confessions

deist imam

βετεράνος♛  · 30 Temmuz 2016 Cumartesi

  1. toplam giri 2938
  2. takipçi 98
  3. puan 37979

kamil ocak stadyumu

abSolute
Gaziantepspor'un ve Gazişehir Gaziantep FK'nın iç saha maçlarını oynadığı, 16 bin kapasiteli stadyumdur. Yeni stadyum yapılma kararı alınınca, bu stadyumun ne olacağı tartışma konusuydu. En sonunda 17 bin metrekaresinin konut, ticaret, turizm ve inşaat oturum alanı; geri kalan kısmının ise meydan olmasına karar verildi. Ancak sayın reis-i cumhurumuz geçtiğimiz günde, stadyumun yerine sadece cami yapılacağını açıkladı. Antep'de de hiç cami yoktu zaten, bu cesaret dolu hamlesini çok doğru buluyorum. Artık Gaziantep, gelirini cami yanındaki para toplayan dilencilerden çıkarır.

fikret orman

abSolute
sattığı 1 tane genç oyuncudan gelen para ile 4 tane yaşlı futbolcu alıp, bunu transfer başarısı olarak gösteren başkan. her ne olursa olsun taraftarın gözünü çoktan boyamış gibi... adamı tanrı ilan etmişler. iyi bir başkan değil, sadece kötünün iyisi. o konuya gelirsek de sanırım ben bile çıksam demirören'den iyi başkanlık yaparım. tabi bu sonsuz özgüven ve başarılı olmuş hissi vermek asya kartalları'nın başarısı. 4 sene sonra bütün oyuncularımızın toplu jübile yapacak olması, asya kartalları'nın başkana verdiği his yüzünden. Zaten ümmet sevdalısı, kabe'ye tapan bir taraftar grubundan başkası yok edemezdi bizi.

mekanik insanlar

sosyal asosyalist
Uzun süredir içimde tuttuğum bir durumu sizlerle paylaşmak isterim. Her gün metroyu kullanan birisi olarak söylüyorum, metrodaki ve dışarıdaki insanlar robot gibi geliyorlar bana. Özellikle iş çıkış ve gidiş saatlerinde insanların suratına baktığım zaman içlerinden insani duyguları alınmış, mekanik bireyler görüyorum. İnsanların birbirine karşı tutumu ise apayrı bir konu. Tabi hal böyle olunca insan ne gideceği yoldan zevk alıyor, ne gideceği işten zevk alıyor, ne de gideceği okuldan... Çevresine dikkatli bakan herkes benim gördüklerimi rahatlıkla görürler. Beni korkutan yanı ise gelecekte bunun daha da artacak olması. Günden güne daha da çok saatimize kuruluyoruz farkında olmadan.

nazım hikmet'in stalin'e yazdığı şiir

ofelia
stalin'in ölümünden 5 gün sona -10 mart 1953- sovyet yazarlar birliği'nin aylık olarak çıkardığı Literaturnaya Gazeta'da -Edebiyat Gazetesi- yayımlanan şiir ilk kez türkçe olarak yayımlandı. şiir mehmet perinçek tarafından türkçeye çevrildi. şiirin orijinal adı Vspominayu, türkçe'ye çevrilmiş haliyle hatırlıyorumdur.

Hatırlıyorum.

On sekiz yaşımdayım.
Anadolu'dayım.
Anadolu savaşmakta.
Yol boyunca gidiyoruz.
Sıcak. Gölge yok.
Diyor ki yol arkadaşım
köylü Mehmed:
"Yakında acılarımız dinecek,
Bolşevikler yardım ediyor bize,
Lenin ve Stalin.
Dökeceğiz
gavuru denize."
Hatırlıyorum.
Moskova'dayım.
Okumaya gelmişim
üniversiteye,
onun adını taşıyan.
O gelir,
otururdu bizimle…
Getirmişti belki de postallarında
Tsaritsın çarpışmalarının tozunu.
Bu ceketti belki de üstündeki
Petrograd'ı kurtardığında.
…Aklımda
kapkara bıyıkları,
sakin, dikkatli bakışı.
Nasıl da cesur ve genç!
Öğretmenimiz,
arkadaşımız,
geliyor,
avuçlarının içinde taşıyarak
Lenin'in ellerinin sıcaklığını.
Hatırlıyorum.
Kızıl Meydan. Kar.
Bin dokuz yüz yirmi dört yılı.
Bir adam asker kaputlu
omuzlamış Lenin'in tabutunu.
Hatırlıyorum bu kayalaşmış suratı.
Beyazlaşmış gibi şakakları.
Kardan olabilir mi?
Hayır. Ayrılıktan.
Tuttuğu yastan.
Hatırlıyorum.
İstanbul'dayım.
Matbaada.
Gece.
Basıyoruz anayasayı.
Dizgicinin parmakları
türkü söyler gibi.
Ertesi gün sabah
Türkiye'nin binlerce insanı
okuyor bu satırları.
Ve artık onlar için,
gün daha aydınlık,
denizin enginliği daha mavi
ve bir gün
onların topraklarında da
yaşanacak
böylesi bir bayram.
Hatırlıyorum.
Bursa'dayım. Hapishanede.
(Gelmiyor aklıma,
hangi seneydi)
Yoldaşlar göndermişti onun portresini,
bir Fransız gazetesinden kesilmiş.
O, ulaştı bana kadar.
Buldu yolunu.
Parmaklıkların ve duvarların arasından
sızdı.
Beyaz üniforması üstünde,
yıldızlarıyla göğsünde,
gülümsüyordu başkomutan.
Belli ki çekilmişti bu fotoğraf,
gri kubbesinde
Reichstag'ın
belirdikten sonra
üç Sovyet askeri
ellerinde
askerî
kızıl sancakları ile.
Ve bir kez daha,
Volga'da,
birkaç sene sonra,
Stahanovcu şoför Tasya'nın kabininde
gördüm
portrenin birebir aynısını;
o, devam ediyordu gülümsemeye.
Kısa bir süre önce de
Pekin'deyken,
biz, kongre delegeleri,
gördük
onun son fotoğrafını
XIX. Kongre'nin kürsüsünde.
Duruyordu yanımda —
kolsuz Koreli bir asker,
Fransız bir dizgici
ve Hintli bir şair.
Dedim ki:
"Babamız genç!"
"Gördüm onu Moskova'da, — dedi Fransız, —
delikanlı gibi çıkıyordu merdivenleri!"
Ardından mahcup bir şekilde dedi ki
genç Koreli asker:
"O,
insanlığın hayali.
Hayal dediğin
yaşlanır mı hiç?"
Hintliyse dedi ki:
"O, komünizm gibi
ülkesinin çoktandır yol aldığı;
ve komünizm
sonsuz hayattır,
sonsuz gençliktir,
sonsuz bahardır."

nazım hikmet ve peyami safa kavgası

ofelia
Nazım hikmet'in 1920 yılında ankara'da hapishanede olduğu dönemde peyami safa cumhuriyet gazetesinde edebiyat sayfasını yönetmektedir. Peyami nazımın yanardağ adlı şiirini gazetede yayımlar. Gazete yönetimi bu duruma öfkelenir ve ertesi gün gazetede bu olay için özür dilerler. Nazım hapisten çıkıp istanbul'a gelince peyami'yle görüşür. Aralarında böylece bir dostluk başlar.

Bir gün nazım ve peyami bir arkadaşlarının evine giderler. Orada peyami kolunun nasıl sakat kaldığını anlatır. Bundan çok etkilenen nazım, peyami'ye bunları yazmasını söyler ve peyami dokuzuncu hariciye koğuşunu yazar. Bu romanı "canım nazım'a kara sevda ile" diye imzalayarak nazıma adar.

Jakond ile si-ya-u yayımlanınca peyami bu şiirle ilgili bir eleştiri yazısı yazar. Nazım kırılmamış gibi gözükse de aslında kırılmıştır ve ilk zincir burada kopar.

İlk ciddi tartışma nazım'ın "unutulan adam" kitabını yayımlamasıyla çıkar. Nazım para sıkıntısı çekmektedir. Peyami moskova'dan gelen paralar nereye gidiyor diye sorar. Bu soruyu duyunca nazım çok şaşırır ve böyle bir şeyin olmadığını söyler. Fakat peyami pek ikna olmuş değildir.

Faşizmin dünyada hakim olduğu bu dönemde Resimli ay dergisi kapanır. İki dost da tan dergisinde aynı sayfada köşe yazıları yazmaya başlar. Nazım'ın insanları komünizme teşvik etmesi peyami'yi hep çok sinirlendirirdi. Peyami çok zeki biriydi fakat bir o kadar da kötü ruhluydu. nazım'ın çevresine karşı bıraktığı etkiyi hep kıskanmıştı.

Bir gün peyami nazım'ın artık okunmadığını ve yazılarının bakkal ağzı gibi sözlerle yazdığını söyler. Bunu öğrenen nazım ertesi günü orhan selim takma adıyla peyami'nin söyledikleri hakkında bir yazı yazar.

Nazım hikmet yine orhan selim takma adıyla birkaç gün sonra tan'da çıkan bir yazısında o meşhur lafı söyler: “Dostluk şarap gibi değildir. Yıllandıkça güzelliği, tadı artmaz çok kez… Tersine yılların içinde durgun su gibi kurtlanır, yosunlanır, tortulanır. Bunun için de düşmanların büyüğü çoğu kez eski dostlardan çıkar.”

O sıra peyami safa nurullah ataç'la tartışmaktadır ve bunun üzerinde fazla kalmaz. Nazım birkaç kez daha bu tarz yazılar yayımlayınca peyami safa sessizliğini bozar. Bu iş kavgaya dönüşür ve ikili atışmaya başlar. Bu durumdan rahatsız olan dergi yönetimi bu konuda ikiliyi uyarır. Uyarının ardından hafta dergisinde peyami yazmaya başlar ve kavgayı alevlendirir.

Hafta dergisine yazan peyami nazımla yaşadıklarını "biraz aydınlık" dergisinde yayımlar ve nazıma yönelik sert ifadelerde bulunur. Peyami ikinci bir yazı daha yayımlar ve bunun üzerine nazım bir röportajında sefa'ya yüklenmeyi esgeçmez.

Aralarında atışmalar devam eder ve üslup gittikçe ağırlaşır. Peyami bir yazısında bir tek nazım'ı değil tüm solcuları hedef alır. Biraz aydınlık dergisinde son yazısını şu sözlerle tamamlar: "Evvelce müdafasını yaptığım Nazım Hikmet'in bu kadar mayasız, cevhersiz ve bomboş olduğunu ben bu polemiğe başlarken bilmiyordum.”

Nazım bu sözler üzerine "bir provokatör üstüne hiciv denemeleri" adlı şiirini yayımlar. Peyami hafta adlı bu şiire karşılık verir ve en sonunda artık bunlara cingöz recai'nin cevap vereceğini söyler ve konu daha da büyüyerek yeni bir kavganın başlamasına neden olur.

(bkz:bir provokatör üstüne hiciv denemeleri)

28 şubat 1997 mgk kararları

sophos
28 şubat 1997'de Milli Güvenlik Kurulu'nun Necmettin Erbakan başkanlığındaki 54. hükümetin istifasına yol açan toplantısında alınan 18 maddeden oluşan kararlardır. islamcı şerefsizlerin kafasına inmiş bir demir yumruktur, 28 şubat, laikliğin güçlendirildiği yüce gündür.

başkalarının görüşlerine saygılı olmamak

franz
benimdir.

her görüşe saygı duymam, duyanı da yadırgarım.

örneğin sübyancıların karakter, namus ve şeref yoksunu ve hatta sapkın insanlar olduğunu yok sayıp hormonlarının bilmem nesi yüzünden o hallere girdiğini söyleyen herkesin anasını s*kerim.

sabaha kadar binlerce örnek de veririm bu konuda .

eğer ben saygısız oluyorsam dalga geçilmeyecek şeylere dil uzatan insanlara ve dayanaksız örnekler verilen şeylere, hiç önemli değil.

nazım hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala, mesela. anlayana.
2

sürekli dini nasihat veren insan

iron
ölmesini beklemeden yakılarak enerjiye çevrilmesi gereken sakallıdır. Şuan karşımda bir tane var bee or*spu evladı hala kara kedilerin ölümünün helal olduğunu söylüyor. elim ayağım titriyor sözlük. bu adamla her karşılaştığımda böyle şeyler anlatıyor yaş 60 dövmemek için zor tutuyorum kendimi. zeus sabır versin.
4

survivor 2018

ickial
neden izleyeninin linç edildiğini anlayamadığım ve büyük heyecanla seyrettiğim yarışma. hep gönüllüleri destekledim bu yıl allstar'cıyım. swh.
konsept tabii hep aynı olacak, adı üzerinde survivor. ufak çaplı sürprizler mevcut zaten, bu yıl her hafta ada için yarışılacak.

edit: olm siz manyak mısınız? hepiniz bir zamanlar çekirdeğinizi alıp derya büyükuncu dönemini, hayim düştü zamanlarını izlediniz. koparmayalım şimdi, günümüzün popüler olan hiçbir şeyi sevmeme algısına kapılıp laf etmeyin, size ne kardeşim?

sözlüğün çöle dönmesi

odin
Ne zaman açılacak diye beklediğim başlık. Alıştık artık, gelen herkes açıyor ancak bunun önlenmesi için hiçbir şey yapmıyor.
Teşekkürler beni hayal kırıklığına uğratmayıp, aynı başlığın 125. farklı sürümünü açtığınız için...

türkiye'de ateizm

odin
Cumhurbaşkanı terörist ilan eder, bir muhabbette eğer ateist olduğunuz öğrenirse kavgaya gider, "kedi kesiyor musunuz ya siz?" veya "Biz de seviyoruz Atatürk'ü ama, biz ona tapmıyoruz." gibi cümlelere maruz bırakılırsınız. Bitti mi? Hayır.

Sonra bir atesitle karşılaşırsınız, Bir şeyler konuşabileceğiniz bir adam olmuştur sonunda karşınızda. Ona Dawkins'den bahsetmek, Hawking'den alıntılar yapmak, Turan Dursun'un yaptıklarını söylemek, Ömer Hayyam'ın rubailerini okumak istersiniz. Ama adamın sadece ortamda dikkat çekmek için ateist olduğunu öğrenir hayal kırıklığı yaşarsınız. Adam söylediklerinizi anlamıyordur. Zordur Türkiye'de Anti-teist olmak...

Bu kadar şey yazdığımıza göre bitirmenin zamanı geldi.

"Bu dünyadan başka dünya yok, arama;
Senden benden başka düşünen yok, arama!
Vazgeç ötelerden, yorma kendini:
O var sandığın şey yok mu, o yok, arama!"
Ömer HAYYAM

cem karaca

zeybek
annesi ermeni asıllı toto karaca babası iran asıllı ibrahim karaca. babası hariciyeci çıksın istemiş. gel zaman git zaman lisede kurduğu ekiplerle adından söz ettirmeye başlamış. hatta babası parayla adam tutup oğlunu yuhalatmış, vazgeçsin bu sevdadan diye. rockn roll hayatına hayat hayat katmış.

kendi benliğince yaptığı işler batıdan farksız, kuvvetliydi. ta ki askerde bağlamanın sesini duyana kadar. askerde bağlama sesinden etkilenip yaptığı müziğe anadolu etnik ananelerini katarak devam etti ve altın mikrofon yarışmasında emrah' la ikinci oldu.

sonrasında peşi sıra gelen 45liklerle adını türkiye' de duyurdu. patlayan haykırışları, giyim tarzı ve halktan işçiden yana oluşu dönem türkiye' sinde yankı uyandırdı. apaşlar, kardaşlar, edirdahan ve dervişan kurduğu gruplardandı. bir yandan türk müziğine yenilikler getirirken bir yandan da gizlide kalmış türküleri yorumlaması siyasi söylemlerde bulunması döneminin ateşli sanatçılarından olmasını sağladı. o ki avrupa'da da yer etmiş orkestralarla çalışmış, şarkıları sözlerden ibaret değil hikayelerin satır aralarıdır.

mahsuni şerif, neşet ertaş, karacaoğlan, nazım hikmet, orhan veli, ahmed arif, bedri rahmi sadece bazılarıdır, şiirlerini besteledikleri ozanlardan. oy babo, karadut, herkes gibisin, adiloş gibi eserleri bulunur. unut beni, bekle beni, resimdeki gözyaşlarıdır.

ülkesinden sürgün yediğinde memleket hasretini dağlara taşlara sığdıramamıştır. belki de nazım hikmet'i en iyi anlayan sanatçı o. ülkesine mutlaka yavrum'u bestelemiştir. özlemine hep kahır'ı.

moğollar'l çalışmış ve zamanında kendisine rakip olacak tek adam barış manço ile muazzam bir dostluğu vardır. giyim tarzı, saçları, gözlükleri, sesindeki tarif edilemez tını dünyadaki en iyi rock vokalistler arasına girmeyi çoktan hak etmiştir. o, barış manço ile bu yolda yürüyen bir cengaverdi.

vatandaşlıktan çıkarıldı. oğluna, memleketine olan hasreti onulmaz bir hale geldi. dönemin başbakanı turgut özal tarafından yurda çağırıldı. bu çağrıya kayıtsız kalamazdı. hem o değil miydi yunan adalarına kadar gelip ülkesinin ışıklarına bakan. dönek dediler varsın dönek desinler. o oh be'yi yazdı.

rahat bırakmadılar, üstüne geldiler ama o yılmadı. cahit berkay ve uğur dikmen'le nerede kalmıştık albümünü yaptı. mutluydu kim ne derse desin, kırgındı belki ülkesine ama olsun yine de bedel ödemeye değerdi. dünyanın ilk rock operasını safinaz parçasıyla o yapmıştı. tamirci çırağıydı, namus belasına verdiği can onunkiydi.

best of albümleri çıkardı. son kayda geçen parçası da yine protestti: hayvan terli. o, merhaba gençler ve daima genç kalanlardı, o, durduramayacaklar halkın coşkun akan seliydi. 8 şubat 2004' te vefat etti.

etnik köken ve ırk

ickial
günümüzde bu iki kavramı birbirleri yerine kullanılsa bile, aslında ikisi de birbirinden farklıdır. etnik köken, dünyanın çeşitli bölgelerinden kazanılan kültürel davranışların bütünüdür. ırk da ise öğrenilenler veya davranışlar önem arz etmez. çünkü ırk, doğumda bahşedilir.
etnik köken, dilerse insanın değiştirip farklı seçimler yapabilir veya başka bir inancı benimseyebileceği bir şey iken; ırk değiştirilemez.
etniklik kavram olarak “ırk”dan farklı bir anlam ifade eder. etniklik, belli bir ırkın özelliklerinden olusabilecegi gibi kültürel veya siyasi faktörlerden de olusabilir. ki zaten duz mantıkla bile baktıgımızda ırk biyolojik bir şeyi çagrıştırırken etnik kelimesi toplumsal bir anlamı cagrıstırır. yazının özü, etniklik yaşayarak edinilen, geleneklerle muhafaza edilen bir şeydir. sabitlik ve değişmezlik söz konusu degildir. ırk grubu ile karıstırılmamalıdır.
1

türkiye'nin her konuda vizyonsuz olması

iron
üzücü gerçektir. en küçük örnek olarak enes batur filmi arif v 216 yı geçmiş. ülkenin film, dizi kültürünü gösterebiliriz. fitne, dedikodu dolu tv dizileri, şaklaban tiplerin sunduğu tv programları, enes batur, recep ivedik gibi filmler nasıl sikik bi coğrafyada doğdum ben diye sorup duruyorum.
2

düz insan

Laikligin layik bekcisi
Hiçbir konu hakkında bilgi sahibi olmayıp ayrıca herhangi bir hobisi de bulunmayan; yaşama hakkına sahip olmaması gerektiğini düşündüğüm insansı tür. Son arkeolojik kazılarda iletişimi mümkün kılan gırtlak yapısına sahip oldukları keşfedilmiştir

bunlar ilginizi çekebilir