confessions

liberalist

votka  · 8 Mayıs 2017 Pazartesi

  1. toplam giri 12
  2. takipçi 34
  3. puan 4618

marksizm-leninizm

liberalist
Marksizmin insanları çeken en önemli taraflarından birinin teorik altyapısından ziyade vaatkarlığı olduğunu düşünüyorum.

Sorgulanması gereken konu Marksizmin ne vaat ettiğinden ziyade vaat ettiklerinin tutarlı olup olmadığı, şartlara ve gerçeklere uyup uymadığı ve bu vaad ettiklerine ulaşmaya çalışırken araçsallaştırdığı yöntemler vb. gibi konular olmalı.

Bu bağlamda Marksizme kitlelerin geçmişte ve günümüzde akın etmesinin sebeplerinin başlıcalarından birinin Marksizmin ütopyacı mahiyetinin olduğunu düşünmekteyim.

Aynı zamanda Marksizmin bir tür düşünsel hapishane olduğunu düşünmekteyim. Bunun bir sebebi aslında ''Bilimsel bir dünya görüşü olarak Marksizm'' paradigmasıdır. Şöyle ki: Marks İdeoloji kavramına ciddi eleştiriler getirmekte ve ideolojiler için ''Kapalı düşünsel sistemler'' nitelemesi yapmakta. Kendi sistemine geldiğinde ise ''Bilimsel bir dünya görüşü'' demekte. Bu durum bir çok Marksistin diğer fikirleri ''Bilimsel olmamak, irrasyonel olmak'' ile nitelendirmesinin önünü açmakta ve bilimselliği Marksın ve düşüncelerinin tekeline sokmaktadır. İşte bu mahiyetiyle Marksizm kitlelerin afyonu ve bir çeşit şizofrenisidir.

İyi geceler.
1

23 haziran seçimleri

liberalist
Ekrem İmamoğlu'nun daha büyük farkla kazanacağı İstanbul yerel seçimi. Zaten AKP neden seçimin tekrarlanması yönünde bir karar aldı onu da idrak edebilmiş değilim. Kendi çıkarları açısından bile vasat bir karar. Bunun yerine mağdur edebiyatı yapıp 4 sene sonraki seçimlere hazırlık yapabilirlerdi.

fesli orospu evladının gebermesi

liberalist
Merhumu gerici fikirlerinden mütevellit zerre sevmesem de gerçek bir müslümanın savunması gereken düşünceleri korkusuzca dile getirdiği için takdir ediyordum. Klişelerden öğhk geldiği için söylenecek pek de bir şey kalmadı açıkçası. Işıklar içinde uyusun.

düzenleme: hangi akıllı böyle bir taziye mesajı geliştirdi acaba, aydınlık bir ortamda uyumak aşırı rahatsız edici bir şey.

Laik itiraf

liberalist
hayatınızda görüp görebileceğiniz en beceriksiz, vasıfsız adamım. hani bunu loserlıktan prim kasmak amacıyla da söylemiyorum, gerçekten beceriksizim. az önce sigara yakacağım diye bıyıklarımı ateşe verdim anasını satayım. bir insan nasıl olur da sigara yakmayı beceremez? youtube'da ara sıra sigara içebilen maymun videoları görünce içten içe üzülüyorum.
7

moderatörlerin yazım kurallarını bilmediği gerçeği

liberalist
Moderatörler gerçekten yazım kurallarını ve görevlerini bilmiyor anasını satayım.

Örnek vermek gerekirse (bkz:sözlük yazarları şu an ne dinliyor) şeklinde yirmi gün önce başlık açmışım. Moderatörün teki başlıklara bakmadan aynı başlığı yanlış bir biçimde açmış. (bkz:sözlük yazarları şuan ne dinliyor)

Sözlükte aktif, formatı bilen ve objektif kişilere moderatörlük vermek yerine bu tarz insanlara yetki verirseniz kusura bakmayın ama bu site yürümez. Adam daha 21 giri girmiş ve moderatör ünvanı almış kardeşim, bu nasıl iş?
5