confessions

codex cumanicus

Rakı  · 26 Temmuz 2016 Salı

  1. toplam giri 601
  2. takipçi 37
  3. puan 7315

Komünizm

chernobog
uzun zamandır sözlükte yazmıyordum arada göz gezdiriyordum ancak bir şey yazmaya hevesim yoktu bunun sebebi hem yazdıklarının zaten sınırlı bir okuyucuya ulaşması hemde yazdığın kaliteli bir yazının sözlüğü günlüğü gibi kullanan sürekli saçma tek bir cümle yazan ya da görüldüğü gibi hiçbir şey yazmayıp 15 yaş usulü facebook capsi paylaşan kalitesiz yazarların yazma isteğimi engellemesiydi ancak yine de komünizm başlığına 1950 mccarthy tipi angutca şeyler yazılınca dayanamadım.öncelikle sayın angut kardeşlerim kapitalizm de komünizm de aynı sistemin lacivertidir,19.yy avrupa modernizminin çocuklarıdır ikisinde de sistemden dolayı ''götünde don olamayan'' milyonlarca yığın bulunur bu yığınlar zamanın sovyetlerin doğu kesimlerinde de bolca vardı günümüz abd'sinde de milyonlarca var.sistem bu yığınları önemsemez önemli olan devletin varlığıdır bu yüzden neden nükleer deneme yaptığını sorgulamanın çocuk sorusu olduğunu belirteyim.abd'de açlık sınırı ve fakirlik sınırı için:
https://povertyusa.org/facts
ki bu verinin güncel günümüz(2018) abd'sinde olduğunu belirteyim.1950/60'larda abd'de beyazlar ile siyahlar aynı musluktan su içemiyorken sscb uzay çalışmalarında zirveye çıkıyor,uzaya ilk erkek ve kadın kozmonotunu gönderiyordu.konu açlığa gelince de sscb imkanları abd'ye göre daha iyi imkanlar sağlıyordu,abd'nin öne çıkışı kapitalizmin sağladığı avantajları yakalayabilen vatandaşlarının hayat refahı olarak sscb vatandaşlarının çok daha önünde yaşamasıydı bunun sebebi de rekabetçi pazarın yararı ve zenginliğin toplumun belli bir zümresinde toplanmasıydı.yine aynı dönemde sscb vatandaşlarının birçok dünya ülkesinin vatandaşının hayat standartının daha önünde yaşadığını söyleyeyim.(özellikle 1950'den 1970'e kadar.) yetmişten sonra ise gerileme başlamış seksenden sonra ise japonya,birleşik krallık gibi ülkelerin gerisine düşmüştü.sscb'nin altyapısı olmadığını söyleyen cahile ise bir şey demeye gerek yoktur orayı geçiyorum.sscb'nin çözülüşü de tabanın isteklerinden ziyade sbkp'nin üst yöneticilerinin devlet yönetiminde kapitalizme geçişinin karar verilmesinden sonra 1985'ten itibaren adım adım uygulanarak olmuştur.tabii bunları söylemenin bir şey değiştirmeyeceğini de biliyorum iki girdi sonra yine caps yarışına girer facebook gruplarının ideoloji sayfalarından hallice olursunuz.bu ülkenin sağcısı da itici solcusu da itici çoğunun düşüncesi din savunmasından farksız yabancı forumların ideoloji tartışmalarına göz gezdirirseniz aradaki farkı anlarsınız.
not:anti-komünist.
6

60 yaşında sosyal medyada kız düşürmeye çalışan erkek

jakoben
erkek diyerek bu mahluk sürüsünü genişletmek ve bu bakış açısı ile ayırt etmeyi de zorlaştırmak yerine onları siyasi bir bloğun politik ekranına yirmi dört saat maruz kalan bir kitle olarak adlandırmak daha doğru olur.onlara çok fena hadisler hazırladım;

''onlardır ki sokaklarda ahlak bekçisi kesilir, biliniz ki facebook'ta çocuğunuzun profillerinde gezen pedofillerdir.''

internetten devrim yapmak

zehir
Yaşamı Boyunca Hiçbir Çalışmasını Sonuca Erdirip Hiçbir Başarı Elde Edememiş Sanal Dünyada Erişilemez Olduğunu Düşünerek Eline Bir Klavye Alıp Dünyayı Kurtarabileceği Fikrine Kapıldıktan Sonra Tweet Atarak Hükumet Yıkıp Yerine Yeni Hükumet Kurabileceğini Düşünen Sahipsiz, Amipimsi, Yüzeysiz ve Düzeysiz Marul Kafalı Güruhtur. Söylemleri Hoş Yaptıkları Boştur. Dilleri 1000 KM Ötedeki Devenin Götünden Bok Temizlerken 5000 KM Ötedeki Sineği Götünden Füzeyle Vurabilecek Teknolojiyi Üretenlere Atmadıkları Pislik Yoktur. Yetisiz ve Mineralsiz Kalmış, Fotosentez Yapmaya Bile Üşenen Bu Bitkiler Güneş Işığı Gördüklerinde Filizlenebilirler ki O Bile Kendi Çabalarıyla Değil. Kökleri Boklu Suyla Gövdeleri Kireçle Yaprakları Yapay Işıkla Beslendiği Sürece Dünyaya İtirazları Olmaz.

formula 1

turca
Çesitli araba markalarının kendi motorlarının en iyi olduğunu ispatlamak için araçları pistlerde yarıştırma sporu. Çok sıkı bir ferrari(Aslında kimi raikonenci eski mclarenci) olan ben, gelecek sezon efsane yarış ve yorumlar ile sol framede akacağım.

ülkü tamer

ofelia
İkinci yeni akımının önde gelen isimlerinden biriydi. Az önce bu diyardan göçüp gittiğini öğrendim. Kendisini severdim.

“Sen mavi bir tilkiydin, binmiştin mavi ata,
Ben belki dün ölmüştüm, belki de geçen hafta.”

odin

turca
Günde sadece 4 saat uyku
Dört bir tarafı hain dolu
Yorgun bitkin ama pes etmeyen bir beden
Hakkını ödeyemeyiz odin Reis.
Nereye vardık hiçbir şey.

balbal

altayhan
İnsan şeklinde heykellerdir. türk savaşçılarının öldürdüğü düşman sayısınca mezar başına dikilirmiş. Ki öte dünyada ona hizmet etsinler.

Orta asya'da taş baba ve gezer taş adlarıyla da bilinir.

Celal şengör

deist imam
Herbokolog. Aklıma şu hikayeyi getirmiştir.

Bir şemsiye tamircisi, yazmış olduğu şiirleri incelemesi için Shakespeare'a gönderdiğinde, ünlü yazarın cevabı şu olur:
“Dostum siz şemsiye yapın, hep şemsiye yapın, sadece şemsiye yapın.”

Dostum siz bilim yapın, Hep bilim yapın, sadece bilim yapın.

dehumanize

atticus finch
garip kişilik. hem ırkçılığa, faşizme karşı olduğunu söylüyor; kürtlere ve ermenilere yapılan zulümlerden bahsediyor, hem de türklere karşı ırkçılık yapıyor.

daha da garip olanını söyleyeyim. türkiye siyasetinde cephe mantığı vardır. yani bir insan ermeniyse ve faşizme karşı olduğundan, devlete muhalif olduğundan falan bahsediyorsa otomatikman ya hdp'liymiş ya da aşırı-sol siyasal çizgideymiş gibi bir görüntü oluşturur. toplumun normlarında bu durum böyledir, haliyle benim kafamda da dehumanize algısı böyleydi. arkadaşın bazı söylemlerini görene kadar (haklı olarak) "bu kesin bizden biridir" diye düşünüyordum. odtü'de okuduğunu söylemesinin de benim kafamdaki profile katkısı oldu ayrıca. sonra fakirlikle, yoklukla ve karşısındakinin ırkıyla, zekasıyla alay ettiği, kendinden "zeki, zengin, ermeni" diye bahsettiği girilerini gördüm. "bu ne menem iştir, böyle aşırı-solcu mu olur?" diye düşündüm tabii ki.

dehumanize sanırım kendisini hiçbir şekilde "türkiyeli" hissetmediği için türkiye siyasetindeki cephe mantığına da uyum sağlamıyor. hayatının bir bölümünü ermenistan'da geçirdiyse bunu anlayabilirim; bizim aksimize çocukluğundan itibaren türkiye içerisindeki cepheleşmeye entegre olmamış bir kişiliğe sahip olabilir. sonuç olarak kendisi acayip bir şekilde hem "ezilen ulus" kimliği taşıyan bir ermeni; hem de tartıştığı şahısın yoksulluğuyla ve zekasıyla rahatça dalga geçebilen ve malını mülkünü kullanarak insanları ezecek kadar iğrençleşebilen elitist bir küçük-burjuva demagogu.

kısacası dehumanize ile alakalı söyleyebileceğim olumlu bir şey kalmadı. he faşistin biri ona ermeni olduğu için, ırkçı söylemlerle saldırırsa o ayrı mesele, o zaman savunuruz tabii ki. ama o kadar. sınıfsal olarak beş para etmez birisi.

kurandaki ilk müslüman kimdir sorunsalı

romacumhurbaskani
Bu ayetlerde farklı Peygamberler “müslümanların ilki/öncüsü olmakla da emrolundum” demektedirler. Kuran'a göre her Peygamber Müslümandır. Hz. Adem'den bu yana Allah peygamberlere İslam'ı vahyetmiş ve Müslüman olmalarını istemiştir. Ama her peygamberin vefatından sonra müşrikler dine binlerce helal, haram katmış peygamberleri (haşa) ilahlaştırmış, sözde hocalarını ve şeyhlerini ilah edinmişlerdir. Bunun üzerine Allah tekrar tekrar Peygamber göndermiştir.

Dipnot:Sordum Araştırdım yazdım benim görüşüm değil yani

kuran'daki barış ayetleri

zirvedekicahil
Şu sitede "bana zorla islamı savundurtuyorsunuz" demekten gına geldi, yeter artık. Bilerek mi çarpıtıyorsunuz yoksa vikipediyi açmaktan da mı acizsiniz bilemiyorum.

Tevbe suresi, 630 yılında inmiştir ve hala kabede hac yapan paganlara bir uyarıdır. Bu ayetle ayasofyanın cami yapılması arasında bir fark yoktur. Ayet diyor ki, bizim kurallarımıza uy yada dört ay içinde burayı terket. Bakalım;

Müşriklerden, ahd aldığınız kimselere Allah'tan ve O'nun Resûl'ünden bir beraattir (bir ihtardır). Artık yeryüzünde dört ay dolaşın. Ve muhakkak ki siz, Allah'ı aciz bırakamayacağınızı ve Allah'ın kâfirleri alçaltıcı olduğunu biliniz. Ve büyük hac (Hacc'ul ekber) günü, Allah'tan ve O'nun resûlünden insanlara bir bildiridir (ilândır). Muhakkak ki; Allah ve O'nun Resûl'ü, müşriklerden berîdir (uzaktır). Bundan sonra eğer tövbe ederseniz, artık o (tövbe etmeniz) sizin için daha hayırlıdır ve eğer yüz çevirirseniz, siz Allah'ı aciz bırakamayacağınızı biliniz. Ve kâfir kimseleri elîm bir azap ile uyar (ikaz et). Müşriklerden ahd aldığınız kimselerden, sonradan sizden bir şey eksiltmeyenler ve size karşı birisiyle (hiç kimseyle) yardımlaşmayanlar müstesna. O taktirde onlara, onların müddetine kadar ahdlerini tamamlayın. Muhakkak ki Allah, takva sahiplerini sever. Böylece haram aylar çıktığı zaman artık müşrikleri bulduğunuz yerde öldürün ve onları yakalayın ve onları muhasara edin (kuşatın). Gözetleme yerlerinin hepsine oturun (onları gözaltında tutun). Bundan sonra eğer tövbe ederlerse ve namaz kılar ve zekât verirlerse o taktirde onların yolunu serbest bırakın. Muhakkak ki Allah; Gafur'dur, Rahîm'dir.


Burada da "kurallarınıza uyacağız" dedikten sonra uymayanlardan bahsediliyor;

eğer verdikleri ahitten sonra yeminlerini bozar, dininize saldırırlarsa, o zaman küfrün elebaşlarını öldürün. çünkü onların yeminleri yoktur. böyle yaparsanız hal ve gidişlerine son verebilirler.

--------------------

diğer bazılarını da bulacaksınız ki, hem sizden emin olmak hem de kendi toplumlarından emin olmak isterler. ama fitneyle yüz yüze getirildiklerinde başaşağı içine dalarlar. bunlar sizden uzak durmazlar, sizinle barışa gitmezler ve ellerini sizden çekmezlerse onları yakalayın, tuttuğunuz yerde öldürün. işte böylelerinin üstüne gitmeniz için size açık bir izin ve kuvvet verilmiştir.


el-cevab: siz, size saldıranlara karşı duramayacak bir berkecan mısınız? Yani ayeti beyniyle okuyan birisi şunun kendini savunmak ile ilgili olduğunu anlayabilir.

-------------------------

Yusuf'un kardeşlerinin söylediği şeyi Allah demiş gibi göstermek acınası olmuş; alın size ayetin geri kalanı.

Andolsun ki; Yusuf ve kardeşlerinde, soranlar için âyetler (dersler) vardır. “Yusuf ve kardeşi, babamıza gerçekten bizden daha sevgili.” demişlerdi. “Ve biz bir grubuz. Muhakkak ki; babamız, gerçekten açık bir yanılgı içinde.” Yusuf'u öldürün veya onu bir yere atın. Babanızın yüzü, size dost olsun (babanızın sevgisi size kalsın). Ve ondan sonra salihler topluluğu olun.


-----------------------

Nisa 74, Nisa 76'da bahsedilen olayı anlatmaktadır.

76 - İman edenler, Allah yolunda savaşırlar. İnkâr edenler de tağut yolunda savaşırlar. O halde siz şeytanın taraftarlarına karşı savaşın. Çünkü şeytanın hilesi zayıftır.


Nisa 89 ise 90'da anlaşılır.

90 - Ancak o kimselere dokunmayın ki, sizinle aralarında anlaşma olan bir kavme sığınmış bulunurlar. Yahut ne sizinle, ne de kendi kavimleriyle savaşmayı gönüllerine sığdıramayıp tarafsız olarak size gelmişlerdir. Eğer Allah dileseydi, onları size musallat kılardı, onlar da sizinle savaşırlardı. Eğer onlar sizden uzak dururlar, sizinle savaşmayıp size barış teklif ederlerse, Allah, sizin için onlar aleyhine bir yol vermemiştir.


-------------------------

Bakara 192;

Bundan sonra eğer inkârdan ve savaştan vazgeçerlerse, o taktirde muhakkak ki Allah, Gafûr'dur (mağfiret edendir), Rahîm'dir (rahmet sahibidir).


------------------------

Çok mu zordu? Sözde eğitimli, sorgulayan tayfadan geçinirsiniz. Saçma ateist sitelerinden kopyala yapıştır yaptıktan sonra açıp önceki / sonraki ayeti okumaktan acizsiniz. Yazık, çok acınası.
3

laik sözlük yazar gerçekleri

Beastbrook
eklemek istediğim bazı şeyler var.
sözlükte çok kişi kendini zeki sanıyor swh. zeka kavramının derinliğinin farkında değiller mi orasını bilemem. hayat akışında farklılık olmayan sabit kişiliklerin zekiyim diye hava yapması da komik oluyor bence. internetten 3 5 yazı okuyup burada bilim adamı triplerine girmeye gerek yok cidden. yapmayın, etmeyin...

yazarların kitaplardan yaptığı alıntılar

turkdusun
Hakkari Kavaklı köyü civarına bir ihbarlı operasyona gitmiştik.Köye geldiğimizde köy halkı çatışmanın çıkacağını bildiği için bizi damlardan izliyordu.Köyün çıkışında bir yamaçtan çıkarken aniden yukardan ateş yedik ve çatışma başladı.Ama siper edecek bir yer yoktu.Sadece ağaç vardı.Şube müdürü en önde makineli tüfeği kullanıyordu.Birkaç arkadaş yanlardan ateş açarak üstünlüğü sağladı.Tam o anda müdürümüz ayağa kalktı ve kendine yakın olan arkadaşlardan birine bağırarak,''Senin çocukların var mı?'' diye sordu.Arkadaş, ''Yok'' dedi.Sonra ''Paran ya da araban var mı?'' diye sordu.Arkadaşımızdan yine ''Yok'' cevabı geldi.
''Ulan ben niye önden gidiyorum,o zaman sen öne geç.Ölürsen sen öl!'' deyince millet bastı kahkahayı.
Allah selamet versin,müthiş şakacı ve çok cesur bir adamdı.Hepimizin gülmesi bize büyük bir moral olmuştu.Çatışma yarım saat kadar sürdü.Birbirimize laf atıp şakalaşarak basıyorduk tetiklere.
Çatışma bittiğinde hala gülüyorduk.

Özel Harekatçı Olmak.

en zeki insanların genelde sahip olduğu ideoloji

deist imam
Değişken bir özellik gösterir. Mesela nazist bilim adamlarının zekası kendi dönemlerinin ilerisindeydi fakat adamlar son derece ırkçıydı. Edison da kendi döneminin üstünde bir zekaya sahip liberal kapitalist ideolojideydi. Einstein tarihin en zeki adamlarındandı ama sosyal demokrattı. Lenin kendi döneminin üstünde bir zekadaydı ama sosyalistti. Fatih sultan mehmet o döneme göre çok zekiydi ancak bir ideolojisi olsa kesinlikle islamcılık olurdu. Mustafa kemal kendi döneminin en zeki adamlarından birisiydi eğer ideolojik olarak bakarsak kesinlikle sosyal demokratlığa yakın bir türk milliyetçiliği vardı. Yani zeki insanların belirli bir ideolojisi yoktur. Her insanda olduğu gibi zeki insanlarda da farklılık gösterir.
5