confessions

cemree

Bira  · 25 Nisan 2017 Salı

  1. toplam giri 147
  2. takipçi 31
  3. puan 2885

ergin ataman

deist imam
Aydın örs'e rağmen tarihteki en iyi ve en başarılı yerli koç. Yardımcı antrenörken efesle koraç kupası , 2001 efesle f4 3.lüğü, Siena ile saporta kupası(o dönemin 2 numaralı kupası) ve siena tarihinin ilk f4ü, 2012 beşiktaş ile eurochallenge, 2016 galatasaray eurocup ve sayısız yerel kupalar her klüpte. Evdeki eksik olan tek kupa diyodun koç. Şimdi o eksiği tamamlama zamanı

binali yıldırım

pencere
bir ara o kadar çok sessiz kalmıştı ki kaçırıldı sandım. şaka bir yana, bir ara chp'nin cumhurbaşkanı adayı olarak israrcı olduğu abdullah gül'ün, kendisini abd'de eleştiren bir gence nefret bakışlarını hatırlıyorum. binali'nin sevgi ve standup pıtırcığı olarak gezmesine rağmen ortalarda yıllardır son basın toplantısındaki manipülelerini düşünüyorum. bir de erdoğan'ın gerçek halini düşünüyorum. erdoğan hepsinden daha samimi. bari içi dışı bir. diğer akp tayfasının dışı ayrı, içi kötü.
bu vesileyle eko başkanı da kutlamak isterim. kendisine sempatiyle bakan uzaktan bir seçmeni olarak, bir gün halkın sevgisi ona da terse dönerse, kendisini asla böyle saçma durumlara düşürmemesini dilerim.

ekrem imamoğlu'nun mazbatayı alması

the spook
bu anlamsız günü birden bayram havasına döndüren olaydır. 16 günlük tiyatronun sonunda zafere ulaşmayı başardık. akplilere de her gün, 'ağlamayın artık' yazdığımız için, akpliler adına da büyük bir zafer kazanılmıştır. Zaten istedikleri de buydu, artık herhangi bir seçimde, herhangi bir muhalefet çıkıp da ''oyları çaldınız, itiraz ediyoruz'' diyemeyecek. Eğer derse, bizim bugün yazdıklarımızı, onlar bize yarın ss olarak atacak. Mantıklı tiyatro, 10 üzerinden 10 puan veriyorum.

trump-turp

riseofanarchy
Antalya'nın Kumluca ilçesinde muhtarlar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasına tepki için açıklama yaptı. Muhtarlardan bazıları açıklama sonunda üzerine 'Trump' yazdıkları turpları ısırarak karara tepki gösterdi.

Yorum: tepkinize ve yaptığınız protestoya sokayım. Dilerim işi biraz daha ilerletip, “Trump-et”i de münasip bi yerlerinize sokarsınız da, rahatlarız ülkece.

hüseyin ayılmazer

moskovakurdu
-Güzel ülkemin güzel insanları böyle kaybetmek çok üzücü. Yaşadığım hayal kırıklığını içimdeki duygu tarif edilemez. Üzgünüm...

Sözün tükendiği yer! Manisa'da acil tıp uzmanı Hüseyin Ayılmazer, cilt kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanenin bahçesindeki bankın üzerinde ölü bulundu. Kimsesiz Ayılmazer, bir yıl önce geldiği Manisa'daki tedavisi sırasında kalacak yeri olmaması nedeniyle bugüne kadar hastane bahçesinde yaşadı. Yaşamını yitiren Ayılmazer'in geçen yıl kasım ayında, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi gördüğü sırada, kalacak yeri olmadığı için yatıp kalktığı hastane bahçesinde, valizinden kemoterapi ilaçları çalınmıştı. Soruyorum hey Tabipler odası ? Hey Sendikalar , Hey bakanlık , Hey meslek örgütleri , Hey hastane yönetimleri ! Hiç mi utanmadınız !

istanbul trip

endlessjesus
istanbul karaköy'de takılan rapper çetesi (bkz:türk gangsta) içerisinde no1,heja,maestro,xir,şam,ashoo gibi yetenekleri barındıran bu çete; yakın zamanda kendi semtleri olarak benimsedikleri kadıköy'de rapçi khontkarı şehinşah ile beraber döverek şehrine geri yollamasıyla gündeme de gelmiştir. şarkılarında tam ghetto gibi konuşuyorlar gerçekte de öyleler mi bilemem ama şarkıları tam kıvamında ve dinlenebilecek seviyededir.

forrest gump

codex cumanicus
Silik karakter tipinin ele alındığı dramatik içeriğiyle yıkıcı olabilecek, üstün oyuncu yeteneklerine sahip Tom Hanks'in baş rolünü aldığı filmdir. Spoiler vermeden anlatmak zor lakin iyi insan olma sanatının işlendiği nadir filmlerden biridir. Realitenin acımasızlığını iliklerinize kadar hissettirir, üstüne bir de Hanks'in oyunculuğu eklenince kült yapımlar arasına girmesine hak vereceğiniz sayılı yapımlardandır.

kaybedenler kulübü 2

mr nobody
Nejat İşler (Kaan Çaydamlı) ve Yiğit Özşener'in (Mete Avunduk) başrolünde yer aldığı 2010 yapımı Kaybedenler Kulübü isimli filmin devam filmi olan Kaybedenler Kulübü 2'nin çıkacağı yönünde sağlam bir kaynaktan küçük bir bilgi aldık. Hem oyuncuların performansı hem de akıllara kazınan replikleriyle bir çok insanı etkilemiş ve kült filmler arasında yerini almış olan Kaybedenler Kulübü'nün film müziklerini yapan Can Gox, Denizli'de verdiği konser sırasında Kaybedenler Kulübü 2 ile ilgili küçük bir bilgi verdi.

cahilterbiyecisinin dehumanize olması

cahilterbiyecisi
Jakoben; başlığı gormemle kahkahayı basmam bir oldu. Her ne kadar Zeka seviyenin muzdaribi olsan da, dehumanize nin cahil terbiyecisi oldugunu acıklayan bu başlıkla gelen iltifatına tesekkur ederim. Lakin hala hastanedeyim.cuma gunu taburcu oluyorum. Haftasonu dehumanize ile tekrar gelip, cahilleri, bilimum ataturkculeri terbiye etmeye devam edecegim.
Turkcuhatun, kemalisthatun,wtf... Artik hangisiyle giriyorsan; tüm adminler sozlukten kalici olarak banlanmani istediklerinde, bu karari verdiklerinde onlara bunu yapmamalarini, banlanirsan intihar edebilecegini, zira sozlukten baska bi hayatin olmadigini soyleyerek banlanmana Engel olan kisi Benim. Istersen admin ve mod lara sorabilirsin. Biraz minnet duyacagina hala kaşınyorsun. Unutma: hala burada olmanin tek sebebi ben oyle istedim diyedir. Bu da sana son ve en anlamli kapagim olsun. Sansini zorlama daha fazla.
Sozlukteki sevenlerime; ameliyatim Dolayısıyla sozluge bir sure giremeyecegimden, Bazı admin ve modlara haddini bildirip gayet planli sekilde ceza aldim. Zaten iki saat oncesinde bir giriyle saglik sorunlari nedeniyle sozlugu birakacagimi da paylasmistim. Haftasonu tekrar gelip kaldigim yerden cahilleri terbiyeye devam edecegim. Bugun istek uzeri ufak bir ayara geldim. Gorusmek uzere.
Simdi siz kudurun dandikler...
10

iron

ickial
çomar avcısı, 2pac, iron...
takibinde olduğum kurucu admin, yazar gibi yazar, adam gibi adam. bu sözlüğü kurduğundan bu yana, seni ilk 26 temmuz 2016da kaydolduğum gün, imam hatipler kapatılsın yerine meyhane açılsın girin ile tanımıştım.
beni ve bir çok laik arkadaşları bu platformda birleştirerek yaptığın bu girişimden ötürü cesaretini tebrik etmek istiyorum. gitmeni hiç istemem, ama bunun bi şeyi değiştirmeyeceğini biliyorum.
benim için en iyisi sensin, keşke daha çok tanıyabilseydim seni.
kendine çook çok iyi bak, sevildiğini sakın unutma.

geri dönmeni bekleyeceğim. umarım bu bekleyiş uzun sürmez. :x

iron

iron
An itibariyle son entrysini giren eski admin. bundan bir yıl önce laik sözlük fikrini ortaya atan mahir arkadaş ile hayata geçirdik daha sonra çeşitli sıkıntılardan kapattık ve iki ay önce tekrardan sözlüğü açtım. Sözlüğü açarken amacım insanlar robot gibi sürekli entry girsin değildi. Birilerinin yobazca dayatmalarına karşı benzer fikirde olan insanların toplanabileceği bir platform olmasıydı sohbetse sohbet, bilgiyse bilgi, goygoysa goygoy kuralcı bir yaklaşım ile açmadım sözlüğü tabi daha sonra ister istemez bir yönetim bir ekip kurallar vs oluştu, bazı şeyler ters tepti ben daha çok insanın bir birini tanımasına bu ortamın bir parçası olup belki yıllarca sürecek dostluklar, birikimler edinmesine vesile olmak istersen sözlük yüzünden dostlarımın bile bana mesafeli davrandığını, sözlüğün arkadaşlıklarıma zarar vermesi sözlüğü bırakma kararı almama neden oldu. ben görevimi mahir arkadaşa bırakıyorum. sağlıcakla kalın.
4

sözlük yazarlığı yapmak

el presidente
Senelerdir yaptığım uğraş.ilk başlarda bilgi içerikli yazmaya çalışırsın, baya araştırır edersin. Fakat sonra farkedersin ki herkes işin goygoyunda, bana ne lan? dersin, sen de kendini kaptırırsın bu goygoy deryasına.


Laik sözlük benim yazdığım kaçıncı sözlük bilmiyorum. Ama samimi bir ortam var, 1970lerdeki istanbul mahalleleri gibi, herkes birbirni tanıyor. Ve farkettiğim kadarıyla laik sözlük yazarları üçe ayrılıyor:

1. Normal yazarlar.
2. bir görevi olan yazarlar (moderatör, admin vs)
3. Kemalisthatun'u okumadan favlayan yazarlar.

Herkes kendi kafasına göre takılıyor, yani belli başlı kurallar yok denilecek kadar az. Haliyle insanlar rahatlar. Ekşi sözlük gibi "dünyayı kurtaran tim" yok burada. O sebeple yazılır.


laik sözlüğün davalık olması

iron
Ekşi sözlük ve M*ltem b*nko (tekrar dava eder diye sansürlü yazıyorum) ile alakalı başlıklardan kaynaklanmaktadır.

Ekşi sözlük hakkın da açılan 2 başlığa erişim engellenmiştir. Başlıklar Ekşi sözlüğün koru hastanesine karşı tutumu ile alakalıdır. başlık ve entryler de küfür, hakaret, ithamlar bulunmamaktadır.

laik sözlüğü geçen sene kapatmamız da benzer bir olaydan kaynaklanmaktadır.

Elimize ulaşan belge detayları.

5651 sayılı Kanun'un 6/A maddesi uyarınca, aynı kanun'un 8. maddesi dışında verilmiş erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmasını sağlamak üzere, Erişim Sağlayıcıları Birliği kurulmuş ve faaliyete başlamıştır.

5651 sayılı Kanun'un 3/3 madde hükmü uyarınca Kanun kapsamındaki faaliyetleri yurt içinden ya da yurt dışından yürütenlere, internet sayfalarındaki iletişim araçları, alan adı, IP adresi ve benzeri kaynaklarla elde edilen bilgiler üzerinden elektronik posta veya diğer iletişim araçları ile bildirim yapılabilir.

5651 s. kanun 2/(1)r hükmü; Uyarı yöntemi: İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişiler tarafından içeriğin yayından çıkarılması amacıyla öncelikle içerik sağlayıcısına, makul sürede sonuç alınamaması hâlinde yer sağlayıcısına iletişim adresleri üzerinden gerçekleştirilecek bildirim yöntemini ifade eder.

5651 s. kanun 4. madde 1. fıkra hükmü uyarınca; "İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur." Aynı maddenin 2. fıkrası gereği; "İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur."

5651 s. kanun 5. madde 2. fıkra hükmü uyarınca ; Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içeriği bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi hâlinde yayından çıkarmakla yükümlüdür.

Erişimin engellenmesi kararlarına karşı 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir.

5651 s. kanunun 9/7 hükmü gereği, "Erişimin engellenmesine konu içeriğin yayından çıkarılmış olması durumunda hâkim kararı kendiliğinden hükümsüz kalır." Bu bağlamda, sizin de işbirliğiniz halinde ilgili kararlar Birliğimizce anlık olarak size iletilecek, tarafımıza müsbet dönüş (içeriği yayından kaldırdığınıza dair) yaptığınız takdirde Mahkemelerle/Hakimliklerle irtibata geçilerek ilgili kararların ilgili URL'leri açısından hükümsüz kalması sağlanabilecektir.

laiksozluk.net alan adı ile ilgili Birliğimize tebliğ edilmiş ve erişime engellenmiş URL adresleri aşağıdaki listede yer almaktadır. İlgili URL adreslerindeki içerikleri yayından kaldırmanız halinde aynı liste üzerinden Birliğimize içerikten çıkardığınıza dair beyanda bulunmanızı rica ederiz.

<
Adres Hukuk Gelen Evrak Sistem Gelen Evrak No D. Is No Geldigi Yer
http://www.laiksozluk.net/baslik/sabire-meltem-banko 2016/04232 2016/10805 2016/4695 ANKARA 1. SULH CEZA HAKİMLİĞİ
https://laiksozluk.net/24-mayis-2017-eksi-sozluk-protestosu_6674 2017/02693 2017/09921 2017/4094 ANKARA 7. SULH CEZA HAKİMLİĞİ
https://laiksozluk.net/23-mayis-2017-eksi-sozluk-rezaleti_6676 2017/02770 2017/10119 2017/4195 ANKARA 3. SULH CEZA HAKİMLİĞİErişim Sağlayıcıları Birliği
North Star Plaza
Ahmet Taner Kışlalı Cad. No:4 Kat:8
Çankaya/ANKARA
T +90 312 266 2840
F +90 312 266 2851

www.esb.org.tr<http://www.esb.org.tr>

[email protected]<mailto:[email protected]>
4

liberalist nickli üyenin aldığı ibretlik ceza

kanellos
laik sözlük kamuoyuna;
bu olay emsal niteliği taşımakta olup benzeri durumlarda aynı ceza üyelere uygulanacaktır.
sözlüğümüzün "liberalist" nickli yazarı hakkında gelen homofobik söylemlerde bulunduğu tarafımızca değerlendirilmiş ve kendisi bu konuda uyarılmıştır. ancak uyarılara tekrar homofobik bir üslupla cevap vererek eşcinsel arkadaşlarımızın hasta olduğunu ima etmiştir. sözlüğümüz sınırları içerisinde ırkçılık, türcülük nasıl keskin çizgilerle yasak ise aynı şekilde cinsiyet eşitsizliği ve homofobi de aynı ölçüde yasaktır. arkadaşımızın bu yaptırımına ceza olarak kendisine "onur yürüyüşü" isminde bir başlık açıp bilimsel bir tanım yapmasını istedik. ancak bunu da homofobik bir dille reddedip bu başlığı açmaktansa banlanmak istediğini belirtti. ancak yönetim olarak bu yazarımızın banlanmasının bu arkadaşa bir ödül olduğuna karar verdik ve onun yerine eşcinsel dostlarımızla empati yapabilmesi için 3 gün boyunca kalacek şekilde rütbesini "lgbti aktivisti" olarak değiştirme kararı aldık. 3 gün boyunca kalacağı bu rütbe sözlük içerisinde mesaj atmasını, anrty girip başlık açmasını engelleyecektir. değerli sözlük ahalisine duyrulur.
8

berkin elvan'a küfür eden türkçüler

trainer red
çünkü kinder surpriz kadar beyinleriyle ancak ölü üzerinden siyaset yapacak kadar alçaktırlar.
bir gün oturup da gerçek anlamda ülkenin gidişatı, sosyal ve ekonomik sorunlar üzerine mantıklı bi konuşma yada açıklama yapamazlar, çözüm üretemezler. sanırlar ki her sorunun kaynağı turan'ı kuramamaktır ama sonra da komünizm ütopya derler.
işleri güçleri 14 yaşındaki berkin'e, 17 yaşındaki erdal'a sövmek ve sonra gidip şekersiz çaylarını içerek çay ocağının önünden geçen kızlara sapıkça bakmak olduğundan haklarında bu kadar yazı yazmanın bile gereksiz olduğunu düşünüyorum.

not: başlık sahibi yazar arkadaşı tenzih ediyorum. kendisi son derece bilgili ve mantıklı yazılar yazıyor. aksi görüşümde olmasına rağmen mantıklı çıkarımlar yaptığı için kendisini beğenerek takip ediyorum.

berkin elvan'a küfür eden türkçüler

kimyamiz ataturk
Ciddi anlamda Türkçü olup olmadıklarını sorgulaması gereken güruh. Bu kadar şerefsiz bir insan topluluğu yoktur. Sevmeyebilirsin, anlarım, ama takıntlı bir şekilde bu çocuğa sürekli küfür eden bir güruh var...

Bu güruh kendisine Türkçü der ve utanmadan bir de Atatürk resimleri koyar... Ama gel gör ki yıllardan beri ölüp gitmiş 14 yaşında bir çocukla uğraşıp dururlar. Nasıl bir manyaklık, nasıl bir hasta ruhtur bu?

14 yaşında çocuk diyorum...

Bu şerefsizler, ülkenin anasını ağlatmış, ülkeyi FETO'ya ve PKK'ya karşı savunmasız bırakmış, ekonomiyi batırmış, bütün dünyayla kavgalı, halkı kutuplaştırmış, Türklüğünü ayaklar altına alıp cumhuriyeti yıkmaya çalışan kişilere, yanlış politikalarla binlerce asker ve polisimizin şehit olmasına neden olmuş, TSK'yı neredeyse bitirmiş kişilere tek bir laf edemezler..

Çünkü onlara laf etseler anında kodesi boylarlar.. O yüzden güçleri yıllar önce ölmüş ve kimseye bir zararı olmayan bir çocuğa yeter...

Aşağılık insanların en tipik özelliği kendini savunmayacak durumdaki insanlara karşı kabadaylık yapmaktır.. Ama karşılarında güçlü biri olduğu an kuzu kesilirler...

Bu herifler yeryüzünde görebileceğiniz en gerizekalı ve beyinsiz aşağılık insanlar sürüsüdür...

PC başında aptal aptal sayfalarda paylaşım yapıp AKP'ye karşı sözde muhalefet ederken, AKP'ye karşı mücadele ederken hayatını kaybetmiş bir çocuğa laf eden AKP köpekleridir bunlar..

Çomar diyorsunuz ya? İşte çomarın hası bunlardır...

ırkçı başlıklar açmak

trainer red
ırkçı başlıklar açarak kendimi bir bok zannediyorum, yüzüm gülüyor. kendi kendime: 'iyi iş çıkardın red aferin sana' deyip yanağımdan makas alıyorum. sanki modlar ve adminler ırkçı başlık açtığımı gördüklerinde şöyle diyorlarmış;

'helal olsun çocuğa hep ırkçı terimler kullanıyor'
'işte böyle yazarlarla devam etmeliyiz yolumuza'
'bu kadar solcunun arasında bu yazar fazla zeki'
'allah razı olsun böylelerinden,sözlüğe renk katıyor'
'ben bile bu kadar itinalı bir yazar olamazdım'
'acaba ü harflerini sansürlesek mi ?'
'keşke benimle yatsa'

vs. vs. minvalinde cümleler kurduklarını hatta ara sıra kendi aralarında benim hakkımda konuştuklarını düşünüyorum. hatta modlar kendi aralarında yaptıkları bir toplantı sonrası benim de moderatör olmama karar veriyorlarmış. hayal ya işte kanellos ve iron bana mesaj atıyormuş şöyle;

'moderatör olmak ister misin red ? çünkü ırkçı başlıklar açıyorsun.'

ve ben ne diyorum biliyor musunuz?

'hayır iron moderatör olmak istemiyorum. ırkçı başlık açmak hepimizin görevi, biz bununla mükellefiz ve birer yazar olarak hepimiz sözlüğün kaidelerine icabet etmeliyiz. moderatörlük mü? hayır istemiyorum kanellos. ben sadece yapmam gerekeni yapıyorum' diye devam ediyorum. sonra da sözlükte trainer red gibi ırkçı başlık açmak diye bir akım oluşuyormuş.
öyle.
6

çakal carlos

kanellos
bir çok insanın filminden tanıdığı ve hayal ürünü olduğunu düşündüğü karakterdir. lakin hem filmindeki, hemde kitaplardaki olayların hepsi devletlerin raporları tarafından fazlasıyla doğrulanmaktadır. carlos arkadaşlarıyla birlikte kendi çetesini kurmuştur ve politik temelli bir çok eyleme imza atmışlardır. sayısız banka soygunu, kundaklama, suikast eyleminin dışında 50den fazla ülkenin dış işleri bakanını aynı anda uçağa bindirip kaçırmıştır. bu eylemin sonunda da bütün bu dış işleri bakanlarını serbest bırakmasının karşılığında bütün suçları affedilmiştir. farc, fhko, raf gibi bir çok örgütle de teması olmuştur.

laik sözlük

ppdpozitif
Laiklik benim karekterimdir diyenlerin buluştuğu sözlüktür burası gerçekten heycanla girip ve yalniz olmadigimi görüp mutlu oldugum platform umarim belli bir süre sonra comar mekani olmaz Yükseltin sekülerizmin bayragini \●/

eşkiya filminin unutulmaz repliği

nopasaran1917
1996 yapım olan, başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel'in oynadığı, senaryosunu Yavuz Turgul'un yazdığı 8.4 puanla imdb'de yüksek sıralama yapan güzel filmdir. Herkesin aklında olan, unutulmaz repliği...

"Uğur Yücel: çok korkuyorum eşkiya, beni bırakma çok korkuyorum çok.
Şener Şen: korkma sadece toprağa gideceksin sonra toprak olacaksın sonra sularla birlikte bir çiçeğin bedenine yürüyeceksin oradan özüne ulaşacaksın çiçeğin özüne bir arı konacak belki o arı ben olacağım."

metin2 oynayan nesil

iron
10 yılını vermiş ve hala oynayan biri olarak diyebilirim ki hayatımın en güzel anlarını yaşatmıştır. bir dolu basma sevinci tramolanın ilk +9 ejderini basmanın verdiği havayı, ilk at zırhladığımda yaşadığım mutluluğu ilk kuleye çıkmanın verdiği heyecanı depo arkasında herkes seni izlerken ws kazanmanın verdiği özgüveni, ruh taşı düşürmenin verdiği şaşkınlığı, metin kesmenin verdiği sabırı, azrail kesmenin verdiği kararlılığı hepsinden öte metin2 nin verdiği samimiyeti hiç birşey veremez...

hiç unutmam 2007 falandı taa 10 yıl önce evde pc de oynamama izin verilmezdi o dönem benim ailemin olduğu gibi metin2 oynayan bir çok çocugun ailesi bu durumdan şikayetçiydi internet cafe giderdim mecbur. günde 10 saat internet cafede geçirdiğimi bilirim.. hatta bir gün kız arkadaşım beni almaya internet cafeye gelmişti :)) 13 yaşlarında falanım yeter bu oyunu bırak yoksa ayrılırız demişti, ayrılırsan ayrıl lan 10 tane senden verseler bitane kdp etmez demiştim tüm cafe şok..

kısaca metin2 herşeye rağmen oynamaya değer bir oyundu karakterin oyunda sen oluyordu gerçekte senden bir parça gibi... arada girip bakarım oyuna eskilerden çok az kişi kalmış keşke eskisi gibi olsa oyun yarın başlamazsam adam değilim.

bu arada bir çok online oyun oynamış biri olarak diyorum metin2 yi hiç bir oyunla kıyaslayamazsınız....

amerikanın sözde aya gitmesi

ateist turk
arkadaşlar uzay yarışının ilkleri ve öncüsü sovyetler olmuştur. dünya dışına (venüse) gönderilen ilk bilgi amaçlı keşif aracını sovyetler göndermiştir. ilk memeli hayvanı da... ilk uzaya çıkan insanı da... ama aya ilk ulaşa abd'li neil armstrong'tur. sovyet yönetimi uzay yarışında daha çok işçi evleri yapmak için uzay yarışına ayırdığı kaynağı önemli oranda azaltmıştır. abd'nin ekonomik sistemi ise yarışı kazanma konusunda itici güç olmuştur (her ne kadar belirgin bir şekilde geride başlasalarda bu yarışa).

atatürk'ün manevi kızıyla yattığı iddiası

ateist turk
daha da kötüleri olacak zamanla. anıtkabire çocuk parkı koymaya çalıştılar mesela hatırlarsanız. test ediyorar toplumu. yavaş yavaş alıştırıyorlar. uzunun söylediği lafları hatırlayın. hiç bir zaman ''mustafa kemal atatürk'' veya '' atatürk'' demedi. hep gazi paşa, mustafa kemal paşa vs. diye hitab etti. sinan meydan'ın bunun için çok güzel bir söylemi var. atatürk dese bütün devrimleri kabul etmiş olacak ama demiyor. asker tasfiye edildi. polis zaten fettullahçıydı. geriye siviller kaldı. tepki vermezsek toplum olarak daha kötüleri başımıza gelecek.