confessions

elif

Yazar  · 1 Nisan 2020 Çarşamba

  1. toplam giri 17
  2. takipçi 2
  3. puan 294

adonis

elif
Suriye kralının kızı Myrrha, kendini aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit ile bir tutar hatta ondan bile üstün görür. Afrodit buna çok sinirlenir ve kıza asla karşı koyamadığı, babası Theias'a karşı ensest ilişki arzusu verir. Dadısının yardımıyla babası ile 7 gün 7 gece beraber olur (bazı kaynaklarda 40 gün 40 gece olarak geçer). Babası son gece birlikte olduğu kişinin kızı olduğunun farkına varır ve onu öldürmek ister. Tanrılar kıza acıyarak onu mersin ağacına dönüştürürler. Ağacın gövdesinden 9 ay sonra ölümlülerin en güzeli olan Adonis dünyaya gelir.

Afrodit görür görmez ona aşık olur. Onu alır ve yetiştirmesi için gizlice Persephone'ye emanet eder. Persephone de çocuğu görünce aşık olur ve onu Afrodit'e geri vermek istemez. İki tanrıça arasında bir kavga patlak verir, bu kavgaya hakemlik yapmak ise tanrıların kralı Zeus'a düşer. Sonunda Zeus, Adonis'in yılın dört ayını Afrodit ile, dört ayını Persephone'yle, geri kalan dört ayı da istediği yerde geçirmesine karar verir. Adonis zamanının çoğunu Afrodit'le geçirmek istemektedir. Kendisine bahşedilen o boş vakitte de Afrodit'in yanına gider. Tabii ki bu durum Afrodit'in aşığı savaş tanrısı Ares'i çılgına çevirir. Kıskançlıktan gözü dönen Ares, günün birinde ava çıkan Adonis'in üzerine bir yaban domuzu salar. Buna çok üzülen Afrodit güzelliğini kaybetmeye başlayınca tanrılar Olimpos Dağı'nın zirvesinde toplanırlar ve Adonis'e yeniden can verirler. Adonis can bulduğunda hava ısınmış, çiçekler açmaya başlamıştır. Bu nedenle, Adonis çiçekli ve güzel baharın temsilcisidir. Türk dizisi gibi gelebilir ama yunan mitolojisi

ispanyolca

elif
İzlediğim ispanyol dizilerinde arada kulağa gelen tanıdık kelimeler hakkında herhalde fransızca kökenlidir ve bu yüzden ortak kelimedir diye düşündüğüm ama aslında çoğunun arapça kökenli olduğunu öğrendiğimdeyse beni şoka uğratan dildir.

en son okunulan kitap

elif
Kuyucaklı Yusuf- Sabahattin Ali
Kafayı dizilerle bozduğumdan kaynaklanıyor olabilir ama okurken aklımdan çıkmayan tek şey bu kitabın günümüze uyarlanıp efsane bir diziye dönüştürülebileceğiydi

twitter

elif
Kendinden farklı görüşlere saygı duymayan, genelde yalan senaryolar yazıp hesaplarını büyütmeye çalışan kullanıcıların barındığı nefret ettiğim sosyal mecradır.

admin iron

elif
Netflix hesap dağıtımı konusunda yardımcı oldu. Ben anlamadım sonra ayrıntılı anlattı benim için. Hayatımda bu kadar iyi yürekli az insan tanıdım. Umarım hep mutlu olur.

elif

elif
Herkesin çağırıp sonra baktığımda ise kafalarını başka yöne çevirip "be te se cim" diye şaka(!) yapmalarını sağlayan isim aynı zamanda uzun ve ince kız anlamına gelip kaderin benle dalga geçmesine de olanak sağlar.