confessions

kemalisthatun

Moderatör  · 29 Nisan 2017 Cumartesi

  1. toplam giri 895
  2. takipçi 147
  3. puan 16092

aniden gelen ağlama hissi

gece
özellikle gece yaşanılan durumdur. böyle oturur bir sigara yakarsın karanlıktır ev teksindir bir şey düşünmüyorsundur, zaten hayatın bi anlamı yok gibidir tek derdin okulu bitirmek hayatta başka bir amacın yoktur, güzel günlerin geride kaldığını düşünürsün sürekli herşeyi kafaya takarsın. tecavüze uğrayan bir kadını, katledilen bir çocuğu, işinden olan bir işçiyi, değer görmeyen bir hayvanı. her boku düşünürsün kafaya takarsın ama hiç bir şey düşünmediğin zaman yaşarsın bu hissi aniden doya doya ağlamak istersin.
1

mareşal

abSolute
Tanzimat'tan sonra Osmanlı devletinde ve 1932'den bu yana Türkiye Cumhuriyetinde en yüksek askerlik aşaması, En yüksek askeri rütbedir.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Mareşal olan kişiler;

Mustafa Kemal Atatürk: Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra (19 Eylül 1921), Fevzi Paşa ve İsmet Paşa'nın yasa önerisiyle TBMM tarafından verilmiştir.
Fevzi Çakmak: TBMM'nin kararı ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından, Dumlupınar Zaferi'nin akabinde (31 Ağustos 1922) verilmiştir.

oscar wilde

harflervekibrit
İrlandalı yazar, şair. "Dorian gray'in portresi" tek romanıdır. Daha çok aforizmalarla bilinir. Ülkemizde en meşhur şiiri şu tuncel kurtiz'in okuduğu (bkz:herkes öldürür sevdiğini) 'dir.
"bana bir maske verin, ben de size gerçeği vereyim." sözüyle sözlükçülüğün de babasıdır bana kalırsa. Ve evet, "hepimiz aynı bataklığın içindeyiz, sadece bazılarımız yıldızlara bakıyor." burdaki metaforun gücüne hayran olurum hep.
30 kasım 1900 tarihinde paris'te bir otel odasında duvara "birimiz gitmeli" yazıp intihar etmiş. İyice hayran oldum şu an.

ypg

mel
Kürt ırkçısı ve faşisti bir terör örgütü. Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu. ISİDin ortağı. Ortakları ISİD ile oynadıkları savaş tiyatrosuyla Suriye'nin bir kısmını efendileri ABD'nin yardımıyla işgal ettiler. İşgal ettikleri yerlerde etnik temizlik yaptılar, nüfus kayıtlarını yok ettiler. Ağzından "Barış" sözcüğünü düşürmeden bu kadar kan döken bir başka topluluk yoktur. Türkiye de Barış söylemlerine daha fazla kayıtsız kalamayarak afrinde Onlara Türk ordusuyla zeytin dalı uzattı.

imam hatip lisesinde tekbir rezaleti

mutant
Evimin yanında imam hatip olması sebebiyle az önce duymuş olduğum rezalettir. Önceden sabah andimizi okur istiklal marşıyla haftayı bitirirdik.

Bu or*spu çocukları andımız tadında dua ediyorlar. Bitince de tekbir cekiyorlar. Sinirlenip cama çıkıp "or*spu cocuklari" diye bagirip içeri kaçtım. Ülke nerden nereye gelmiş.

bayan değil kadın

ofelia
Bayan kelimesi cinsiyet anlamında kullanıldığında anlatım bozukluğuna yol açar. Bu yüzden mağzalarda vs bayan reyonu yazması yanlıştır. Bayan kelimesi hitap anlamında kullanılabilir fakat bu tercih edeceğim bir hitap değildir. Hanımefendi daha naif, daha hoştur.
Her bayan diyene saldırmak kör cahillikten başka bir şey değildir.

en ırkçı ülkeler

mel
Burada araştırma yapmadan Yahudiler hakkında atıp tutanlar olmuş. Bilmediğiniz konularda yazmayın saygıdeğer yazarlar. Sonradan yahudi olabilir insanlar ve yahudiliğe göre sonradan yahudi olanların doğuştan yahudi olanlarla farkı yoktur. Anneden olma falan uydurulmuş bir yalan. şahsen İsrail'de ırkçılık görmüyorum. Azınlık elbette olabilir her ülkede olduğu gibi. Hatta Çoğunluğu Türkleri sever. Tek dertleri Filistinliler. Filistinliler sanıldığı gibi masum da değil. Ha bazı İsrailliler masum filistinlileri öldürmüyor mü maalesef öldürüyor ve bu İsrail'in haklı davasına zarar veriyor. Tabi bazı Filistinliler de masum israillileri öldürüyor. İkinci dünya savaşında nazilerle yahudilere karşı anlaşan filistinlilerdi. Bugün İsrail'in elindeki güç Filistinlilerde olsa bir tane yahudi bırakmazlar. Hatırladığım kadarıyla 22 tane Arap devleti var. Hangi Arap ülkesinde yahudi milletvekili var? İsrail'de Arap vekiller var. Hangi Arap ülkesinde İbranice resmî dil? İsrail'de ikinci resmî dil Arapça.
Irkçı ülkelere gelince Ermenistan, Kıbrıs Rum Yönetimi ırkçı devletlerin başında gelir. Bu iki ülkede Türk düşmanlığı devlet tarafından her kuşaklara aşılanıyor maalesef

devletçilik

soldusunur
unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti osmanlı'dan kalan duyunu umumiye borçlarını öderken bu ilkeyi uygulamaya çalışmıştır. faydası görülmüş hem ülke kalkınmış hemde borçlar ödenmiştir.
fakat bu ilkenin yavaş yavaş sildirilmsiyle türkiye yeniden borçlanan bir ülke olmuştur. her geçen gün bu borçlar artmaktadır.
bu gidişatın sonunda herhalde 2. duyunu umumiye kurulur. ama 2. Mustafa Kemal çıkma olasılığı düşüktür.

atatürk'ü ilahlaştırmak

mel
İlahlaştıranlar iyiniyetli de olsa Başbuğ Atatürk'ün en büyük düşmanlarındandır; çünkü Atatürk kimseyi ilahlaştırmadı, ilahlaştırmadığı için Atatürk oldu zaten. "Atatürkçülerden neden Atatürk çıkmıyor?" Sorunusun yanıtı bu işte. Atatürk gibi düşünmeyen, onun gibi olmayan, nasıl Atatürk olacak? "Ben size hiçbir dogma, ayet... bırakmıyorum. Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir. Yaşamda en gerçek kılavuz bilimdir, fendir." Diyen bir adamı dogmalaştırmak, ilahlaştırmak ona yapılan en büyük kötülüktür. O, aklı hür fikri hür vicdanı hür kuşaklar istedi.

john berger

caravaggio
Çağdaş sanat tarihinin en nitelikli sanat eleştirmenlerinden biridir. Picasso gibi sanat tarihinin en büyük markası üzerine oldukça ciddi eleştiride bulunan da ilk yazardır (bkz:Picasso'nun Başarısı Ve Başarısızlığı-Metis yayınları)
Özellikle Görme Biçimleri adlı yapıtı insan doğa özne ilişkisi üzerine ufuk açıcı niteliktedir.
Salt sanat eleştirisi yerine sanatın ideolojik tavrı ve bireylerin görme eylemlerinin liberalleşmesi üzerine eleştirileri modern sanatın en çok üzerinde durduğu konulardandır.

çin seddi

abSolute
MÖ: 210 yılında tamamlanan, Çin'i kuzeydeki göçebe toplulukların (özellikle Hunların) saldırılarını önlemek amacıyla yapılan insan yapısı en büyük duvardır. Çin Seddi, ortalama bir kaç yüz metrede bir yapılan kulelerle desteklenmiştir. Uzunluğu 2.400 Km. ve yüksekliği 4 ile 9 metre arasında değişmektedir. Üzerinde 4 metre genişliğinde bir yol vardır.

yaşamaktan sıkılmak

ofelia
Umudunun tükenmesi, hayallerinin çıkmaza girmesidir. kısacası çaresizliktir. Ama yine de tekrar yaşama tutunmayı sağlayacak ufak bir kıvılcım vardır herkeste. Yeter ki kişi kıvılcımı aleve dönüştürebilsin.

etnik köken ve ırk

ickial
günümüzde bu iki kavramı birbirleri yerine kullanılsa bile, aslında ikisi de birbirinden farklıdır. etnik köken, dünyanın çeşitli bölgelerinden kazanılan kültürel davranışların bütünüdür. ırk da ise öğrenilenler veya davranışlar önem arz etmez. çünkü ırk, doğumda bahşedilir.
etnik köken, dilerse insanın değiştirip farklı seçimler yapabilir veya başka bir inancı benimseyebileceği bir şey iken; ırk değiştirilemez.
etniklik kavram olarak “ırk”dan farklı bir anlam ifade eder. etniklik, belli bir ırkın özelliklerinden olusabilecegi gibi kültürel veya siyasi faktörlerden de olusabilir. ki zaten duz mantıkla bile baktıgımızda ırk biyolojik bir şeyi çagrıştırırken etnik kelimesi toplumsal bir anlamı cagrıstırır. yazının özü, etniklik yaşayarak edinilen, geleneklerle muhafaza edilen bir şeydir. sabitlik ve değişmezlik söz konusu degildir. ırk grubu ile karıstırılmamalıdır.
1

ölüme sarılan kız

caravaggio
28 yıllık ömrüne yüzlerce çizim ve illüstrasyon bırakmış Avusturya'lı ressam Egon Schiele'nin sevgilisinden ayrılma korkusundan kaynaklı yaptığı eser.


Hayatta kalmak için Döneminin zenginlerine gizlice yaptığı pornografik çizimlerden ve reşit olmayan kız kardeşinin nü resmini yaptığından hapis yatmıştır.
hapisten çıkınca insanların kendisine bakışı değişmiş, sanat dünyasından dışlanmıştır. Adını temize çıkarmak için başka bir kadın ile formalite bir evlilik yapmaya karar vermiştir.
Ancak bunun için 4 yıllık ilişkisini de bitirmesi gerekmektedir.
Çok sevdiği kız arkadaşının kendisini terk edeceğini anlayan schiele ölüm olarak kendisini resmetmiştir. Sevgilisi artık bir ölüye sarılmaktadır...

avangart

caravaggio
Geleneksel tüm sanat kurumlarına ve öğretilerine karşı 1930'larda başlayan karşı bir sanat akımı.
Fransızca öncü at anlamına gelmektedir. Sanatta öncülüğü yeniliği ve gelenekselden kopuşu simgelemektedir.
Avangard anlamda sanat akımlarının başında Dada gelmektedir.
(bkz:Dada tahta at)

üniversite okumak

altayhan
Hayatta bir idealin yoksa, sadece memur olayım maaşıma bakayım diyorsanız üniversite okumayın. Lise mezunu olarak daha kolay memur olunuyor şu an. Üniversite bitirdiğinizde her memurluğa başvuramıyorsunuz hem de sizden kırk tane belge istiyorlar.

Zaten şu anki yönetim okuyan, düşünen ve üniversite kültürü görmüş insanlara gıcık. Sonuçta ilahları bile lise mezunu ve kitapların özetlerini okuduğunu kendisi dillendirmiş, cehaleti öven bir zat.

devlet

altayhan
Devlet denen mekanizma topluluklara düzen ve kanun getirsin diye yaratılmış insan yapımı kurumdur. Şahıs ya da belli toplulukların eline geçtiğinde ise varlığı yokluğunu aratacak dereceye gelebilir.

Her şeyde olduğu gibi devlette de aşırılığa kaçmak zararlı. Yani halk devlet için değil, devlet halk için vardır. Hizmet için vardır, hizmet almak için değil. Bunun tersini yaratmak için fanatizm ve bilumum ideolojiler kullanılır.

üniversite okumak

mel
Türkiye'de ve KKTC'de üniversite olmadığı için buralarda okuyan Türk genci, hiçbir zaman üniversiteli olmanın ne demek olduğunu bilemeyecek. Maddi durumunuz varsa Türkiye'de ve Kıbrıs'ta vakıf üniversitelerine vereceğiniz parayı gelişmiş ülkelerin nitelikli Üniversitelerine verin ve orada gerçek ve nitelikli bir eğitim görün. adam akıllı Kütüphaneleri bile yok bizim Üniversitelerin. İnsanı Okumaktan soğutur bizim liseler, üniversiteler. Bir de bazı üniversite hocaları alanlarında kendisinden daha iyi kişiler olmasın diye bilerek öğrencilerinin önünü kesmektedir.

necip fazıl kısakürek

mel
atatürk zamanında kemalist, ölümünden sonra antikemalist olmuştur. yani tam güce tapan bir çıkarcıydı. dini de iyi kullandı. dp ve adnan menderes'ten aldığı örtülü ödeneklerle cumhuriyete az iftira atmadı. 70'lerde kumarhanede basılmasını hiç unutmam. "Amerika'nın nazlı sevgilisi olmalıyız." Sözünü herkes bilir. Kendisi Amerika'nın nazlı fahişesiydi. Şiirleri güzel mi? Kişiden kişiye değişir. Ben bir Kemalist olarak siyasi görüşünü benimsemesem de Nazım Hikmet'in şiirlerini daha çok seviyorum. Ayrıca Nazım Hikmet dürüsttü, Necip Fazıl gibi çıkarcı, güce tapan, karaktersiz, yalancı, iftiracı ve dönem adamı değildi. Bu yüzden yıllarca hapislerde yattı Nazım.

mustafa kemal'in askerleriyiz

jitemci
Yine yazı paylaşıcam bu sefer yılmaz özdil'e ait.

"""Hiç düşündünüz mü…
Nereden çıktı bu slogan?
İlk kim söyledi?

Sene 2006.
Aylardan haziran.
Yer, Danıştay.
Mustafa Kemal'in doğumunun 125'inci yılı dolayısıyla konferans düzenleniyor, ayakta alkışlanan konuşmacı anlatıyor: “Atatürk Türkiyesi'nden rahatsız olanların ilk yapması gereken, Atatürk'ü unutturmaktı. Onu yapıyorlar. Cumhuriyet'in nasıl kurulduğunu, milli mücadeleyi çocuklarımıza iyi anlatmak zorundayız. 1948'den beri Mustafa Kemal'in askeriyim, terhis olmak istemiyorum.”

Turgut Özakman'dı o.

Mucidi odur.

(1992 yılında Türkiye'ye gelen Azerbaycan cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, Anıtkabir özel defterine “senin esgerin” yazmıştı. Ama… Turgut Özakman'dan önce, haziran 2006'dan önce Türkiye'de böyle bir slogan yoktu. Tarihimizde ilk defa Turgut Özakman tarafından dile getirildi, yukarıda özetlediğim konferanstan sonra yayıldı.)

Peki “1948'den beri askeriyim” diyen, “terhis olmak istemiyorum” diyen rahmetli Turgut Özakman, 1948'de yedek subay filan mıydı?

Malum, içinde “asker” kelimesi geçiyor ya… Dincileri-liboşları-sorosçuları boşverdim, Chp'ye monte edilen bazı tipler bile “militarist” zannediyor.

Halbuki, tam tersine sivil'dir.
Hukuki'dir.

Turgut Özakman 1948'de henüz 18 yaşındadır, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisidir.
Milli mücadelenin izini sürebilmek için, hatıraları derleyebilmek için, arkadaşlarıyla birlikte Ankara'dan Afyon'a kadar yürür.
Mecazi anlamda söylemiyorum… Otomobil veya trene binmeden, tabana kuvvet yürür.
Güzergah üzerinde yaşayan, Kurtuluş Savaşı'na bizzat şahit olmuş ve 1948'de hâlâ hayatta olanları bulur. Hatıralarını dinler, defterler dolusu notlar alır, fotoğraflar toplar.
Bıyıkları yeni yeni terlemeye başlamış bu delikanlının yaya olarak gerçekleştirdiği tarihi seyahat, 10 gün sürer…
Ve, bu attığı adımlar “Şu Çılgın Türkler” fikrinin çıkış noktasıdır.

1948'den beri askeriyim dediği, işte budur.
Bireysel şuurdur.Cumhuriyet tarihinin en çarpıcı sloganı Mustafa Kemal'in askerleriyiz… Cumhuriyet tarihinin en çarpıcı kitabı Şu Çılgın Türkler'in özetidir.
Terhis olmak istemiyorum'dan kastı ise, bıkmadan usanmadan, anlatmaya devam etme azmidir.

“Hakikate ihanet etmeyelim” derdi, rahmetli Turgut Özakman.
Buna didindi, son nefesine kadar.

Huzur içinde yat hocam…
Vatan sana minnettar.

Buradayız.
“Hakikate ihanet etmelerine” izin vermeyeceğiz, son nefesimize kadar."""
3

Seyyid riza

mel
Eşkıya, Kürt ırkçısı ve faşisti, sömürgeci toprak ağası, yağmacı terörist. Dersimde masum insanlar ölmüşse tek sorumlusu terörist Seyit Rıza ve köleleridir. Hiçbir devlet, egemenliğinden vazgeçmez. Hele Türkler, hiç vazgeçmez. Devlet defalarca görevli gönderip, cumhuriyete itaat etmeleri ve azgınlık yapmamaları İçin uyarmıştır. Oraya yapılan yatırımlara engel olmuşlardır, bugünkü pkk terör örgütü gibi. Hani 16.yyda Güneydoğuya, Doğuya İran'dan gelip 40bin Alevi Türkmen'i katledip yerleşen isgalci Kürtler var ya, olası onların torunu. Sonradan alevilesmis olabilir. Türkiye sosyalistlerinin çoğunluğunun Türk düsmanı olduğunu buradan anlayabilirsiniz; zira Türk ve devlet düsmanlığı yapmak için toprak ağası sömürgeci gerici bir teröristi dahi savunabiliyorlar.

Seyyid riza

mel
Zülfü Livaneli, isyancı Seyit Rıza'yı asanlara niye çatmış anlamadım. Çağlayangilden kaynak veriyor; ama Çağlayangilin, "olayın basında Seyit Rıza ve adamları 33 askeri öldürmüstü." Sözünü yazmamış. Seyit Rıza toprak ağası sömürgeci bir teröristti. Aynı zamanda Türk düsmanıydı. İlk kanı döktü, döktüğü kanda boguldu. Vergi vermemek, askere gitmemek ve Devlet kurmak için isyan çıkartıp kan döktü, yenildi ve asıldı. Kaybetti diye niye mazlum oluyor anlamadım. Kürtlerin geninde var gücü ellerine geçirene kadar mazlumu oynarlar, kaybettiklerinde mazlumu oynarlar. Kürtler güçlenince de zalim olurlar. O gün Seyit Rıza kazansaydı Kürtler, "Türkleri soyle yendik, böyle yendik" diyeceklerdi. Hangi sosyalisr köy ağası bir adamın egemenliğinde yasamak ister?. Sosyalistlerin çoğunluğunun bu adamı savunması mazlum göstermesi sahtekarLıklarını bir kez daha ortaya çıkartıyor.
1

modern dünyanın yarı açık ceza evi oluşu

caravaggio
Michel Foucault'un Hapishanenin Doğuşu adlı yapıtında ortaya koyduğu gerçekliktir.
----
Foucault yapıtında; İktidarın saraylardan şatolardan ve şatafatın göbeğinden modernizm ile birlikte giderek görünmez bir hale dönüşünü aktarmaktadır.
Giderek görünmez hale gelen iktidar artık süslü tahtta değil gölgelerin arasına çekilmiştir. Ardından bireysellik fikrinin parlatılması ile insanların bireyselleşmesi ve tek başına bireyin gücü vurgulanmıştır.
--
Normalliğin tanımını ancak normal olmayana işaret ederek yapmaktadır iktidar. Kurallar vardır ve bu kurallara uymayanları normalleştirme kurumlarına gönderir;
- Askerlik
-Akıl Hastaneleri
- Hapishaneler
-Okullar
Bu kurumlar bireyin normalleşmesi adına iktidarın zorunlu kıldığı kurumlardır. Normalleşmeden hiç bir işe yaramayazsınız.
-
Her ceza evinde (ki bende askerliğimi bir ceza evinde yapmıştım) her hükümlünün bir numarası bulunmaktadır. Numaralaştırma sistemi modernizm ile birlikte iktidarların toplumları daha rahat saymalarını sağlaması adına son derece önem arz etmektedir. Sizi böle bilir toplayıp çarpabilmektedir. Nerede olduğunuzu ne yaptığınızı ve bunu neyle yaptığınızın numaralarınız ile rahatlıkla bulabilmektedir.
-
Ceza evlerinde de normalleştirme kurumları bulunmaktadır. Özünde ceza evi ile modern yaşantının arasında bulunan tek fark uzun duvarlardır. Duvarın ötesinde de olsanız, berisinde de olsanız ne yaptığınız nerede olduğunuz her zaman kontrol altındadır. Kimin kontrol ettiğini bilemezsiniz.
Peki bu bir özgürlük müdür ?

(bkz:Michel Foucault - Hapishanenin Doğuşu )
(bkz:Michel Foucault - Akıl hastanesinin doğuşu)
(bkz:Michel Foucault- Toplumu savunmak gerekir)
1

devlet

mel
Başlığın biraz dışına çıkacağım. Yazdıklarım çoğunluklar içindir. Ülkücü değilim; ama ülkücüleri "cahil, kan dökmeyi seven" olarak yaftalayan Sosyalistlere, Kürtçülere... çok gülüyorum ve çok sinirleniyorum. Sosyalistler ve Kürtçüler, en az İslamcılar, ülkücüler kadar bağnaz. (Çoğunluklar tabi) Kürtlerin masum olmadığını, eline gücü geçirince nasıl kan döktüğünü daha önce yazdım, zaten su anda da canlı olarak görüyoruz. Cani Stalin, Cani Hitlerden daha çok kan dökmüştür; ama bu hiç dile getirilmez. Çünkü Stalin kanları, Kutsal Sosyalizm(!) için dökmüştür, haklıdır! Eğer bir yoldaş, sosyalizmin yanlışlarını eleştirirse dışlanır. İftiraya, hakarete uğrar. Lenin katil bir cete de kurmuştur muhalifleri öldürmek icin. Sovyetler'de, Kuzey Kore'de, Küba'da... özgürlük var mı(ydı)? Yok! Muhalefet yok! Sosyalistler, liberal ülkelerde muhalif olabilir; ama sosyalist ülkede muhalif olamazsın! Sosyalistler bir de utanmadan Milliyetçileri tek tipçilikle suçlarlar. Sosyalizm Diktatörlüktür. Tek parti. "Barış, demokrasi" kavramını ağzından düşürmeden bu kadar kan döken başka bir ideoloji yoktur. Hele bizim sosyalistler, Demokrasiyi, Barış'ı ağızlarından düşürmezler; ama her türlü terör örgütünü onlar kurarlar! Yahu Sovyetler, ukrayna onlara muhalif oldu diye milyonlarca ukraynalıyı açlıkla Cezalandırıp öldürdü. (Not: Lenin ve yoldaşları Sovyetler'i, ABD yardım derneklerinin destekleriyle kurdu. Bu yüzden ilk başlarda da özel sektöre izin verdi. Trocki bahseder belgeler de var.) Tabi liberaller de az değil. ABD mesela. Dünyanın en büyük soykırımını yaptı. Anne karnında Doğmamış Japonları bile öldürdü, doğanların da kaderini kötü etkiledi. Ha ABD, Japonya'yı yerle bir ederken müttefiklerinden birisi de Sovyetlerdi. Bugün Sosyalist Kürtlerin, Vahşi Kapitalist ABD ile birlikte çalıştıkları gibi. Bir de Sovyetler'in sonradan ABD ile yalandan kavgası yok mu? Sözde Afganistan'da, Kore'de kavga ettiler ama birbirlerinin topraklarına hiç saldırmadılar ve bu kavgalardan ikisi de karlı çıktı. Yüce ve Bilge Tanrı, insanlığı her türlü dogmalardan korusun.
1

abdi ipekçi spor salonu

deist imam
Bugün yıkımına başlanılan, türk basketbol tarihinin en efsane salonu. Çocukluk ve gençlik anılarımda, efsane galatasaray-cska maçında, efes-ülker rekabetinde, galatasarayın eurocup zaferinde yaşayacak artık bu mükemmel salon.

jason richardson

jakoben
born of osiris isimli müzik grubunun eski gitaristi. teknik gitardan yaşımın ağırlaştırdığı beynimin istemsizliği yüzünden uzak duruyordum.ta ki bu deli ile tanışana kadar.şöyle
koyam dinlersiniz.deli deli

bunlar ilginizi çekebilir