confessions

liberalist

Yazar  · 8 Mayıs 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 48
  2. takipçi 30
  3. puan 4011

Türkçülük

scabies
Ben kimin kurduğuna falan girmeyeceğim. SADECE NEDENSİZ YERE SON 5 YILDA AŞIRI MODA OLDU. KARŞILAŞTIĞIM HER 3 GENÇTEN BİRİ TÜRKÇÜ. DAHA DOĞRU DÜRÜST KURUCUSUNU , İDEOLOJİSİNİ BİLMEDEN KULAKTAN DOĞMA BİLGİLER İLE TÜRKÇÜ OLUYORLAR. GENELDE HİÇBİR ÖNEMLİ ŞAHSINI BİLMEDEN SADECE BOZKURT İŞARETİ YAPIP FOTOĞRAF CEKİLİYORLAR. HA BİR DE sık sık kurt fotoğrafı paylaşıyorlar. Ha başkalarının görüşlerine de saygıları yoktur çoğunun. Hatta ileri gidip en iyi Kürt ölü Kürt demeye bile cesaret gösterirler.

solcuların sevilmemelerinin nedenleri

laiksavar
ayan beyan ortada olan nedenlerdir.
1. Kendi görüşleri haricinde hiçbir görüşe üniversitelerde barınma hakkı vermedikleri için
2. Kendilerini otomatik olarak diğer insanlardan daha yukarıda gördükleri için
3. Büyük çoğunluğu donanımsız, ergen romantikler oldukları için
4. Kendi ideolojileri için olduğu sürece çoğunun cinayetlere de zulme de razı geleceklerini düşündüğüm için
5. Çoğu düpedüz ekonomi cahili olduğu için solcuları sevmiyorum. solu sevmeme nedenlerim ise daha farklı.

laik sözlük

zeybek
bir yıldır internet ağında bulunan interaktif sözlük. bu bir yılın gözlemlediğim kadarıyla yerden yere vurulan, manasız kavgalara meydan veren sözlük. gelişmeye en ihtiyacı olduğu anda karşılıklı gereksiz ithamlarla geriye ket vurulan sözlük. kısaca yazarların belirli başlıklara kendince ve genel geçer olarak verdikleri tanımlarla bakış açılarını ve bilgilerini, yorumlarını aktardıkları sanal parşömen.

bir yazarımız buradaki kitleyi yüzdelik dilimlerle vermiş. sağ olsun. ama yanlış şu ki insanları belli kalıplara sokmaya gerek yok. en azından burada birbirimizi rahat bırakalım. senin kürt, türk, milliyetçi, solcu, fenerbahçeli, galatasaraylı ya da herhangi bir gruba bağlı olman kimsenin sikinde olmamalı. kendin için yaz, bildiklerini aktar canım arkadaşım. faydalanalım.

bu sözlük, başka sözlüklerle kıyaslanacaksa şayet, içerik açısından kıyaslansın. online yazar sayısından dolayı değil. niceliğe önem verdiğin kadar niteliğe de önem ver mesela. 20 yıldır konuştuğun dilin yazım kurallarını öğren, 20 tane aktif yazar var diyene kadar da senin yazım yanlışlarını düzeltmeyle uğraşacak vakitte ben de giri katkısı yapayım. mesela bunun gibi bir şey yazacağıma bilgi yazayım.

deneyimlerini başlık olarak aç. yediğin tatlıyı yaz, öğrenciysen ders başlıklarını buraya açıp içlerini doldur ki hem ders çalışmış ol hem o bilgiden biz faydalanalım. mesleğinle alakdar şeyler yaz. sevdiğin kitabı yaz, yaz. hatta revaçta olan, şunla sevişmek bunla sevişmek, dediğin başlıklar gibi en sevdiğin seks pozisyonunu dahi yaz. ama adabıyla.

trollük de yapılacak illa ki sözlükte, bunlar olağan şeyler. kavga da edilecek, tartışılacak, ama bunların hep bir düzeyi olamalı. yönetime de kızacaksın, kan kusturacaksın fakat haklı olarak. kimse kimseyi sevmek zorunda değil, saygı duymak zorunda da değil. bunlar dayatılan s*kimsonik şeyler ancak tahammül edeceksin. beşeri hayatın zorundalığı bu. yoksa siktir git insanlardan izole ol.

burası ileride değerlendiğinde ki bunu yapacak olan da sensin, bu sığlıkla yazdıklarını okuyup , vay be bizden evvel neler yazmış mı, diyecekler yoksa, bu ne be çocuk gibi atışmışlar mı, diyecekler. bunun farkına var ona göre yaz. tabii herkes iyi yazar olacak diye de bir zorunluluk yok ama en azından özen gösterebilirsin.

herkesi anlıyorum. herkes onaylanmak, takip edilmek, beğenilmek ister. fakat bunu yaparken saygı kazanmak kadar mükemmeli olamaz. sen, yazar arkadaşım. şu an sözlükteki aktif yazarlardan hayıflanıyorsan belki de sorun sensin ve senin yazdıkların. bunu iyice bir düşün. güzel bir oluşum burası, taze. kendini gösterebilirsin. diğer sözlüklerde milyonlarca girdi arasında kaybolacağına burada, aaa şu yazar müthiş, tepkisi alabilirsin.

esen kalın.

kürdistan

radis
kürdistan ismi son 20-30 yılın siyasi çalkantılarıyla ortaya çıkmış bir isim değildir. selçuklu ve osmanlı dönemlerinde de var olan dicle-fırat-iranın batısi-irakın kuzeyini içine alan bir bölgenin ismidir.

celallenmeyin hemen...
1

liberalist

dehumanize
Sözlükte aklı başında üç beş kişiden biri.
Sözlükte aklı başında cok insan olmadığından taslanan meyve ağacı
Zamanla sayısının artmasını umduğum van mcımın, Kendisine haksızlık yapan kim varsa caminin minaresine kılıf olsun
3

türkiye'nin suriyelileri alarak pkk'nın önünü açması

gece
akp'lilerin düşünemediği gerçektir. Şöyle ki resmi olarak üç buçuk milyon suriyeli denilse de en az beş milyon suriyeli arap mülteci ülkeye alınmıştır. türkiye dışında diğer ülkelerin aldığı mültecileri de düşünürsek ve bunların %99'unun arap olduğu gerçeğini varsayarsak ypg nin kontrol ettiği bölgelerin çok büyük kısmında sadece kürtler kalmıştır. bu da onların o bölgelerde muhalefet bir güç bulamaması ve dilediği gibi kontrol etmesine olanak sağlıyor. ypg 50 yıl çalışsaydı akp'nin ona yaptığı güzelliği kendisi yapamazdı. swh.
edit: denilse de*

kişiler laik olmaz seküler olur

emir
Önemlidir.
"Ne kadar laik bir insan" değil " ne kadar seküler bir insan"
(bkz:laiklik); devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensip.

Sen devlet misin ki dini referans almadığında laik olarak adlandırılacaksın?

sözlükte durduk yere eksileme sorunsalı

dehumanize
Girilerimin Kesinlikle gurur duyduğum yönüdür. Benim için kaç puanımın olduğu değil, kaç kişiye yazdıklarımı okuttugum önemli. Eksi/artı... Bu tarz etkileşimler okundugumun göstergesidir.
Bu sözlükte düşünce yapısını, sahip olduğu içeriğin boyutunu önemsediğim biri olmadığı için (1-2 tane var diyelim), yorum yapmadığı sürece eksisi/artısı bir değer taşımıyor gözümde.

dehumanize olmasaydı

dehumanize
Dünya için, insanlık için ne büyük bir kayıp olacağını bir kenara bırakıp, laik sözlük adına şu ayrıntıya değinmek isterim sadece;
Ben burda olmasam, üç gün içinde a haber deki tartışma programlarına döndürürlerdi sözlük ü.
Aynı görüşü savunan kişilerce, sürekli belli bir ideolojiyi yüceltip, belli bir kesimi yeren, arada birbirlerini alkışlayan, içeriği kıt, asla öğretici olmayan insanlardan oluşan bir sözlük'e dönerdi.
Anlatabiliyor muyum tontişim?
8

liberalist

tequila
bunu alıcaksın yanına ağzını kapatıcan konuşturmucan yedi yirmidört sevicen öyle tatlı biridir. yanaklarını sıkıcan felan, ağzından küfür çıkmaz kötü söz etmez kimseye seni banlayan eller utansın.

satanizm

tequila
mutlak kötü şeytan'dır. bu önermeden yola çıkarak mutlak kötülük var olması sebebiyle mutlak iyilikte mecburen var olmak zorundadır gibi bir görüş açısıyla yaklaşılan bir inanç. yani iyiliğin var olma sebebi aslında şeytan'dır.

edit: bu düşünceyi savunmuyorum.

akp'ye oy verme sebepleri

tequila
ay sonunu zar zor çıkarmaktan memnun olmaktır. kesinlikle ironi yapmıyorum bu insanlar ay sonunu zar zor çıkarmaktan gayet memnunlar işlerine gidip saatlerce itin götüne sokulmaktan memnunlar.

aslında bunların iktidarla bir alakası yok ama, ya işimden olursam zar zor çıkardığım ay sonunu bile çıkaramaz duruma gelirsem gibi korkular etliye sütlüye karışmamak için bir sebep onlar için.

zamanında okullara alınmayan türbanlı kızlar yüzündende bir düşmanlık var tabi laik partilere buda bir sebeptir.

aslında net olarak konuşayım; bulunduğumuz dönemde yobaz müslüman olarak kalabilme yeteneğine sahip herkes ak partiye oy verecektir.

Kadınların erkeklerden üstün olduğu gerçeği

tequila
kesinlikle doğru olan meseledir. ben bir erkek olarak zeka açısından kadınların zekasının daha üstün olduğunu düşünüyorum.

erkekler yaşam koşullarında genellikle kas gücü bakımından ön plana çıkmaktadırlar. bu sebeple makineleşme çağı ilerledikçe erkeklerin kas gücüne gerek kalmayıp, sanayi piyasalarında bile artık kadınların makine operetörlüğü yaptığına tanıklık edebiliyoruz.

gelişen teknolojiyle erkeklerin artık hiçbir şeye yaramayacağını söylemek yerinde olacaktır.

heineken

tequila
ünlü hollanda birası heineken sade soda kıvamında güzel bir düz biradır. dünya satış sıralamarında ilk üç bira markasından biri olmuştur genel olarak. içimi rahat ve güzel bir biradır, ağız tadı efese ve tuborga alışanlara biraz hafif gelecek olsada alıştıktan sonra bırakamayacağınız cinstendir.
2

hoegaarden

tequila
buğday bira familyalarından olan hoegaarden bir hollanda birasıdır. hollandada heineken kadar satış yapmaz. kadıköy barlarında portakal ile servis edilir. içmek isteyen portakal ilede deneyebilir ama düz haliyle gayet iyidir ve ayrıca benim bira listemde bir numaradır.

efes pilsen markasının geçen yıl çıkardığı brewmaster serisinin içerisinde (bkz:white ale) olarak geçen serideki tek buğday birasıda hoegaarden ile tad olarak büyük benzerlik taşır.

bira zevki olanlar için kesinlikle öneriyorum.
2

erdinger

tequila
almanyaya giriş yaparsak doğru bir seçim yaptığımı düşünmüyorum ama erdinger kötü bira değildir. içindeki çok hafif aroması içimini rahatlaştırır hatta içerken muz tadı bile hissedebilirsiniz.

buğday biraları familyasından olan erdinger yapımındaki sanatsal dokunuşlar ile o bildiğimiz karın doyuran buğday yoğunluğunu yaşatmaz içenlere. türkiyede çok ilgi görmez ama elit birası olarak söz edilebilir.
3

weihenstephaner

tequila
çok eski bir alman birasıdır. almanların bira işinde usta olduğunu bu birayla anlayabiliriz.

buğday biraları familyasının babasıdır bana göre. içimi adamı yorar aç karınla içerseniz doyurur öyle bir biradır. enfes bir aroması vardır ama çok içmemek lazım bu birayı bir iki tane içip tuborga dönmeli.

bira listemde ikinci sıradadır şiddetle tavsiye ederim. önce (bkz:hoegaarden) tabi.
2

leffe

tequila
çeşit bakımından zengin bir bira çeşididir. yaklaşık altı adet renk renk biraları vardır leffe'nin. bir belçika birasıdır. tadına gelicek olursak, içimi ideal seviyede olan alman biralarına göre tat bakımdan birazdaha geriden gelen bir biradır. tavisye edermiyim çokta etmem öncelik alman ve hollanda biralarıdır bana göre.

edit: genelde klasik olarak blond verilir.

duvel

tequila
''abi ben kafa olmak için bira içiyorum'' bu kafada olan bir alkol tüketicisi çok yanlış yoldadır bunu bir önce belirteyim. bira zevktir tadı için içilir, kafa olucam diyosan onlarca içki var alkol oranı yüzde yirmilerin üstünde. ama yinede bu kafada olan alkol tüketicisi için cuk diye oturacak bir biradır duvel.

alkol oranı yüzde on civarında olup yavaş yavaş iki adet tükettiğinizde uyuşturmaya başlar. belçika biralarını çok beğenmesemde duvelin alkol oranına göre tat uyumu süperdir. hem yüksek alkollü olucak hemde tadı güzel olucak hadi canım dememek lazım, duvel yanıltır.

tanrı elinde sihirli değneği olan bir sihirbaz değil

tequila
tanrı'nın olması halinde bizim hayal gücümüzle sınırlandırabileceğimiz bir olgu değildir. elinde sihirli değneyi olan yaratıcı hikayelerine inanmak zaten saçma bir durum olmakla birlikte inananlarında hayal güçleri biraz sıkıntılı oluyor. tabiyki tanrı'yı bizim düşünebildiğimizden çok üst düzey ve çok karmaşık bir olgu olarak ele almamız halindede ona inanmak için halen bir sebep yoktur.

din adamları istedikleri kadar evrimi ve büyük patlamayı kabul edip inançlıları önümüzdeki bilimsel gelişmelerden zengin olacak yıllara hazırlasada bunları yutmamak lazım.

bunlar ilginizi çekebilir