confessions

codex cumanicus

Rakı  · 26 Temmuz 2016 Salı

  1. toplam giri 693
  2. takipçi 39
  3. puan 8304

sözlükte format sikmek

codex cumanicus
Kısaca açıklayacak olursak;

Sözlüğün işleyişine ve olması gereken düzenine, kültürüne adaptasyon sağlayamamış yazarların istemli veya istemsiz uyguladıkları fiildir. Umarsız ve hoş görülemez düzeyde imla hataları, soru cevap şeklinde başlık-entryler ve sonraki girilere cevaben tekrar entry girme durumu gibi eylemler yukarıda zikrettiğim olaya basit ama sinir bozucu örnekler teşkil etmektedir.

Dipnot: Bu giri kendini zaman içinde güncelleyecektir.
edit: gocunan eksicileri de gösteren başlıktır aynı zamanda :)

son zamanlarda başınızdan geçen en komik olay

codex cumanicus
Kyk yurtlarında kalan herkes yaşamıştır bu tür durumları. Sizden farklı düşünen bir arkadaşınız vardır odada. Ciddi anlamda sığ argümanlarla sizi ikna etmeye çalışır, ilgilenmediğinizi belli etseniz bile sesini yükselterek devam eder. Ben de zikrettiğim şekilde , belli ettim ilgilenmediğini tamam diyip konuyu kapatmaya çalışıyorum. Adamın tansiyonu erekte ergen penisi gibi yükselmeye başladı, sesi üst perdede. Diğer oda arkadaşım olası bi kavganın önüne geçmek için aramıza girdi. Tam bu sırada kavga ettiğim eleman şu şekilde isyan etti '' kanka ama beni kaleye almıyo'' Bakın ben tüm ciddiyetiyle kavga edebilecek bir insanım, kaale almak sözünü bu şekilde duyunca haldır şaldır dağıldı tüm odağım, saçma saçma gülmeye başladım. Eleman daha çok sinirlendi, ben de krize girdim dışarı çıktım. Yani böyle bi durumda hiç beklemediğiniz bi ruh haline geçince insan gerçekten neye uğradığını şaşırıyor. İşte bu da böyle bir anım.

(bkz:Anlatılırken komikliğini kaybeden olaylar)

vikipedi yazarları

codex cumanicus
Sözlükte nitelikli bilgi verme amacı güderek yola çıkan, lakin paylaşıma sunduğu verilerin tamamını bambaşka bir yazılı kaynaktan alındığı gibi, kelimesini bile değiştirmeden önünüze koyan tembel yazar. Çocukken verilen araştırma ödevini vikipedi sayfasından çıktı alan yazarın yetişkinlik hali. Tabii ki kendi bilgisi ve sunumu dahilinde entari giren yazarları tenzih ederim, onlar platformun gelişiminin ardındaki gerçek aydın kişiliklerdir. Fakat entarimin başında zikrettiğim grup için söylenecek çok da bir şey yok. Bağlantı vermeye üşenip(!) uzun uzadıya giden sıkıcı makaleleri buraya yapıştırıp '' uLAA Ahanda yazar oldum hah'' havasına girmekle kendi içinde bir zeka mastrübasyonu halindedirler. Uzak durunuz , Kınayınız, içikledikleri ayçekirdeklerini kolanıza atıp tüketiniz.

Türkçülük

codex cumanicus
Sözde diğer ideolojilere saygılı olan, bir boku beğenmemekle beraber gırtlağına kadar aşağılık kompleksine gömülmüş sikko yazarların hakkında hiç bir şey bilmemesine rağmen ölümüne sallayıp nefret söyleminde bulunDUĞU, TÜRK İNSANININ MENSUBU OLDUĞU, KÖKENİ EN ESKİ GÖRÜŞLERDEN BİRİDİR.TABİİ BURADA ŞUNUN DA ALTINI ÇİZMEK GEREK, SOSYAL MEDYADAKİ FIRFIRLI GÖNDERİ VE SAYFALARIN SİVRİLMESİ SONUCU TÜRKÇÜLÜK,KENDİSİNE ÇOK UZAK OLAN BÜNYELERCE ALMAN NASYONEL SOSYALİZMİ VE İTALYAN FAŞİZMİYLE BİR TUTULMUŞTUR.zaten elitist takılan solcuların genel anlamda aklına gelen yegane ideolojik terim faşisttir, tek bildikleri budur.farkına varmalısınız bu söylemler aslında sözlük bünyesindeki bi çok yazarın içindeki cahil çomarı açığa çıkarmıştır, aydın görüşlü olanları tenzih ederim. Her neyse, insanlara kızmamak lazım internet yüzünden görüşlerin kamuoyuna farklı yansıyabildiğini bilen yazarlar ne demek istediğimi anlayacaktır.türkçülük söylenenin aksine "k*rde ü yok len mq" ya da " mkodumun mumsöndücü alevisi" tarzı söylemlerden ibaret değildir.Türk ırkçılığı salt renk ayrımı gibi önüne geleni horlamak ya da yahudi ırkçılığı gibi kendi haricini onlara hizmetkar olarak düşünmek değildir.Sonuna kadar okuyup zahmet eden komünist, sosyalist, anarşist, kürt, alevi veya dürzi olabilir, tüm yazar arkadaşlara teşekkür ederim.

bordo klavyeli

codex cumanicus
Sözlükte hasıraltı edilmeye çalışılan terör/terörist yandaşlığı , Türk düşmanlığı ve çifte standart gibi olayları gündeme taşıyarak obejktif bir çözüme ulaşamadığı için sesini duyurmak isteyenleri işaret eden başlık. Kimse burada vatan kurtarmıyor arkadaşlar. Aranızda ciddi manada bölücü insanlar var ve bunlar hakkında eleştiri yöneltildiğinde iktidara düşmanlık beslememizi istiyorsunuz . En azından kendim için konuşayım ben hükumete muhalif biriyim. Ama teröristi de hükumete muhalif diye dost edinemem, edineni de yanımda yöremde barındırmam. Sözlük ismi ve yapısı itibarı ile Atatürkçü bir imaj veriyor ama adminlerin çifte standardı ve pkklı yazarlar sağolsun muntazam bir itibarsızlaştırma çalışmasında bulunuyorlar. Be kardeşim madem bu herifleri barındıracan bari Atatürkün adını karıştırma buraya.

vikipedi sözlük

codex cumanicus
Sözlüğün son altı sekiz aydır belini kıran bir pasif tavır sözkonusu, açılan başlık sayısı oldukça az, çevrimiçi yazarlar mümkün olduğunca bu açığı katılım sağlayarak kapatmaya çalışıyorlar. Lakin bu icraat esnasında biraz işler çığrından çıkıyor. Evet ben de isterim sözlüğün kültür sanat patlaması yaşamasını. Ama Sosyal bilgiler ya da tarih kitabından alıntılar halinde buraya aktarılan başlıklar gerçeği söylemek gerekirse pek de ilgi çekici değil, evet ortada takdire şayan bir çaba var ama bunun yapılması gereken şey olduğundan pek emin değilim. Zira daha çok gündemle alakalı konuların tartışmaya sunulması daha akla yatar bir seçenek gibi. Söylediklerim belki yanlış anlaşılabilir, zaten bunlar benim şahsi görüşlerim. Ama net bir gerçek var, misalen gündem konusu iphone x kadar dikkat çekecek bir konu değil sümerler ya da urartular. Bunlar pekala internet üzerinde arama motorlarında da erişilmesi mümkün veriler. Sözlük kültürünün esas temel konsepti bilgiyi buraya mümkün olduğunca yorumla aktarmaktır, bu da düşünce çeşitliliği demektir. Zira kitapta yazan verinin tartışmaya açık olmadığı net ve değişmez bir gerçektir. Böyle bir konuya dikkat çekmek istedim umarım derdimi anlatabilmişimdir, iyi sözlükler.
2

okulda öğretilen en saçma bilgiler

codex cumanicus
Tüm ilk ve ortaöğretim müfredatı.

altı yaşında daha beyni çıkmamış çocuklara değerler ve sosyal yaşamla ilgili erdemlerin kazanımları yerine formülize edilmiş eğitim programını dayatan milli eğitim bakanlığının biricik eseri. Sonra kadın cinayeti, sonra tecavüz , sonra cinnet, dolandırıcılık , yolsuzluk, irtica , kaos. Ailede başlayan eğitimin okulda da tam anlamıyla devam etmesi gerek. O yaştaki çocuğa önce hitabeti, davranış yetisini ve sosyal becerileri kazandırmak eğitim mevzusunun yarısına bedel zaten, insan yetiştirmekle öğrenci okutmanın arasındaki fark burada öne çıkıyor.

Ama yok, sen ver matematiği ver cebiri ver periyodik tabloyu bilmemneyi. Her bakanlık değişiminde yeni bir sınav sistemini dene bu sabilerin üstünde. Kamışına su yürüyüp içi kıpırdaştığı sıralarda da çak dört beş tane ortaöğretime geçiş sınavını.Daha lise çağına gelmeden akünün suyu boşalınca beyin erozyonu yaşasın. Ülkeyi ileri götürecek ne kadar körpe zihniyet varsa sik iflahını.

Çok zeki biri olduğum kanısında değilim, ama bizler gibi doksanların başı ve ortasında doğan nesle nazaran yeni jenerasyon aşırı tuhaf. Sanırım bu da kuşak çatışmasının farklı bir yorumu.

en çok korkulan hayvan

codex cumanicus
Çok tatlı bi isme sahip olsa da hayvanlar aleminin en belalısı bal porsuğudur, biyolojik olarak vücudunda korku hormonu salgılamadığından ötürü hayvanlar aleminde büyük kediler gibi her türlü yırtıcıya posta koyacak yüreğe sahiptir. Bu hayvanla ilgili ön bilgisi olanların tanık olduğu efsanevi bir olay vardır; bir kral kobrayla karşı karşıya gelen bal porsuğu yılana saldırır, boynunu koparana kadar yılan tarafından sokulur ve kaskatı şekilde yere uzanır, tabii bu sırada yılan kardeş sizlere ömür. Tam psikopatımızın ölümüne üzüleceğiz derken bir iki saat içinde zehiri vücudunun tolere etmesiyle beraber ön hazırlığını yaptığı kral kobrayı tavuk dürüm gibi mideye indirir. Böyle de taşaklı hayvandır.

(bkz:arıza)

unutulan başlıklar

codex cumanicus
Eski başlıkları değerlendirmeyip, açılan yeni başlıklarla kendini öne çıkarma çabasında olan yazarların sebep olduğu durum. Eksi geliyor yolda.

Bakın arkadaşlar durum sandığınız gibi sıradan bir eleştiri değil. Açılan başlık çeşitliliğinden ziyade girilen entrylerde olayların yorumlanma farkı ortaya çıktığı için entry sayısı bizim açımızdan önemli. Sözlüğün kalitesini bir üst eşiğe taşımak için başvurmamız gereken bir yol olduğunu düşünüyorum. Zira öteki türlü her gün bir gazla açılan başlıklar ve üstüne gelen nitelikli niteliksiz bir sürü başlıkla sözlüğün tozlu sayfalarına karışan fikirler söz konusu.

turk kizlarinin kezban olma sorunsali

codex cumanicus
bastırılmış cinselliğin muhafazakar toplumlarda sebep olduğu gerginlikler açısından düşünecek olursak çok sığ şekilde adlandırılmış bir genellemedir. Bu tamamen bireyin büyüdüğü ailede aldığı terbiyeyle alakalı bir durumdur. Türkiyede insanların en büyük sorunu birilerini yaftalamayı kendilerinde hak olarak görmektir. Kadın bireyde yakın temas denemesi sonucu aradığı ilgiyi bulamayan erkek kerestemizin malum şahsiyeti kezbanlıkla itham etmesi buradaki en olası senaryodur. Muhafazakar her bireyin kezban olmadığı gibi samimi davranan her kadın da motor değildir. Saçma başlık üzerinde açılmış saçma bir genellemedir. Kendi insanını gömme üzerinde ihtisas yapmış yabancı kadın meraklılarının turnusoludur.Herkes için geçerli değildir bu tabii ki. Anne ve babasının yanında prenses pohpohlamasıyla büyümüş, istediği her şeyi çabasız elde eden ve aradığı ilgiyi anında temin edebilecek insan tanesine kezban diyebiliriz.Vermese kezban, verse motor , o bambaşka bi hikaye oraya girmeyelim. Burada yine ikinci değişken faktör erkek devreye girer, biraz kabaca olacak ama iktisat terminolojisinde arz talep dengesi diye bir durum vardır. Sosyolojik açıdan bir bütünleme sağlama adına bu duruma iyi bir örnek teşkil eder. Talebin çok arzın az olduğunu gören satıcının fiyatı yükseltmesi piyasanın en olağan aksiyonudur.Çünkü her fiyattan alıcı alacağını bilen satıcı için bir sorun yoktur.Gelgelelim aldığı eğitim , görgüsü ve bilgisi dahilinde kendini yetiştirmeyi başarmış insanlar da oldukça fazladır bu ülkede, o sebeple başlığın (bkz:türkiyede kezbanlığın artışı) olarak revize edilmesi kanımca daha sağlıklıdır.

turancılık

codex cumanicus
Ülkücülerin solculuk hakkında sığ argümanlarla konuşmasına benzer şekilde sol görüşün tam anlamıyla tanımadığı, belki de dünyanın en eski ideolojilerinden birisidir. Ülkücülük gibi son elli yılda pırtmış yeniçağ ideolojilerinden biri değildir, asla olmamıştır. Her görüştekine benzer şekilde bu görüş sahiplerinin arasında da ideolojisini tanımadan, bilgi sahibi olmadan konuşan insanlar yoğunluktadır. İnternet kültürünün etkisiyle son bir kaç yılda yeni yetmelerin gözdesi haline gelen Turancılık- Türkçülük ideolojisi maalesef Adolf Hitler'in nasyonel sosyalizmine benzetilerek faşizanlık olarak çarpıtılmaktadır.Bu ülke Sol fraksiyonları nasıl tanımıyorsa, Türkçülüğü, Turancılık davasını da öyle tanımıyor. O sebeple ağzı açılır açılmaz bildiği bir kaç ideolojik terimden biri 'faşist' olan tatlısu solcusu yazarların dikkatle inceleyip anlaması gerektiğini düşündüğüm, oluşumlarında katılım göstermesem bile fikir tabanıma etki eden, karşıtlarınca anlaşılmamış ideoloji.


Edit: ideolojinin kelime anlamını bilmeyip tespit sıçan yazarlar için (bkz:fikir)

yanlışlıkla yazım hatası yapmak

codex cumanicus
yazım hatası ve formata aykırı başlık-giriler üzerinden gelen haklı bir eleştiriyi yine özensizce açılmış bir başlıkla çürütmeye çalışan acemi yazar beyanıdır. Sözlük kültürünün belli başlı yazısız kuralları vardır, bünyesinde bulunan (belli bir eğitim düzeyinde) yazarların kendi birikimlerini ortaya koyarak girmesi gereken entryler düşünüldüğünde bu şekilde reaksiyon göstermek oldukça gülünçtür, tasvip edilmeyendir.

sözlükteki eski başlıkların değerlendirilmesi

codex cumanicus
tarafımca, tüm yazarlarla birlikte gerçekleştirilmesi gerektiğini düşündüğüm eylem. Takdir edersiniz ki sözlüğün revizyonundan evvel yazarlık alıp başlık ve giri yazan bir çok yazar var. Veri tabanındaki revizyonun eski başlık ve girileri sitede arkaplana atması bu başlıkların görünmeyerek sözlük bünyesinde tekrar açılmasına neden olacaktır. Buna engel olmak için tüm yazarları eski başlıkları canlandırmaya davet ediyorum.

mustafa kemal atatürk

codex cumanicus
Bir zamanlar troll mizaçlı sol kesimden bir sayfanın yayınladığı caps sonucu gerçek adının `yossi kohen` ve milliyetinin yahudi olduğu iddialarına malzeme edilen, dolaylı yoldan türkiyeye kötülük yapmış bir insandır.öngöremediğini varsaydığım tek falsosu budur.özetleyecek olursak cumhuriyet eğitim düzeyi düşük toplumlarca benimsendiğinde pespaye bir rejimdir. aysun kayacı isimli tatlı insan dişisinin tespitine bir de bu açıdan bakmak gerek.

`dağdaki çobanla benim oyum bir mi?`

Edit: sarkazm yoksunu bi yazar tarafından eksilenip afaroz edilmeden fikirlerini ve ilkelerini benimsediğimi de eklemeliyim

atatürk'ün türkcü olması

codex cumanicus
Ortak paydalarla esasında ülke insanını tek çatı altında yeni bir kuruluş vesilesiyle birleştirse de özünde Atatürk Türkçülüğü benimsemiştir. Solcular büyük oranda ''insanları gaza getirmek için milliyetçi söylemlerde bulundu'' gibisinden meseleye yaklaşsalar da (bu da yılların geyiğidir) kazın ayağı öyle değildir efendim, inkılaplara , nutuğa, yeniliklere ve politikasına göz attığınızda Ulu Önderin ne yönde olduğunu anlarsınız.

Unutmadan, Bu başlık ve altındaki destekleyici giriler de muhtemelen eksi yiyecektir.

edit: imlasının düzeltilmesini önerdiğim başlık
1

sorunsal kelimesinin istismar edilmesi sorunsalı

codex cumanicus
sorun kelimesiyle günlük kullanım açısından pek de fark teşkil etmeyen ''sorunsal'' kelimesinin sözlük üzerinde açılan başlık ve girilen entrylerde çokça, ve bir çoğunda da amacına uygunsuz olarak kullanılması durumu.

Sorunsal kelimesi problematik (çözümsüz) anlamına gelen türetme bir sözcüktür. Başlıkların çoğunda yerine gelebilecek alternatif kelimeler varken duruma pek de uygun olmayan sorunsal kelimesi kullanılıyor.

Evet , biliyorum sözlük henüz taze bir zeminde, ama dil ve anlatım açısından başlık ve girilerimizi zenginleştirebilmemiz için kullandığımız sözcük ve söz öbeklerine dikkat etmek gerekli fikrimce.

ülkü ocaklarına alternatif yeni isim önerisi

codex cumanicus
Eşcinsel veya trans birey karşıtı söylemler sözkonusu olduğunda yırtılırcasına duyar kasarken zaten haz etmediğimiz kesimden birinin böylesine çirkin bi olayla gündeme gelmesi ile beraber eleştirdikleri homofobiklerin aynı söylemleriyle topa tutup cinsiyetçi söylemde bulunan , dahası lgbt ve benzeri oluşumlara duydukları gerçekçi olmayan samimiyeti ortaya döken yazarları ayan beyan ortaya döken başlık

7

enver paşa

codex cumanicus
Haldır şaldır tarih bilgisiyle sığlık saçan yazarları oltaya getiren başlık. Enver Paşa konusu iki cümleyle özetlenebilecek bir olay değildir. Tarih dediğiniz şey iki yüzlüdür. Atatürk'ün Milli mücadeleyi başlattığı dönemde ingiliz donanmasına yenik düştüğünü farz edin , o vakit vatan haini ilan edilip ingiliz mandası himayesinde bir mahkeme hükmüyle asılırdı, ve biz yıllarca Kemal Paşayı vatan haini bilirdik.

Aynı şekilde Adolf Hitler de reichı kurarken istediği ideallerini gereğince gerçekleştirebilseydi bugün faşizm ve ırkçılıkla değil kahramanlıkla anılırdı.

Velhasılkelam Tarih yüzsüz bir bilimdir. Bu açıdan düşünüldüğünde Enver Paşa yanlış strateji sonucu askeri personel zaiyatı verdirdiğinden ötürü vatan haini ilan edilmiş bir paşadır.

türkçülerin yanlış tanınması

codex cumanicus
Öncelikle neyin ne olduğunu bi ayırt etmek lazım. Pekala Atatürkü ve Atsız atayı öncü , başçı bilirim kendime . Esasında Türkçü güruhun yanlış tanınmasının sebebi internet kültürü üzerinde bu fikriyatın bozunacak yerler, kişilerce benimsenmesidir. Sahip olduğu ideolojinin bin bir fraksiyona bölündüğünden habersiz sol yanlısı bilgisiz sığ yazarlar faşizan söylemlerle çıtayı aşağı çekmeden önce düşünmeli. Her ideolojinin içinde çürük gruplar olduğu gibi bizlerin bulunduğu topluluğun da içine sirayet etmiş kanserler mevcuttur. Türkçülük sizin gördüğünüz haldır şaldır milliyetçilikten ibaret değil.

nur yerlitaş

codex cumanicus
Evet, sözlüğünüzün abes, sinir bozucu, kan emici kanser yazarı codex geri döndü arkadaşlar. Bugün sizlere biraz bizi anlatacam.Baktım ki gündeme dair dişe dokunan bir şeyler yok sözlük bünyesine aktarmamı gerekli gördüğüm şahsi düşüncelerimi derledim sizin için, gidin bi bardak çay koyun, cıgaranızı yakın beni dinleme gayreti gösterirken.


Kahpeye Vurmak
Evet bu defa darağacı televizyon kültürünün geçici ürünlerinden olan Rasim Ozan Kütahyalı ve Nur Yerlitaş için kuruldu.
Vurun arkadaşlar, dehleyin, spam yağdırın. Hatta ana avrat var yok küfredin. Çünkü 21. yüzyıl Türkiyesinde hassasiyetlerin varlığı sadece reklamının yapılması için artık.
O diyor ki kusturmalı boşnak bilmemnesi, beriki diyor ki şehitler mehitler. Bunlara tanık olan on milyonlarca insan da aynı zekanın sığlığında , buna binaen linç kültürünün etkisinde tepkilerle çıkageliyor.
Rasim Ozan Kütahyalı zekası ve yorumlarıyla zaten safını ve toplum içindeki konumunu ayan beyan ortaya dökmüş hükumet yandaşı, kaypak ve çerez bir adamdır(!). Ama tutup da yıllara boyu ülkenin argosuna sirayet etmiş bi söylemi herkesin tanık olacağı bi şekilde dile getirmesi herkesin sinirini bozdu. Bunların nasıl insanlar olduğunu bilenler ciddiye bile almadı. Rantını sağladı gündeme geldi istediğini elde etti. Ama sosyal medyada vatandaşın verdiği tepki sizce ne kadar samimi? Whatsapp grubundaki arkadaşına boşnak saksosu şakası yapan adam sizce samimi mi? Ya da verdiği tepki gerçek tepkisi mi? Yoksa çığ etkisi mi ortaya çıkan kitlesel yorumlar? Bu tarz olaylar vuku bulduğunda genelde kısa bir anlığına sessizlik oluşur ve kendi düşünce yapısı olmayan insanlar genel algı üzerinde fikir geliştirirler. Bunun adı sürü psikolojisidir.Bugün insanlar ciddiye alınmayacak bir karakter olan Rasim Ozan Kütahyalıyı ciddiye almış olmasaydı üç gün sonra kimsenin aklına gelmezdi emin olun.


Aynı şekilde Nur Yerlitaş için de bi linç girişimi sözkonusu. Bu kadının seslendiği kitle, yaptığı iş, toplumda bulunduğu kalburüstü konum belli. Varsayalım ki gerçekten şehitlere saygısızlık yaptı . Gereği linç etmek mi? E aynı saygısızlığı biz her şehit vakasında yüzsüzce gerçekleştiriyoruz. Şehit haberinin gelmesiyle olayın detaylarına da bağlı olarak ülkedeki olumsuzluk en fazla iki üç gün sürer. Bunun nedeni bizim ikiyüzlülüğümüz. Bugün duyar kasan adam ertesi gün yine bara pavyona gider, bir diğeri gratis indirimi için kendini paralar. Instagram hikayelerinde gidilen mekanlar yine paylaşılır. Sen yine Dirilişi izler tarih şanı mastrübasyonu yaparsın. Ama tutup da sırf televizyonda göze görünen biri senin her günki tavrını açıkça dile getiriyor diye de linç başlatıp tepki gösterirsin. Neden? Çünkü toplum olarak ikiyüzlüyüz biz. Tepkilerimiz acımız bile samimiyetsiz. İçi çok önceden boşaltılmış bi şehitlik kavramı sözkonusu.


Yani sanıyor musunuz ki bu ağır eleştirileri yöneltip Yerlitaş'ı küfür yağmuruna tutan güruh ülkesinin iyiliği için gayretle çalışıyor? Var mı öyle bir düşler Türkiyesi? Cevabı biliyoruz.Yine günü kurtaracak gaz alıcı sözler. Ben söyleyeyim size, şehitler ölür, vatan da bölünür. Ama bu adam bir ideal uğruna ülkesinde bişeyleri değiştirebilmek için bi eylemde bulunmaz. Yine alacağı arabasının kredisini düşünür, nereden yalakalık yapsam da bi yere kapağı atsam , nasıl askerde çürüğe ayırtırım kendimi diye kafa yorar. Maaşını bekler, vergi yüküne , çiğnenen mahremiyete, bizzat mevcut hükumet tarafından ihlal edilen kanunlara tepki göstermez. Çünkü yaşamak ve ölmek, günü kurtarıp maaşı doğrultmak için vardır o vatandaşımsı. Verilen tepkiler ve kamu vicdanı da ortada. Çoğunluğun fikrine göre şekillenen bir vicdanımız var. Bu konuları aptalca bir şekilde dile getiren insanların dil uzatabileceği konumdan birileriyken her şey yolunda. Ama aynı şeyi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı fiiliyata dökerken , şehidin kardeşine ; abin de bu mesleği seçmeseydi diye bir söylemde bulunurken kimsenin sesi yok. Neden? Çünkü ikiyüzlüsün, ikiyüzlüyüm . Millet olarak ikiyüzlüyüz. Yerlitaş ülkedeki genel görüşün acınası bir yansımasıdır. Linç edilmesi gereken esas olguysa bizlerin vicdanıdır. İyi günler.

tsk'nın askeri üniformalardaki göktürkçe yazıları yasaklaması

codex cumanicus
Türklerden, Türklükten kuyruk acısı olan, sahip olduğu sığ muhalif görüşlerin tamamını aydınlıkla sapkın bir şekilde bağdaştırmayı hayatında düstur edinmiş atıkların sevinçle karşıladığı gelişme.

edit: varilden akan bokla karışık çöp suyu gibisiniz , yine eksi yine eksi. amınakoduğumun çakma hümanistleri sizi.

dün boktun bugün koktun

codex cumanicus
Mesele birden fazla perspektif üzerinde incelenmeye oldukça açık;

Öncelikle sözlükte eski olmayı gedikli olmak, hatta demirbaş yazarlardan biri olmakla karıştırıp devrecilik kesmek amatör ötesi bi tutum. Yani burada geçirdiğiniz zaman açısından konuşursak nicelikten ziyade nitelik önem arz eder. Buraya ne kazandırdınız? Neyi değiştirdiniz? Kime faydalı oldunuz? Evet ilk kuruluş anında üyelik alıp aylarca pasif kalarak ya da poşet giriler yaparak da yazarlık yapılır, ama bu gedikli olduğunuz anlamına gelmez.

Öte yandan sözlük hala taze bi platform olmasına rağmen yerleşen bazı yazısız kuralları var, bunlara isyan edercesine osmanlı yeniçerisi gibi ''BİZ İSTEMEZÜK'' diye isyankar tavırlarla farkındalık yaratmaya kalkarsanız kusura bakmayın ama o demir yumruğu kafanıza indirecek çok deneyimli yazarlar da var sözlük bünyesinde.

Bana fikrimi sorarsanız bu gibi meselelerin bir çoğunun ardı ardına defalarca başlık ve entrylere taşınması pek uygun değil. Zira yönetimin hala caydırıcılığa sahip olduğunu, dahası otoritesini ortaya koyduğunu gösteren kararları var. Varın işin muhasebesini bulunduğunuz konuma göre siz yapın

iyi sözlükler..
3

sophos

codex cumanicus
Kanımca sözlüğün oksijen teneffüsünü sağlayıp ayakta tutabilmek için diyabetik kaynatasına twerk bile yaptırabilecek kadar görev adamıdır kendisi. Sözlüğün son zamanlardaki pasif tutumundan ötürü içimden tam ''ulan biri güzel bir başlık açsa da altına bir şeyler çiziktirsem'' diyerek geçirdiğim cümlemin muhatabı, biri. Klavyesine sağlık.
1