confessions

kak sakura

Yazar  · 2 Haziran 2018 Cumartesi

  1. toplam giri 18
  2. takipçi 0
  3. puan 366

laik sözlük yazarlarının şiir denemeleri

kak sakura
genç şairlere ilham kaynağı olabilecek şiirlerin yer aldığı başlık.

buyrunuz efendim:

Pazar günü sen kopmaya gidip moralim bozulunca,
Kızdın mı ki acaba sen bana?
Gitme,kızma da.
Lou Salome senin yanında halt yesin.
Nietzsche seni sevmeliydi belki...
Salome'yi tanımadan önce.
Severdi bence.
Çakma filozof ben gibi.
Ama bu kadar duygusallığa henüz alışık değilim.
Kağıdın gireceği mektup zarfı hele hiç değilİş çıkış saatinde Dikimevi metroda inip alelacele otobüs durağına aktarma yapmaya giden yurdum insanları gibi koşmak istiyorum sana.
ve akabinde olaylar...
Sen eskisi gibi mutlu olsan
Fenerbahçe üst üste lig şampiyonluğunu ilan ederdi
ve artık kitap yemeye doyardı viski.
Dünya,rengin mavi olurdu.
Üniversite sınavları kalkar
Yalan söylerdi aynalar
Ve yalanmazdi yandaş kanallarda,iktidara ait kalçalar.


bir izmarit daha atılıyor odamın camından
bir şarkıyı daha söylüyorum senin adına
Sen,her şeyden habersiz
Yatağında yatıyorsun,belki de uyuyorsun.
Ve ben bazı geceler
En yakın taksiye atlayıp evine geliyorum.
Annenin uzun süre önce
Söylemekten sıkıldığı ninniler söylüyorum.
Sonra,balkonunuza çıkıyorum.
Az ötedeki parkta yeniden sana sarılışımın
Hayalini kuruyorum.
Uyandığında sen
Her şeyden habersiz
Okula gidiyorsun.


İnanma aslında bilime sen,
Maymundan geldi senin dışındaki herkes.
Aslında gel git diye bir şey de yok.
Hep ay senin güzelliğini görmek istediği için yaklaşıyor Dünya'ya.
Küresel ısınma,seni görüp de eriyen erkeklerin
Terlerinden ibaret.
Ve çevre kirliliği,sen güzellik skalasını çok genişlettiğin için var.
Ve dinler yalan söylüyor.
Hey şeyin anlamı
Senin ceylan gözlerinde gizli.

furkan olmak

kak sakura
50 santigrat derece odada yazları uyumamak çünkü geceleri yaşamak ama başkalarını fırında uyutmak. mutlu bir göbek sahibi olmak ve göbek ile arada bir çok yaşanmışlığın olması. izmir gecelerinin sıcaklığını yansıtan o ter damlalarının vücuttan aşağı akarken uğradıkları ilk istikamete derinden bir sempati beslemek. aidatı ödenmediğinden temizliği yapılmamış bir apartman dairesinden aşağı inerken flaş yakmak ve akabinde belki de yıllar önce bir yemeksepeti dükkanı kuryesi tarafından bir umutla birileri görür de sipariş verir umuduyla atılmış menülere rastlamak fakat umarsızca merdivenleri inmeye devam etmek.

terastan buca'yı izlerken birden parkour yapma isteği gelmesi ve duvarları tırmanarak tam üç bina geçmek, teraslara yapılmış grafitileri okumak ve tekelden yeni alınmış tuborg golddan bir yudum daha yudumlamak çünkü grafitilerin toplumcu gerçekçi içeriğinden etkilenmek.

derse son beş dakika girmek çünkü imzayı atıp eve dönmeyi istemek.

klimadan rahatsız olmak ve klimayı özlemek arasında gidip gelen bir sarmal içinde yaşamak.

furkan...

furkan olmak.

kurmalı saat

kak sakura
oldum olası dolap masa sıra karıştırmayı çok severim.küçükken misafirliğe gittiğimiz insanların da hep evini karıştırırdım.maksadım kötü değildi ilgimi çekecek bir şey olursa oynamak isterdim.annem beni misafirliğe götürmek istemezdi.biblo olur ne bileyim oyuncak olur çok beğendiysem misafir olarak gittiğimiz insanlardan onu isterdim.genelde vermezlerdi.annem de bu yönüme uyuz olurdu.her neyse oldum eşek kadar hala bu huyum gitmedi.evde eski bi çekmeceyi karıştırıyorum.bi baktım,revue marka eski bi saat.camı dağılmış,akrep yelkovan yok,6 yı gösteren ibre yok,kayışları kim bilir kaç sene önce çıkarılmış.anneme sordum,o rahmetli dedenin saatiydi dedi.(babamın babasının)babama sormadım bile,hayatımda bir ilki deneyip saatçiye saat tamir ettirmeye gidecektim.daha önce aldığım en pahalı saat 50 liraydı.bu dedemin saatinin arkasını okumuştum,swiss made incabloc waterproof bişeyler bişeyler yazıyor.ucuz bi saat olmadığını anlayıp direk saatçi yoluna koyuldum.girdim saatçiden içeri,abi bende bi saat var ama baya bi bakıma ihtiyacı var.pili felan değişmesi lazım sanırım camlar akrep yelkovan kayıp.aldı açtı içini,dışının o eskimiş havasına karşı içi adeta altın madeni gibi idi.saat altından değildi.ama içi mükemmel korunmuş.tamamdır dedi saatçi hallederiz felan,ne kadara olur dedim,50 kağıt dedi.iyiymiş dedim eh artık veririz o kadar parayıda.geldim 4 gün sonra,tamir ücretine 65 lira dedi.e abi 50 demiştin 50 getirdim dedim.öğrenci misin diye sordu.evet dedim.tamamdır olur 50 de hadi sana kıyak dedi.saat çok güzel olmuştu,yeni camları akrebi yelkovanı kayışı mükemmel gözüküyordu.merağımdan sordum,abi bunu satsak kaç para eder diye.bin lira gideri var dedi,şok oldum.elimde tarih taşıyacaktım.verdim ücreti,tam çıkıcam,hani sen pil felan demiştin ya,o saat pilli değil kurmalı dedi.o nedir ki dedim.o saati günde bi kuracaksın,pilsiz çalışır onlar dedi.işte o an kurmalı saatle tanıştım.o gün bugündür o saati her gece ileri almak bana huzur dolduruyor.arada bi kulağımı dayayıp dinlerim içindeki melodiyi.insanı ayrı dünyalara götürür kurmalı saat.hele bir de dede yadigarıysa,bambaşka olur.

deniz gezmiş'in parkası

kak sakura
biri bir yerde demiş ki '' deniz gezmiş' in yaptıklarının binde birini yapacak cesareti asla gösteremeyecek özenti insan kıyafeti.''

hayır yani bunu giyen insan deniz gezmiş ile aynı hayatı mı yaşamalı?gezi direnişi allaan soğuğunda olsaydı üzerine parka giyip gözaltına alınan insanlar hiç mi olmayacaktı?belki gezi'de kaybettiğimiz gençlerimizden birinin üzerinde bu olacaktı...yapmayın etmeyin,yok sikibok da aynısını görmüşsünüz fikibokta şu kadar fiyata satılıyormuş.sanki bütün markaların deniz gezmis68 trend barkodlu bi' ürünü var da götünüzden isyan ediyorsunuz.isteyen istediğini giysin,hatta altına da eski kasa mercedes alsın.

rap

kak sakura
muhafazakar dinleyicilere sahip olduğu sürece hiçbir yere varamayacak bir müzik türüdür. muhafazakarlıkla kastedilen sahip olunan siyasi görüşler değil; yeniliğe kapalı olan bireylerin varlığıdır.

hırıltılı h

kak sakura
standart h sesi hiçbir engele takılmadan çıkarken, bu ses boğazın üst kısmında titreşir. iç ve doğu anadolu ağızlarında sıklıkla rastlanır. örneğin: bakmak sözcüğü iç ve doğu anadoluda baḥmaḥ şeklinde telaffuz edilir ancak kelimenin içindeki h harfleri gırtlaktan ve hırıltılı olarak çıkartılır. çaxmax (çaḥmaḥ; çakmak), yanmax (yanmaḥ; yanmak) gibi...

sad

kak sakura
sert ve dolgun bir s sesi verir. bu harf türkçede mevcut değildir. türkçeye arapçadan geçen kelimelerde üzerleri noktalı ṡ kullanılır. örneğin: ṡahib, ṡabun, huṡuṡ, ṡadaka, ṡabır...

mercedes benz

kak sakura
arkasında sticker olan herhangi bir modelinden bulmak neredeyse imkansız.(geçen bir tane gördüm, atatürk imzasını mercekle okunabilsin diye yapıştırmışlar.)
''Mercedes'' kısmının hikayesi ise oldukça ilginç. Daimler Motoren'in kurucusu ve sahibi olan Gottlieb Daimler, Avusturyalı Nice Başkonsolosu, iş adamı ve aynı zamanda Daimler'in araçlarının hayranı olan Emil Jellinek'e bir otomobil satar. Jellinek de bu otomobil ile Fransa'da yarışlara katılmaya başlar ve herkesin dikkatini çeker. Daimler'in o dönem elde ettiği başarının mimari olan ve markanın tanınarak üne kavuşmasını sağlayan Jellinek, yarışlara katıldığı aracına ölen kızı Mercedes'in ismini koymuştur. Jellinek sayesinde ciddi bir başarı elde eden Daimler de o dönem en fazla satan araç modeline Mercedes adını verir. İki şirket birleşince Daimler bu isimden vazgeçmez ve Mercedes-Benz doğar.

ayrılık mesajı

kak sakura
ve hayalinde cevaplar yazıyor:

"ben seni asla bırakamam…" sonra kızıyor kendine “fazla güçsüz”
"kapıyı kapat… üşüdüm." yok yok fazla romantik.
”yok etmeyelim bu aşkı”. olmadı bu hiç olmaz diyor.

sonra gülünçlüğü fark ediyor. sanki o mesaj yazdı da, nasıl cevap yazacağı kaldı.

çaresizliği boğazına oturuyor ve nefes alamıyor.
yeni yağmur bulutları kapıda… gözyaşları sel gibi akıyor.
"bilmezdim, haberin var mı'yı dinlerken içimin bir yerinin kopacağını…

güne anlamlı bir şiir bırak

kak sakura
İnanma aslında bilime sen,
Maymundan geldi senin dışındaki herkes.
Aslında gel git diye bir şey de yok.
Hep ay senin güzelliğini görmek istediği için yaklaşıyor Dünya'ya.
Küresel ısınma,seni görüp de eriyen erkeklerin
Terlerinden ibaret.
Ve çevre kirliliği,sen güzellik skalasını çok genişlettiğin için var.
Ve dinler yalan söylüyor.
Hey şeyin anlamı
Senin ceylan gözlerinde gizli.

bağlama

kak sakura
2 senelik elektro gitar maceramın ardından,arkadaşımın bana aylar önce verdiği curadan sıkılıp,ve zaten o küçücük aletin artık bana yetmemesinden dolayı ''bunun ucuzundan bi tanesini alayım'' diyip aldığım müzik aleti. beh amk cümleye bak.

şimdi bazı duygular vardır,elektro gitar anlatmaz.hele ki klasik gitar hiç anlatamaz.o duyguları anlatmaya bağlama birebirdir işte.gitar çalarken efkarlanamazsın. efkarlansan bile pop kültürü efkarını geçemez.bağlama öyle midir?alırsın bi tane,neşet usta kadar olmasa da (bkz:yalan dünya) çalarsın.sonra bir sigara yakarsın,başka türküye geçersin.öyle işte.çalın,çaldırın,dinleyin,dinletin.

Ergenlik şiirleri

kak sakura
bir adet kendi şiirimle katıldığım listedir.

'' yüzünü binbir yıldızın ışıltısından alır.
karanlık geceleri neon ışıklardan
ve su birikintilerinin yansıttıklarından,
en çok parlama amacı yoktur.
yanında en parlak bile
benim için sönük kalır. ''