeniz) neden yani? neden bi kadının parmaklarının kırılmasını izlemek hoşunuza gidiyor?

yks 2018

lux
30 haziran- 1 temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan üniversite giriş sınavının yeni adı. ygs-lysden farklı olarak 120 soruya 135 dakika veriliyor ve bilgi soruları daha geri planda. ayt yani eski adıyla lys kısmında ise 3 saat gibi uzun bir sürede dil hariç tüm alan testlerini çözmemize olanak tanıdığından dolayı sayısalcıların eşit ağırlıkçıları, eşit ağırlıkçıların da sözelcileri mağdur edeceğini düşünüyorum

burçlara inanmak

lux
insanların burçları hakkında yazılan iyi şeylerle mutlu olma çabası. inanmıyorum çünkü ben kovaymışım. özgürlükçüymüşüm, dikkafalıymışım. benden olsa olsa hamsi olur