confessions

liberalist

votka  · 8 Mayıs 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 152
  2. takipçi 31
  3. puan 6105

laik sözlük

liberalist
Yöneticilerinin geri dönüşü olmayan hatalı davranışları sonucu aktifliğini yitiren sözlüktür.

Hataları birkaç maddeyle sıralayacak olursak:

1-Azınlıkta bulunan fikirlere saygı gösterilmemesi: Sırf çoğunluktan farklı düşündüğü için ceza alan birçok yazar vardı sözlükte. Tabii bunlardan biri de bendim.
2-Kutuplaşma: Sözlük içinde minik minik gruplar oluşmasına rağmen yöneticiler tarafından hiçbir önlem alınmadı. Hatta önlem alınmadığı gibi bir de yöneticiler tarafından Discord kanalı kuruldu. Aktifliğin düşmesindeki en büyük etken Discord kanalıydı. Ve kimse de fark edip kanalı kapatmadı.
3-Yöneticilerin düzgün seçilmemesi: İdeolojik saplantıları olan, rasyonel ve analitik düşünceden yoksun insanların yönetici yapıldığını gördüm sözlükte. Bu birçok kişinin haksız yere ceza almasına sebep oldu. Ve tabii haksızlığa uğrayanlar birdaha geri dönmedi.

Daha çok sebep var lakin saat 5.30 ve gözlerim yavaş yavaş kapanıyor. Müsait olduğum ve üşenmediğim bir vakitte gelip editleyeceğim burayı.
5

kayseri uçak fabrikası

liberalist
Versailles antlaşmasını imzalamak zorunda kaldığı için kendi ülkesinde uçak imalatı yapamayan Alman hükümetinin açtığı fabrikadır.
Zannedilenin aksine fabrika Türkiye'ye ait değil, Almanya'nındır.
İsmet İnönü 2. Dünya Savaşı'nda tarafsızlığını korumak istediği için fabrikayı kapatmıştır.

atatürk vs che

liberalist
Kemalist değilim ama Atatürk'ün Che ile karşılaştırılması çok abes bir durum lan.

Bir tarafta bütün imkansızlıklara rağmen yıkık bir devlet ile yedi düvele karşı savaşmış ve sonucunda modern bir cumhuriyet kurmuş entelektüel, bilgili ve son derece zeki devlet adamı var diğer tarafta yaptıkları ile ülkesini sefalete sürükleyen bir at hırsızı var.

Böyle bir karşılaştırmanın yapılması bile Atatürk'e hakaret bence.

bizim allahımız var

liberalist
Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın diğer ülke liderlerini çıldırtmak için söylediği özlü sözdür.

Muhalif kesim tarafından sağa sola çekilmeye çalışılsa da asıl anlatılmak istenen şey: paranızın değerli olması hiçbir şeyi değiştirmez, Allah bizim yanımızdadır. Yani bir nevi God Bless Turkey demek istiyor liderimiz.

Allah seni başımızdan eksik etmesin. Yürüü be reis.

türkiye'de sol iktidar olma ihtimali

liberalist
Halkının yüzde 80'inin muhafazakar ve milliyetçi olduğu bir ülkede yoktur.

He ılımlı değil de gerçekten üretimin devlet eliyle yapıldığı, özel mülkün olmadığı sol bir hükümet gelirse durumumuzun Venezuela'dan da kötüye gideceğine eminim. Adamlar dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olmalarına rağmen başlarında sol bir hükümet olduğu için bok içinde yaşıyor.

Dur siz yorum atmadan ben yazayım:

Gerçek sosyalizm bu deyil xd

mindhunter

liberalist
Netflix yapımı, David Fincher'ın yönettiği seri katil dizisi.
Diğer seri katil dizilerinden farklı olarak bunda cinayetin nasıl işlediğinden daha çok cinayeti işleyen bireyin kafa yapısına odaklanmaya çalışmışlar. Başarılı da olmuş. Kriminoloji, psikoloji ve sosyoloji konularına ilgi duyanlar kaçırmasın derim.

Ayrıca Edmund Kemper'i canlandıran oyuncuya bayıldım. Adam zeki rolünü on numara yapıyor.

toplu taşımadaki berbat koku

liberalist
Che Guevara özentisi pis solcular yüzünden yayılan kokudur.

Düzenleme: Che Guevara savaş alanında yıkanma fırsatı bulamamış diye 2 haftada bir duş alan adamlar biliyorum. Bağnazlık konusunda solcular ile muhafazakarlar arasında hiçbir fark yok diye boşuna demiyoruz.

en büyük terörist kapitalist sistemdir

liberalist
Her kötülüğü kapitalizme bağlama hastalığı buraya da yayılmış sanırım.

Öncelikle kapitalizm insanları zorla sömürmek isteyen bir öcü değildir. Dünyadaki kaynakları en verimli nasıl kullanırız sorusuna cevap veren bir ekonomik doktrindir. Her ekonomik doktrin gibi kapitalizm de kusursuz değildir. Ki en uç savunucuları bile sistemin kusursuz olmadığını kabul ederler. Fakat kusuru bile sistemin kendisinden değil insanlardan kaynaklanır.

Kapitalizm, her birey ve kurumun devlet müdahalesi olmadan özgürce ticaret yapabilmesini ister. Buna serbest piyasa diyoruz. Neden devlet müdahalesi olmadan sorusuna gelirsek? Çünkü devlet müdahalesi tekeller oluşturabilir, hiç de ahlaki olmayacak bir şekilde bazı şirketlerin haksız yere yükselmesini veya dibe çökmesini sağlar. Bundan en çok da birincil kullanıcı zarar görür çünkü rekabetin olmadığı tekel bir piyasada şirketler ürün veya hizmeti fahiş fiyatlarla satabilirler.

Şimdi başlığı açan yazarın saçmalıklarına değinmek istiyorum.

1.'si işçi kazalarının sebebi kapitalizm değildir.
serbest piyasanın en uç bir şekilde uygulandığı ülkelere göz atarsak iş kazalarında ölen kişi sayısının azlığı dikkat çeker. Ki hiçbir firma kalifiye elemanını kaybetmek istemez.

2'si açlıktan ölen milyonların sorumlusu kapitalizm değil bizzat ölenlerdir. Sen yıllardır hiçbir çivi çakma dünya sana sürekli yardım paketi yollasın. İyiymiş o iş. Buna rağmen Bill Gates gibi yardımseverler sağlık konusunda olsun iş konusunda olsun sürekli yardımda bulunuyor.

3'sü emperyalizm ve kapitalizm farklı şeylerdir.
Emperyalizm bir ülkenin başka ülkenin toprağına konmasıyken kapitalizm devlet müdahalesini lanetleyen bir ekonomik doktrindir.

Kısaca kapitalizm sizi köleleştirip sömürmüyor, hayat standartlarınızı yükseltiyor.
3

jakoben

liberalist


yazacak kadar iktisat konusunda kendinden emin gözüküyor fakat gelin görün ki 7/24 sosyalizm savunup kapitalizm eleştirisi yapmakta.

Tanım: kale bile alınmayacak medeniyet düşmanı yazarımsı. Eksilemeyin bile, yokmuş gibi davranın.

bunlar ilginizi çekebilir